ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.01.2016
ÎNSCRIS: 10.07.09
STATUS: APOLLO
MAY-2013

Bijuterii China modernă (3) - Oriental Pearl Tower, Shanghai

A venit si doua zi de stat in Shanghai, ca si cand ziua precedenta cu sosit la ora 19.00 la hotel s-ar pune a insemnat in prima parte a zilei de mers in audit in afara orasului destul de mult, iar la intoarcere ne-a oprit pe drum si politia, a fost un control de rutina insa cand ne-a mai si vazut ca nu suntem de-ale lor (ce sa-i faci daca deghizarea in oameni simpli n-a mers) ne-a cerut si pasapoartele si am mai pierdut ceva vreme pana le-au verificat, iata-ne in jurul orei 19.00-19.30 (ghinion de ora) in fata unei contructii luminata in zeci de culori cu mii si mii de leduri (nu am stat sa le numar deoarece cred ca as fi scapat vreo 2 si nu pot sa prezint o cifra eronata) gata sa cucerim inaltimile.

Inainte de incursiunea noastra am sa prezint insa cateva date tehnice.

Oriental Pearl Radio and TV Tower (sau numit in pinyin Dongfang Mingzhu) este un turn TV localizat pe partea opusa Bund-ului. Constructia a inceput in 1991 si a fost finalizata in 1994. Cu o inaltime de 468 m a fost considerata cea mai inalta cladire din China, dupa care locul 1 a fost adjudecat de Shanghai World Financial Center data in functiune in 2008 (492 m).

Turnul prezinta 11 sfere mici si mari (constructia arata ca un sirag de perle) dintre care cele mai mari ca si diametru au una 50 m, cealalta 45 m. Iar cea mai inalta sfera are 14 m in diametru. Turnul care are 14 etaje este sustinut de 3 coloane enorme care pornesc de sub nivelul solului si 15 nivele de observatie dintre care cel mai inalt se gaseste la 350 m (Modulul Spatial), urmat de platforma de la 263 m (prevazuta cu podea exterioara de sticla) si cea de la 90 m. De asemenea la 267 m este un restaurant care se roteste. Turnul prezinta posibilitati de organizare expozitii (aici se gaseste Muzeul de istorie a orasului Shanghai), restaurant, mall, zona copii si un hotel cu 25 de camere (Space Hotel) pozitionat intre cele 2 sfere mari (in 5 sfere mai mici).

Constructia este intregita ca si inaltime de o antena TV si Radio, cu o inaltime de 118 m ajungand astfel la un total de 468 m.

Despre preturi privind biletele de acces acestea sunt:

-combo (sfera superioara, Muzeul municipal de istorie, croaziera pe raul Huangpu) – 200 RMB

-Modulul Spatial, sfera superioara, sfera inferioara si Muzeul municipal de istorie – 220 RMB

-Sfera superioara, sfera inferioara si Muzeul municipal de istorie – 160 RMB

-Muzeul municipal de istorie – 35 RMB

Exista reduceri pentru copii, sub 1 m au intrare libera, intre 1 si 1.4 m platesc 50%

Nu stiu cum ar fi mai bine de luat bilet noi l-am luat pe cel de 220 RMB, muzeul insa nu l-am vizitat ca nu am avut suficient timp la dispozitie, am inteles insa ca este unul dintre cele mai bune muzee ale acestui oras. Modulul spatial nu este ceva extraordinar, aici nu vezi nimic in exterior decat prin niste puncta de observatie, doar ca esti ceva mai sus si-ti faci o poza mandru ca ai ajuns la 351 m (normal ca am facut si noi), nu as lua nici Combo deoarece nu ai acces la platforma de la 90 m, care este o platforma deschisa in exterior, si este o senzatie aparte sa fii in aer liber la 90 m. Oricum noi nu am fi avut timp si de croaziera de asemenea pot fi achizitionate si separat. Daca am sa mai ajung acolo am sa-mi iau biletul de 160 RMB.

In restaurantul rotativ se poate servi pranzul sau cina, tip bufet si care include si mancare europeana (ei numeau asta western food) servite intre orele 11.00 – 14.00 pret 300RMB si 17.00 – 21.00 pret 330 RMB. Avantajul, iei masa si vezi orasul de sus

Avand in vedere simtul touristic al chinezilor exista hoteluri care ofera turistilor bilete de acces la acest turn (Oriental Riverside Hotel)

Alte recomandari sunt pentru Jin Mao Tower, mai putin aglomerat si mai ieftin, insa fara acea zona exterioara de sticla precum si zona de amuzament unde apropos exista (avand in vedere inaltimea la care se afla) cel mai inalt “roller coaster” din cladire (care insa costa 35 RMB se pare pentru o calatorie de 15 secunde).

Ca sa revenim la experienta noastra, dupa ce ne-am conversat cu casiera de ne-au durut bratele (zici ca faceam gimnastica) am reusit sa o facem sa inteleaga ce bilet vrem si asa incat cu biletele in mana am pornit spre intrare. Acolo la parter scurt si cuprinzator cateva poze dupa care fuga la coada de la lift. Spre norocul nostru merge repede si urcam si noi in lift. Primele inregistrari ale unei domnisoare care as fi zis ca este robot, era foarte bine cronometrata pana am ajuns la destinatie (263 m) si-a spus discursul si-n chineza si in engleza.

Vezi video aici: youtube

Am coborat din lift si am inceput sa ne invartim prin zona, facand poze din toate colturile acestui spatiu rotund, pline de incantare, mai ales ca seara totul este luminat feeric. Cel mai simpatic a fost ca initial am avut totusi o senzatie ciudata pasind pe sticla, insa pana la urma chiar am incercat si eu ca si ceilalti turisti sa si sarim sa vedem cum se simte, insa nimic. Aici totul este destul de bine izolat iar filmarea ca si pozatul se face prin sticla, atat lateral cat si prin podea. A fost insa minunat. Ganditi-va ca daca hotelul Intercontinental din Bucuresti are 87 m inaltime, ce simti aici la 263 m iar mai apoi la 351 m? Am fi stat mai mult decat am stat avand in vedere insa ca timpul nu ne era prielnic (ora nu vremea ca aici oricum este ceata) am incercat sa ne miscam cat mai repede pozand si filmand, idem vezi video: youtube

Ca o gluma buna, umbla vorba ca daca vremea este prielnica, de aici poate fi vazut fluviul Yangzte. Va rog sa va uitati pe poze, chiar credeti asa ceva (nu ma refer la faptul ca era noapte)? Mai departe iar fuga-fuga-n lift urcam la nivelul cel mai de sus accesibil turistilor (351 m) de data asta cu un robot care si-a tinut discursul, vezi video:

youtube - aici ti se cere pentru pastrarea cat mai curata a locului sa-ti pui inste supraincaltari pentru a te deplasa in zona. Privelistea nu este la fel de spectaculoasa ca la 263 m, este interesant insa ca esti mai sus cu niste metri, si citesti tot felul de informatii, vezi filmulete despre zona, faci poza cu un costum de astronaut (nu-l imbraci, te asezi in spatele lui). Asta am facut si noi. Dupa acest tur, fuga iar la lift unde am coborat spre zona de la 90 m si zona de joaca.

Aici de asemenea poze, filme, tot pe fuga din cauza de timp, si aici am pus de asemenea un film youtube

Platforma de la 90 m, nu mai este din sticla, insa este “aerisita” ca sa spun asa, nu mai ai peretii din sticla, ce ai pozat, filmat de la 263 m acum se vad altfel, simti aerul (era o temperatura placuta), astfel incat si aici am facut poze am filmat si am atasat astfel 3 inregistrari. Cea in care se aud orologii provine de la una dintre cladirile Bund-ului.

youtube

Am incercat sa prind in imagini si fluviul si pasajul pietonal, si alte cladiri din zona. Am coborat in final cu un lift care are peretele din sticla astfel incat ai o senzatie de gol la coborare. Am parasit cladirea cu regretul ca nu am avut la dispozitie mai multe ore (poti petrece lejer jumatate de zi ca sa treci prin tot si sa nu fii pe repede inainte. Inainte de incheiere mai pun un filmulet in care ne luam ramas bun de la Oriental Pearl Tower. Pana data viitoare insa.

youtube

Si daca nu v-am convins sa vizitati acest turn poate pozele o vor face mai bine.

Trimis de mishu in 18.01.16 15:41:44
Validat / Publicat: 18.01.16 16:42:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CHINA.

VIZUALIZĂRI: 3007 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Oriental Pearl Tower - ne apropiem de el si deja nu-l mai cuprindem in cadru

[18.01.16 16:41:52]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Shanghai, SHANGHAI" (deja existentă pe sait)

În cazul în care preferi ca vreunul dintre vedeo-uri să fie inclus ("embbed") în articol (ca ilustraţie video-muzicală), te rugăm să indici care anume.

Marian Preda CONS. ONORIFIC AFA / CHINA
[18.01.16 17:42:39]

-@mishu;

Subscriu!

Oriental Pearl Tower este un loc unde-ţi poţi testa nervii, iar unora le provoacă ameţeli şi le taie respiratia... Un mod îngrijorător de a admira panorama cartierului futurist Pudong, pentru cei cu frică de înălţime. Pentru iubitorii de senzaţii tari este o experienţă unică ce merită încercată.

Oriental Pearl Tower are la dispoziţie 6 lifturi, fiecare poate găzdui peste 25 de persoane. Urcă cu 8 metri / sec. şi coboară cu 4 metri / sec. ! Dar, ... pentru mai multe detalii vezi impresii.

Bravos!

[18.01.16 17:59:08]

@Marian Preda - Imi pare bine ca suntem de acord asupra alegerii acestui turn si m-am bucurat sa vad si poze pe zi. Asa cum am spus eu am fost cum s-ar spune un asa zis turist, insa tot am cautat sa fac ceva in cele cateva ore avute la dispozitie. Pe masura ce ma apropii de finalul istorisirilor China regret ca se termina. Este o tara care merita vizitata.

mprofeanu
[19.01.16 11:11:07]

@mishu - Frumoase poze, documentate, este frumos Shanghai-ul și noaptea!

Am citit reviewul lui Marian Preda dar și altele despre China, turnul este frumos și ziua! Văzând pozele din ambele reviewuri am de unde alege momentul zilei de vizitare.

Mulțumesc încă o dată!

[19.01.16 12:14:39]

E spectaculos asa este si este inca o invitatie pentru a vizita China, iar daca tot suntem in Shanghai am sa scriu un review si despre hotelul in care am stat. Poate altii vor avea o propunere mai buna pentru un alt hotel insa si acesta poate fi un punct de plecare

AZE
[23.03.16 22:43:07]

@mishu:Am votat acest review interesant si util, scriu util deoarece ieri am luat hotararea de a vizita in 2017 China. Ai dreptate China este un alt loc de pe pamant care trebuie neaparat vizitat.

[23.03.16 22:54:28]

@AZE: multumesc de vizita si apreciere, as reveni acolo oricand cu placere iar orasul Shanghai mi-a ramas la suflet desi asa cum am spus am avut la dispozitie 2 zile, in fiecare dupa ora 19.00 insa nu mi-a fost teama deoarece citisem foarte multe impresii mai ales pe Triadvisor si una mi-a ramas intiparita in minte "Shanghai este un oras care la ora 2 noaptea este mai sigur decat New York la ora 9 seara". Si cum tu deja ai fost la New York iti mai lipseste acest oras pentru comparatie.

Daca pot oferi alte amanunte utile unei calatorii putem discuta prin mesaj privat oricand doresti. O seara frumoasa

robert
[08.08.16 16:58:14]

@mishu: Tocmai acum mi-a picat în mână acest articol deosebit, despre o destinație de excepție!

Sincere felicitări!

[08.08.16 17:02:45]

@robert - Multumesc foarte frumos pentru aprecieri, China chiar vazuta putin in interes de serviciu este minunata si daca la acea vreme as fi fost un user AFA adevarat cred ca luam notite si scriam pentru 100 de articole. Este o tara fermecatoare si in care nu te plictisesti, trebuie sa imi fac curaj (de fapt tradus- finante) si sa vad cine din familie s-ar incumeta sa vina cu mine (mama nu din cauza de drum)

AZE, Marian Preda, mishu, mprofeanu, robert
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Shanghai: