ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.01.2016
ÎNSCRIS: 09.06.13
JAN-2016

Revelion 2016

Nu stiu de ce toata lumea se opreste in zona Bran-Moeciu cand foarte aproape, urcand cativa km spre Rucar ajungeti in comunele Fundata si Fundatica. Dupa cum observati comuna Fundata nu este in sus pe drumul de la Cheile Gradistei unde se afla complexul hotelier (si unde crede toata lumea) ci la 16 km de Bran.

Fundata este comuna situata la cea mai mare altitudine din Romania 1360 m, de aceea in ultima zi cand am plecat, aici erau -21 grade iar in Bran -13 grade. Vezi fundata-sirnea

Din soseau principala se vede un indicator „ Fundatica 4 km” si imediat de cand faceti stanga va veti da seama de inefabilul zonei... gardurile clasice din barne de lemn, casele rasfirate, peisajul alb de basm...

Partea frumoasa a fost ca desi in cele mai multe locuri din tara nu a nins noi am avut parte de ceva zapada suficient sa contribuie la nota de poveste a zonei, sa ne putem distra cu copiii pe derdelusul din spatele pensiunii sau sa facem o repriza de off-road (cu masina personala).

Ne-am cazat la Casa Balan o pensiune cocheta cu 6 camere. Curtea larga, foisor, leagan, loc mare de parcare si derdelus pentru sanii. Vizavi, pe coasta, stana de oi de unde provin o parte din preparatele pensiunii. Dupa cum veti vedea si in poze toate casele sunt suficient de rasfirate dand senzatia de spatiu, de libertate.

In partea de jos, separat ca si intrare, se afla bucataria pensiunii, un living la care turistii nu au acces, poate si alte dependinte. La etaj un living generos 2 mese mari si inca 1 mica din lemn unde am servit masa iar vizavi o canapea si televizor. Una din camera se afla deasemenea pe acet etaj. Exista si o bucatarile complet utilata cu lucruri noi la dispozitia turistilor. Sunt cel putin 100 de pahare de exemplu, farfuriile de acelasi fel (nu cum au unii ca la pomana), filtru de cafea, cuptor cu microunde, aragaz

Restul camerelor, 5 la numar, se afla la etajul 2 (mansarda).

Baile dotate cu cabina de dus, spatioase, curate, prosoape albe. Patul a reprezentat in prima faza o problema avand 1.40m iar noi avnd un copil de 4 ani. Partea interesanta ca fiecare din aceste 5 camere are o mansarda unde se regaseste un pat cu o saltea similara ca dimensiuni cu ce e jos. Deci o familie cu 2 copii marisori se poate caza fara probleme, partea mai nasoala vine cand te apuca necesitatile fiziologice si trebuie sa cobori noaptea, adormit. :)

Toate materiale folosite la constructie sunt de calitate, in camere si pe holul de sus mocheta, grinzile masive nu false cum obisnuiesc majoritatea, gresia si faianta puse cu atentie, suficient de cald in general.

Noi ne-am simtit bine, am inchiriat toata pensiunea 4 nopti cu pensiune completa, 12 adulti si 6 copii (nu am platit nimic suplimentar pentru ei – 5 din ei n jur de 4 ani si un bebe). Meniul a fost stabilit dinainte cu doamna P., proprietara pensiunii. Mancarea a fost buna si suficienta. Micul dejun a cumprins platouri cu 2-3 tipuri de branza, slanina cu ceapa, cascaval, toba, icre, vinete, salata boeuf, salam (singurul lucru care nu prea are ce cauta in peisaj) rosii, castraveti, ardei, oua ochiuri sau omleta, bacon prajit, unt, dulceata, ca bauturi : lapte, cafea, ceai. Usoara diversificare in functie de zile.

La pranz si cina am servit pe rand supa de gaina cu taitei de casa, ciorba de vacuta, ciorba de burta, ciorba de afumatura iar ca fel principal tocanita de manzat, carne de vitel la cuptor, tochitura, pui cu ciuperci si smantana. In una din seri am baut vin fiert afara langa ceaunul cu pastrama de oaie pe care l-am servit apoi la cina. Cei care nu au mancat oaie au avut de ales intre bulz si friptura de curcan. In ultima seara am avut carne pui si porc la gratar dar si un foc de tabara care in ciuda bunavointei gazdei nu a ars cum trebuie din cauza vantului extrem de puternic. La fiecare masa am avut salate de muraturi sau varza.

In prima zi chiar daca intrarea sejurului se facea cu cina noi am ajuns la pranz dar doamna s-a mobilizat si am putut manca fara probleme.

Sejurul a inclus si DJ in noaptea dintre ani, masa de Revelion deasemenea inclusa. Aperitiv, pastrav la cuptor si catofi natur (cu unt, extrem de buni), sarmale, friptura de curcan (am cerut sa o serveasca a doua zi fiindca nimeni nu mai putea manca)

Numai la masa de Revelion bauturile au fost incluse : palinca, afinata, vinul casei, apa plata si minerala Borsec, suc natural Pfanner 2l, bere Ursus. Asta ar fi unul din reprosuri, din punctul meu de vedere in general proprietarii ar trebui sa serveasca la fiecare masa, gratuit, o afinata/palinca si o carafa din vinul casei. Toti stim ca nimic nu e gratis numai ca romanul se simte mai relaxat cand are si bautura all-inclusive, chiar daca deja a platit-o in pretul initial al sejurului. Intamplator noi consumam altceva si am venit pregatiti, 70% din cele enumerate mai sus au ramas intacte.

Un lucru care l-am dorit si nu a fost posbil a fost taierea unui porc (anul trecut in Bucovina a fost frumos -vezi impresii). Copii se suie calare pe porc pentru poze, vin fiert, tuica fiarta afara, sorici, atmosfera etc. Costul unui porc 400-500 lei, oricum proprietarul valorifica totul iar turistul ramane cu amintiri frumoase... Si ultima dorinta care nu s-a putut materializa a fost un protap (de orice), pe motiv ca ar dura prea mult.

Toate prajiturile au fost bune, de casa si au avut succes.

Cazarea in mod normal este 130 lei cu mic dejun inclus.

Nu se fumeaza in interior si nu se primesc animale de companie.

Nu exista wi-fi, semnalul la telefon destul de slab.

Gazdele primitoare si amabile. Ne-au facut factura fara probleme pe suma platita.

Recomand zona si aceasta pensiune.

Trimis de umflatila in 15.01.16 23:58:42
Validat / Publicat: 16.01.16 09:18:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FUNDATA.

VIZUALIZĂRI: 2038 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (umflatila); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[16.01.16 09:17:26]

Excelentă recomandarea

Mutat în rubrica "Pensiunea Casa Bălan, FUNDATA" (nou-creată pe sait)

umflatilaAUTOR REVIEW
[16.01.16 21:22:58]

@webmasterX - E ok.

silvia tudoran
[24.11.16 23:00:52]

Salut! Chiar aveam nevoie de o parere pe aceasta destinatie. Multumesc! Votat! Meriti si superbonusul acordat prin acest vot!

silvia tudoran, umflatila
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Casa Bălan: