ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.01.2016
ÎNSCRIS: 16.07.13
AUG-2008

Un alt Mexic

Au trecut 8 ani si la solicitarea webmaster-ului am sa incerc sa descriu o experienta de care au parte doar cei ce aleg excursiile facute de agentiile mari de turism din Romania ce urmaresc drumul mayasilor in peru, mexic si alte state sud americane. De unde am aceasta informatie? Chiar de la un grup de romani cu care ne-am intalnit seara la hotel in uxmal.

In 2008 am plecat in mexic, prima intalnire cu caraibele…. am plecat cu inca o familie prietena si am inchiriat o masina de acolo… ”sa vizitati uxmall”.

Am pus mana pe harta si am inceput documentarea … pe acea vreme internetul nu era atat de dezvoltat… astfel am aflat ca uxmall e un site arheologic, se spune mai important decat chicen izta, dar mai departe decat aceasta de Riviera maya… cum nu se poate face o excursie de 1 zi pana aici zona nu este foarte aglomerata si nici nu este trecuta in programul excursiilor agentiilor de turism. Si asa a inceput adevarata Aventura Mexicana “ ca la mama ei”.

Am inchiriat masina dimi neata si am plecat spre chicen itza, cu oprie in Vallaloid. Primul impact cu mexicul. Acest oras este ceva gen orasul tandarei de la noi, dar ceva mai mic… adica niste case insirate pe stanga si pe dreapta drumului.

Am ramas impresionat insa de “piata mare” a orasului, unde am avut impresia ca am ajuns in mijlocul unui film western… aceasti biserica cu 2 turnuri de culoare galben auriu si barururi din timpuri imemoriabile. Desi programasem cam o ora pentru vizitare, am coborat din masina am facut niste poze si am plecat spre chicen itza.

Dupa vizitarea site-ului arheologic (vreo 2 ore, pozele de rigoare, am plecat spre madera, cel mai mare oras din zona, capital provinciei yucatan.

Asteptam cu nerabdare sa vedem un oras mare, si sa facem ceva shoping (evident fetele). Am intrat in jurul orei 17 in oras… dupa 2-3 minute am auzit prima reactive a sotiei… mihai blocheaza usile masinii… impactul era de nedescris… bordeie de panant, unele cu usi altele fara, oameni ce aveau paturile sub un umbrar, o saracie lucie… mai mergem 2-3 minute si vedem niste cladiri de 2-3 etaje gen mall, cu magazine de firma, alaturi de aceeasi saracie… nu am avut curajul sa oprim nicaieri, si la indemnul doamnele am cautat repede iesirea spre uxmal….

Spre seara am ajuns la site-ul arheologic si ne-am cazat la un hotel din apropiere… aici am intalnit si grupul de romani cazati in acelasi hotel care faceau o excursie tematica prin mai multe tari, venind din machu picchiu.

De la ghidul roman care insotea aceasta expeditie am inteles ca de fapt acest site este mult mai important decat chicen itza dar ca fiind mai departe de litoral nu era vizitat de turisti si s-a creat legenda chicen itza.

A doua zi dimineata am vizitat aceste piramide si apoi am plecat in urmarirea altor urme ale civilizatiei maya, indrumati de indicatoarele existente in parcari…. am mai vizitat vreo 3 piramide am trecut printr-o poteca printr-o padure tropicala si apoi ne-am intors spre cancun.

Pe drumul de intoarcere, care am hotarat noi sa nu-l mai facem prin autostrada, am fost martorii mai multor evenimente, doua ramand adanc inradacinate in memorie. Conduceam masina ascultand uzica Mexicana pe un drum asfatat ceva mai lat decat masina noastra (cam 1m). deodata incremenesc la volan… in fata noastra a aparut exact ca in filme un camion cu muncitori mexicani ce stateau in piciare agatati de oblonul masinii… pana la urma am intrat cu jumatate de masina in sant si am trecut pe langa camion…

a doua ntamplare hazlie s-a desfasurat intr-un sat mexican. Mergem cu noi cu masina si vedem un grup de tineri ce carau intr-o roaba o baba… trecem pe alta ulita a satului, alta roaba, alta baba…. si tot asa… cred ca era un obicei local caci am zarit si un fel de brad carat de alti flacai… nu am coborat din masina deoarece fetelor noastre le era frica si sa deschida geamul, apoi sa mai intrebam ceva… dar urmarind bradul si babele, drumul nefiind bine marcat, (era un fel de drum judetean de-al nostru) ne-am ratacit… si dupa ce ne-am invartit de 2 ori prin sat, I s-a facut mila unui flacau cu o bicicleta si ne-a scos in soseaua ce parasea satul… acum ne vine sa radem, dar atunci atmosfera in masina nu prea era vesela…

Seara am ajuns la hotel si aici surpriza… am gasit un bilet ce ne ruga sa luam legatura cu securitatea hotelului… lipsisem o noapte si nu stiau ce sa creada ca s-a intamplat cu noi! S-au linistit cand ne-au vazut, dar nu le-a venit sa creada cand le-am povestit pe unde am fost!

Trebuie remarcat faptul ca la trecerea prin localitati (sate dupa cum am povestit) la fiecare 100 m erau damburi de limitare a vitezei, dar nu ca la noi ci mari frate aveau vreo 20 cm inaltime si erau lungi de 5m. asa incat era obligatoriu sa mergi cu 10-20km /h altfel te scutura de nu-ti mai trebuia….

Eu nu recomand inchirierea unei masini in mexic. Transportul public e foarte dezvoltat dar taxiul scump. Excursiile toate sunt cu preluarea turistilor de la hotel, deci doar daca va incumetati sa plecati in acest tur pana la uxmal merita.

Trimis de mihai.panait in 10.01.16 20:53:39
Validat / Publicat: 10.01.16 21:50:14
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AMERICA DE NORD.

VIZUALIZĂRI: 2039 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mihai.panait); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [10.01.16 21:50:00] »

Pami* [11.01.16 10:17:02] »

@mihai. panait - am facut si noi aproape acelasi tur tot cu masina inchiriata (al nostru a fost insa putin mai lung cu 3 nopti pe drum si vizitarea in plus a orasului Progreso, Izamal, Coba si Tulum) si am avut aproape aceleasi peripetii si noi ne-a pierdut pe drum si am fost la fel de dezamagiti si speriati de capitala Yucatanului (orasul se numeste Merida si nu Madera).

Si totusi eu recomand oricui inchirierea unei masini - doar asa poti intra in contact cu adevarata viata mexicana din Yucatan.

Vezi si tu ca acum razi despre aceste aventuri si crede-ma sunt amintirile cele mai intense despre care vei povestii si peste zeci de ani.

mihai.panait [11.01.16 19:30:07] »

@Pami - au trecut 8 ani! ca e merida ca e madera tot aia e!... bine ca recunosti ca iti trebuie ceva in plus sa faci asa ceva... e adevarat ca ramai cu aceste amintiri super, daca nu patesti ceva... e o calatorie super de super! dar eu personal nu vreu sa fiu injurat de altii... deci eu nu o recomand celor cu inima slaba!...

eu am fost acum 3 ani in playa del carmen de unde am facut coba si tulum. daca vrei sa zici wow! cred ca trebuie sa faci tulum, cobe chicen itza uxmall in aceasta ordine... altfel faci ca mine pe valea loarei cand am vazut primul castel chambor si apoi am strambat din nas la fiecare minunatie de castel. doar vazusem apogeul!

mihai.panait, Pami*
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperind Mexicul: