ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.01.2016
DIN: Timişoara
ÎNSCRIS: 01.03.08
DEC-2015

Adeba - o algere buna

Hotelul Adeba nu se afla chiar in zona centrala, ci la doua statii de metrou distanta. Accesul la statia metrou este destul de rapid (max. 10 min), asa ca va puteti caza linistiti la Adeba pentru ca va veti conecta usor la aria de interes turistic.

Unitatea de cazare este amplasata pe o straduta foarte linistita, paralel cu o artarea destul de intens circulata, pe care veti gasi multe magazine si restaurante, ceea ce este un lucru bun, avand in vedere ca in zona centrala veti manca poate la fel de bine, insa mult mai scump decat aici. Restaurantul Pivovarskky Club este la cateva minute de mers pe jos si daca il veti alege sigur nu veti regreta pentru ca se mannca foarte bine la preturi rezonabile si puteti alege dintre vreo 240 de sortimente de bere.

Hotelul este micut, dar cochet, partea de lobby si receptia sunt foarte cu gust aranjate. Receptionerii-foarte amabili. La restaurantul hotelului se serveste doar micul dejun. Daca ajungeti dupa amiaza sau seara si sunteti prea obositi de pe drum ca sa mai cautati un loc sa mancati, va sta la dispozitie snack-barul, unde se servesc bruschette extraordinar de bune, cu sunca sau pui precum si prajituri.

Hotelul are parcare proprie,costa 10 euro pe zi.

Camerele sunt extrem de curate, nu au un design spectaculos dar sunt confortabile, dotate cu tv LCD si frigider. Noi am platit o tripla si am primit un apartament cu 2 camere si 5 paturi-asta a fost o surpriza placuta. Baia este mare, cu cabina de dus.

Micul dejun foarte bun, destul de variat : mezeluri, branza, cascaval, salate, iaurt,

cereale, clatite, placinta cu mere, gem, miere, crema de ciocolata, cafea, lapte ceai, suc.

Nimic de reprosat (poate doar slaba izolatie fonica, dar zona e linistita, iar in hotel lumea foarte civilizata, nu era deloc galagie pe hol), este un loc in care vom reveni.

Trimis de Keyla in 09.01.16 20:47:46
Validat / Publicat: 09.01.16 21:44:16
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CEHIA

VIZUALIZĂRI: 2428 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Keyla); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [09.01.16 21:43:29] »

Mutat în rubrica "Adeba Hotel, PRAGA" (nou-creată pe sait)

Câteva fotografii realizate de voi acolo — ai putea încărca? Ar ilustra perfect textul, fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie...
    Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=19824

webmaster [09.01.16 21:44:47] »

...şi... mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs invitației de a scrie propriul set de impresii din această vacanță.

Keyla [10.01.16 11:05:54] »

@webmaster: Coordonatele sunt corecte. De scris, scriu mereu cu placere, ca asa ii sta bine unui membru cu vechime cum sunt. Mi-ar plăcea sa va răsfăț cu mai multe impresii, însă timpul mi-e destul de limitat și nici destinațiile nu-s atât de multe pe cât aș dori eu sa bifez. Promit sa revin curând cu un noi informații din următoarea mea escapadă!

zlatna [11.01.16 16:41:30] »

Buna ziua. La vara dorim sa mergem si noi la Praga, si as dori sa-mi dati cateva informatii suplimentare :

1. Ce traseu ati ales prin Bratislava sau prin Viena?

2. Cac costa vigneta pentru Cehia (si de unde ati cumparat-o)?

3. Daca ati trecut prin Slovacia cat costa vigneta aici si la fel de unde ati cumparat-o?

4.Cam cum sunt preturile in Praga comparativ cu Romania.

Va mutumesc anticipat si va doresc concedii placute in continuare.

Keyla [11.01.16 21:44:16] »

@zlatna - Buna seara! Am sa va raspund punctual, asa cum ati intrebat:

1. Traseul a fost prin Bratislava, am facut in jur de 8 ore pe drum.

2. Vigneta pt. Cehia a costat 330 coroane. (cam 12 euro).

3. Vigneta pt. Slovacia a costat 10 euro. Le-am achizitionat pe amandoua la prima benzinarie dupa frontiera dintre Slovacia si Ungaria.

4. Preturile sunt rezonabile pentru o capitala europeana. Cazare decenta, la 3 stele cu mic dejun, am gasit la 50 euro pe noapte cu tot cu parcare. O masa pt. doua persoane este in jur de 20 de euro cu tot cu bere sau racoritoare. Berea este foarte ieftina (1.5- 2 euro), mai ieftina chiar decat cafeaua.

Va felicit pentru destinatia aleasa, nu veti regreta ca ati ales Praga, este un oras minunat, totul a fost peste asteptari!

zlatna [11.01.16 22:03:05] »

@Keyla - va multumesc pentru aceste informatii, sunt foarte utile.

Keyla, zlatna
    Alte impresii din această RUBRICĂAdeba Hotel: