ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.01.2016
NOV-2015
colegi

la PMM* = 445 CNY

Hoteluri China (5) - Beijing

Voi finaliza periplul printre hotelurile Chinei cu un review despre hotelul Grand Mercure Beijing Central si deoarece hoteluri Mercure sunt mai multe in Beijing am sa dau si adresa lui mercure.com/gb/hotel-6684 ... ral/index.shtml

Spre deosebire ce celelalte hoteluri pe acesta l-am ales impreuna cu Nancy (prietena din China) pentru a fi aproape de eventuale obiective turistice, care binenteles ca nu au mai intrat in planul nostru. Nancy este o chinezoaica simpatica pe care am cunoscut-o in 2013 la prima deplasare in China si care ne-a ajutat de cate ori a putut. Chinezii au pe langa numele lor chinezesti si nume “ europene” pentru a fi mai usor in conversatii.

Hotelul este foarte bine plasat, foarte aproape de piata Tian'anmen si Orasul interzis precum si diverse temple. Are acces usor la metrou si langa el exista si o banca unde puteti schimba valuta mult mai bine decat in aeroport sau hotel insa ca timp pierdeti foarte mult timp cu aceasta tranzactie, va sunt verificate documentele mai ceva ca in aeroport.

Ca sa nu ma repet informatii la modul general despre China mai gasiti si in alte recenzii ale mele pe care va invit sa le cititi sau daca sunt intrebari si pot raspunde cu draga inima. Ce mai are utila pozitionarea acestui hotel, exista un shuttle bus de la aeroport care are capatul pe partea opusa hotelului. Ca sa va imaginati imensitatea orasului Beijing va spun ca am facut in seara in care am ajuns la Beijing venind din Taiwan am facut cu shuttle bus de la aeroport la hotel 2 ore. Tot din cele spuse de Nancy, Beijingul plus satelitii lui cuprind o populatie de 50 milioane locuitori. Hotelul desi este clasificat 4* este minunat iar micul dejun cum ar spune neamtul “esrte classe”, un loc printre putinele, apropape inexistente hotelurile in care gasesti la micul dejun branza, si aceea putina si ascunsa sa nu fie vazute. Se stie ca ei nu consuma branza, asa ca atunci cand gaseam undeva cred ca eu luam jumatate.

Ce nu m-a incantat aici (in fine regulile acestea exista in toate hotelurile din China) a fost ca acea garantie era de 1000 RMB (~ 150 Euro), suma pe care nu vrei sa o tii blocata in situatia in care a doua zi parasesti tara si nu mai ai cum sa o cheltuiesti., iar suma nu se primeste in valuta ci in moneda lor. Eu am preferat sa las garantia cu cardul si mi-au scos suma de pe card iar la plecare au pus-o inapoi.

Aici exista totodata si un birou de turism de unde am luat o excursie care a inclus vizita la mormintele dinastiei Ming, marele zid chinezesc (am ales zona zona Mutianyu la recomandarea lui Nancy) si vizitarea unei fabrici de matase si articole din jad (Nancy ne-a atras atentia sa nu cumparam nimic deoarece in astfel de excursii preturile sunt mari). Am avut de asemenea inclus in pretul de 50-60 euro si pranzul. Si uite asa, ratand micul dejun deoarece plecam devreme a doua zi in sfarsit am ajuns sa vad Marele Zid Chinezesc si mi s-a parut fascinant ca am ajuns acolo. Este un sentiment foarte placut, incarcat de istorie care totodata te face sa te simti minunat ca esti pe urmele unei istorii de mii de ani, inchipuindu-ti cum era atunci si oare peste urmele cui calci tu. Binenteles urcarea cu telecabina se plateste separat. La coborare (ca in toate locurile turistice) amintiri de vanzare. Colega mea a vrut magneti pe care i-a obtinut dupa negociere cu 10 RMB plecand de la 20 RMB, tot mi s-au parut scumpi asa ca am plecat mai departe. Mai departe au tot incercat sa ne vanda magneti si cand am spus ca am luat ne-au intrebat cu cat, eu am spus repede 8 RMB si ne-au imbiat cu 5RMB, asa ca acum am luat.

Masa am servit-o la un restaurant care era la fabrica de jad. Am ajuns seara la hotel rupte de oboseala (toata lumea atipise deja din autocar) insa dupa o zi minunata. A doua zi am mers la Silk Market (din greseala cred ca la un review anterior am scris Pearl Market-la acesta am vrut initial sa mergem) unde am facut cumparaturi pentru familie. Am dat un exemplu de negociere (trebuie facuta cu curaj, la mine a fost pentru prima data dar m-am descurcat) unde de la “face 1500 RMB dar pentru tine my friend o las la 950 RMB, tu cat dai? ” eu am dat 100 RMB si incet incet unul scadea altul crestea ne-am inteles in final la 280 RMB.

Interesant de asemenea (cred ca mai ales in ceea ce priveste europenii) poti fi pus la metrou (unde controlul bagajelor/ persoanelor este ca la aeroport) si unde ai voie cu sticle dar esti pus sa gusti din lichidul pe care il ai in sticla.

Dupa 2 nopti in Beijing am plecat mai departe (cu trenul) spre Weifang (despre care am scris deja un review) iar acum pot spune ca in 2013 Weifang a fost primul oras din China in care ne-am cazat iar in 2014 ultimul. Avand in vedere ca actualul loc de munca nu implica deplasari in China nu pot decat sa-mi doresc sa am posibilitatea de a ajunge din nou acolo.

Ca recomandari, cred ca se pot organiza excursii in China si pe cont propriu, conditia ar fi insa sa aveti pe cineva cunoscut ca ghid, de unul singur este greu sa te descurci. Interesant la obiectivele turistice mari exista ghizi cu care va intelegeti de la inceput pentru plata si este ok.

Si daca mai oftez dupa ceva din China sunt trenurile de mare viteza (D si G), garile lor bine organizate. Zilele trecute am fost sa-mi iau baietii din Gara de Nord, venind de la un cantonament la Baia Mare (pe 7 ian dimineata). In gara ploua, si nu ma refer la peron si in zona biroului informatii, de asemenea prin foarte multe locuri. In China doar in localitatile modeste am vazut gari care sa-mi aminteasca de Gara de Nord, insa oricum mai ok decat ale noastre.

Daca cineva are vreun dubiu privind China sper sa-si faca curaj, este o tara care merita vizitata.

Trimis de mishu in 08.01.16 12:19:51
Validat / Publicat: 08.01.16 16:08:00

VIZUALIZĂRI: 2975 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P04 Excursie - mormintele dinastiei Ming
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 445.50 CNY pe cameră

[08.01.16 16:11:33]

Mutat în rubrica "Grand Mercure Beijing Central Hotel, BEIJING" (nou-creată pe sait)

-----

[08.01.16 16:24:49]

@webmasterX - localizare corecta, multumesc

Dan&Ema
    [08.01.16 17:17:51]

Ciudat sistemul chinezesc cu garantia, dar poate noi avem alta mentalitate, iar pentru ei este normal.

Comparatia garilor, no comment...

Michi
    [08.01.16 20:06:49]

Te anunţi ca o viitoare stea pe cerul AFA. Ai un stil mai diferit de a scrie. Când ai să ajungi muşcată de goana după puncte ai să regreţi că ai înghesuit 4-5 restaurante într-un review şi că pentru Ceasul Rău nu ai scris două: unul pentru ceas, altul pentru rău. Am mai sfătuit şi pe alţi useri talentaţi să mai schimbe generaţiile.

Revenind la China, bine-bine, hoteluri dar ceva despre Zid, Palatul Interzis ne scrii? Am citit în primul review despre Experienţa China şi în poze că le-ai văzut. S-ar putea să nu ai timp. Copii, serviciu greu..Încăodată, succes!

[08.01.16 22:42:15]

@Michi - cred ca mai degraba am grupat mai multe la un loc din diferite motive, primul ar fi lipsa timpului, dupa cum spuneam am avut ceva concediu care mi-a permis sa scriu. Am 2 baieti destul de mari (liceu/ facultate) si mai am inca cateva review- uri de scris. Despre zid si despre orasul interzis am sa-mi adun gandurile si am sa redactez un review. Cred ca doar despre China as fi fost in stare sa scriu fara numar, am trait cat se poate de intens fiecare clipa acolo. Ma bucura insa gandul ca impresiile mele sunt citite. O sa ne mai auzim. O seara buna.

mprofeanu
    [09.01.16 11:42:13]

@mishu - Excelent review și pentru mine este binevenit. Iar trecut la favorite. Am început documentarea pentru China și printre prieteni am aflat că este bine să ai card Visa și nu Master pentru că nu îl recunosc. Poți să-mi spui ceva?

Din cele citite am înțeles că treptele pe zid sunt mari, cam de 50 cm și sunt zone destul de înclinate. De la bază pe zid cam cât se urcă dacă ai vrea să mergi și pe jos ca să nu stai la nesfârșita COADĂ din China? Este destul de greu!

Mulțumesc anticipat!

[09.01.16 12:02:23]

@mprofeanu - raspunsul il voi formula cat de curand, cel tarziu luni deoarece la sfatul lui Michi am inceput sa adun informatia despre experienta Orasul interzis, Marele zid chinezesc, Mormintele dinastiei Ming, si un alt loc foarte drag mie, Templul lui Confucius din orasul Qufu.

Primele 3 sunt usor accesibile ca destinatie cea de-a treia insa nu prea, dar daca veti avea norocul sa puteti ajunge acolo sa nu ezitati.

Asa ca ne auzim in curand

Dan&Ema, Michi, mishu, mprofeanu