ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.01.2016
DIN: Buftea
ÎNSCRIS: 28.01.15
OCT-2014

O calatorie in amintiri din copilarie

La sfarsitul lui septembrie 2014 ne-am oficializat relatia, asa ca dupa ce am terminat cu agitatia ne-am gandit sa plecam la plimbare, am apelat din nou la prietenul meu booking care a ales Baile Felix si cum ii "scot ochii" in permanenta sotului meu ca nu ma duce nicaieri, ca nu am facut Transalpina, Transfagarasanul, nu am fost in Delta, s-a hotarit sa ma duca pe Transalpina Transfăgărășan in drum catre bai. Am studiat harti, impresii... am cerut din nou ajutorul lui booking si am ales la coborare de pe Transalpina Transfăgărășan, in Cartisoara aceasta pensiune minunata.

Ce m-a atras la Casa Mosului? Pozele afisate prezentau o casa ca din povesti, 4*, cotata f bine pe booking.

Am pornit la drum, Transalpina Transfăgărășanul este ceva fabulos, am fost impresionata de peisaje, de infrastructura, am oprit la Balea Lac fabulos si acesta, am continuat cu pauze pentru incarcare sufleteasca, clatirea ochilor, onomatopee si poze la fiecare refugiu, am oprit la cascada si intr-un final am ajuns la cazare.

Casa Mosului este pe o straduta, parca protejata de ochii iscoditori, asa cum trebuie sa fie o comoara, pentru ca pentru mine asta a fost:o comoara plina de vestigii ale unor vremuri apuse, ale copilariei mele. Casa este rustica, comfortabila, decorata cu obiecte care mi-au trezit amintiri dragi:copaie din lemn ca cea in care ne spalau bunica si strabunica, jugul la care erau puse animalele de povara, parca o vedeam pe Joiana noastra cum tragea caruta pe ulita, etc.

CAMERELE sunt spatioase, pat mare si pufos, lenjerie colorata, dulap rustic, pana si in baie sapunul, prosopelele, uscatorul se par erau puse intr-un cos ca acela cu care mergeau femeile duminica la biserica (a fost un detaliu placut care m-a facut sa zambesc, apreciez oamenii care pun suflet in ceea ce fac!!!)

CURATENIA impecabila, cea mai curata unitate de cazare in care am stat!

CURTEA foarte frumoasa, plina cu flori colorate, sezlonguri (vara cred ca e de vis acolo) locuri de parcare in curte.

GAZDELE foarte primitoare. Proprietarii sunt un cuplu din Sibiu, care la momentul pensionarii au decis sa transforme casa pe care o aveau la Cartisoara intr-o casa de oaspeti (oameni intregi la minte, viata nu se termina odata cu iesirea la pensie, tot respectul!!!). Cand am fost noi acolo, proprietarii erau in concediu la bai si venisera fiica dumnealor impreuna cu sotul si fetita sa se ocupe de Casa, au fost foarte draguti, ne-au povestit istoria casei, a obiectelor expuse pe peretii holului.

MANCAREA foarte buna, sanatoasa, din gospodaria proprie sau de la vecini, ne-au intrebat daca dorim sa cinam la ei, aveau sarmalute foarte bune; micul dejun consistent : omlete, legume, branzeturi, ceai, cafea;

Recomand cu caldura aceasta casa daca vreti calitate, liniste, frumusete, o bucatica de copilarie, de trecut. Exista si oameni creative, harnici, iubitori de traditii, de natura, de esenta romanului adevarat si care chiar fac bani din asta.

Imi cer scuze pentru calitatea pozelor,dar tocmai primisem cadou de cununie un aparat foto si nu prea stiam sa-l folosesc.

Trimis de cameliagrozescu in 07.01.16 16:50:34
Validat / Publicat: 07.01.16 17:36:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CÂRȚIȘOARA.

VIZUALIZĂRI: 1486 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cameliagrozescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Balea lac

webmaster26 [07.01.16 17:35:50] »

@cameliagrozescu - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

cameliagrozescu [07.01.16 18:48:55] »

@webmaster26 - este ok pozitionarea, multumesc frumos!

Eugenia55* † [07.01.16 18:50:03] »

Transalpina-Balea Lac?

Nu cumva Transfagarasan?

cameliagrozescu [07.01.16 21:00:51] »

@Eugenia55: Ai dreptate, Eugenia. Este Transfăgărășanul, mulțumesc mult pentru observatie, mi se-ntampla uneori când studiez 2 destinatii simultan, compar, analizez si până la urmă le fac praf.

La fel patesc cu Slovacia si Slovenia, am citit despre ambele, le-am analizat, comparat si dacă mă întrebi nu mai sunt sigură unde am fost.

Mulțumesc mult, e o greșeală majoră. Mă întreb dacă se mai poate modifica textul...

webmasterX [07.01.16 21:12:16] »

@cameliagrozescu

Mă întreb dacă se mai poate modifica textul...

Am corectat noi, în text

Mihai18 [08.01.16 18:03:02] »

Bine v-am găsit pe AFA. Eu sunt Mihai 18.

În primul rând, să fie într-un ceas bun momentul prin care ați hotărât să continuați viața în cuplu, cu legământ în fața lui Dumnezeu. Scuzați, urarea este tradivă (după un an) dar eu azi am aflat. Așadar, aveți deja un an împreună. Bun. Vă mai trebuie 49 ani ca să ne ajungeți pe mine și soția mea. Vă spun părerea mea, că am experineță. Ca să parcurgeți acest maraton în doi, vă trebuie înțelepciune și toleranță.

Și acum să trec la review. Bun, scris cu conținut în care ați pus și puțin suflet și l-am votat. Foarte bun locul ales care ne scoate din cotidianul stresant. Este și o sugestie. Cu bine și fie să ne mai citim.

cameliagrozescu [09.01.16 14:20:32] »

@Mihai18: Mulțumesc pentru urări si sfaturi! Vă doresc sănătate, încă multi ani împreună si călătorii minunate împreună.

Dan&Ema [10.01.16 18:22:56] »

Superbonus si te mai citesc. Atentie la Transfagarasn si Transalpina!

liviu49 [12.01.16 20:15:39] »

@cameliagrozescu - Dupa amiaza treceau vacutele, se auzeau talangile, parca eram un copil lipsit de griji si fericit din nou, un vecin mulgea vacuta si aducea ratia de lapte la Casa Mosului, iar la masa de seara am mancat un lapte de pasare delicios!!! Pe unii din turisti ii deranjau mugetele si sunetul talangilor, nu inteleg ce cautau intr-o casa rustica, poate au crescut intre blocurile gri. Ce trist! Acum imi dau seama ca bat campii si ca ma cuprinde melancolia, dar nu ma pot abtine, sunt o norocoasa pentru ca am avut o copilarie minunata, la tara, printre aminalele din batatura si aceasta casa cu atmosfera ei m-au teleportat in anii '80-'90,1980-1990 oameni buni! Amintiri...

Acesta este fragmentul care m-a determinat sa apreciez cu punctajul maxim, alaturi de descrierea locurilor vizitate, acest articol. Va multumesc pentru respectul pe care il dovediti fata de natura (si vacutele fac parte din natura si ar fi o prostie sa le excludem din peisaj).

Amintirile mele despre Transfagarasan sunt numeroase (mai ales din perioada 1977 - 1981) si in ele, la loc de cinste, se afla si necuvantatoarele (cum le numesc eu) cum ar fi celebrul urs, o vulpe, un cerb, catei din belsug, oi, capre si imi permit sa adaug acum si vacutele de care faceti vorbire.

La mai multe calatorii frumoase!

cameliagrozescu [13.01.16 10:10:15] »

@Dan&Ema: Mulțumesc pentru apreciere si promit să fiu mai atentă.

cameliagrozescu [13.01.16 10:22:29] »

@liviu49: Mulțumesc pentru cuvintele frumoase, tizul meu (mă cheamă și Livia) si mă bucur de cunoștință! Nu trebuie să-mi multumesti că iubesc natura, noi tot din natură facem parte, studiile arată că in lantul trofic suntem la același nivel cu hamsiile! Am crescut cu lapte de la ugerul Joianei, cu brânză de la capre, oi, cu ouă și carne de la găini ,,cu șorici de la porc, mi se pare de bun simt să respect ceea ce mă hrănește, la propriu și la figurat! Multă sănătate și să avem parte de concediu care să ne rămână in suflet!

mishu [15.01.16 21:42:01] »

Minunat si de suflet. O bucatica de Rai aici pe pamant.

cameliagrozescu, Dan&Ema, Eugenia55*, liviu49, Mihai18, mishu
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Casa Moșului: