ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.01.2016
OCT-2014
colegi

Hoteluri China (3) - Taizhou, Zhejiang

Taizhou Huangyan Yaoda Hotel, Zhejiang

Despre acest hotel de asemenea pot spune ca m-a impresionat deosebit de mult. Am ajuns in Taizhou, regiunea Zhejiang (repet diferenta ca exista si Taizhou regiunea Jiangsu) seara, dupa ce am schimbat 2 trenuri. Si aici fac mentionarea ca indiferent ca ai trenul cu plecare din aceeasi gara, iesi intai din gara si intri din nou trecand prin controalele de rigoare.

Pentru gazdele noastre a fost usor sa ne repereze, am incarcat bagajele in masina si am pornit spre hotel (am observat ca in special folosesc automobile Buick pentru 7 persoane, foarte elegante). Mentionez ca acest hotel ni l-au recomandat ei fiind mai usor accesul spre compania la care trebuia sa ajungem.

La un moment dat insa deviaza de la drumul principal luand-o printr-o zona dosnica, intunecata, mai mult decat jalnica de am ramas blocate gandindu-ne pe unde vom ajunge. Ne-au lamurit destul de repede, au luat-o pe scurtatura.

Si iata-ne ajunsi si la hotel, cu intrare stralucitoare (la ei se practica mult ca totul sa sclipeasca) si un lobby de vis (se va vedea in poze). Ne-am cazat, de data asta nu am mai inspectat camera si am coborat la cina. Accesul in restaurant era doar pentru clientii hotelului care activau cardul camerei astfel incat consumatia era trecuta in cont si plata era la final.

Hotelul se pregatea dupa cum o sa vedeti in poze de Halloween.

Despre mancare ce sa spun, delicioasa, este unul dintre locurile ramase in amintire destul de bine deoarece aici am mancat calamar prajit o bunatate, cred ca numai asta as fi mancat. De asemenea am mancat creveti cu caju picant prajit. Un deliciu sau cum spune o vorba, curcubeu pe cerul gurii.

Camera – minunata, am mai spus, mi-au placut majoritatea hotelurilor din China insa le voi mentiona in review-uri pe cele pe care le-am pastrat cel mai aproape de suflet din diverse motive. Aici nu am mai facut poze in camera. De obicei pozele le faceam la inceput cat era totul intact (sa iasa bine poza), ca apoi dupa ce insiram tot ce scoteam din bagaje nu mai vedeai nimic.

Ce am observat insa este ca in zona de sud a tarii parca poluarea nu este la fel de apasatoare, de asemenea in orasele mai mici, sunt mai "luminate". Am facut cateva poze de la fereastra camerei deoarece nu era pacla afara si aveam sansa unor poze clare. Mi-au placut cum unii dintre localnici au incercat sa-si amenajeze pe case un “spatiu verde” sau ceva care sa le personalizeze locul.

Zona din imediata vecinatate a hotelului (pana in blocurile inalte) era chiar in spatiu inchis, accesul fiind restrictionat de bariera. In poze insa pe fundal veti vedea si blocuri inalte, cu zeci de etaje. Acele blocuri sunt construite a fi populate de cat mai multe familii in spatii cat mai mici (apartamentele sunt foarte mici).

Din pacate a fost unul dintre locurile unde am ajuns seara, a doua zi am fost in interes de serviciu – audit, si in dimineata urmatoare am plecat mai departe spre Hangzhou, despre care voi scrie in curand.

Hangzhou a fost un oras minunat, am avut o vreme superba si un hotel deosebit.

Trimis de mishu in 06.01.16 11:33:51
Validat / Publicat: 06.01.16 15:19:48

VIZUALIZĂRI: 1984 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P12 o vedere mai de ansamblu a locului

webmasterX [06.01.16 15:19:35] »

Mutat în rubrica "Taizhou Huangyan Yaoda Hotel [Taizhou (Zhejiang)], CHINA NATURALĂ" (nou-creată pe sait)

Dan&Ema [08.01.16 18:10:01] »

Citesc serialul chinezesc de la coada la cap si

Inca un superbonus

Ce nimerire!

mishu [08.01.16 22:43:42] »

@Dan&Ema: multumesc foarte frumos

Dan&Ema, mishu