ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.02.2010
ÎNSCRIS: 03.04.09
FEB-2010
2 AD. + 2 COPII

Targu Mures – orasul florilor

Targu Muresul este unul din cele mai frumoase orase din tara. Este un oras modern, infloritor, dar care pastreaza cu sfintenie, istoria orasului. Oriunde te duci, in Targu Mures, vei remarca o multime de cladiri noi, frumos decorate, cu arhitecturi deosebite. As putea sa spun atat de multe despre Targu Mures, dar acum, cand vreau sa le scriu, parca nu-mi gasesc cuvintele.

Oriunde te duci in Tg. Mures, privelistea iti incanta privirea.

Fara indoiala, zona cea mai frumoasa este centrul orasului. Centrul incepe pe strada Gh. Doja de la Mures Mall, fata in fata cu cladirea BCR si cea a Finantelor. Dinspre Sighisoara, pe Bd. 1 Dec. punctul de inceput este cladirea Postei. Foarte multe din cladirile care sunt aici sunt cladiri noi, construite dupa anii 1990, vechile case fiind demolate, unele din ele purtand amprenta Revolutiei. Imediat dupa intersectie ne apare in fata Catedrala Mica, Biserica Catolica. In stanga ei se afla Sediul Primariei, o constructie impresionanta, veche, dar care isi pastreaza maretia si azi. Imediat langa se afla Sediul Consiliului Judetean, o cladire care in anii cand a fost construita (inceputul anilor 1900) a fost sediul primariei de atunci. Aici se poate remarca eleganta acestei cladiri, precum si frumusetea constructiei. O parte a cladirii are si turnul cu ceas, un turn inalt de 60 metri care poate fi vazut de departe. Toate cladirile au ferestrele pline de flori, viu colorate, curgatoare, in manunchiuri si buchete frumos aranjate.

Centrul continua cu Palatul Culturii, o alta constructie din anii 1900, impunatoare, eleganta, care pastreaza inca si acum stilul acelor ani.

Avem patru benzi pentru a strabate centrul orasului, doua pentru dus, doua pentru intors. Aceste benzi sunt separate intre ele de un parc. E o adevarata placere sa te plimbi pe aici. Primavara, cand vegetatia se trezeste la viata, acest parc e plin de flori. Ronduri de flori de toate culorile in mijlocul parcului, paralel cu strada. Bancutele sunt adapostite la umbra magnoliilor care intregesc frumusetea parcului si a bradutilor. Nu in ultimul rand, trebuie sa amintesc aici de frumosii trandafiri rosii, care borduiesc parcul de jur imprejur. Din acest motiv, aceasta zona se numeste Piata Trandafirilor.

Miresmele florilor se simt in tot orasul, parfumul lor te indeamna la visare si esti cuprins de un sentiment minunat.

La mijlocul parcului iarna se amplaseaza Bradul de Craciun, inconjurat de animale si omuleti din stelute luminoase, iar vara in acelasi loc, se amplaseaza un ceas, intr-un rond de flori.

Strabatand parcul avem o priveliste minunata asupra Teatrului National, iar in capatul parcului avem monumentul lui Avram Iancu.

Centrul se termina cu Catedrala Mare, Biserica Ortodoxa, de unde drumurile se despart si se poate lua de aici in toate directiile.

Deoparte si de alta a parcului, multe magazine, restaurante pentru toate gusturile, pizzerii, fast-food-uri.

Muresenii au mai multe locuri de distractie: Platoul Cornesti, Gradina Zoo, Complexul de Agrement Week-end, aici se va consrui si un mare patinoar, olimpic, care va functiona si vara.

Imediat la iesirea din centru avem Cetatea Medievala. Este foarte bine pastrata, iar aici avem parte de alte multe distractii: Zilele Targu – Muresene, Oraselul Copiilor – iarna, Spectacole, foarte multe din serbarile orasului aduna muresenii in aceste locuri.

Ar fi atat de multe de spus, dar nu se poate exprima in cuvinte... fiindca acesta este Targu Muresul, un oras frumos, un oras din Romania...

Trimis de biancuta in 04.02.10 12:19:06

VIZUALIZĂRI: 5979 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Teatrul National Tg. Mures, in fata caruia acum, iarna, s-a amenajat un patinoar artificial

molko*
[04.02.10 13:11:57]

de adaugat ca vara mai aveti si festivalul Peninsula... pe care-l astept cu nerabdare si pe 2010. Anul trecut a fost excelent organizat.

[04.02.10 13:16:29]

In fiecare an avem acest festival. aici se aduna foarte multi tineri, multi vin chiar si din strainatate, cu precadere Ungaria si Germania. Deasemenea, din judetele invecinate tinerii vin aici cu cortul doar pentru festival... Animozitatea e foarte mare, dar si spectacolul pe masura, ca mai toate festivalurile organizate in Targu Mures.

molko*
[04.02.10 13:22:41]

da este in fiecare an, doar ca de anul trecut a intrat in sfera Coke Live si astfel organizarea precum si anvergura trupelor prezente au crescut simtitor. Mie mi s-a parut cel mai bun festival de anul trecut, mult peste laudatul Béstfest bucurestean

[04.02.10 13:35:59]

Iti spun sincer ca eu nu am fost la festival, dar am auzit foarte multe pareri, in special reactii admirative.

[04.02.10 18:47:16]

Webmaster, v-as ruga sa atasatii urmatorul videoclip despre Targu Mures.

webmasterXY*
[04.02.10 19:41:36]

done biancuta! splendida melodia videoclipului, vizionare placuta!

pepsi70ro
[04.02.10 20:26:23]

Un oras care m-a cucerit din primul moment. Oameni binevoitori, cladiri vechi de importanta istorica dar si foarte frumoase vile. Cred ca nicaieri n-am vazut atatea vile frumoase pe km patrat.

Si multa vegetatie, mult aer curat care ajuta mult. Mai scoate praful din noi si ne mai "purifica".

Votul meu este insuficient pentru frumusetea locului.

[04.02.10 22:44:11]

Asa este, pepsi70ro, Tg. Muresul este un oras frumos, cu foarte multe constructii noi. Orasul e plin de case - vile moderne, iar orasul are mai multe cartiere rezidentiale.

Unul dintre ele este pe centura Tg. Mures, la iesirea spre Sighisoara - Brasov, un alt cartier Belvedere este in constructie tot aici, pe centura. La iesirea din oras spre Livezeni este un alt cartier, Orizont, iar la iesirea din oras spre Sancrai este Cartierul Rasaritului. Toate aceste cartiere s-au construit cu ajutorul primariei. Tot cu ajutorul primariei sunt aproape gata in cartierul Tudor, pe Bd. Pandurilor, doua turnuri, in premiera pentru Tg. Mures, cu 11 etaje, blocurile cele mai mari din Tg. Mures fiind acum cu 10 etaje. Se vor numi Benta Towers. Pe langa cele 11 etaje, aceste turnuri vor avea doua subsoluri, doua demisoluri si parter.

Pe langa aceste cartiere rezidentiale, la periferia Tg. Mures sunt o multime de vile particulare. Spre Sighisoara - Brasov-Bucuresti, sunt cele mai multe, dar si spre Ludus - Iernut.

La primavara as vrea sa revin la acest review cu cateva poze frumoase din Tg. Mures. Am atasat aici cateva poze dar sunt facute cu telefonul si calitatea nu e foarte buna.

Am remarcat si din celelalte review-uri ale mele despre Tg. Mures ca iti place acest oras, lucru care ma incanta si-ti multumesc; desemenea, iti multumesc in cazul in care mi-ai dat un vot.

Alex_Macedo
[05.02.10 10:12:43]

... iti voi aduce aici multumirile mele, avand in vedere ca nu ai setata optiunea de a primi mailuri prin intermediul site-ului... era o chestie ce tinea de... privatziune dar, o fac aici, adaugand prin acest ecou un Bravos pentru imaginea oferita, de tine, unui oras care intodeauna a fost aproape de sufletul meu!!

[05.02.10 11:16:34]

Imi place cum te-ai exprimat: imaginea oferita de mine... Cred ca imaginea este a orasului, si-a creat-o "singur", incet si sigur, fiindca asa cum am scris si mai sus, este un oras frumos, un oras din Romania...

tiberiu*
[05.02.10 19:59:50]

toate bune si frumoase, dar muzica din clip e bestsiala rulzzzz nightwish.

O chestie din tg. mures de care nu prea multa lume stie, eu am aflat despre ea de la un turist din austria - dorea sa vada biserica evreiasca, asa am aflat si eu ca este asa ceva in orasul in care traiesc de 35 de ani. Sinagoga Mare din Tg. Mures a fost edificata intre anii 1899-1900 in stil eclectic, dupa planurile arhitectului evreu Jakob Gärtner din Viena.

Si inca o chesstie interesanta din tg. mures ar fi Biblioteca Teleki-Bolyai care are una dintre cele mai bogate colectii de carte veche din Transilvania, lacas al culturii europene din secolele trecute. Cele peste 200. 000 de volume constituie o colectie stiin­tifica cu structura enciclopedica, pastratoare a multor raritati bibliofile.

[05.02.10 20:26:26]

Interesante informatii, tiberiu. despre biblioteca Teleki stiam si eu, dar despre sinagoga-nu. Muzica imi place si mie.

krondia*
[08.02.10 23:51:04]

Dupa ce am vazut biblioteca Teleki-Bolyai mi-am propus sa revin special sa consult niste carti dar, din pacate, nu am mai ajuns. Impresionanta, intr-adevar, tiberiu, colectia de carti. Cand am fost eu nu se percepea bilet de intrare.

[14.02.10 13:13:22]

Fiindca azi este Valentine's Day, mi-am amintit ca in Tg. Mures avem un Parc al indragostitilor. Parcul este vis-a-vis de Universitatea de Medicina si Farmacie, se poate merge si cu masina, strabatand serpertinele care traverseaza cartierul Cornisa pana in cartierul 7 Noiembrie, strada dand intr-o intersectie care duce la Complexul Week-end, sau pe jos, coborand treptele care dau chiar in parc.

Parcul are cateva leagane, bancute, diferite ornamente in forma de inima, toate vopsite in rosu, inclusiv cosurile de gunoi. Datorita simbolisticii acestui loc, precum si frumusetii acestui loc, parcul fiind umbrit de arbori mari care dau intimitate, cuplurile vin frecvent aici. Chiar si proaspat casatoritii vin aici pentru poze. Noi am fost aici ieri, dar tocmai incepuse ploaia si nu am putut sta.

adaiulia
[10.05.10 15:01:16]

frumos rw. si la fel de frumos si orasul,am avut placerea sa-l vizitez,(din pacate din motive medicale) de mai multe ori si intradevar aveti cu ce va mandri...un vot si de la mine

adaiulia, Alex_Macedo, biancuta, krondia*, molko*, tiberiu*
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Tîrgu Mureș: