ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.01.2016
ÎNSCRIS: 19.04.15
JUL-2015
[rog selectati]

Paxos - Antipaxos si Pesterile Albastre

Suntem la inceput de an, am inca putin timp liber si m-am gandit sa mi-l petrec cu voi, povestind.

Imi doresc sa fac asta mai ales pentru ca in ultimul timp m-am tot delectat cu multe review-uri frumoase de pe AFA, scrise de voi, prietenii mei. Tot citind am inceput sa va cunosc, prin prisma celor scrise bineinteles de voi. Chiar daca nu sunt psiholog, am reusit din cele citite sa va simt temperamentul si sa va cunosc calitatile si trasaturile de caracter. Mi-am dat seama ca eu scriind mai nimic, voi nu prea ma cunoasteti, cu toate ca m-ati adoptat deja, fapt pentru care va multumesc. Nu sunt adepta lucrurilor virtuale, nu am cont pe facebook (dar uite ca totusi exist), insa comunitatea AFA m-a cucerit pur si simplu. De fiecare data cand am putin timp liber intru aici si ma delectez cu calatorii povestite atat de bine si cu fotografii de vis, asa ca m-am simtit oarecum datoare sa scriu si eu ceva, imi face si placere, de altfel. Insa vreau sa va marturisesc ca timpul meu liber este extrem de limitat, asa ca o sa mi-l petrec mai mult citind decat scriind, sunt sigura ca nu va suparati.

M-am inscris pe AFA dintr-o intamplare, mi-au displacut atat de mult serviciile unui hotel din Sibiu incat am simtit nevoia sa spun asta undeva. Apoi insa aici am cunoscut o comunitate de oameni calatori cu inimi mari, comunitate care m-a cucerit si m-a facut sa vreau sa citesc si implicit sa calatoresc virtual cu voi tot mai mult. Asa ca am decis sa pastrez contul lui mogly aici, sa continui sa citesc si uneori sa va povestesc si eu cate ceva.

M-am tot gandit despre ce sa va povestesc, prin Romania am tot umblat insa nu am facut fotografii si parca un review fara fotografii imi pare cam anost. Asa ca am decis sa va povestesc tot despre Grecia, au mai povestit inaintea mea si AleDia si Gettyy extrem de frumos, sunt constienta ca nu le pot ajunge din urma, nici nu vreau, insa ma voi stradui de data asta sa fiu ceva mai la obiect si nu total pe langa subiect. In celelalte postari, le-am cam amestecat asa, cel putin fotografiile le-am postat pe cele care mi-au placut mai mult chiar daca erau din mai multe locatii. Spunea cineva la un moment dat aici ca unii scriu despre un hotel dar numai poze cu hotelul respectiv nu pun. M-am simtit si eu putin cu musca pe caciula, dar mi-am zis ca sunt la inceput si sigur am fost deja iertata de voi si apoi eu am facut pozele chiar stand in acel hotel... insa toate cam spre exterior. Pe viitor stiu insa cum sa le fac.

Inainte de a incepe o sa va mai spun cateva lucruri despre mine. Ma numesc Carmen sunt nascuta in 12 12 1973 (sa nu uitati atunci sa-mi spuneti si mie La Multi Ani), sunt casatorita, lucrez in domeniul juridic, am trei copilasi adolescenti intre 18 si 15 ani: Calin, Malina si Oana. Cel mai mare calator din familia noastra este Malina, avea doar 10 ani cand a facut prima excursie cu autocarul prin Europa fara noi, cu scoala si apoi nu s-a oprit pana nu a vazut majoritatea capitalelor europene si nu numai. M-a sunat atunci la zece ani, dintr-o baie unde se inchisese sa nu o vada nimeni, ca sa-mi spuna printre lacrimi ca ii este dor de mine, iar dupa 2-3 ore m-a sunat din Turnul Eiffel si a strigat: mami sunt fericita!

De atunci nu isi doreste decat haine si calatorii, tot ea a fost cu initiativa unei calatorii in Grecia, spunand ca e timpul sa incep sa ies si eu putin din tara, ca doar nu am interdictie. Initial a vrut Mykonos dar pana la urma s-a oprit la Corfu. Cand ne-am intors am trecut pe la agentia de unde am luat biletul, le-am dus si lor un lichior de Kum Quat iar pana m-am uitat eu pe acolo pe la alte oferte, fiica mea cea aventuroasa se interesa deja de o noua calatorie, nu o sa ghiciti unde... nici eu nu m-as fi gandit, se interesa daca agentia poate pune la dispozitia turistilor vacante in... Bora - Bora! Si da, se putea.

Gata, hai ca incep.

La hotelul din Corfu unde am fost cazati 7 zile a venit doamna de la agentie si ne-a propus mai multe excursii de o zi printre care si cea din Insulele Paxos - Antipaxos cu oprire la Pesterile Albastre. O excursie costa 38 euro de persoana, daca cumparai minim 3, pretul se reducea la 33 de euro. Noi cei cinci muschetari am cumparat trei: Paxos - Antipaxos, Turul Insulei Corfu cu autocarul si Laguna Albastra (ultima din pacate am achizitionat-o degeaba ca nu am mai mers).

Se pleca dimineata devreme de la hotel in jur de 7,30 - 8,00. Autobuzul cu o capacitate destul de mare oprea rand pe rand pe la hoteluri pentru a imbarca calatorii. Vaporul Ionian ne astepta in portul din Kerkyra - capitala insulei Corfu. Lume destul de multa, dar am urcat printre primii si am gasit locuri oriunde am dorit. Noi ne-am gandit ca afara era mai placut asa ca am ocupat cinci scaune din spatele (pupa) vaporului. In interior era mult spatiu si niste canapele moi si confortabile, pe care le-am regretat dupa vreo doua ore de mers prin soare. Din pacate si la intoarcere fiecare si-a pastrat locul asa ca tot nu am ajuns sa incercam si canapelele inspititoare. Citisem inainte de a pleca sa nu alegem vasul Ionian pentru ca ar fi aglomerat, intr-adevar a fost, politica lor este aceea de a se ocupa toate locurile, insa avantajul a fost ca noi fiind grup organizat am urcat primii, putand alege ce locuri dorim. Partea, ca nu am ales prea inspirat, e alta poveste.

Am asteptat mai mult de o jumatate de ora pana ce am plecat, noi si inca un vas alaturat. Acesta ne-a insotit o parte din drum, pana la insula Antipaxos apoi a disparut, insa la intoarcere l-am regasit din nou, daduse o fuga si pana in Parga. Am mers aproape vreo 3 ore pana am ajuns la Pesterile Albastre, am trecut de insula Kanoni, palatul Mon Repos, unde s-a nascut printul Philip al Angliei, am trecut prin dreptul statiunilor Perama, Benitses si Kavos, dupa care am depasit Capul Asprokavos. La inceput a fost frumos, apoi a fost cald si apoi mai cald si pana la urma am trecut de insula Paxos, fara a opri si am ajuns la Pesterile Albastre. Ghidul ne-a povestit multe despre ele, dar deja eram prea obosita si batuta de soare in cap (ca doar nu mi-a spus nimeni sa-mi iau o palarie si eu de unde sa stiu?) ca sa mai inmagazionez si informatii, am retinut ca una dintre pesteri se numea Ahaia. Relieful era minunat iar apa de o claritate deosebita si in albastrul ei se vedeau valuri, valuri si mai albastre, o sa vedeti in fotografii, pe unele nu le mai postez insa, ca le-am pus deja la impresiile despre Paleokastritsa (am recunoscut deja mai sus ca le-am amestecat)

Ne-am continuat drumul spre Insula Antipaxos de dimensiuni mici, am inteles ca are 5 km patrati si foarte putini locuitori. Ne-am oprit pe niste stanci aproape de plaja Paradise Beach unde am stat vreo ora si jumatate, unii au facut baie, altii s-au plimbat pe stanci, iar eu ce puteam sa fac... m-am intepat la un deget de la picior.

Ne-am continuat drumul inapoi spre Paxos, insula care se gaseste la 7 km departare de Corfu (32 de mile marine de portul Kerkyra) si are o suprafata de 25 km patrati, unde am oprit in portul Gaios. Am trecut prin canalul natural al acesteia, observand cele doua insule Panagia si Sfantul Nicolae. In port foarte multe ambarcatiuni mici. Am mancat la o terasa din aproprierea portului, fructe de mare si in special calamar pane, mie mi-a placut foarte mult. In fata portului multe magazine mici cu suveniruri si de asemenea multe multe rochii dragute la preturi de 20 -30 de euro, fetele si-au cumparat. Ghidul ne-a spus ca aici este si cea mai buna inghetata, am mancat dar nu am putut-o cataloga ca extrem de delicioasa, acum dupa gustul meu normal. Din port se vedeau stradutele inguste ale satului, dar noi eram toropiti la propriu de atata caldura, asa ca am mancat, am intrat in cateva magazine, ne-am jucat cu doua pisicute dragalase si am urcat pe vas pentru drumul de intoarcere. Aproape de portul din Corfu ne-am reintalnit cu celalalt vas geaman si am fost anuntati ca urmeaza o bataie... cu... scaunele? ... a intrebat cineva... a... nu! O bataie cu baloane umplute cu apa, ne-am udat si chiar ne-am distrat si noi ca niste copii mari ce eram si suntem.

Ca si concluzie: da, recomand aceasta excursie, dar insist sa va imbracati cu haine vaporoase, deschide la culoare, sa va luati neaparat ceva pe cap, palarie, sapca, ce doriti. Sa aplicati si sa reaplicati crema de protectie solara, pe pielea expusa, inclusiv pe laba piciorului, pentru ca soarele frige la propriu, chiar daca bate putin vantul.

Noi nu am pus in practica sfaturile de mai sus si drept urmare dupa ce ne-am mai prajit putin si a doua zi facand turul insulei, a treia zi in loc sa megem la Laguna Albastra, am ramas in hotel pentru a ne trata ranile. Malina cea aventuroasa dar deloc prevazatoare avea picioarele umflate si pline de basici. Noi ceilalti stateam ceva mai bine, dar rosii ca racul tot eram, asa ca ne-am dat batuti... pe moment doar, ... ce credeati?

Din Corfu am cumparat o revista intitulata Corfu- insula Feacilor, cred ca am dat 15 euro pe ea dar merita, o recomand are 143 de pagini, este in limba romana si are 13 capitole intitulate: Corfu; Istorie; Cultura si Traditie; Vizita la muzee; Orasul Corfu (Kerkyra); Peninsula Kanoni; Partea de vest a orasului; Partea de nord est; Partea de nord vest; Partea de sud; Achilleion; Paxi - Insulele Diapontice.

Va doresc (va dorim) un an nou fericit si imbelsugat plin de sanatate, bucurii, liniste, impliniri, noroc si multe multe calatorii frumoase impartasite cu AFA.

Cu mult drag, Carmen si ceilalti 4 muschetari.

P. S. Stati ca nu scapati asa usor, astept ecouri... critici... orice numai sa spuneti ceva.

Trimis de mogly in 02.01.16 22:05:37
Validat / Publicat: 03.01.16 00:00:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 5920 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mogly); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P14 Pregatiti-va ca intram in pestera, nu priviti in sus ca ametiti.

ECOURI la acest articol - pg. 1 / 3

se afișează ecourile [1 - 30] din total 61
[02.01.16 22:17:42]

astept ecouri... critici... orice numai sa spuneti ceva.

uite că n-ai prea mult de aşteptat — nici nu e publicat review-ul şi... hop... prima "critică":

Aşaaa review fromos, din şi cu suflet... și aşaaa destinaţie... şi... nicio poză??!

[02.01.16 22:19:41]

pfff... retrag, retrag... M-am grăbit, văd că între timp ai şi început să le încarci...

[02.01.16 22:36:33]

@webmasterX - Da, le incarc, problema e cu serverul, laptopul si internetul... toate sunt din ardeal!

Multumesc mult!

Dan&Ema
[03.01.16 00:16:31]

Carmen & 4 muschetari:

La multi ani! Sa va fie bine in 2016! Felicitari pentru articol si introducere. Noi am stabilit astazi planul de bataie pe anul acesta si dupa ce anul trecut am debutat in Grecia, s-a votat un bis pentru anul acesta. Asa ca vom citi cu mare interes orice articol despre Grecia.

Cu hainele vaporoase era pentru la vara, nu pentru acum ca... Au bagat cod galben de viscol!

Continua tot asa, citesc cu placere,

Dan

[03.01.16 00:27:25]

@Dan&Ema - Multumesc mult! Ma gandesc ca uneori membri AFA au mari sanse sa se intalneasca intamplator, in Grecia, de exemplu eu si Gettyy am vizitat anul trecut in acelasi timp Palatul Achilleion din Corfu, doar ca nu ne cunosteam. Calatorii frumoase!

irinad CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[03.01.16 08:33:28]

@mogly - Foarte frumos review, bine scris şi, mai ales, emoţionant! Mi-ai amintit de prima mea vacanţă într-o insulă grecească: Corfu şi mi-a plăcut îndeosebi prezentarea pe care ai făcut-o familiei tale.

Vacanţe plăcute să aveţi şi anul acesta!

puiutea
[03.01.16 08:59:22]

Reviewul, ca reviewul, ca te stim talentata, dar pentru P13... sa-ti traiasca, sa fie sanatosi, sa reuseasca in viata, si sa te bucuri de ei zeci de ani de acum incolo!!!

amero
[03.01.16 09:00:34]

Buna dimineata si la multi ani. Am citit, am votat, am privit pozele, pe unele le-am votat, acum sa-ti spun ca mi-a placut foarte mult articolul foarte sensibil dar si fraza de sfarsit. Un articol fara ecouri nu are farmec, fie ele pozitive sau mai putin. Asa incat astept sa citesc si alte rew. ale tale cu incarcatura emotionala si frumos scrise despre orice destinatie. Felicitari.

Carmen Ion CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[03.01.16 09:32:34]

@mogly - La Mulţi Ani, tizo, să-ţi trăiască odraslele şi să te bucuri de ele. Iar pe noi să ne bucuri în continuare cu articole la fel de pline de simţire şi cu fotografii pe măsură!

[03.01.16 09:42:58]

@mogly -

Un an bun si la vacante sa ai sau sa aveti! Imi place cum scrii si cum descrii. Am citit cu placere si interes pentru ca am rezervare in mai, cateva nopti si in Corfu si ma intereseaza informatii de la cei care au fost acolo, in special in 2015. Ai folosit cumva autobuzele locale acolo ? Ma intereseaza daca circula bine sau binisor, sa capete si soferul meu putina libertate vizuala si gustativa !

Frumoasa echipa muschetarilor, sa ne mai spui despre ei.

gettyy
[03.01.16 10:14:11]

@mogly: La mulți ani!

... Frumoasă prezentare şi frumoase aduceri aminte... !!!

Da, noi am fost în aceeași perioadă prin aceleași locuri şi de aia m-am și uitat acum foarte atent la poze, dar s-ar părea că excursia în Paxos - Antipaxos - Peșterile Albastre nu am făcut-o în aceeași zi.

Oricum, am retrăit cu mare bucurie toate emoțiile acestei croaziere. Din fericire eu am fost echipată corespunzător și m-am bucurat maxim de tot ce a creat natura acolo!!!

Doamne, cât de frumos a fost!

Sa-ți trăiască muschetarii să mai faceți multe călătorii împreună!

... un articol plin de sensibilitate pe care l-am votat cu multă plăcere... !

robert
[03.01.16 10:22:12]

@mogly - Extrem de rar citesc articole despre Grecia. Sunt atât de multe!!! Exact din acest motiv nici nu scriu despre Grecia.

Ei bine de data asta am facut o exceptie și am citit articolul tău si mi-a plăcut, chiar foarte mult. Un articol cu impresii personale, îmi place mult mai mult, decât un articol gen ghid turistic.

Felicitări și la mai multe!

Radu Tudoran
[03.01.16 12:37:57]

Corfu este destinatia mea favorita din Grecia. Am fost cu Sefa in excursia Paxos-Antipaxos si practic am fost pe ambele insule, caci am inotat pana la Antipaxos si cu truda m-am catarat pe stancile ei. Momentul a fost imortalizat pentru Cartea de aur a familiei. Doar ca Sefa nu m-a anuntat ca-mi face poza si mi se vede burta proeminenta Iar Gaios este superb. Mai ca-mi venea sa cumpar un iaht ca Anton Lupan, doar ca au mai crescut preturile putin...

Dabator
[03.01.16 12:54:14]

@mogly: La mulți ani!

Mi-au plăcut impresiile tale, scrise cu entuziasm și frumusețe sufletească, mai cu seamă că, pe frigul ăsta îngrozitor ai dezghețat sufletul dar și amintirea excursiei mele din Corfu de acum ceva ani.

Eu cam fug de soare, nu îl las să mă prindă prea tare (eventual în apă mă mai păcălește), dar partenerii mei de călătorie s-au mai ars și ei din când în când.

Aștept cu nerăbdare noi povestiri de-ale tale.

[03.01.16 15:24:12]

@irinad - Multumesc mult si eu va doresc vacante placute in continuare.

costy69
[03.01.16 15:43:42]

@mogly - La mulți ani! Să aveți un 2016 așa cum vi-l doriți.

Am citit cu mare plăcere aceste impresii din care răzbate o mare sensibilitate (care probabil vă caracterizează).

Am retrăit clipele frumoase petrecute anul trecut în croaziera efectuată în aceste insule, dar noi am plecat din Parga. Din păcate eu nu am apucat să scriu încă, însă sper că o voi face curând.

Să aveți parte de călătorii frumoase (și să ne împărtășiți și nouă impresiile, la fel de frumos) !

[03.01.16 15:45:17]

all: Va multumesc din suflet tuturor pentru aprecieri! Desi m-ati laudat sa stiti ca tot incepatoare sunt, am incercat sa raspund fiecarui ecou in parte si mi-a aparut un mesaj ca nu pot trimite ecouri consecutive la o distanta mai mica de 2 minute, deci inca invat.

M-au bucurat mult cele scrise de voi mai sus, m-ati facut sa simt inca o data ca fac parte cu adevarat din marea comunitate AFA.

Va transmit atat voua cat si familiilor voastre toate gandurile mele bune si imi doresc sa ne si vedem la o viitoare intrunire AFA.

elviramvio: Nu am luat nici un autobuz local, a fost prima mea iesire din Romania si nu prea m-am simtit chiar in largul meu, deci nu am plecat singuri departe de hotel. In schimb am vazut multe autobuze care circulau si in capitala insulei si in afara care treceau regulat si prin fata hotelurilor unde chiar aveau statii, in mod sigur ghidul iti poate da toate informatiile. De exemplu la hotelul unde am stat noi, o data pe saptamana se punea la dispozitia turistilor un autobuz local gratuit care te ducea in Kerkyra capitala insulei.

gettyy:In excursia din Paxos Antipaxos am fost exact cu o zi inainte de cea care ne-a dus in turul Insulei si implicit la Achilleion.

Vacante multe si frumoase tuturor!

[03.01.16 16:12:21]

@mogly -

Multumesc pentru raspuns. Noi "vagabondam" (daca nu cunosti termenul, intreaba-l pe bunul nostru coleg Puiutea si in acelasi timp iti recomand sa scrii tot asa frumos pentru a ajunge si tu pe lista de onoare a vagabonzilor de aici). Si ca un sfat, cu asa viteji in echipa, nu aveti de ce sa va temeti sa hoinariti.

Numai bine!

gettyy
[03.01.16 16:32:41]

Elviramvio,

iată aici câte ceva despre mersul autobuzelor in Corfu:

În centrul staţiunii Agios Gordios, unde am fost eu cazată şi care este şi locul de întâlnire pentru turiştii care pleacă în excursii, se găseşte staţia de autobuz – green bus -, de unde puteţi merge în staţiunile din apropiere: Kerkyra (aprox. 55 minute); Paleokastritsa (aprix. 30 minute), Kassiopi (aprox. 25 minute), Kavos (aprox. 47 minute), Ipsos (aprox. 35 minute), Lefkimi (aprox. 40 minute). Biletele se iau direct de la şofer şi preţul este foarte accesibil, de exemplu Agios Gordis – Kerkyra – 2,2 euro. Transportul este foarte bine pus la punct: autocare de ultimă generaţie, cu aer condiţionat, şoferi profesionişti.

Vacanțe frumoase!

[03.01.16 17:09:30]

@elviramvio - Cunosc termenul, m-a gasit si pe mine Puiutea prin Sibiu eram cocotata intr-un turn pe tocuri.

In Corfu m-am simtit putin nesigura pe mine pentru ca mi-am dat seama ca nu stapanesc engleza nici macar la nivel de conversatie uzuala, ceea ce este un handicap pe care m-am hotarat sa-l remediez pana la urmatoarea calatorie afara. Vitejii mei, m-au ajutat mult, inadins ma lasau pe mine sa vorbesc ca apoi sa se amuze spunandu-mi: Stii ce ai cerut tu? Un copac cu inghetata in loc de trei inghetate.

Dupa vreo cateva zile incepusem sa fiu si eu vesela, am reusit sa fac niste conversatii, inclusiv pe vapor cu o doamna draguta care ma intreba de unde sunt, unde merg, cat am dat pe bilet, etc, iar eu raspundeam. Fiica mea langa mine imi sopteste: mami tu iti dai seama ca vorbesti in franceza, nu? Ei bine nu-mi dadeam seama, dar m-a pufnit rasul, m-am gandit ca daca m-ai stateam vreo doua zile pe insula o sa incep sa-mi aduc aminte si rusa invatata in generala.

Bineinteles ca adolescentii vorbesc fluent engleza, au invatat-o la scoala, sau si plimbat prin europa si au beneficiat si de ore de meditatii de mici ca doar au avut sponsori, pe noi parintii. Asa ca m-am hotarat sa ma sponsorizez si pe mine si sa iau meditatii la engleza, acum la 42 de ani, mai bine mai tarziu decat niciodata. Calatorii frumoase!

[03.01.16 17:27:49]

@costy69 - Asteptam review-ul. Cu Parga ne-ati cucerit si mi-a parut rau ca nu am vazut-o si eu. Calatorii frumoase!

[03.01.16 18:18:33]

@gettyy -

Multumesc mult pentru informatii, imi vor fi de folos.

[03.01.16 18:22:39]

@mogly -

Excelent. Si da-i zor ca vine vara repede.

crismis
[03.01.16 20:37:50]

@mogly: Excelent articol, are de toate: informații, emoții, fotografii frumoase... Și 3 iezi-cucuieti minunați! Să vă plimbați mult, mult împreună!

Și felicitări pt decizia privind limba engleză. Desigur ca niciodată nu e prea târziu.

Radu Tudoran
[03.01.16 21:35:47]

@mogly: Te felicit ca la 42 ai vointa sa inveti. Si eu la 51 invat olandeza. Si imi vine greu, mai ales ca toti olandezii stiu engleza sau germana. Dar sunt hotarat Ma bucur ca mai am colegi care sa-mi dea curaj.

iulianic
[03.01.16 22:10:37]

ecouri... critici... orice...

Păi, cum să criticăm un articol care ne amintește atât de nostalgic - acum, în plină iarnă - de minunatele noastre călătorii din vară? Am făcut și eu o plimbare pe mare spre Paxos - Antipaxos și Peșterile Albastre, dar cu plecare din Parga. Spre deosebire de voi care v-ați prăjit la soare, noi – la sfârșitul lui septembrie – am avut mai multă răcoare și chiar câțiva stropi de ploaie dimineața, la plecare. Port încă întipărite pe retină minunatele imagini cu stâncă și mare și în special albastrul ireal al apelor din grote. Cred că nimeni n-ar trebui să rateze această plimbare atât de frumoasă.

Îți doresc un an bun, cu călătorii minunate împreună cu cei patru mușchetari ai tăi! Iar dacă vreo întâlnire AmFostAcolo ne va aduce față în față, plăcerea va fi de partea mea.

[03.01.16 22:52:04]

@iulianic - Va multumesc din suflet! Citisem deja review-ul d-voastra, despre aceasta destinatie si am vazut ca ati dat si sfaturi despre creme, sepcute si ochelari pentru cei care pleaca pe mare. Noi am plecat asa, plini de elan si cu mainile in buzunar. Am avut o crema la noi, ne-am mai dat din cand in cand, dar se pare ca nu a facut fata soarelui grecesc, care nu ne cunoastea. Insa din patanii mai invata omul si ramane si cu amintiri frumoase. Astept cu placere si critici, pentru ca stiu ca de la oameni ca d-voastra care au calatorit atat de mult, oameni cu darul de a povesti si dorinta de a impartasi cu altii, criticile nu pot fi decat constructive.

Imi doresc sa va cunosc personal si sunt convinsa ca placerea va fi de ambele parti, dar eu voi fi mai castigata pentru ca va trebui sa-mi povestiti mai mult despre locurile in care ati fost. LA MULTI ANI FERICITI!

[03.01.16 22:54:22]

@crismis - Multumesc mult!

[03.01.16 23:02:38]

@Radu Tudoran - Am intrebat-o si eu pe d-na profesoara care imi da lectii, daca mai are la meditatii oameni asa peste 40 de ani ca mine, iar raspunsul a fost ca are si de 65 de ani. Concluzia e clara: atata timp cat suntem pe acest pamant la orice varsta putem invata, iar specialistii chiar recomanda sa ne punem neuronii la treaba indiferent de varsta. Sufletul ramane intotdeauna tanar. Calatorii frumoase si spor cu olandeza!

[03.01.16 23:10:49]

@robert - Multumesc mult pentru exceptie si ma bucur daca ti-a placut. Calatorii frumoase in continuare!

22 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
amero, Aurici, bobyrodin, costy69, crismis, cristina65, Dan&Ema, dorgo, elviramvio, gettyy, Ioan Raita, irinad, iulianic, luciaoradea, maria55, Mihai18, mishu, mogly, mprofeanu, Radu Tudoran, robert, tata123 🔱
Alte impresii din această RUBRICĂ'Opționale' din Corfu: Croazieră Paxos, Antipaxos, Parga: