ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.12.2015
DIN: Ploieşti
ÎNSCRIS: 20.11.15
DEC-2015

Luna de miere intr-o destinatie de vis

La sfarsitul lunii septembrie ne-am hotarat sa mergem in luna de miere in Republica Dominicana si am inceput sa cautam bilete pentru luna decembrie. Dupa multe cautari am gasit in sfarsit un tarif acceptabil si care se incadra in bugetul propus si anume: am cumparat biletele de avion 1600 E / 2 pers. - plecare 10.12.2015 ora 09:15 din Bucuresti cursa Tarom cu escala la Paris de 2 ore si am ajuns in Punta Cana la 18:40 ora locala (intarziere 25 de minute la Air France) tot pe 10.12.2015.

Cazarea a fost luata de la o agentie din Germania 1054 E / 2 pers. / 13 nopti la hotel Ifa Villas Resort& Spa 4 *.

Transferul a costat 60 E /2 pers / pe sens (transfer privat-agentia Coco Tours), iar asigurarea de calatorie care includea si storno 80 lei de persoana.

Toate serviciile le-am cumparat printr-o agentie de turism din Bucuresti.

Am plecat din tara de la aprox. 7 grade si am ajuns in Punta Cana la aprox. 27 de grade la ora 20:00 foarte foarte placut mai ales cand nu-ti place frigul. :)

Ajunsi in Punta Cana, am trecut de controale repede (noi am cumparat din tara cardul turistic deoarece ne-a fost frica sa nu fie coada prea mare acolo si am dat 15 euro ca sa vina la agentia din Bucuresti) si surpriza la bagaje: am stat aproape o ora daca nu mai mult sa le ridicam ca au fost ultimele bagaje puse pe banda :) )), dar intre timp am fugit afara la agentia cu care aveam transferul sa le explicam de ce intarziem si sa nu plece, deoarece in voucherul de transfer scria ca soferul ne asteapta o ora de la aterizarea avionului.

Toate bune si frumoase, am plecat spre hotel, am ajuns foarte repede, la receptie am fost doar noi la acea ora si ne-au dat imediat cartelele pentru camera si prosoape, bratarile pentru AI dupa care ne-au condus la camera cu faimoasele masinute din resort care faceau legatura intre camerele din spate si receptie si intre receptie si plaja. Noi am avut camera cat de cat aproape de receptie (1071) si ne-a placut foarte mult zona, nu mi-ar fi placut sa avem o camera mai in fata, aproape de plaja.

Camerele sunt foarte curate, sunt cam de 3* cred nu de 4*, dar repet foarte curate, se facea curatenie zilnic, se schimbau prosoapele zilnic, apa plata din mini bar o completau mereu nici nu ne trebuia mai mult de atat ca nu prea am stat prin camera. :)

Preturi la hotel: 40 $ internetul pe 7 zile cu semnal foarte bun in tot resortul dar au mai avut si probleme in vreo 2 zile nu stiu ce se stricase; 3 $ seiful / noapte.

Personalul din resort foarte amabil, toti te saluta, te intreaba daca este totul in regula, tot timpul zambesc, canta, danseaza in timp ce pregatesc bauturile etc.

Noi am mancat cel mai mult la restaurantul de langa receptie, mancarea este foarte buna, ai de unde sa alegi, sunt multe feluri de mancare, de fructe, deserturi etc.

Am facut 2 excursii. Deoarece am vazut pe forumuri ca sunt preturi foarte mari la resort pentru excursii si citind diverse impresii din zona de la cei care au mai fost am descoperit agentia saona-tours.com cu cele mai mici tarife si anume 65 $/ persoana pentru Saona cu “Rio Chavon” fata de 90 la hotel (nu are sens sa va mai spun si eu sa nu ratati aceasta excursie, aici gasiti adevaratul paradis din Caraibe) si 75 $ / 2 pers. pentru buggies fata de 110 la hotel. Am facut rezervarea pentru excursii din tara prin E-mail si am platit tot in ziua excursiei cu conditia sa-i suni cand ajungi la hotel si sa confirmi. Recomand aceasta agentie pentru excursii, sunt foarte buni.

Vremea in decembrie a fost foarte buna, apa calda, aprox. 30 de grade in aer si cred ca vreo 26 sau 27 in apa. Noi am prins si 2 zile in care nu am vazut soarele dar nu ne-a deranjat ca restul de 12 zile a fost ok. In ultimele zile a cam batut vantul, dar nici asta nu a fost o problema ca puteai sta la plaja fara probleme.

Zborul spre casa a fost la fel de bun, am plecat din Punta Cana la 20:50 ora locala 23.12.2015, am facut 8 ore pana la Paris, escala tot de 2 ore si inca 2 ore si jumate pana la Bucuresti –am ajuns la 16:15 ora Romaniei pe 24.12.2015.

In concluzie m-as intoarce in Punta Cana chiar si la acelasi hotel, erau familii de rusi care venise a treia oara la acelasi resort.

Biletele de avion daca le cumparam mai din timp le gaseam mai ieftine.

Nu luati sejur de 7 zile, luati minim 10 zile daca nu va permite serviciul chiar 14 zile sa simtiti ceva de aceasta vacanta.

Sper ca am fost de folos pe acest forum si daca aveti intrebari va raspund cu mare placere.

Trimis de deeutza in 30.12.15 01:22:47
Validat / Publicat: 30.12.15 09:36:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CARAIBE.

VIZUALIZĂRI: 5784 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (deeutza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P14 paradisul de pe insula Saona
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 25 voturi)

[30.12.15 02:43:14]

@deeutza: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

***

@deeutza, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

adri-nico
[30.12.15 10:02:10]

Frumos! Unde ati gasit broscuta?

viculean
[30.12.15 10:32:14]

@deeutza - Salutare.

1. agenția la care ai contractat biletele e una cu multe puncte de lucru în RO și cu nume identic cu al uneia din cele mai mari agenții de turism din lume (germană)? Și ai ”bătut palma” cu cei din Ploiești?

2. Plaja? Nisipul - fin? Apa limpede?

3. Ai reținut cu ce aeronavă ați călătorit? Sau nu ați luat în calcul așa ceva?

[30.12.15 18:34:34]

@viculean - 1. Agentia la care am platit biletele este una din Bucuresti ca sa-i spun numele banuiesc ca trebuie printr-un mesaj privat. Agentia din Bucuresti ne-a rezervat biletele de avion direct in sistemul de rezervari, iar cazarea a luat-o de la agentia tour operatoare din Germania. Nu are puncte de lucru in Romania din cate stiu eu, are probabil colaboratori (agentii mici revanzatoare). Aceasta agentie cred ca este in top 5 - cele mai mari agentii din Romania.

2. Plaja foarte lata, nisipul fin si alb, apa foarte limpede si calda - ca la noi vara.

3. Aeronava Air France BOEING 777-300ER-de 500 de locuri sau mai mult... si toate ocupate.

viculean
[30.12.15 18:47:47]

@deeutza - 1. Nu e cea la care m-am gândit eu.

2. Super.

3. Super, aeronavă nouă (primul BOEING 777-300ER a fost livrat în aprilie 2004 către AirFrance).

Mulțumesc.

camelie
[06.01.16 23:59:11]

@deeutza: buna. Cum putem vorbi in privat pentru mai multe info bilete, agentie etc? Multumesc.

[07.01.16 20:21:40]

@camelie - Am trimis un mesaj privat... daca ai primit imi raspunzi de acolo. Il primesti pe E-mail.

Dclau*
[24.01.16 20:30:07]

Buna,

As avea nevoie de mai multe informatii privind agentia si biletele!

Multumesc

[24.01.16 20:32:29]

@Dclau: cu un mesaj pe privat se rezolva. aici nu am voie sa spun. astept intrebari.

Adivera
[25.01.16 21:54:49]

@deeutza - Buna! Spune-mi te rog daca ati achitat si o taxa de iesire din Republica Dominicana si care este costul acesteia. Ms.

[26.01.16 18:18:26]

@Adivera: buna! nu am platit nimic la iesire, doar la intrare 10 $

Adivera, adri-nico, camelie, Dclau*, deeutza, viculean
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Punta Cana:

• pagină generată în 0.064981937408447 sec