ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.02.2010
DIN: Sannicolau Mare
ÎNSCRIS: 24.07.08
SEP-2006

Hotel Pestera

Imi amintesc cu drag cum am descoperit intamplator prima oara zona aceasta si cum mi-a ramas gandul acolo si speram sa mai revin!

In august 2006, din spate de la Silva, in asteptarea telecabinei, din Busteni, ne-a ''acostat'' un domn intre doua varste, cu un aro verde, foarte fain, (de care se vedea ca era foarte mandru), pe care scria mare ''SENZATII TARI''!

Ne invita sa mergem cu el in excursie spre Lacul Bolboci, Cheile Tatarului, Padina, Pestera (ca ii mai lipseau 2 turisti ca sa ocupe locurile sa poata pleca imediat) !

Am acceptat pe loc, dar... nu stiam cam ce urmeaza, dar uneori, parca-i mai bine sa nu tot masori si sa calculezi chiar tot, sa te mai lasi si-n voia sortii!

Drumul a fost o adevarata aventura, doar cine a fost pe acolo stie cat de rau e drumul, dar si cat de frumos este peisajul! Nu regret nicidecum alegerea facuta in graba, doar ca mi se cam strangea stomacul, deoarece, nu degeaba scria pe masina''Senzatii tari''... domnul acela, chiar daca avea o varsta si o figura care iti inspira incredere, conducea ca un adolescent! Nu, nu conducea rau, dar uneori era cu rotile pe marginea abrupta a soselei!

Punctul terminus al minunatei noastre calatorii a fost sus, la Hotel Pestera! Ramasesem amandoi impresionati de frumusetea peisajului din zona, care compensa cu drumul facut!

Si sosind acasa, in luna urmatoare, ne-am gandit sa ne luam un pachet turistic de 4 zile de la o agentie din Timisoara si sa ne intoarcem acolo, pentru cateva zile de odihna! Am reusit cu greu sa gasim sa cumparam, si iata-ne coborand din tren, in Busteni, dimineata, grabiti sa mergem la telecabina sa urcam la, , Babele'', iar de acolo cu alta telecabina sa mergem la Pestera.

Dar... surprizele se tin lant! In primul rand prima telecabina nu functiona, ca in ziua aceea era in revizie. Am rezolvat, cumva, sa ne urce si pe noi, cu personalul care facea revizia. Tot acolo am aflat a doua veste si anume ca de la Babele la Pestera, de 2 zile se anulase telecabina, din lipsa de turisti, ca era a doua parte a lunii septembrie!

Superfain, nuuu! Si, dupa o noapte petrecuta in tren, ne-am dat seama ca avem nervii de fier! Sa stiti ca nu ne-am pierdut nici o clipa cumpatul si bucuria, nici cand am ajuns sus, la Bable si a inceput si ploaia!

Ce a urmat de-acolo, va inchipuiti! Am mers pe jos, prin ploaie, cu bagajele in spate si-n maini, ca de tinut umbrela n-aveam cum, ca imi mai trebuia a treia mana, deparece una o aveam rezervata in caz ca trebuie sa ma sprijin de vreo bucata de stanca sau in caz de pic!

Dar a fost frumos, inedit chiar, de cum am plecat pe platou, de la Babele, se si vedea Hotel Pestera intre brazii inalti, ce strajueste hotelul, era imposibil sa nu-l vezi, cu acoperisul rosu care iti sarea imediat in ochi!

Sa stiti ca nu am luat nici unul nici o tranta, cu toate ca luneca foarte rau, din contra am mai facut si cate o poza, cum aratam asa caraghiosi, prin ploaie! Cei de la hotel stiau ca trebuie sa sosim si-si faceau griji, ca noi am dublat timpul pe care l-am fi facut in mod normal, daca era vreme buna!

Hotelul Pestera e un hotel retras, cu o panorama unica. E situat in mijlocul naturii, la 1600 de metri, in Parcul National Bucegi, in apropierea Manastirii Pestera, de care am scris celalat review.

E un hotel de 3 stele, cu servicii deosebite si personal calificat. Noi eram singurii clienti ai hotelului in prima zi, iar in celelalte zile, mai aparea doar cate un cuplu ratacit sau cativa turisti francezi pentru a se odihni o noapte!

Hotelul- foarte fain, avea un foisor, care era dotat cu gratar si protap. Are o parcare mare, bar de zi, restaurant foarte incapator, sauna, piscina, sala de fitnes, biliard tenis de masa si internet.

Camerele erau mari, dotate cu televizor, frigider, telefon, baie cu dotari moderne, fier de calcat, halat si papuci de baie. La cerere, puteam servi masa si in camera. A noastra avea vedere exact spre cascada Ialomita! Era un adevarat spectacol oferit de muntii inconjuratori!

Offff, acum despre mancare!

Doamna de la agentie ne-a facut pachetul turistic, incarcandu-ne cu prea multa valoare la mancare! Cat am stat, n-aveam cum sa terminam de cheltuit cat aveam platit acolo. Chiar daca mancarea a fost foarte gustoasa si variata, dupa alegerea noastra a meniului.

La masa mai veneau in fiecare seara o delegatie a jandarmilor din zona, din China! In rest pustiu. Ploaia se oprise din prima zi, spre norocul nostru. Am mers in drumetii la Padina si la Cascada Ialomitei. E o zona frecventata de ursi! Am auzit multe povesti despre acest subiect! Duminica- am fost la Manastirea Pestera, in apropierea hotelului. Am vizitat si pestera. Turisti erau cam putini in zona in aceasta perioada, in general francezi!

Se apropia ziua plecarii si iarasi ne loveam de problema de la venire-lipsa telecabinei. Sa plecam tot pe jos pana la Babele, era exlcus, deoarece depindeam de o anumita ora a trenului. Asa ca... personalul restaurantului a facut o minune, adica, a rezolvat problema cu... jandarmii (cu masina lor), care au avut amabilitatea sa ne duca dimineata pana in Sinaia in gara, pe acelasi drum pe care cu doar o luna in urma ne incercau''Senzatii tari''! Drumul si mai rau ca prima data, dupa ploi.

Va recomand cu drag acest hotel pentru un concediu la inaltime sau ca un week-end relaxant in mijlocul naturii! Sau macar ca un mic popas in drumetii!

Si tot ca o recomandare, studiati si prognoza meteo! Sau, mai bine, nu, pentru ca excursiile cu peripetii sunt excursiile de care ne aducem intotdeauna aminte!

Trimis de georgiana in 03.02.10 18:06:32

VIZUALIZĂRI: 15237 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 In stanga,Hotel Pestera,intre brazi
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 44.00 EUR pe cameră

boreal2007
    [03.02.10 18:24:11]

"Nu exista vreme rea, ci turisti nepregatiti!"

[03.02.10 18:32:09]

Aici, chiar trebuie sa-ti dau dreptate!

Dar... nu m-am plans, cu toate ca a fost mai greu, ne-am descurcat si am ramas cu amintiri placute!

Nu a fost nici un risc foarte mare.

Problema era ca doamna de la agentie a intrebat daca functioneaza telecabina Babele-Pestera, dar de cand am luat biletul si pana a venit timpul sa plecam, s-a modificat programul lor!

ionescunic
    [03.02.10 19:17:12]

Giorgiana mi-ai amintit de prima mea vizita aici in 86 cand eram student in prima saptamana si inca nu-mi cunoscusem jumatea deci eram libeeeeer si am venit cu mai multi prieteni la Piatra Arsa , am urcat pe jepii mari , iar a doua zi am fost in plimbare catre Hotel Pestera si Pestera Ialomicioarei si Cabanele Zanoaga si Padina. Din pacate telecabina merge doar pana la o ora foarte ciudata si am pierdut ultima cabina si a trebuit sa luam o decizie in privinta intoarcerii. Mai multi trebuiau sa ajunga la servici a doua zi insa eu si un alt prieten nu aveam nici o problema asa ca ne-am despartit, o parte au luat-o peste munte si au ajuns in Sinaia cam la 24.00 si au luat trenul si au ajuns direct la servici, altii s-au intors si au mers pe sub telecabina, au ajuns si ei dar mai greu. Eu si prietenul care nu aveam treburi a doua zi luni am hotarat sa mergem pe jos in continuare si am ajuns la Cuibul Dorului cam pe la 8 seara si am stat aici pana a doua zi cand am mers in Sinaia si am plecat spre Bucuresti.

Drumul a fost foarte frumos insa destul de lung si obositor insa nu regret ce am facut, a fost chiar instructiv, si am revenit de mai multe ori cu masina in zona. Eu care credeam ca am facut un mare lucru atunci, ma intalnesc acum cativa ani cu trei barbati foarte bronzati pe drumul ce coboara de la 2000 la 1400, drum pe care l-am botezat drumul oaselor din cauza pietrelor. Ne odihnim putin in acelasi loc si ii intreb de unde veniti si unul dintre ei imi arata drumul forestier Cuibul dorului - Bolboci care se vedea in zare, de acolo, am plecat din gara Sinaia dimineata si la 16. 00 erau apoape de cota 1500. Oamenii erau antrenati bine si mergeau foarte sustinut, nu erau echipati cu nimic si pareau foarte oraseni. Nici eu nu am de obicei bocanci si prefer adidasii oricand.

Diaura*
    [03.02.10 22:24:17]

Giorgiana, daca imi permiti o gluma....unde gasesti destinatiile astea?....ai un ghid secret cu locuri speciale? Parca nici de fotografii nu au nevoie povestile tale....convingi din cuvinte. Si unde mai pui ca te simti bine si in conditii mai putin placute, cand vremea iti strica ziua.

Cristian_h*
    [03.02.10 22:31:50]

eu am tras aer in piept si am citit dintr-o rasuflare!!

bine zis Georgiana!

am o propunere muzicala:

ups tot dintr-o rasuflare am votat al 7-lea )

webmasterXY*
    [03.02.10 22:36:16]

sa tragem toti aer in piept, sa citim si sa ascultam melodia propusa de cristian_h.

Georgiana daca nu-ti place, e nevoie doar de un semn din partea ta!

[04.02.10 09:14:47]

Multumesc tuturor!

Deci, si pentru melodie!

Vocea Celiei e asa... ca un curcubeu dupa ploaia din Bucegi!

Diaura > Destinatiile le-am gasit in sertarul cu amintiri!

Nu am un ghid secret, doar ca daca vad la televizor ceva si-mi pica atunci la suflet... ii zapacaesc la cap pe cei din familie sau pe prieteni!

Am cativa care au marturisit ca le e teama sa-mi raspunda la telefoane, ca sigur iar am idei si-i fac usor sa ''pice in ispita''!

Tu ce crezi, ca noi astia din Banat, daca suntem departe, ne plafonam sa stam doar pe Semenic?

Eu intotdeauna am iubit foarte mult Muntii Bucegi si am incercat sa-i transmit si fiului nostru dragostea de munte!

Nu era an sa nu mergem in Bucegi, iarna sau vara, macar cateva zile!

Sunt mandra ca am fost si pe Varful Omu, de 2 ori!

Si am invatat ca daca te panichezi in momente de criza nu faci nimic bun, decat ca iti strici concediul... asa ca nu e cazul, mai bine incerci sa vezi partea plina a paharului!

trandafir 1970
    [04.02.10 23:28:56]

Super poze, super frumos scris, chiar si eu"am cazut in plasa", imi doresc demult sa ajung la Omu si la Pestera. Ma scuzi, chiar ti se par accesibili Bucegii? Nu prea am fost pe munte-Jepii Mari, urcat si coborat, crucea Caraiman, cabana Diham si Poiana Izvoarelor sunt destinatiile mele montane (-dar sa stii ca Jepii, cel putin nu mi se par foarte accesibili; citeste ce am scris despre "cataratul"pe ei, in conditii asemanatoare cu ale tale-noroc insa ca nu ploua si nu aveam bagaj decat stricul necesar in spinare-nu pun la socoteala Urlatoarea si Valea Spumoasa, acolo merg si copiii)

Cum bine ai observat, cu muntele nu e de glumit, voi ati luat partea frumoasa si ati tratat-o cu zambetul pe buze, dar se putea intampla si mai rau. Exista posibilitatea sa innoptati la 'Babele", -pentru ca o ploaie, fie ea si de toamna, pe munte, mai ales ca erati pe teren deschis, fara un copac ceva, poate deveni un real pericol, banuiesc ca nici mantale de ploaie nu aveati (ce sa faci cu umbrele pe munte? ).

Este o amintire, acum, placuta, insa nu recomandati cuiva sa incerce astfel de "senzatii tari". Si, vorba lui boreal 2007, nu exista vreme rea, ci doar turisti nepregatiti.

Pe cand urmatoarea "escapada"? De abia astept comentariile, inchid ochii si ma visez acolo...

[05.02.10 12:06:17]

@Trandafir 1970 > Am avut pelerine de ploaie, dar cum le-am fortat peste rucsacele voluminoase s-au rupt! Ca vroiam sa nu mi se ude si schimburile! Si umbrela, cum sa nu iau? Ca veneam de departe cu trenul si mai ai nevoie si pe drum, poate!

Si eu sunt genul de om care incarca tot, nu cumva sa-mi lipseasca ceva in concediu, sa sufar, genul care ii scoate din sarite pe soti cand nu pot inchide portbagajul, stii?

Iar cand merg cu avionul, fac cu nervii ca tot pun si scot din bagaje, sa nu depasesc kg!

miha_87ela
    [07.02.10 12:18:23]

Imi place foarte mult sa citesc de pe acest site pt ca acumulez foarte multe impresi bune desii nu prea calatoresc dar imi place foarte mult sa vad ce poze minunate sunt sunte ti niste oameni minunati si de aceea am sa citesc in continuare aventurile din calatoriile voastre.

[07.02.10 13:33:58]

miha87ela,

Multumim, pentru aprecieri!

Daca te prinde ''microbul''... pe amfostacolo. ro... nu te mai dezlipesti nici cand dormi, tot pe aici te visezi!!!

Avem si poze si muzica la fiecare review, mai scriem si cu suflet... invatam sa fim o adevarata familie!

Sa ne bucuram cand unul dintre noi vine din vacanta, sa-l primim cu drag, sau sa-i uram toate cele bune la plecare!

Ne mai si luam la intrecere la concurs, ne mai si param, uneori, dar intotdeauna incercam sa ne respectam munca celuilalt!

Eu ma simt minunat aici, in curand vor fi 2 ani de cand am venit.

Ma bucur atat de mult cand am ajutat pe cineva cineva in alegerea unei destinatii de vacanta, incat uit de munca pe care o depun cand scriu, pentru ca nu e atat de usor si iti ia si destul timp si energie!

Iti doresc si tie sa ai vacante cat mai placute, chiar daca acum spui ca esti doar cititoare!

mirelab
    [07.02.10 13:52:33]

Georgiana, foarte frumos scris! Cred ca nici macar Cornel nu a visat vreodata la un asa ecou, ai reusit sa creionezi in doar cateva randuri "microbul" AmFostAcolo!!!

ionescunic
    [07.02.10 13:54:49]

Mirela te-am luat primul vot a fost al meu.

[07.02.10 14:03:21]

Multumesc, fratilor, ca sunteti in asentimentul meu!

Eu am scris cum am simtit eu, doar!

Dar ma bucur enorm sa vad ca si voi sunteti de aceeasi parere cu mine!

Un fapt care demonstreaza acest lucru e ca si azi, duminica dupa amiaza, suntem aici ''impreuna'', metaforic vorbind!!!

Mai un pic si ne scot sotii sau sotiile pe geam cu laptop cu tot, ca... eu cam am exagerat cu statul pe site!

Si nu-i bai, dar poate nu mai ajung intreaga la intalnirea aniversare ''Amfostacolo'' de la Poiana Brasov!

trandafir 1970
    [07.02.10 14:39:59]

Cunosc sentimentul de "vinovatie", georgiana! Dar intr-o zi ca asta, ce poate fi mai frumos decat sa stai in fata p. c. -ului si sa vorbesti cu niste prieteni, pe care nu-i cunosti, dar pe care-i ai alaturi, cu bune sau rele! Recunosc, sunt in urma cu multe "plimbari", dar virtual, sunt alaturi de cei care s-au plimbat pe malul Senei, sau au schiat prin Austria, ori au mancat delicioasa ciocolata elvetiana, la ea acasa! Am "facut"plaja la un all inclusive turcesc, am "simtit" briza marii pe vaporasul lui Costa, si asta datorita talentului prietenilor de la "amfostacolo. ro"! Multumesc, dragii mei pentru efortul de a asterne gandurile voastre, sfaturile care ne-au fost multora de un real folos pentru a alege destinatia mult visata!

Este usor sa critici, sa spui"si eu pot scrie asta", dar este si mai usor sa scrii-"Am dormit la... , am mancat la... , am vizitat... "Trebuie pus un pic de suflet, sa "colorezi" monitorul in culori cat mai calde, sa trezesti interesul de a vizita chiar si un castel parasit si darapanat; trebuie sa descoperim locuri noi, sa le promovam, mai ales cele din Romania!

Mergem in Grecia si ramanem cu gura cascata la niste stanci, in drum spre litoralul bulgaresc, vizitam palatul reginei Maria, dar cati dintre noi au vizitat Sighisoara, singura cetate locuita din Europa, sau manstirea Barsana, pana nu de mult, cea mai inalta manastire de lemn din lume? Am cunoscut de revelion pe cineva, care vorbea de partiile din Austria, cum vorbesc eu de... Busteni, fusese in multe locuri minuante prin Europa, dar spre rusinea ei (chiar ea recunoscuse), nu vazuse manastirile din Moldova, nu prea vizitae nimic in tara! Toate concediile fusesera in afara tarii!

Sunt nerabdatoare sa cunosc locatia din Poiana unde o sa stam. Cu atatia "carcotatsi"in turism pe metru patrat, care au cunoscut ce inseamna servicii de calitate, vai de cei de acolo daca nu se ridica la standardele pe care pretind ca le au! georgiana, pregateste-ti "penita", sunt sigura ca o sa scrii, cu umorul fin si cu talentul pe care l-am descoperit citindu-ti review-urile, super impresii! Pe cand noi relatari? Chiar, revelionul unde l-ai petrecut?

Eu acum ma apuc sa scriu unul din cele mai groaznice revelioane petrecut vreodata (de altfel singurul! ) Vidra-Voineasa! Off!!

[07.02.10 15:12:22]

Trandafir1970,

De Revelion, intotdeauna stau acasa, nu prea iubesc Revelioanele, deoarece sotul lucreaza in ture si nu-mi pot face niciodata un plan dinainte!

Ultimii 3 ani a fost chiar in noaptea de Revelion la lucru!

De aceea ''ne razbunam'' noi...vara,cu mai multe concedii,primul tine loc de revelion!

Iar anul acesta, am petrecut simplu, in centrul orasului, cu toata lumea, la artificii, la Castelul Nako, despre care am scris un review (si mi-am platit scump greseala), iar apoi la niste prieteni!

Sunt de acord cu tine ca altii asa fac, merg doar in strainate, iar tara noastra nu o cunosc deloc. Aici ar fi mult de discutat, am pareri pro si contra!

O sa incerc sa fiu scurta in exprimare.

1. Oamenii merg in strainatate, ca sunt mai multumiti, decat la noi, in primul rand de servicii, de starea drumurilor, de preturile mai mici, de clima, de peisaj, de gradul de civilizatie! Vorbeam de oamenii normali.

Ca mai sunt si nebuni care merg doar ca au bani si nu stiu ce sa faca cu ei si ca... da bine sa spui ca te-ai intors din Bora-Bora!

2. In tara ar fi bine sa le vezi pe toate, in timp, ca asa e omul curios!

Doar e tara noastra frumoasa si bogata, unde nu trebuie sa-ti ''scrantesti ''limba incercand a vorbi limbi straine!

Noi l-am plimbat pe copil de la 2 ani peste tot prin tara cu noi, la munte si la mare, niciodata nu l-am lasat, ca altii la bunici!

La un moment dat, cand mai crescuse, devenise ''mincinosul clasei'', deoarece cand le preda un subiect nou la geografie, istorie sau la romana, el spunea ca''eu am fost acolo! ''si tot asa si azi si maine si nu-l mai credea nimeni, pana cand i-am dat sa duca pliante si fotografii si s-au linistit carcotasii! acum te las si eu lucrez la un review nou pe care vreau sa-l pun pana deseara!

Si... multumesc pentru cuvintele frumoase!

[13.02.10 22:46:36]

Mutat la rubrica 'Hotel Pestera, [Moroeni, Parcul National Bucegi]' -- dupa cate imi dau seama, este vorba exact despre acest hotel.

Corectati-ma daca gresesc

[13.02.10 22:51:35]

webmaster.

Multumesc,e perfect!

Atunci ar fi bine si celalalt review al meu cu ''Manastirea Pestera'' sa fie alturi de acesta,deoarece ca zona apartine de Dambovita!

[13.02.10 22:59:27]

nu, acela o sa fie mutat la 'Manastiri Oltenia & Muntenia', rubrica in care o sa mut in aceasta seara toata salba de impresii postate de-a lungul timpului si dedicate manastirilor din aceasta parte a tarii.

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [22.03.10 21:18:12]

Superb, extraordinar, splendid... ai imbinat draga mea Georgiana tragi-comicul, cu peisajele de vis din acea zona. M-ai facut sa ma inspaimant la cate peripetii ati avut, dar m-am si veselit de nastrusniciile ce vi s-au intamplat. Peisajele sunt... no comment de frumoase. Daca-ai stii draga mea de cand imi doresc sa ajung in acea zona... Multe am citit despre frumusetile de pe-acolo si tare ne-am dori sa ajungem, dar de fiecare data cand luam hotararea dam inapoi din cauza drumului... Poate totusi la vara, cand va fi vremea prielnica, sa ne luam inima in dinti si copiii la spinare (figurativ vorbind si sa o luam pe 4 roti, prin drumurile nu destul de bune Ploiesti-Sinaia-Moroieni s-apoi catinel, catinel, s-ajungem sus la Pestera.

Chestia e ca daca avem garda la sol cam joasa riscam ca pana sus sa ajungem fara masinuta, de aceea m-ar interesa cam cat de ele sunt drumurile pe zona fara asfalt?

Dar pentru ca-mi doresc tare mult sa vad acea zona mirifica, natura adevarata (am auzit ca si lacul Bolboci este de o frumusete rara), cred ca pana la urma tot facem o Pestera ca merita cu prisosinta.

Draga mea cu ochii ca marea, te rog, poti sa postezi si niste poze din interiorul hotelului?

Iar pentru reviewul tau excelent, un vot mare de la mine!

[23.03.10 07:14:52]

@Dananecula,

Imi pare rau, dar nu am facut poze in interiorul hotelui, ca daca aveam le puneam cu draga inima.

Multumesc pentru cuvintele frumoase! Iti doresc sa ajungeti in acel colt de rai si sa te bucuri de tot ce a creat maria sa natura.

Dar... negresit... duminica dimineata, ca asa auzi cum rasuna printre stanci slujba de la Manastirea Pestera!

Abia atunci imi vei da intru totu dreptate.

Si vei intelege de ce m-am intors,dupa doar o luna, tocmai din Banat, cu trenul, ca sa revad acel loc ascuns.

pepsi70ro
    [23.03.10 07:21:15]

@dananecula

Imagini si tarife gasiti pe site-ul oficial de prezentare al Hotelului: Hotel Pestera

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [23.03.10 11:27:34]

Mersi mult de tot pepsi si un salut calduros de la Ploiesti !

boreal2007, dananecula, Diaura*, georgiana, ionescunic, miha_87ela, trandafir 1970
    Alte impresii din această RUBRICĂPeștera Hotel [Padina, Parcul Natural Bucegi]: