ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.02.2010
STATUS: PREMIUM
MAY-2007
PREȚ EUR ?

Casa memorială & parcul tematic Ion Creangă [Humulești]

Vizita in lumea copilariei lui Creanga

In primavara imediat dupa Pasti am fost intr-un tur al manastirilor di Moldova si cand am ajuns la Targu Neamt la insistentele copiilor am intrat sa vedem si Casa lui Ion Creanga.

A fost foarte frumos mai ales ca peste tot faci legatura cu Amintirile din copilarie si se auzea de peste tot buria copiilor care afirmau "uite smotoceii pisicii" "uite patul unde dormea Nica" si toate lucrurile din jur sunt f interesante.

De remarcat ceea ce au observat si copii ca toate erau foarte mici, casa mica ca abia aveai loc sa intri nu aveau decat doua camere f mici, si patul pe soba i-a uimit foarte mult.

In continuare langa Casa memoriala exista si un parc tematic cu toate povestile lui Ion Creanga transpuse in scene cu papusi dupa cum se vad si pozele pe care le-am atasat.

In concluzie a meritat o intoarcere in copilarie alaturi de Ion Creanga

Trimis de Valentina69 in 03.02.10 16:17:43
Adn. FAVORITÎncarcă VIDEO

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Valentina69); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

biancuta [03.02.10 20:58:11] »

Am fost si eu cand am fost copil. Bine ca mi-ai amintit, trebuie sa pun aceasta vizita pe lista.

pepsi70ro [03.02.10 22:28:37] »

Tot in copilarie am fost si eu, cu tabara . Tin minte ca ma plictiseam teribil atunci. Acum mi-ar place sa o vizitez din nou, mai ales pentru fiica mea care este fascinata de povestile lui Creanga.

Valentina69 [04.02.10 08:03:56] »

Si noi tot pentru copii am fost dar pana la urma ne-a fascinat si pe noi.

biancuta, pepsi70ro, Valentina69