ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.12.2015
ÎNSCRIS: 14.04.12
NOV-2015

Hotel Auto Hogar - Bun punct de pornire pentru vizitarea Barcelonei

Salut, prieteni!

Toamna aceasta (mai precis 30 octombrie - 2 noiembrie) am vizitat pentru prima data (cu siguranta nu si ultima, sanatosi sa fim!) Barcelona.

Orasul - absolut minunat, vibrant, atipic, dar nu am de gand sa scriu acum un review despre el, pentru ca s-au scris multe si frumoase, iar eu nu pot vorbi decat despre foarte putine, pentru ca timpul scurt ne-a scurtat lista (si asa scurtuta) cu planuri de vizitat, ramanand destule pentru data viitoare. Cred ca Barcelona - ca sa poti sa o vezi cat de cat - se preteaza pentru vizite de minim 5-6 zile.

Am sa scriu insa despre hotel, pentru ca desi pare destul de popular, ultimele recenzii de pe site sunt deja arhivate, fiind din anul 2010, iar lucrurile de atunci s-au mai schimbat, hotelul fiind si renovat intre timp.

Cat priveste localizarea (aici lucrurile au ramas la fel, evident :) ), aceasta este buna, chiar foarte buna, pe Avenida Paral-lel, una din arterele mari ale orasului. Statia de metrou Paral-lel se gaseste la cativa pasi de hotel, iar de acolo conexiunile sunt in principiu foarte bune, cu orice zona a orasului. Mai sunt si statii de autobuz tot foarte aproape, dar noi nu am folosit decat metroul. Zona este destul de aproape de majoritatea atractiilor din centru, iar la mare (zona portuara, statuia lui Columb, Port Vell) se ajunge intr-o plimbare de aproximativ 20 de minute.

Pe Avenida Paral-lel se gasesc la tot pasul fel de fel de localuri, majoritatea nu foarte pretentioase.

Zona este deci foarte ok, e un punct bun pentru a porni in explorarea orasului. Totusi, cred ca data viitoare vom alege un hotel situat in zona super - centrala, in Barri Gotic probabil (mai ales ca nu avem nevoie de hotel cu parcare, cum se intampla de obicei).

Hotelul in sine a fost recent renovat (asa pare), este curat si placut. Acum, exista 2 hoteluri de fapt, primul "la strada", iar cel de-al doilea in spate (intrarea in hotelul 2 facandu-se prin parcare). Noi am stat la hotelul 2 si cred ca in hotel 1 camerele sunt mai ok (poate mai galagioase din cauza bulevardului).

Camera in hotelul 2 a fost curata, mobilierul nou si ingrijit, televizor micut cu ecran plat. Frigider insa tot nu exista in camere, cel putin nu in hotel 2. De curatenia camerei nu ma pot plange, insa dimensiunea ei a lasat de dorit... si nu mi-a placut faptul ca patul dublu era compus de fapt din 2 paturi simple unite... ceea ce nu era o problema daca ar fi stat unite, dar se tot desparteau, nu am prea putut dormi impreuna. Revenind la dimensiune, nu prea aveai mult loc sa te misti, usa de la balcon se deschidea numai jumatate (din cauza unui corp de mobila), sens in care daca vizitatorul are peste 100 kg, accesul in balcon ar putea fi usor problematic. :) Oricum balconul este mai mult de forma, am solicitat camera cu balcon, dar acesta era foarte mic, abia incapeau 2 persoane, fara masa sau mobilier (fumatul oricum interzis), iar privelistea era... la rufele celor din spate. :)

Baia si ea micuta, organizata pe lungime si destul de ingusta (de exemplu, sa stai pe toaleta in principiu trebuie sa tii picioarele putin intr-o parte), dar instalatiile sanitare ok, curate si moderne. Se ofera articole de toaleta gratuite (lucru obisnuit, mai putin obisnuit era ca la 2* erau si periute de dinti de unica folosinta).

Caldura nu a functionat in perioada in care am fost noi (sau poate nu am stiut noi sa o deschidem, nu stiu, desi de obicei ne descurcam...), dar nu a fost deranjant in conditiile in care ziua erau 17-20 de grade, iar noaptea vreo 9-10.

Micul dejun, inclus in pret, a fost ok si indestulator. Inteleg (de la sot, ca eu nu beau) ca era ok si cafeaua (de la automat). Ca mic dejun, clasic, sunca, salamuri, branzeturi, unt, omleta, oua fierte, crenvusti, pateu, iaurturi, cereale, rosii (foarte foarte gustoase!), castraveti, fructe, cateva feluri de patiserie, gemuri, crema de ciocolata, miere, sucuri de fructe... ba chiar si ceva sticle de cava (nu am gustat insa). Oricum produse destul de calitative si gustoase. Mai tarziu se poate face destul de multa imbulzeala in sala de mic dejun, si uneori este nevoit sa astepti un pic, pentru ca la intrare este un angajat care te verifica daca ai micul dejun inclus si te conduce la o masa.

Personalul hotelului este destul de amabil, acum depinde si de ture, unii erau mai relaxati, altii mai scortosi, dar per ansamblu ok.

Wi-fi functioneaza din camere destul de bine pe telefon.

Rezumand... pot spune ca hotelul Auto Hogar este o alegere buna si ieftina, are o localizare buna, destul de centrala, camerele sunt curate, micul dejun bun. Recomand! Mentionez ca pretul de 75,60 euro pe noapte, 2 persoane cu mic dejun, este foarte accesibil pentru Barcelona si pentru zona centrala. Am cautat pe booking si am gasit uneori un pret relativ similar pentru camere cu baie comuna (varianta care nu ne intereseaza), fara mic dejun. Deci orice maruntis gen camera e prea micuta sau balconul e si mai mic le-am expus pentru ca viitorii clienti sa stie la ce sa se astepte, da nu ca nemultumire propriu - zisa, pentru ca nu ne-au deranjat cu adevarat. Ce cred insa ca poate fi deranjant cand e mai cald e lipsa frigiderului din camera. In octombrie-noiembrie e ok, dar nu cred ca se poate spune acelasi lucru despre lunile calde.

Numai bine si vacante placute! :)

Trimis de plummy in 20.12.15 18:08:37
Validat / Publicat: 20.12.15 19:04:15
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 2790 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (plummy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Chiuveta - moderna si articolele de toaleta
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 22 voturi)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 69.00 EUR pe cameră

[20.12.15 18:34:13]

plummyAUTOR REVIEW
    [20.12.15 19:35:46]

@webmaster98 - Da, eu zic ca e ok, multumesc

calatorul
    [01.02.16 14:03:48]

Prin Barcelona inca n/am ajuns, doar pana la Madrid, dar am retinut informatiile, multumim.

calatorul, plummy
    Alte impresii din această RUBRICĂAuto Hogar Hotel: