ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.12.2015
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 24.07.15
single

Unde bem o cafea in Cluj

Diminetile mohorate, momentele de relaxare si intalnirile cu prieteni vechi si noi au toate ceva in comun, o ceasca de cafea fierbinte si savuroasa.

Din fericire in Cluj sunt o multime de locuri unde putem savura aceasta licoare magica care ne trezeste in fiecare dimineata.

Eu sunt o impatimita a cafelei si va pot spune ca am testat majoritatea cafenelelor din Cluj, luand in considerare gustul cafelei, ambianta si diversitatea meniului recomadarile mele sunt:

Olivo Cafe, cafeneaua de pe Bulevardul Eroilor are un meniu extrem de diversificat, puteti alege de la clasicul espresso, pana la cafea pregatita la presa franceza sau specialitati aromate de latte-uri.

Preferatul meu este latte-ul cu alune de padure dar nu as refuza nici pumpkin spice latte sau latte clasic. Ambianta este usor boema si fancy si un lucru extrem de pe placul meu, fumatul nu este permis.

Daca nu aveti timp de pierdut, puteti opta sa va luati cafeaua si to go de la standul din fata cafenelei care apartine tot de Olivo. Aceeasi cafea dar la preturi potrivite pentru varianta to go.

Sister's de pe strada Universitatii este alt loc unde beau cu placere o cafea. Atmosfera este mai relaxata decat la Olivo, atitudinea angajatilor este foarte prietenoasa si au un meniu cu o multime de sortimente de specialitati pe baza de cafea.

Cand citesti meniul totul suna extrem de bine si daca te uiti si la paharele de pe mesele vecine iti este foarte greu sa decizi ce sa comanzi. Eu de fiecare data as vrea cate una din fiecare :D

O cafenea deschisa de curand pe strada Napoca este Meron . Am vizitat-o si am ramas foarte placut impresionata.

Locul are un design modern in stil minimalist, personalul este foarte deschis si iti ofera sugestii si recomandari, iar despre meniul va spun doar atat Oreo flavour latte sau Tofeffe flavoured latte sunt exact la fel de bune pe cat de bine suna.

Important de precizat este ca si aceasta cafenea ofera varianta to go la toate sortimentele, iar fumatul nu este permis in incinta.

Daca aveti drum in zona Iulius Mall, puteti face o vizita la Starbucks. Despre acest loc nu are sens sa va povestesc prea mult, acelasi concept ca in toate cafenelele acestui lant.

Pentru cei care se grabesc si vor sa isi bea cafeaua pe drum, in masina sau oriunde altundeva va recomand sa treceti pe la Captain Bean , coffee bike-ul din fata magazinului Central. O sa fiti intampinati cu buna dispozitie si o cafea la fel de buna indiferent daca e soare sau viscol.

Sau puteti incerca cafea lui Teo, la Teo's Caffe pe strada Memorandumului. Aici puteti alege dintr-o gama destul de larga de arome care sa dea gust zilei voastre iar preturile sunt mai mult decat decente.

Trimis de andre22 in 20.12.15 00:35:07
Validat / Publicat: 20.12.15 02:26:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CLUJ.

VIZUALIZĂRI: 2108 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andre22); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?
[1 PMA]

webmaster4 [20.12.15 02:26:13] »

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar ilustra perfect textul, fiind mai mult decât binevenite. Sunt întotdeauna căutate şi apreciate de cititorii interesaţi în această destinaţie...
Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=6063

bogumil [20.12.15 10:27:11] »

Când mă prinde dimineața în Cluj-Napoca (orașul în care am făcut liceul, deci foarte drag sufletului meu), obișnuiesc să beau o cafeluță la Panemar, mai ales la cel de pe B-dul Eroilor 48, cel de lângă teatru, în compania unui Cuib de Viespe cu nuca.

Atmosfera este absolut ok., servirea ireproșabilă, iar combinația - cafea proaspătă - patiserie... hmmm...

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
andre22 [20.12.15 17:06:08] »

@bogumil Intr-adevar panemar e un loc cu un farmec aparte iar cu latte machiato si unul dintre produsele lor de patiserie imi incep si eu unele zile.

webmaster26 [22.11.17 18:36:20] »

Mutat în rubrica "Sugestii pentru timp liber, CLUJ" (nou-creată pe sait) - rubrică OFFTOPIC sau DE INTERES TURISTIC RESTRÂNS!

BoredPanda [11.02.19 14:26:49] »

Super. Am fost la toate cafenelele mentionate mai sus si la unele mi-a placut mai mult decat la altele. In unele era prea aglomerat si abia te auzeai de la galagie. Va pot recomanda cateva cafenele, pe care le-am vizitat si eu in urma unui articol, si mi-au placut chiar mult. https://cluj.com/ceainarii-si-cafenele-cluj/

Ceramic Cafe este un loc chiar foarte chic si placut.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]

andre22, bogumil, BoredPanda