ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.12.2015
DIN: Constanţa
ÎNSCRIS: 14.12.15
DEC-2015

O destinatie perfecta pentru relaxare

Am descoperit acest hotel pentru prima oara in martie 2013 cand ne eram in trecere prin zona. Am ales atunci un sejur de 3 zile care ne-a incantat peste masura si ne-a facut sa ne dorim mai mult. Am revenit in decembrie acelasi an intr-o vacanta de o saptamana si din nou acum, dupa exact doi ani, tot pentru o saptamana. Fiind de la mare, cea mai mare provocare s-a dovedit a fi drumul si in urma cu doi ani si acum. Distanta de ~850 de km am parcurs-o in ~13 ore, ultima portiune de drum - Deva - Baile Felix - fiind in lucru. Dar tot chinul a fost uitat de indata ce am intrat in apa de 38 de grade din piscina interioara a hotelului la ora 22, la doar cateva minute dupa ce ne-am luat camera in primire.

In cele 7 zile cat a durat vacanta noastra am petrecut mai multe ore pe zi in aceasta piscina - in reprize de cate o ora - de doua ori am fost la Aqua Park (cate 4 ore) si de cateva ori am iesit la plimbare in Oradea.

Camera noastra a fost o camera standard - foarte frumoasa, cu mobila noua, pat matrimonial cu saltea ortopedica, baie cu dus. Am avut halate si prosoape ce puteau fi schimbate zilnic, dar pe care le-am schimbat doar o data in timpul saptamanii.

Pachetul nostru a inclus pensiune completa - trei mese pe zi de tip bufet suedez, cu preparate variate si pentru toate gusturile. Preferatele noastre au fost ciorba ardeleneasca, legumele la gratar (atat la micul dejun, cat si la cina) si muraturile (in special conopida). La masa de pranz am avut apa plata sau minerala la discretie iar la cina am avut bere, sucuri (cola, fanta) si chiar tuica din partea casei. Meniul nu este, cu siguranta, la nivelul hotelurilor de 4 stele din Turcia (stim foarte bine ca turcii sunt cei mai renumiti in pachetele all inclusive), dar este mai mult decat suficient pentru a acoperi cerintele turistilor, tinand cont, in primul rand de pretul foarte convenabil. Am vazut aici comentarii de la diversi turisti nemultumiti. Fiecare are dreptul sa-si spuna parerea, dar, trebuie sa fim realisti. Nu putem sa avem pretentii de meniu de lux atunci cand platim 70-80 de euro pe camera (sau mai putin). De ce ni se pare normal sa platim 65 de euro la un hotel de 3 stele in Bucuresti (nu vreau sa dau nume, dar DN1 este plin de reclamele acestui hotel care este, de fapt, un lant hotelier international) in conditiile in care nu ofera decat o camera de dormit si un mic dejun? Pentru 80 de euro pe noapte, noi am fost foarte multumiti de conditiile de cazare si de meniu. Ne-am dus la Baile Felix sa ne relaxam in apele termale si nu pentru experiente gastronomice de neuitat.

Piscina interioara a hotelului este deschisa de la 10 dimineata la miezul noptii, cu program mai scurt in zilele de duminica si joi cand se schimba apa. Nu am avut curaj sa incercam si piscina exterioara - chiar daca afara au fost +7-8 grade pe timpul zilei - dar am vazut cativa 'curajosi' care pareau foarte incantati. Dintre cele trei saune din hotel - turceasca, finlandeza si cu inflarosii - preferata noastra a fost cea turceasca (umeda) pe care am folosit-o de mai multe ori in reprize de 10 minute. Din fericire, se pare ca putini turisti preferau aceasta sauna, oferindu-ne noua sansa sa ne bucuram de ea in liniste. Nu acelasi lucru pot spune si despre saunele uscate si despre jacuzzi. Daca ar fi sa ma gandesc la un lucru negativ in legatura cu sejurul nostru la hotelul President ar trebui sa vorbesc putin de profunda dezamagire pe care am trait-o in zilele de sambata si duminica din cauza faptului ca numarul de turisti din hotel (si din piscina implicit) s-a dublat si foarte putini dintre ei au dat dovada de bun simt si 'buna crestere'. In ciuda faptului ca existau mai multe afise cu reguli de buna purtare si recomandari cu privire la folosirea saunelor si a piscinei, majoritatea turistilor nici nu le citeau sau, daca le citeau, le ignorau cu desavarsire. Cei mai multi nu foloseau prosoape in saunele uscate si intrau cu papuci in interior, nu faceau dus dupa sauna si intrau direct in piscina sau intrau in jacuzzi si stateau o ora intreaga - cand timpul recomandat este de 15-20 de minute. Cea mai mare 'debandada' am observat-o in timpul weekend-ului si, din acest motiv, am renuntat sa mai mergem la baie sambata si duminica dupa ora 14. Am observat ca cineva a lasat un comentariu aici si s-a plans de exact acelasi lucru. Daca un cuplu a ales sa-si petreaca weekend-ul la President pentru a se relaxa, cred ca nu prea a reusit acest lucru. Vina nu apartine in niciun caz hotelului. Poate multi nu vrem sa recunoastem, dar romanii au tendinta sa se comporte necivilizat, in special cand sunt in grup mare. Din moment ce au platit 80 de euro pe noapte au dreptul sa se distreze 'de toti banii', nu-i asa? Sunt liberi sa stea o ora in jacuzzi - chiar daca in jurul lor toti ceilalti asteapta cuminti la coada si au platit tot 80 de euro pentru o noapte - sunt liberi sa faca 'bascalie', sa tipe dintr-un colt la prietenii lor din celalalt colt al piscinei si, daca mai au si copii... atunci mult mai multe libertati trebuie sa li se acorde lor si 'celor mici'.

In restaurant a fost aceeasi galagie in timpul weekend-ului si chiar nu inteleg cum reusesc ospatarii sa faca fata acestor povocari - cu bratele pline de farfurii si pahare. Sambata seara, in restaurant se canta muzica live, de tip 'cafe concert' - cu o doamna solista deosebit de talentata. Din pacate, am avut senzatia ca doamna canta incet ca nu cumva sa deranjeze pe clientii restaurantului care nici nu se sinchiseau - vorbeau tare, radeau, strigau dupa copii lor care alergau continuu printre mese. Nici vorba se aplaude la finalul melodiilor... Unul dintre copilasi care nu vroia sa manace la masa (pe scaunele speciale pentru copii) si-a ales ca loc pentru servirea cinei pe treapta din fata usii de acces intr-o bucatarie (sau ceva de genul acesta). Mama lui a venit cu farfuria langa el, inca doi alti copilasi i s-au alaturat (se pare ca acolo mancarea era mai gustoasa) si acolo au stat mai mult de o jumatate de ora, timp in care ospatarii erau nevoiti sa faca un adevarat slalom de fiecare data cand erau nevoiti sa umple uriasele recipiente cu bere.

Pe scurt, singura noastra nemultumire este legata de acest lucru. Recomandam tuturor sa mearga la hotelul President din Baile Felix, dar sa incerce sa evite zilele de sambata si duminica. Daca nu au alta solutie si isi petrec weekend-ul la President, le recomand sa incerce sa respecte regulile de conduita interioara (si bun simt) - atat pe holurile hotelului, cat si in piscina si saune - si sa-i respecte pe ceilalti turisti cazati in hotel si care au platit aceleasi sume de bani pentru a primi, in schimb, aceleasi servicii.

Vacanta noastra a fost minunata si ne vom intoarce la Baile Felix anul viitor, cu siguranta.

Trimis de oanacris in 14.12.15 22:14:32
Validat / Publicat: 14.12.15 23:04:27

VIZUALIZĂRI: 1748 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (oanacris); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 65.00 EUR pe cameră

[14.12.15 23:03:06]

@oanacris: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar ilustra perfect textul, fiind mai mult decât binevenite. Sunt întotdeauna căutate şi apreciate de cititorii interesaţi în această destinaţie...
    Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=16236

Michaell
    [15.12.15 11:04:17]

@oanacris - Ti-am votat articolul pentru ca mi-a placut punctul tau de vedere in privinta comportamentului ignorant pe care din pacate unii oameni il afiseaza in concediu.

M-ar interesa daca ati benefiat si de serviciile de tratament ale hotelului.

mbrandusa
    [27.01.16 12:25:21]

@oanacris - Buna, spune-mi te rog halatele si papucii se puteau folosi la piscine sau trebuie sa ne aducem de acasa. Si prosoapele de baie? Noi mergem in 19 februarie si asi vrea sa stiu cat mai multe. multumesc

oanacrisAUTOR REVIEW
    [04.02.16 22:03:08]

@mbrandusa - Buna, scuze pentru intarziere, dar am fost un pic plecata. Sa stii ca prosoapele si halatele se pot folosi fara probleme la piscina hotelului, dar si la Aqua Park. De obicei, se schimba la 3 zile, dar trebuie sa le ceri de la cameriste. In dulap exista, de asemenea, si papuci de plastic (dar nu de unica folosinta) care pot fi folositi dupa cum doresti.

Iti doresc o vacanta placuta.

mbrandusa
    [06.02.16 23:44:20]

@oanacris - multumesc pentru raspuns, mai spune-mi, te rog cam ce distanta este intre hotel si aquapark. Se poate merge in halat?

mbrandusa, Michaell
    Alte impresii din această RUBRICĂAquaPark President Hotel [Băile Felix]: