ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.12.2015
ÎNSCRIS: 25.06.13
STATUS: SENIOR
OCT-2015

Descoperă Napoli şi împrejurimile

AFA RECOMANDĂ: Pentru transfer Aeroport - Hotel (Roma) și/sau tururi turistice ale Romei / Vaticanului - recomandăm www.ghidroma.com
  • Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. 0039 324 981 3672
  • Grabiti, prin NAPOLI

Ilustrație video-muzicală
    TIPĂREȘTE URM de aici

Ultima zi a sejurului nostru in Italia, a fost singura zi in care a plouat, a plouat torential. programul prevedea un tur al orasului Napoli, apoi plecarea spre tara. Cine s-a bucurat cel mai mult de aceasta ploaie, a fost bineinteles "ghidusa" noastra.

Dupa ce "ne-a invartit"putin prin oras cu autocarul si ne-a oprit intre doua rafale de ploaie la doua locuri de belvedere, ne-a condus la aeroport cu peste 3 ore inainte de decolare. Deci ce pot eu sa va povestesc despre Napoli?!?!?! Mai mult ce am citit, decat ce am vazut! .

Napoli -care in prima zi ne-a asteptat cu soare, iar astazi "plange' dupa noi, este resedinta regiunii Campania, cel mai mare oras din sudul Italiei si al III-lea din tara. Nu stiu cine a spus:"Vedi Napoli e puoi mori" - dar cu siguranta a avut in vedere privelistea cuprinsa intre [Colina Posillipo cu centrul Vomero pe de o parte si de cealalta parte golful Napoli si in fundal vulcanul Vezuviu (vezi poze). In oras se gasesc peste 150 de biserici, palate, 30 de muzee, monumente, obeliscuri, fantani arteziene,

Bineinteles ca nu am vazut nimic din toate acestea, dar nici gunoaiele despre care ne povestise"ghidusa" (atat stia si ea) si nici cu hotii de buzunare nu ne-am intalnit. De fapt am gasit un oras aproape pustiu.

Dupa cum spuneam, am oprit in doua locuri de belvedere :unul spre golful Napoli, celalalt spre insula Megaride cu Castelul dell, OVO - de fapt cea mai veche fortificatie in picioare din Napoli. Se spune ca poetul latin Virgil - considerat magician - ar fi ascuns in fundatie un ou care sa pastreze in picioare cetatea intreaga.

La aeroprtul Capodichino am ajuns foarte devreme si dupa check-in am avut timp suficient pentru o "excursie'" prin duty free-, pentru a cheltui pe suveniruri, banii care nu i-am cheltuit in Roma din cauza de "accident' si de lipsa de timp.

Sa nu va imaginati ca am dat peste vreun "Chilipir". Povestea care spune ca aici poti gasi produse mai ieftine decat in oras, este doar o poveste.

Surpriza placuta ne-a oferit-o in ilustru "Anonim napolitan", care ne-a oferit timp de vreo ora un concert de pian. Ii vom pastra o amintire frumoasa.

Intr-un final a sosit ora imbarcarii. Arrivederci - Napoli! Arrivederci - Italia! Pana la urma a fost o vacanta de neuitat (inclusiv "mustata mea a la Hitler" care devenea tot mai pronuntata si pe care am purtat-o inca vreo 10 zile). Inca un colt de lume unde mi-am lasat o bucatica din sufletul meu...

Va doresc tuturor un An Nou cu sanatate, si cu vacante minunate!

P. S.

Pe web il rog frumos sa introduca cantoneta napolitana "O sole, mio " - in interpretarea lui Enrico Caruso.

Multumesc mult.

Trimis de bica adriana in 13.12.15 12:16:08
    Validat / Publicat: 13.12.15 16:07:11
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bica adriana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

webmasterX [13.12.15 16:06:54] »

Ilustrația muzicală sau video-muzicală indicată a fost atașată articolului (vezi sus, imediat sub titlu).

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Napoli şi împrejurimile, NAPOLI" (deja existentă pe sait)

Jimmy1 [13.12.15 19:15:37] »

@bica adriana: Mulțumesc lui Dumnezeu că încă nu am întâlnit o asemenea ghidă. Dar mai am timp, nu? Foarte documentate relatările dv.

ritas [21.08.16 08:40:24] »

@bica adriana: Foarte frumos. Urmează sa facem același sejur si de unde ma speriasem putin citind impresii despre hotelurile respective, mi-am dat seama citind cele scrise de dvs ca de fapt ne asteapta o saptamana minunata. Sa aveti cât mai multe excursii frumoase.

Jimmy1, ritas