ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.12.2015
ÎNSCRIS: 19.04.13
DEC-2015

Arena Târnovo Hotel - cazare da, restaurant așa și așa

Pentru că noi nu suntem posesori de minivacanță cu ocazia zilei naționale, dar aveam nevoie neapărat să ne întâlnim cu prietenii pentru că trebuia să dezbatem pe marginea revelionului dar mai ales a carnavalului de anul acesta, ne-am hotărât să dăm o fugă de Moș Nicolae la Veliko Târnovo, scurt, doar pentru o noapte, ca să rezolvăm această problemă. Cum anul acesta suntem la fel de mulți și 20 de persoane este destul de greu pentru oricare dintre casele noastre, ne-am ales reprezentanți și ne-am orientat încă o dată spre frații bulgari pentru discuții.

Aveam nevoie de o cazare care să ne ofere spații unde să ne putem întâlni și după o minimă consultare, prietenul booking ne-a rezolvat cu o cazare rezonabilă la Arena Târnovo și hotelul ne-ar fi satisfăcut toate doleanțele dacă noi ne-am fi ținut de plan. Dar nu ne-am ținut și până la urmă ne-am întors cum am plecat, a fost doar o ieșire de relaxare, urmând să ne înghesuim tot într-o casă pentru rezolvarea problemei.

Am ales Arena Tarnovo Hotel după comentarii. Voiam o cazare mai bună pentru că urma să stăm pe lângă casă și am considerat nota 8,8 dar și părerea turiștilor despre acest hotel acceptabile pentru ce aveam noi nevoie. În plus descrierea spațiilor de care dispune, dar și prețul destul de bun pentru ceea ce ofera, 30 de EUR cu MD, ne-a făcut să nu ne gândim prea mult. Și chiar dacă nu este amplasat în buricul târgului, este destul de aproape de zonele de interes și de artera principală (comercială), Veliko fiind un oraș pe care poți să-l bați într-o zi de la un capăt la altul.

Am plecat devreme de acasă, pe un drum arhicunoscut pe care știam că o să facem aprox 3 ore (170 de km), cu gândul să ne ducem mai întâi la Arbanași și să rămânem acolo câteva ore, eventual să mâncăm și abia apoi să ne întoarcem la Veliko, lăsând astfel timp să se facă ora de check-in (14). Pe drum însă, ne-am răzgândit în stilul caracteristic, pentru că am văzut că vremea urma să fie și mai frumoasă a doua zi, așa că am zis că o să fie mai bine să ne plimbăm prin Arabanași pe soare.

Ne-am îndreptat așadar spre hotel și chiar dacă nu ne cazam, voiam să lăsăm măcar mașina în parcare și să ne ducem în oraș până la ora 14. Am ajuns puțin după ora 11, am intrat direct în parcarea de la subsol și apoi la recepție pentru a ne anunța venirea și faptul că am lăsat mașinile în parcare. Dar... surpriză. Ni s-a făcut check-in-ul imediat, am primit materiale informative, o hartă cu principalele obiective din Veliko dar și o descriere a hotelului și a facilităților pe care le oferă și am primit cheile de la camere. Am apreciat foarte mult acest lucru. Domnișoara de la recepție draguță, zâmbitoare, vorbea foarte bine engleză, ne-a luminat și despre unde putem schimba bani la un curs mai bun (la bănci) și chiar dacă nu a fost tocmai așa pentru că nici o bancă nu era deschisă așa cum ne spusese, nu conta pentru că la ce sume schimbam nu era relevant.

Arena Târnovo Hotel se află situat într-o zonă destul de liniștită, aproape de stadionul Ivailo, de fapt face corp comun cu acesta. Practic hotelul este amplasat în zidurile stadionului. Între intrarea în hotel și intrarea în parcarea hotelului este o poartă de intrare în stadion. Inclusiv holurile și evident camerele sunt construite pe semirotund, urmând conturul stadionului. Așa, din poze, nu ne-a făcut o impresie prea bună și când am ajuns la fața locului, la fel, nu ne-a încântat prea tare aspectul exterior, mai ales că de pe fațada principală a căzut o parte de tencuială într-un loc și nu dădea prea bine. Dar am contat pe părerile turiștilor care nici nu pomeneau de aspectul exterior și într-adevăr după ce intri înăuntru nu ai motive de nemulțumire.

Hotelul are parcare subterană, pe 2 nivele, gratuită și securizată. Parcarea dispune de 70 de locuri, se închide la ora 22, dar poți să mergi oricând la mașină dacă ai nevoie, după ce anunți în prealabil la recepție. Sunt și câteva locuri în fața hotelului unde se poate parca dar noi am preferat parcarea subterană.

Zona este destul de liniștită, cum spuneam, iar vis-à-vis de hotel este un liceu cu o curte frumoasă cu bancuțe și o statuie prin care treceam ca să ajungem la piața orașului, Pazari Veliko Târnovo, o piață agroalimentară foarte bine aprovizionată, cu prețuri mici, în centru cu magazine de haine dar și de artizanat, cosmetice sau suveniruri. Tot în zonă este și un supermarket, dar ele sunt la tot pasul în Veliko, unele deschise non-stop. După ce ieși din parcul liceului se coboară o grămadă de scări pentru a ajunge la piață și de acolo către oraș, scări care unora ne-au plăcut satisfăcându-ne nevoia de mișcare dar alții s-au cam chinuit. Nu este un efort supraomenesc și oricum orașul este amplasat pe dealuri și urci și cobori în funcție de unde te afli.

Arena Târnovo nu este doar un simplu hotel ci un complex, un loc unde poți să mergi pentru relaxare dar și pentru business, el oferind pe lângă cazarea în 22 de camere și 3 suite VIP, un restaurant a la cart, o terasă exterioară, un centru de conferințe compus din două săli moderne de conferințe Arena și Ivailo, de 200, respectiv 50 de mp, cu o capacitate de 120, respectiv 30 de locuri, parcare subterană dar și un birou de informații turistice. Așa că dacă aveți de sărbătorit sau de întâlnit, Arena Târnovo poate fi o opțiune.

Am avut toate cele 5 camere una lânga alta, la etajul 1 care de fapt era parter pentru noi, hotelul fiind construit în pantă. Am intrat din stradă la recepție și de acolo am coborât câteva trepte ca să ajungem la etajul nostru și nu am urcat așa cum am avut primul imbold. Am avut o surpriză plăcută și când am intrat în cameră. Destul de mare, 22 de mp, începe cu un hol unde se află un dresing spațios, iar în stânga este intrarea în baie. Din holul acesta cu pardoseală de gresie intri în camera propriu-zisă cu mochetă groasă pe jos, pat dublu cu noptiere, o zonă de relaxare cu fotoliu și măsuță, TV cu ecran plat, minibar, aer condiționat, telefon pe care noi l-am folosit destul, un birou cu sertare pe care se afla televizorul și care avea deasupra o oglindă mare, iar aproape de intrare, în dreapta un cuier mare cu oglindă.

Eu am împărțit în 3 categorii locațiile de cazare pe care le-am întâlnit în drumurile mele. Unele în care intru și se face click de la început, miros curățenia din primele secunde și știu că va fi bine, altele la polul opus și unele unde parcă pare bine din avion dar feeling-ul nu este tocmai bun, iar pe parcurs constat că așa este și descopăr unul câte unul lucrurile care mi-au inspirat o stare inițială de respingere chiar fără ceva concret la bază. D. p. d. v. al cazării, Arena Târnovo face parte din prima categorie, chiar daca după aspectul exterior n-ai fi zis asta. Deci, ne-a plăcut foarte mult camera cu toate că nu ne-am bucurat prea mult de ea întrucât am fost mai tot timpul plecați. Cameră fără balcon, căruia în alte condiții i-am fi simțit lipsa, dar acum nu. Lumină naturală însă este din belșug pentru că tot peretele exterior este cu geamuri care dau spre arenă. Chiar în dreptul geamului nostru era un stâlp de nocturnă.

Baia cu pardoseală de gresie, faianță colorată, portocaliu cu bleu, uscător de păr și cele trebuincioase într-o baie și cu duș, dar fără cabină. Când am întâlnit prima dată așa o baie, direct pe gresie, m-a deranjat dar cred că am ajuns să mă obișnuiesc și să nu mai reprezinte o problemă mai ales dacă scurgerea este bună și apa nu se prelinge pe unde nu trebuie. Aici totul a fost în ordine, ba mai mult, la scurt timp după ce am făcut duș, totul era scurs și zvântat acolo ca atunci când am intrat prima dată în baie. Dar cred că este nevoie să spun că dacă faceți dușuri mai violente vă poate deranja. Eu sunt cumințică!

Cum vă spuneam holurile hotelului urmăresc conturul stadionului și sunt semirotunde. Când intri pe holurile lungi, la fiecare etaj, se vede foarte frumos și în plus pe la jumătatea fiecărui hol este o masă cu fier de călcat puse la dispoziția turiștilor.

Hotelul dispune de un restaurant destul de mare, cu o capacitate de peste o sută de persoane, precum și de o terasă care era deschisă la momentul vizitei noastre pentru că vremea, în ciuda datei din calendar a fost foarte bună. Sâmbătă au fost 11-12 grade iar duminică mașina ne arăta 14, dar cred că s-au resimțit mai multe.

Micul dejun a fost bunicel, mai bun decât la Hotel Play (vezi impresii), unde am stat ultima dată, de ex. Erau acolo mezeluri, brânzeturi, ouă, cereale, patiserie, iaurt (foarte bun), fructe, dar și spaghete calde cu sosul alături pe care le puteai prepara ca milaneze sau cu miere, brânză... în funcție de preferințe. Cafeaua se comanda la bar, nu era la liber, a fost bunuță și puteai cere oricât. Și chiar dacă altfel nu ne-am dat seama, la micul dejun am remarcat sala plină, semn că hotelul avea destui oaspeți.

Nu așa bine a fost la restaurant însă. Am găsit în cameră un meniu de la restaurant și ne-a dat pe spate ce am văzut acolo. Mâncăruri tradiționale bulgărești care nouă ne plac, dar și bucătărie internațională, barbuni, unul dintre preferații noștri în materie de pește, niște prețuri de ne-au căzut plombele, mici vreau să spun, foarte mici, așa că ne-am propus să bântuim prin oraș, să mâncăm de prânz la Shtastliveca iar seara să ne adunăm la hotel pentru că aveam și treabă dar și ca să mâncăm. Zis și făcut! Restaurantul drăguț, muzică bună și acceptabilă ca sonor, ne-am așezat, am consultat meniul dar după ce am început să comandăm, nu aveau mai nimic. Până la urmă am ales câte ceva, dar aproape toți am mâncat altceva decât am vrut inițial. Tot un minus este faptul că personalul de la restaurant nu știa aproape deloc engleză dar nu recunoștea asta. De obicei mă consult cu ospătarul care mă servește și îi cer să-mi recomande ce are bun bucătăria lui dar acum nu a fost chip. Eu spuneam una și ospătărița alta, dar nu recunoștea neam că nu mă înțelege. În fine, peste asta puteam trece dar nu ne-a plăcut nici modul de servire. Nu au fost aduse 2 porții odată la masă, ci pe rând, la interval de câteva minute, între 5 și 10 minute, astfel că până au primit și ultimii porțiile, primii terminaseră deja. Nu ne-a plăcut nici felul în care venea ospătărița cu comenzile. Mergea așa încet, agale, ziceai că este în parc, cu farfuria înclinată de am crezut că o să scape mâncarea pe drum. Acuma noi ne amuzăm în situațiile astea, dacă mai suntem și mulți se mai face haz de necaz, mai facem mișto, dar nu era tocmai o situație de trecut cu vederea. Probabil că o să mai alegem Arena Târnovo pentru cazare, ne-a plăcut mult camera, dar de mâncat cred că nu mai încercăm. Mâncarea nu a fost rea până la urmă, nu vreau să spun asta, ci servirea a fost sub orice critică și faptul că nu aveau cea mai mare parte din ce era trecut în meniu ne-a deranjat. Nu era absolut nici o problemă dacă ne-ar fi spus de la început “nu avem din meniu decât asta și asta” pentru că pot să înțeleg că nu era o perioadă propice turismului. Dar nu mă lași să studiez meniul ca mai apoi să-mi spui că nu ai mai nimic de prin el. Chiar ne gîndeam că poate vara, cu terasa aia plină, lucrurile stau altfel și la bucătărie și poate ar merita încercat.

Dar să terminăm cu plusuri și ar fi Wi-Fi gratuit care a funcționat foarte bine în toate zonele și nu în ultimul rând, demn de menționat, este că la sfârșitul sejurului, după ce am plătit, am primit factură și bon fiscal.

Imi pare rău că nota restaurantului o sa scadă media locației dar dacă vreți doar cazare nu ezitați să luați în calcul Arena Târnovo. Și eu o voi mai face.

Trimis de Aurici in 12.12.15 21:28:57
Validat / Publicat: 12.12.15 22:18:51

VIZUALIZĂRI: 2326 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Hotelul nostru, Arena Târnovo. Nu prea arătos și cu tencuiala căzută. Dar ce mult ne-a plăcut înăuntru! În dreapta se vede intrarea în parcarea subterană iar central este o poartă de intrare pe stadion.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 20.00 EUR pe cameră

irinad
    [13.12.15 08:18:32]

@Aurici - Se pare că noi comunicăm foarte bine prin telepatie, pentru că exact când lucram la un articol despre acest hotel la care am stat şi noi în vacanţa de 1 Decembrie, din câte mi-am dat seama, cu câteva zile înaintea ta, văd review-ul tău! Se pare că experienţa Istanbulului s-a repetat, aşa că (glumesc), pot să te întreb unde faci revelionul, dacă tot ne "petrecem" la mustaţă, măcar să ne întâlnim, să ne vedem, nu-i aşa?

În altă ordine de idei, bine scris, complet, felicitări!

[13.12.15 18:18:55]

@irinad - D-apăi să ne dăm câte un PM când plecăm pe undeva, că cine știe, trecem una pe lângă alta și nu știm.

Pentru revelion ne întoarcem pentru a patra oară la Măgura Buzăului. Revelionul este pentru petrecere, nu în scop de turism, iar când găsim un loc bun pentru asta ținem de el. La Măgura am găsit cea mai bună petrecere de revelion și cel mai tare carnaval, unde ne dăm în stambă, așa că mai schimbăm câteodată dar ne tot întoarcem aici.

Nouă ne e la îndemână Veliko și am ieșit destul de des. Pentru că s-a scris mult despre el m-am rezumat doar la rw-uri de cazare, anul trecut și acum. Din urmă mi-am propus să nu scriu pentru că m-aș mulțumi să pot scrie la zi. Acum voiam să scriu și impresii de călătorie însă, nu știu, aveam așa un imbold iar articolul se leagă de la sine când scriu despre locuri în care am fost de mai multe ori. Dar na, hop tu cu articol despre Veliko (glumesc si eu iti dai seama!) în timp ce eu scriam despre același hotel în care am stat amândouă. Așa că cine știe dacă mai scriu și impresii.

Sunt curioasă dacă voi ați mâncat la restaurantul hotelului altceva în afară de micul dejun și dacă ai perceput la fel ca mine serviciile de acolo.

irinad
    [13.12.15 21:13:36]

@Aurici - Sincer, iniţial am crezut că te-ai supărat la citirea ecoului meu şi chiar vroiam să-mi cer scuze dacă am sărit calul. Dar, acum că mi-ai răspuns în aceeaşi notă îmi dovedeşte că nu, că ai simţul umorului şi asta mă bucură.

La revelion constat că nu ne putem întâlni, căci îl petrecem tot în Bulgaria, dar îţi doresc de pe-acum să-l petreci cu bine şi să vă distraţi pe măsură.

Şi ca să-ţi răspund la întrebare, nu am reuşit să mâncăm la restaurantul hotelului în afara micului dejun, deşi ne propuseserăm, dat fiind că am plecat în fiecare zi, am mâncat prin locurile în care am apucat, aşa că nu pot emite vreo părere.

Oricum, recunosc că-mi place să constat că avem gusturi comune.

Vacanţe plăcute în continuare să ai şi Sărbători cu bine!

[13.12.15 22:31:57]

@irinad - Despre ce supărare vorbești, draga mea? Păi d-aia suntem noi pe aici? Nu mi s-a părut absolut nimic deplasat în ecoul tău, ba dimpotrivă, m-a binedispus. Chiar dacă figurez online, e din cauza telefoanelor conectate la net dar nu sunt permanent în fața calculatorului și nici nu butonez telefonul decât ca să vorbesc. De aceea răspund la ecouri cu întârziere, nu există alt motiv.

Și dacă tot am vorbit aici, îți spun că m-a bucurat articolul tău despre Veliko și am citit cu plăcere, mai ales pentru că îmi place când cineva scrie despre locuri în care am fost și eu.

Dacă nu ne mai auzim pe aici și eu îți doresc numai bine, vacanță plăcută în Bulgaria și să petreceți așa cum vă doriți. Și multe, multe vacanțe în 2016.

ceasornicarul
    [31.08.17 10:46:15]

Am rezervat o noapte la acest hotel, din cele scrise sa inteleg ca, distanta pana in centrul istoric n-ar fi prea mare se poate realiza la pas in maxim 30 de minute, as dori sa-mi spui daca este intortocheat accesul atat la hotel cat si in centru, multumesc mult.

[31.08.17 14:29:05]

@ceasornicarul: Daca ai mai fost in Veliko, Arena este exact în partea opusă cetății, imediat după piata agroalimentare ă orașului... Nu este nimic întortocheat. Iesi din hotel, treci prin parcul liceului din fata, cobori niste scări si ai iesit la piata. De acolo drumul este drept pana la cetate. Nu faci mai mult de 30 de minute pana in centru, noi am mers numai pe jos

Scuze daca am scris cu greșeli, sunt în vacanță si nu am ochelarii pe nas.

Ședere plăcută la Arena. Sper sa va placa.

ceasornicarul
    [31.08.17 14:34:40]

@Aurici: Multumesc de raspuns, vacanta frumoasa si insorita.

Aurici, ceasornicarul, irinad
    Alte impresii din această RUBRICĂArena Târnovo Hotel: