ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.12.2015
ÎNSCRIS: 22.04.12
DEC-2015

La ''Cornul Vanatorului''

In ultimele luni am ajuns de doua ori la Cornul Vanatorului. Am poposit intr-o zi frumoasa de octombrie in care am vizitat gradina zoologica din Pitesti vezi impresii si am revenit in decembrie pe drumul de intoarcere de la Vila Sorina din Complexul Sambata vezi impresii catre casa cu pit stop la Hergehlia de cai lipitani de la Sambata de Jos vezi impresii.

Localizare

Complexul de la Cornul Vanatorului se afla pe strada Trivale la nr. 75 in Pitesti, cartier Trivale la numai 800 de metri de gradina zoo. Este o unitate care poate oferi si servicii de cazare despre care nu am cum sa va povestesc pentru ca nu am ramas niciodata peste noapte aici. In schimb, mi-am amintit de niste mese servite cu mai multi ani in urma aici si iata ca in numai 2 luni ne-am oprit sa servim masa aici, la Cornul Vanatorului, de doua ori, dupa o absenta de niste ani.

Farmecul locului este dat si de pozitionarea complexului in Padurea Trivale, in zilele insorite acesta fiind un placut loc unde te poti retrage si servi masa in gradina. Este chiar punctul forte al loactiei.

Parcare

Parcarea este la strada, in afara carosabilului, cu multe locuri amenajate in acest sens si gratuite. Nu stiu daca atunci cand gradul de ocupare la restaurant si in hotel este maxim, exista suficiente locuri de parcare, dar la cele doua momente cand noi am ajuns aici a fost ok. Exista si o parcare in curte.

Restaurantele si gradina de vara

Cornul Vanatorului ofera clientilor sai mai multe restaurante (in paranteza numarul de locuri): Ciuleandra (60), Rendez-Vous (35), Belvedere (300), Business Class (60), Monden (450), Oval (100), Regal (250), Vanatoresc (80); un amfiteatru in aer liber cu piscine si o superba gradina de vara.

Accesul pe proprietatea complexului se face prin doua porti din lemn, asemanatoare celor maramuresene. Langa una din porti, intr-o vitrina este prezentata in mod estetic specialitatea bucatarului sef.

Gradina de vara este amenajata rustic; intalnim carute, plugul, balansoare din lemn, iar mesele si ele din lemn sunt amplasate sub umbrele. Un loc de joaca ingradit in curte, permite copiilor sa zburde in voie si in siguranta.

Datorita numarului mare de restaurante din complex, in curte / gradina exista indicatoare de orientare. Mai exista o zona de mese amenjate vara lipite de corpul principal al caldirii.

Pe latura stanga a domeniului sunt aliniate cateva casute din lemn, fiecare purtand cate un nume.

Cand am revenit in Decembrie, mai multi brazi impodobiti si ornamente specifice Craciunului ne-au incantat privirea atat in curte cat si la interior. Chiar si solnita si servetelele de pe masa erau … de sezon. Am servit masa la Ciuleandra. In coltul salonului, langa semineu un papagal vorbitor facea deliciul tuturor, graind pitigaiat si intretinand atmosfera: “” pa –pa “” sau “” ce mai faci, ma? ‘’”sau “” cum te cheama? “”.

Salonul a fost foarte curat, excelent deservit de personal. Toaleta era de asemenea curata si utilata foarte modern.

Meniul si servirea

Lista de meniuri este ditamai cartulia, cu pagini pline si explicatii, prezentare cu... staif. Diversitatea este prin urmare foarte mare. Intre specialitatile locului se recomanda cele vanatoresti.

Servirea trebuie spus insa ca atunci cand a fost aglomerat (in octombrie) a lasat mult de dorit din cauza timpului de asteptare foarte mare. Inadmisibil de mare! Cand au fost putini clienti, asteptarea s-a situat in limitele normale.

Am comandat foarte diferit: de la supa, ciorba, pana la snitele, creier, calamari, muraturi, platou vanatoresc. In general mancarea a fost buna, fara insa a ne da pe spate, adica sa spunem ""wow! asa ceva ca aici nu am mai mancat vreodata! "".

Cornul Vanatorului este un loc unde merita sa vii sa savurezi, sa nu te grabesti, sa fii cu prietenii sau familia. Daca timpul de asteptare la masa conteaza, s-ar putea sa nu fie alegerea potrivita.

Preturile sunt in general medii, dar la unele produse mari; pentru 2 adulti si 2 copii am platit ultima data 220 lei.

In decembrie am avut si o situatie neplacuta, pentru care nu poarta vina nimeni. Am vrut sa achit cu cardul. Device-ul de la restaurant a afisat de 2 ori tranzactie esuata, in timp ce sms-ul de pe telefon ma anunta ca tranzactia s-a desfasurat, ba chiar de 2 ori si ca s-a redus soldul meu cu suma respectiva ori 2. Este o situatie care mi s-a mai intamplat in zilele ne-bancare, informatia din sms punandu-mi emotiile la incercare. Pana la urma s-a dovedit ca tranzactia nu se facuse si am platit zilele urmatoare pe internet. Am amintit acest incident pentru a scoate insa in evidenta abordarea pro-client pe care au avut-o atat ospatarita cat si sefa de sala sau restaurant, ne punand presiune niciun moment pe achitarea pe loc cu bani cash, ba au avut rabdare cateva zile pana ne-am asigurat reciproc ce s-a intamplat cu tranzactia.

Cornul Vanatorului este un loc foarte agreabil, unde noua ne place si vom reveni.

Trimis de Dan&Ema in 12.12.15 20:06:07
Validat / Publicat: 12.12.15 21:50:30
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PITEȘTI.

VIZUALIZĂRI: 4483 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

irinad
[12.12.15 23:01:54]

@Dan&Ema - Mi-ai trezit nişte amintiri tare plăcute cu acest review. În copilărie am fost de câteva ori cu părinţii aici şi ţin minte că mi-a plăcut foarte mult amplasarea acestuia, dealtfel, era foarte vestit încă de pe-atunci!

Vacanţe plăcute în continuare!

[12.12.15 23:20:46]

@irinad

Ma bucur si multumesc de vizita

mprofeanu
[13.12.15 12:00:31]

@Dan&Ema - Atunci când cunoști un obiectiv turistic uneori neglijezi să-l vezi prea atent. Mulțumesc că prin poze mai ales dar și prin cuvinte mi-ai readus aminte de acest loc deosebit din Pitești. Ce poze cu detalii excelente ai surprins!

[13.12.15 12:57:24]

@mprofeanu

Multumesc de vizita si aprecieri

mariana.olaru CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[14.12.15 08:59:07]

O prezentare foarte realistă şi obiectivă! Iar eu, ca piteşteancă mult plimbată pe la Cornul Vânătorului, acceptându-i astfel şi lipsurile şi neajunsurile, dar şi atmosfera boemă în mijlocul naturii în care fiecare anotimp e bine reprezentat, confirm 100% cele relatate de tine.

Te mai aşteptăm pe la Piteşti şi poate ne dai şi nouă de ştire!

[14.12.15 20:04:53]

@mariana. olaru