ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.12.2015
ÎNSCRIS: 25.07.15
DEC-2015
team-building

Recomand, dar cu rezerve

Tocmai m-am intors dintr-un mic sejur (team-building) petrecut la Hotel Orizont din Predeal. Fiind o iesire organizata de firma la care lucrez nu voi putea emite pareri despre preturile serviciilor oferite de acest hotel.

Primele impresii la sosire nu au fost tocmai bune datorita drumului de acces (aici hotelul nu are nici o vina, ci primaria care in prag de sezon turistic de iarna a ales sa repare drumurile haotic, din punctul meu de vedere).

Accesul la hotel se face pe drumul spre Trei Brazi unde te intampina 2 santuri destul de adanci care iti aduc aminte brusc de ce cunostinte ai pe service-uri auto. Dupa ce treci de ele se face un slalom printre gropi si ajungi in parcarea hotelului. Aceasta este relativ mare si spun acest lucru pentru ca s-a imtamplat in aceasta perioada sa nu gasim loc de parcare. Mentionez ca in aceasta perioada in hotel au fost doua grupuri de la doua firme diferite care au organizat team-building.

Cazarea s-a facut fara probleme (dat fiind ca erau multe persoane la cazare) cu o buna organizare, cu amabilitate si profesionalism. Dupa cazare am urcat cu liftul tocmai la etajul unu. Liftul modern, elegant te urca rapid fara sa simti zduncinaturile specifice lifturilor (am urcat si la alte etaje in perioada sejurului).

Intrarea in camera se face cu acces cu card (asa si cum este normal pentru un hotel de 4*). Au fost colegi care au avut probleme cu cardul de acces (demagnetizare) inclusiv colegul meu de camera care a folosit mai mult cardul meu de acces (care nu a avut nici o problema).

Camera este spatioasa, mobilata cu gust dar iluminata insuficient dupa gustul meu. Exista veioze si aplice care dau o lumina mai mult difuza care mai mult te imbie la somn. In dulap ai la dispozitie papuci si halate. In schimb nu exista un cuier, iar dulapul este mic si o parte este ocupat de seif si minibar. Dar avand in vedere ca halatele urmeaza sa fie folosite, atunci poti intra hainele de iarna (dar nu pre multe).

Baia este moderna, luminata corespunzator dotata cu tot ce iti trebuie (uscator, sapun, gel de dus, sampon, casca de dus). Cabina de dus este foarte incapatoare si bine amplasata si dotata.

In camera, si in tot hotelul, Wi-Fi a fost prezent peste tot fara probleme de logare sau lipsa semnal. O problema intampinata a fost seara cand a trebuit sa punem la incarcat tot felul de dispozitive (doua laptop-uri, doua telefoane si o camera foto). Prize exista, dar sunt ocupate de veioze, televizor, minibar. Asa ca a trebuit sa scoatem veiozele din priza si televizorul pentru satisfacerea nevoilor de curent. Camera nu are balcon si un singur geam care se deschide si normal si oscilobatant (spre deosebire de alte camere unde se deschideau doar oscilo). Geamul a stat mai mult deschis deoarece in camera era mult prea cald pentru noi. Curatenia in camera s-a facut zilnic (s-au schimbat si prosoapele).

Restaurantul Orizont este un restaurant elegant specific unui hotel de 4*. Noi am beneficiat de mese in regim bufet suedez. O prima problema: nu exista nici o eticheta cu ceea ce era in meniu (adica nu stiai ce mananci). Existau si produse care le stie toata lumea, dar si mancaruri care nu stiai ce este.

Meniul, din punctul meu de vedere, saracacios (ex. la un pranz exista o ciorba de rosii sau legume si o supa crema de rosii cu crutoane - dar ca sa sti ce vrei trebuia sa intrebi). Felul doi era mai diverificat dar nu cu mult. Per general masa de pranz si cea de seara mi-a lasat impresia de mancare buna cu specific de spital: adica fara gust. O nota discordanta facea masa de dimineata: multe feluri, gustoase, pentru toate gusturile (exceptie zacusca). Trebuie sa mentionez sucul de portocale care este exceptional. Cafea la expresor buna spre deosebire de cea pe care o primeam la sala de conferinta care era o spalatura de zat de cafea. Un punct forte: nu se fumeaza in restaurant (eu sunt fumator dar sunt de acord cu aceasta masura). Exista suficiente locuri unde sa poti fuma: Lobby Bar si Cigar Club si bineinteles afara.

Nu pot impartasi impresii despre piscina, SPA, jacuzzi, sala de fitnes si sauna deoarece nu le-am calcat pragul (am preferat plimbarile in aer liber). Din cele spuse de colegi, piscina si sauna au fost OK.

Restaurantul Miorita este o cladire separata de hotel unde se servesc mancaruri cu specific romanesc. Aici am avut o cina festiva si aici lucrurile au stat diferit fata de restaurantul Orizont. Mancarea a fost diversificata si gustoasa (tot fara etichete de identificare dar aici era mai greu sa nu le identifici). Ne-au asteptat la intrare cu muzica populara intrepretata de o formatie, cu purcel la protap, varza murata si visinata, afinata sau tuica fiarta (la alegere si la discretie).

Pentru incheiere as spune ca locatia este OK, dar mai au unele lucruri de corectat. Deoarece nu stiu ce preturi au (nu am gasit in camera un pliant referitor la asa ceva - banuiesc ca sunt piparate) imi spun parerea doar strict la serviciile oferite. Este o locatie amplasata bine nu departe de centrul Predealului, dar suficient de departe de galagia si forfota specifice unei statiuni montane, cu conditii de 4* reale, cu unele probleme la oferta pentru masa. La un pret decent, recomand aceasta locatie.

Trimis de sdragos24 in 12.12.15 13:02:46
Validat / Publicat: 12.12.15 14:41:56

VIZUALIZĂRI: 1880 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sdragos24); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Parcarea plina
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 66.00 EUR pe cameră

• Alte impresii din această RUBRICĂOrizont Hotel: