ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.12.2015
ÎNSCRIS: 11.12.15
AUG-2015

O pensiune decenta

M-am decis sa scriu citeva impresii despre sejurul la Casa Elena din Sibiel, din luna august anula acesta 2015, dupa ce am citit impresiile unei doamne intitulat "Sejur ratat". Intimplator m-am aflat impreuna cu sotia si nepotica noastra in aceeasi perioada, in acelasi loc si as dori sa fac citeva corectii la afirmatiile doamnei Laura, parca, din Tulcea, autoarea articolului.

Nu comentez povestea cu camera roz fiindca nu cunosc amanunte. Ce pot comenta este povestea cu copii bolnavi. Este ca la radio Erevan, in primul rind ca nu erau trei, ci doi copii, in al doilea rind, nu s-au imbolnavit in pensiune, ci au venit bolnavi si nu amindoi ci doar fetita. Era o familie din Cluj, daca nu gresesc, cu un baietel de circa 5 ani si o fetita de circa 2 ani.

Apoi, referitor la mincare. Nu era obligatoriu sa maninci la pensiune, dar daca o faceai, micul dejun era suficient si diversificat pentru un om obisnuit si in fiecare zi altul, ca si produse. Este greu sa pui pe masa numai alimente bio, dar vreau sa mentionez ca foarte multe dintre produsele servite, gemuri, dulceturi, zacusca, salate, muraturi, bauturi, erau facute in casa si eu le-am apreciat. Laptele era de vaca adevarata, proaspat, muls in conditii igienice, brinza era de la vaca de mai sus. Doamna Laura, imi amintesc, apropo de supele la pachetel si alte ingrediente conservate, cind spunea gazdei cu recunostinta, dupa ce a mincat supa de pasare "recunosc gustul de pasare de curte, mie imi trimit printii de la tara adesea pasare crescuta la curte si stiu cum este."

Vreau sa nu omit sa discut si despre tratamentul preferential acordat turistilor in ce priveste prinzul sau cina. In fiecare zi, dimineata, inainte de a pleca unde aveam noi chef sa plecam, gazda ne spunea, ca la prinz face un anumit fel de mincare, spe exemplu o supa sau altceva, urmind ca noi, daca mai doream si alceva sa spunem, ca sa poata fi pregatit, la fel si pentru seara. Nu ne-a obligat nimeni sa mincam ceva ce nu am dorit sau, eventual, nu ne-a placut.

Si acum sa ne concentram asupra impresiilor noastre despre pensiune. Copii sunt ca turnesolul cind este vorba despre sinceritate. Noi am stat noua nopti, daca nu gresesc. Daca nepotica noastra nu s-ar fi simtit bine, categoric am fi plecat imediat. Dar ei i-a placut, noua la fel si de ce? Pentruca zona este frumoasa, cu traditii, ai unde merge si ce vizita, Sibiul, Paltinisul, satele din Marginime, ai unde te plimba prin imprejurimi, prin livezile de pruni si meri, prin sat chiar. Pensiunea este accesibila, gazdele sunt niste oameni deosebiti, cu scoala, care se straduiesc, cu rabdare nu rareori, sa satisfaca toate mofturile turistilor.

Noi i-am tratat nu ca pe servitorii nostrii, ci ca pe gazdele noastre si, la rindul nostru, ne-am comportat ca musafiri, nu ca stapini. Si unii si ceilalti ne-am simtit respectati, am comunicat usor, am ramas cu impresii reciproc placute si cu siguranta vom mai reveni.

Va recomand cu sinceritate sa nu ocoliti Casa Elena din Sibiel asigurindu-va ca nu veti regreta. Daca aveti insa frustrari, mergeti in alta parte.

Trimis de val_munteanu in 11.12.15 19:18:25
Validat / Publicat: 11.12.15 21:23:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MĂRGINIMEA SIBIULUI. A mai fost în/la: Bucovina, Moldova, Maramures, Banat, Litoral

VIZUALIZĂRI: 1640 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (val_munteanu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[11.12.15 21:01:09]

@val_munteanu: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar ilustra perfect textul, fiind mai mult decât binevenite. Sunt întotdeauna căutate şi apreciate de cititorii interesaţi în această destinaţie...
    Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=12138

doinafil
    [12.12.15 08:20:46]

Bună ziua, D. le Munteanu! Mi-a plăcut ce-aţi scris şi, în consecinţă, am votat şi eu articolul, chiar dacă cu ceva întârziere. Mi-a plăcut că aţi considerat că gazdele nu sunt sclavi şi noi, turiştii, nu suntem stăpâni, la fel gândesc şi eu şi mă bucur că mai sunt semeni de-ai mei care gândesc ca mine! Ce poţi să faci ca să mai "tai nasul" celor înfumuraţi este tocmai ce-aţi făcut Dvs_tră! Vă felicit şi aştept să citesc si alte articole încărcate pe AFA! Vă doresc să vă bucuraţi alături de familie şi prieteni cu ocazia sărbătorilor ce se apropie! Doamne, ajută!

Laura Corina*
    [15.12.15 11:20:03]

@val_munteanu -fac urmatoarele precizari:

Stimate domn, nu am nici cea mai vaga idee cand ati fost pe acolo (asta daca ati fost), insa voiajul de care vorbeam a fost la inceput de august 2015 cand acolo se mai aflau cazate si alte cupluri. Din cate stiu nici unul nu era cu nepotii/nepoata.

In al doilea rand cuplu cu 3 copii de care vorbeam era fix din Buzau si nu Cluj asa cum s-a nimerit la dvs.

Cat despre dialogurile pe care le-ati avut cu nu stiu cine si pe care le reproduceti, posibil sa fi avut loc, n-am idee, oricum, un lucru e sigur: ele nu au avut loc cu mine! Sustin asta pt ca nu am parinti care sa-mi trimita pasari, ci le am eu, la fel si podgoria prin prisma careia pot afirma cu mana pe inima ca din cativa butuci de vie pe care-i detine pensiunea-n curte nu poti scoate 6-700 l vin decat daca-i adaugi ceva.

Cat despre sclavi si stapani, nu ma pot prinde la ce va referiti atat dvs cat si "stimabila" gazda care v-a ridicat in slavi comentariul (era libera sa vina cu precizari/dezmintiri la ceea ce am scris eu daca lucrurile nu stateau asa cum am scris). Ma amuza rafuiala dvs. Probabil n-ati inteles: scopul site-ului este ca, prin impresiile impartasite de cei care au fost acolo, aceia care-s in cautarea unui sejur sa stie la ce se pot astepta! Atat! Nu importa daca dvs ori gazdei (sau poate sunteti una si aceeasi persoana) va convine ce se scrie despre pensiune.

Si, mai e ceva, atata vreme cat mergem intr-un sejur pt care dam niste bani (atat cat ne cere hotelierul) si serviciile ar trebui sa fie la acelasi nivel, nu credeti? Nu mergem in vacanta pt ca hotelierul sa se simta bine, adica sa castige, ci sa si presteze. E frumos sa scrie 4 ori 5 stele pe firmament, sa aiba preturi conforme cu nr de stele, insa la capitolul servicii sa considere ca "nu sunt sclavi"! Consider ca fiecare se simte asa cum este! Spun asta din experienta pe care o am ca si sa-i spunem gazda ca asa va place sa-i numiti dvs pe hotelieri. Da, impreuna cu familia, detin o pensiune in zona Deltei Dunarii, adica stiu cum merg treburile la nivel de pensiune cu mancare bio. Noi avem gospodarie, adica animale si gradina pt legume tocmai pt a oferi produse bio, cat despre Pensiunea Casa Elena, nu doar ca n-au nici macar o vatra de patrunjel, insa animale ioc! Vaca aia despre care ziceati dvs o detine altcineva, acel altcineva care stie ce-i da de mancare si cat din lapte e apa sau cat mai adauga gazda lapte de la supermarket. In cazul acestei pensiuni, stiu ca preferau Kauflandul, asa ca...

Ionel Bocsa
    [15.12.15 20:05:24]

'@Laura Corina - Stimata doamna, e clar ca aveti o problema. Nu stiu daca sejurul ratat nu este cumva din cauza rautatii dvs, pe care nu ezitati sa o afisati si aici. Ma gandesc ca daca aveati o luna de miere, ar fi trebuit sa fiti "dulce" cu sotul dvs. si cu cei din jur. Pana la urma atitudinea dvs. v-a afectat sejurul, nu ce ati primit in farfurie. Mai ales pentru ca sunteti proprietar de pensiune, ar trebui sa aveti mai multa intelegere si sa dati dovada cel putin de solidaritate de breasla. Ifosele de genul ca hotelierii "ar trebui sa si presteze" arata atitudinea cu care tratati gazdele. Daca ati fi avut bunavointa sa coborati in pivnita pensiunii, ati fi vazut ca borcanele de zacusca, dulceata si alte produse chiar sunt facute in casa, iar vinul, pe care eu recunosc ca l-am gustat, este intradevar facut acolo. Nu trebuie sa ai podgorii ca sa faci vin. E de ajuns sa cumperi struguri sa-i dai la teasc si sa-l pui in butoaie. E normal sa castige si localnicii din sat care livreaza lapte, branza, zarzavat si alte legume. Ce v-a impiedicat sa cereti gazdelor sa mergeti sa vedeti de unde aduc laptele sau produsele pe care pe pun pe masa?

Intrati pe pagina de facebook a pensiunii sa vedeti ca este renovata integral iar conditiile sunt peste cele 4 margarete. pensiunea-casa-elena.ro/?page_id=245

Si eu am fost in Delta si am fost neplacut surprins ca mi s-au luat bani pentru carbunii cu care s-a facut gratarul (ceea ce la Pensiunea Casa Elena nu s-a intamplat pentru ca sunt din partea casei), ca am platit pana si ultimul strop de carburant pentru barca cu care am facut o plimbare pe canale si ca la ora 23 proprietarul a stins lumina si muzica in terasa, dand "stingerea". Aici, la Casa Elena m-am simtit ca acasa. Gazdele au fost primitoare, prietenoase si am mancat bine. Prin urmare voi reveni cu placere, poate chiar de Craciun. Am mai petrecut in 2013 Craciunul acolo si a fost de exceptie. Am dansat si ne-am distrat toti musafirii (au si fost oameni de calitate atunci), muzica populara din zona ne-a impresionat. Am avut foc de tabara si artificii. A venit Mosul si a impartit cadouri fiecaruia dintre noi. As mai repeta experienta!

[15.12.15 20:11:54]

@Ionel Bocsa -

Aici, la Casa Elena m-am simtit ca acasa.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Laura Corina*
    [16.12.15 13:35:38]

@Ionel Bocsa - Asa cum am scris si-n comentariul de mai sus: menirea site-ului este de a impartasi impresii si nu de a ne lua de cei care n-au aceleasi pareri ca noi! In plus, ma bucur pt dvs ca v-a placut gratarul cu gust de labute de pisica facut acolo si de tot restul! Ideea e: dvs aveti alta parere, atunci postati fara sa-i catalogati pe ceilalti, altfel nu dati dovada decat ca semanati cu gazda asa cum am descris-o in celalalt comentariu.

De asemenea, nu-ti trebuie podgorii pentru a face vin de calitatea, ideea e ca atata vreme cat nu produci tu strugurii, e la fel de adevarat ca nu poti garanta pentru netratarea strugurilor/viei cu chimicale.

In ce priveste pozele facute de cei de la pensiune, depinde de cum sunt facute si ce se vrea a se arata, adica cum sa para locul cu pricina. Important este cum e-n realitate: dvs ati vazut balansoarul in alta parte decat langa ultimul loc de parcare???

PS: cat despre experienta din Delta Dunarii, imi pare rau ca ati trait-o si este un motiv in plus ca acea "intelegere" fata de colegii de breasla (proprietari de pensiuni/hoteluri) nu trebuie sa existe. Cum spuneam, imi pare rau ca ati avut parte de un sejur urat in Delta si este foarte bine ca-l semnalati pentru ca atunci cand stabilesti niste preturi si serviciile trebuie sa se ridice la nivelul respectiv. Iar daca v-a placut la Pensiunea Casa Elena, atunci foarte bine, reveniti, faceti vacante, sarbatori si tot ce doriti, asta nu inseamna ca trebuie sa fim toti de acord! Pana la urma gusturile nu se dicuta, nu-i asa?

doinafil, Ionel Bocsa, Laura Corina*, val_munteanu
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Casa Elena [Sibiel]: