ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.12.2015
DIN: Ploiești
ÎNSCRIS: 06.03.12
JUN-2013

Ieftin și central în Veliko Târnovo

Nu cu mult timp în urmă niște colegi m-au gratulat cu sintagme de genul :”călător neobosit al site-ului” și ”deschizător de itinerarii turistice ”. Nu știu dacă este chiar așa, cert este de de vreo câțiva ani, din dorința de vedea cât mai multe lucruri, călătoresc foarte mult mai ales în sezonul cald. Pentru asta am rezervat în tranzit foarte multe unități de cazare. Despre unele am scris, dar mai am ”pe stoc”alte câteva zeci și cum am rămas în urmă cu astfel de review-uri, o să încerc să le aduc cât de cât la zi.

Pentru început o să descriu o asemenea unitate de cazare aflată în orașul Veliko Târnovo ,pe care am rezervat-o pentru tranzit în doi ani consecutivi (2012 și 2013), Târnovski Dom Guest Rooms . Eu am rezervat-o ca o unitate de cazare pentru tranzit, însă poate fi o soluție ieftină pentru cei care vor să viziteze fosta capitală a vecinilor noștri de la sud de Dunăre.

Amplasare

Târnovski Dom Quest Rooms se află aproximativ la granița dintre orașul vechi și orașul nou, mai precis pe Bulevardul Hristo Botev, în partea de est a parcului Marno Pole și foarte aproape de Bulevardul Vasile Levski, zona de shopping a orașului. Tot pe acest bulevard se află principalele bănci comerciale , poșta, casele de amanet și monumentul Maica Bulgaria.

La nici 10 minute de mers pe jos se află râul Yantra și un alt monument cunoscut din Veliko Târnovo, cel al fraților Asan, doi dintre ei fiind înteimeietorii celui de al doilea țarat bulgar. Un supermarket și o piață de legume se află în partea de vest a hotelului la 15 minute, iar vestita stradă General Gurko, din orașul vechi, se află și ea la 10 minute de mers pe jos.

Locația

Departe de a fi o clădire impozantă, această unitate de cazare se află în fostele apartamente ale unui bloc de locuințe, înghesuită între două magazine comerciale. Are camere duble cu bai proprii și comune, camere studio și triple. De fiecare dată noi am rezervat o camera studio, fiind însoțiți de prieteni, cu balcon în partea din spate a locației. Toate camerele au internet gratis, aer condiționat și tv prin cablu.

Studioul

Studioul pe care noi l-am rezervat, în cele două nopți petrecute aici, a fost unul destul de bun, încăpător (30 de metri pătrați), foarte curat, hol între cele două camere, două toalete, chicinetă, frigider, fierbător electric, zonă de luat masa, ustensile de bucătărie, pardoseală din lemn, birou și aer condiționat.

Un pat dublu mare, o covertură de mătase sub care se află o lenjerie fină și foarte curată, oglinzile și draperiile noi creează o ambianță plăcută în cameră. Mobila este nouă și foarte frumoasă, zugrăveala este proaspătă și doar televizorul vechi face notă discordantă cu tot ce se află în cameră.

Baia

Baia este destul de mare, foarte curată, gresie de culoare albastră în combinație cu alb, cadă, articole de toaletă gratuite. Apă caldă la orice oră, boilerul electric fiind amplasat chiar în baie. Gresia din baie este nouă, foarte bine întreținută, iar instalațiile sanitare sunt în bună stare de funcționare.

Parcarea

Parcarea se află în josul străzii Hristo Botev, la aproximativ 100 de metri, însă este o parcare publică și nu este păzită. Legat de parcare am avut o experiență neplăcută la a doua mea rezervare la această unitate de cazare. În 2012 am parcat autoturismul în fața hotelului, alături de multe altele, și acolo a stat până a doua zi la orele 9/00.

În 2013 am parcat cam în același loc, am urcat la etaj să contactez recepția și când am coborât să urc bagajele nu mi-a venit să cred: roțile autoturismului erau imobilizate și un ”cerber”cu o stație radio în mână mă aștepta în apropiere.

După multe parlamentări, în limbi pe care nu le-am înțeles nici unul dintre noi, urc la recepție, o informez pe doamna, care mă cunoștea din anul anterior, despre situație, aceasta coboară, încearcă să explice tânărului că am oprit doar să urc bagajele (deși eu aveam de gând să las mașina acolo la fel ca în 2012 :) ), dar nu s-a rezolvat nimic; până nu am plătit amenda de 11 euro nu mi s-au eliberat roțile autoturismului.

Le-am ”bătut obrazul” și când le-am arătat zecile de autoturisme (cele mai multe cu nr. de Bulgaria) parcate în zona semnului în care se interzicea parcarea mi-au zis că acum pot să las mașina acolo, nu mai este nici o problemă (!!??). Cu alte cuvinte amenda plătită anula interdicția dată de semnul din apropiere și acum parcarea era legală :).

Personalul

Și în 2012 și în 2013 am avut contact la recepție cu o singură doamnă, foarte amabilă și cu care ne-am înțeles foarte bine. Cineva din echipajul meu a lansat ideea că povestea cu imobilizatul roților autoturismului ar aparține doamnei, însă eu nu am crezut așa ceva, deși mi s-a părut și mie că atunci când le-a reproșat ”hingherilor de mașini” imobilizarea roților la autoturism nu a fost prea vehementă.

Eu am mers pe bună intenție, fac parte din categoria celor care atunci când vede un leu în cușcă îi zice :”măi leule, tu să nu mă mănânci pe mine că nici eu nu te mănânc pe tine”. :))

Restaurantul

Locația nu are un restaurant propriu, însă în apropiere sunt multe terase și restaurante cu meniuri bogate și la prețuri excelente pentru toate buzunarele. Noi am mâncat de două ori la terasa din partea nordică a parcului Marno Pole și odată la Restaurant Asenevci situat în apropiere de monumentul Asenovilor pe strada Alexander Stamboliyski.

Ca o concluzie recomand această unitate de cazare pentru cei care sunt în tranzit, dar și pentru cei care vor să viziteze orașul.

Vacanțe cât mai frumoase!

Trimis de traian.leuca † in 11.12.15 16:34:52
Validat / Publicat: 11.12.15 17:37:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 1622 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P10 Mausoleul fraților Asan din apropierea Târnovski Dom Guest Rooms, orașul Veiko Rârnovo, Bulgaria
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 13.00 EUR pe cameră

[11.12.15 17:30:53]

Mutat în rubrica "Tarnovski Dom Guest Rooms [Veliko Tarnovo], VELIKO TARNOVO şi ARBANASI" (nou-creată pe sait)

= = =

[11.12.15 18:00:02]

@webmaster69 - Este ok!

zlatna
    [12.12.15 19:54:31]

Foarte bun articolul ????. A meritat votul 50 pentru zuuppperrboonusssss.

Va doresc concedii placute.

[12.12.15 20:22:58]

@zlatna - Mulțam fain!

FlorinAndrei
    [22.12.15 17:04:42]

@traian. leuca - Salutăm

Bănuiesc că la "HiFi gratis" ai vrut să scrii în impresii că ați avut internet gratis, nu (adică wi-fi) ?

Că altfel nu mai era studio, era... discotecă acolo !

Dacă cei care citesc aici ajung în Veliko Târnovo recomand și eu 2 chestii noi, din vara asta: de pe strada principală (parcă Vasil Levski, iar mai jos este strada Gen. Gurko), cu vedere spre râul Yantra au apărut 2 puncte de belvedere frumoase, din structură metalică, special concepute pentru a face poze.

De asemenea, recomand o vizită pe dealul din apropiere, adică în Parcul Sveta Gora, aflat în spatele monumentului Asăneștilor, cum te uiți dinspre strada principală. S-au construit aici multe lucruri utile pentru turiști și localnici, inclusiv un punct de belvedere ca cele descrise anterior.

Aici tocmai s-a finalizat o investiție cu fonduri europene, despre care se scrie puțin, în engleză, în link-ul următor: focus-fen.net/news/2015/0 ... ed-roundup.html.

O să pun și eu impresii și poze din locațiile recomandate

[22.12.15 17:41:18]

@FlorinAndrei - Mulțumesc pentru vizită și completări! Strada situată deasupra celei numită Gen. Gurko se numește Stefan Stambolov și este în prelungirea bulevardului Vasili Levski.

Cam pe unde au apărut cele două puncte de belvedere noi raportate la lungimea străzii Gurko?

FlorinAndrei
    [23.12.15 09:34:41]

@traian. leuca - Ai dreptate, este vorba despre strada Ștefan Stambolov.

Punctele de belvedere "noi" de aici sunt situate în 2 locuri unde exista și înainte un mic spațiu printre blocurile de pe partea cu vedere spre râul Yantra.

Deci vederea spre râu din locurile respective este aceiași, doar structura pe care calci s-a modernizat și parcă a mai înaintat puțin în afară, pentru un plus de frumusețe.

[23.12.15 12:50:43]

@FlorinAndrei - Mulțumesc!