ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.12.2015
ÎNSCRIS: 08.07.10
NOV-2015

Un hotel de luat in calcul pentru Viena

Buna ziua,

Prima vacanta la Viena a fost extrem de reusita. Orasul este senzational si cu siguranta vom reveni!

Voi relata pe scurt experienta pe care am avut-o la hotelul AM Konzerthaus.

Ca o mica paranteza: pretul amintit mai sus include si transferul de la aeroport la hotel si retur. Nu mica ne-a fost mirarea cand am constatat ca transferurile au avut loc cu masini Mercedes, stil limuzina, desi pe voucherul nostru era mentionata masina standard :). Probabil ca la Viena, Mercedesul reprezinta o masina standard :)

Revenind la hotel: noi am fost cazati aici 5 nopti in perioada 28.11.2015 - 03.12.2015 intr-o camera "superior", dar, din pacate, fara pat matrimonial :(.

Camera standard nu exista la acest hotel. Au doar camere superior, insa superiorul este cel mai pur standard posibil.

Hotelul are dupa parerea noastra un 3* plus si nu chiar 4* pure.

Camera "superior" nu era chiar de categorie superioara. Afirm acest lucru din urmatoarele considerente:

- camera este destul de mica

- are o singura noptiera

- mobilierul nu este cu nimic special

- baia este micuta si nu cu cea mai fericita amplasare a obiectelor sanitare

- geamul nu se deschide complet, doar se rabateaza

- iluminatul din camera si din baie este cam slab

- pernele nu sunt extrem de confortabile

Ce ne-a placut in camera:

- camera per total, deoarece nu era nimic de prost gust

- curatenia impecabila

- lenjeriile, pilotele si prosoapele de foarte buna calitate

- izolatia buna de la geamuri

- produsele cosmetice din baie

- seif (gratuit) in camera, extrem de spatios

- dressing-ul foarte mare

- faptul ca zilnic gaseam in camera o sticla de apa minerala la 0,75 l (gratuit)

- existenta unui kettle cat si a produselor necesare pentru ceai si ness (gratuit).

Apa este potabila si este de cea mai buna calitate, pentru ca ajunge in oras direct din Alpi.

Hotelul este micut, nu iese prin nimic in evidenta, insa este extrem de bine amplasat (la circa 400 m de Ring si la circa 1 km de cele mai apropiate obiective turistice strategice ale Vienei), foarte aproape de parc, metrou, autobuze si tramvaie si are un pret foarte avantajos, fiind una dintre opriunile noastre la o viitoare vacanta in Viena.

In hotel nu se fumeaza niciunde.

Restaurantul unde se servea micul dejun este destul de mic. Ni s-a intamplat o singura data sa stam sa asteptam in lobby vreo 10 minute ca sa se elibereze o masa.

Micul dejun este destul de variat (bine, variat in conditiile unui mic dejun normal nu in conditiile unui mic dejun ultra all inclusive de la un hotel pe litoralul turcesc), insa ce ne-a placut foarte mult a fost ca preparatele servite erau foarte proaspete, gustoase si de foarte buna calitate. Mezelurile, branzeturile si painea erau de vis!

Prea multe detalii despre hotel nu-mi mai vin in minte... probabil nici nu le-am remarcat. Am fost mereu plecati in plimbari si vizite la obiectivele turistice.

Concluzie: hotelul este bun, si merita sa fie luat in calcul, deoarece raportul calitate - pret - amplasare este unul foarte bun.

In ceea ce priveste Viena, ne-am plimbat enorm, am vizitat cat s-a putut intr-o perioada atat de scurta si concluzia noastra este ca Viena este cu adevarat magnifica, spectaculoasa si de-a dreptul imperiala si merita vizitata!!!

Incarc si cateva poze de la hotel.

Ca remarca generala: Viena este un oras foarte curat si cochet, cu locuitori civilizati, cu o retea impresionanta de transport in comun, fara praf si cu un aer mult mai respirabil decat la noi in Bucuresti.

Vacante frumoase si reusite dorim comunitatii amfostacolo.ro :)

Trimis de a_vlad2009 in 07.12.15 13:12:40
Validat / Publicat: 07.12.15 14:02:46
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AUSTRIA

VIZUALIZĂRI: 1866 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (a_vlad2009); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Hotelul, fotografiat seara, la intoarcerea din "expeditie"
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 112.00 EUR pe cameră

webmasterX [07.12.15 14:02:34] »

a_vlad2009 [07.12.15 14:24:02] »

@webmasterX -

Da, am verificat si pozitionarea este ok.

O zi buna!

viculean [07.12.15 15:19:35] »

@a_vlad2009 - A fost ceva în discordanță cu ceea ce ți s-a prezentat pe booking sau alt site, în legătură cu hotelul? Sau cu orașul?

Ca prețuri, comparativ cu RO, ce părere ți-au făcut?

Ce crezi că ar fi mai reprezentativ pt Viena și ce cauți tu (de regulă, sau ce ai căutat în VIE) atunci când alegi un city break?

Ce nu ai făcut acum (pentru că nu ai știut, nu ai avut suficient know-how) dar ai face dacă ai mai merge o dată acolo?

a_vlad2009 [10.12.15 10:08:02] »

@viculean -

Nu, a fost ok, nu au fost diferente. Hotelul l-am luat printr-o agentie la un pret mult mai bun decat era pe site-ul hotelului sau pe site-uri de rezervari. Fara diferente intre pozele de pe site-ul hotelului si realitatea de la hotel.

Preturile sunt destul de mari: o masa la un restaurant decent dar nici pe departe din categoria celor scumpe (ex: lantul Centimeter), cu un singur fel principal si o bautura racoritoare sau o apa plata, este in jur de 35 euro/2 persoane.

Preturi mari la suveniruri (1 magnet frumos 5 euro, o mica decoratiune de brad minim 8 euro, etc).

Preturi mari la magazine de imbracaminte si incaltaminte. Unele, precum Geox, Ecco, etc, au preturi similare cu reprezentantele deschise in Romania.

Pentru Viena totul este reprezentativ. Insasi strada este un mare obiectiv turistic. Fiecare strada din centru este o minunatie arhitecturala.

Cand aleg un sejur intr-o capitala europeana caut frumosul si totodata si relaxarea. Frumosul a fost la tot pasul. Este un oras imperial (din toate pdv-urile), minunat, frumos, curat, civilizat, care iti ofera enorme posibilitati de a petrece timp intr-o maniera splendida!

Atmosfera de acolo a fost foarte relaxanta. Oamenii sunt mult mai relaxati decat la noi si peste tot simteam o energie pozitiva senzationala!

Am facut cam tot ce se putea face in 4 zile pline si am vizitat cam toate obiectivele lor turistice reprezentative. Ce as face cand vom reveni la Viena? Plimbari lungi, fara tinta fixa in care doar sa admiram si sa ne bucuram sufletul.

Sper ca raspunsul meu este de folos.

Vacante reusite

a_vlad2009, viculean