ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.12.2015
DIN: Mangalia
ÎNSCRIS: 06.12.12
JUN-2015

Cazare decenta in tranzit

Spre rusinea mea, deşi am mai fost plecat „afară” nu am scris niciun review despre locurile prin care am trecut.

Aşadar, având în vedere că este perioada când facem alegeri pentru vacanţa de vară 2016 voi prezenta câteva dintre hotelurile prin care am trecut şi despre care nu am găsit informaţii pe AFA.

Voi începe cu Dionysos din Asprovalta în care am stat o noapte la ducere spre Lefkada.

Am ales staţiunea Asprovalta pentru că este aşezată convenabil ca distanţă faţă de Lefkada, urmând ca a doua zi să fac doar 450 km până la destinaţie, mare parte pe autostrada Egnatia Odos.

Vila, căci este vorba despre o vilă cochetă cu 8 camere (cu notă mare), am ales-o de pe unul din site-urile de specialitate la preţul de 40 euro pe noapte. Este dispusă în nordul staţiunii, într-o curte cu grădină bine îngrijită şi aranjată. Locaţia am găsit-o foarte uşor după coordonatele GPS furnizate de site-ul de rezervare. Maşina am parcat-o chiar lângă curtea vilei pe un teren viran, aşa zisa parcare privată.

Ne-a întâmpinat proprietara care ne-a urat bun venit şi ne-a şi arătat camera în care urma să ne odihnim după un drum de 730 km. N-am scăpat până nu am băut o cafea cu gazda, care între timp ne-a făcut şi o prezentare a zonei.

Am trecut la despachetare şi la “inspectarea” camerei. Camera este dispusă la parter, o camera micuţă dar foarte curată. Patul mare şi dublu, cu saltea foarte înaltă, s-a dovedit a fi şi foarte confortabil. În camera mai era încă un pat pentru o a treia persoană. Baia relativ mică, avea necesarul şi suficientul unei băi fără a fi ceva ieşit din comun. Dealtfel aşa ne-a obişnuit Grecia, nu? Camera renovată avea frigider mare, AC, televizor (pe care nu l-am pornit), semnal wi-fi bunuţ, o chicinetă dotată minimal şi mobilier nou. Despre lenjerie şi prosoape nu am decât cuvinte de laudă, au fost cu adevărat impecabile.

Balconul mic dar cu scaune, măsuţă şi umbrelă, dădea spre grădina sus amintită. Cred că nu e nevoie să vă mai spun că fiind la început de vară totul era cum nu se poate mai frumos…. păsărele, flori, iarbă verde şi toate cele.

Plaja este foarte aproape (cca 100 m), iar staţiunea propriu-zisă se află la cca 500 m, dar o scurtă plimbare nu strică nimănui, nu? Oricum pentru o noapte este mai mult decât suficient, mai ales că gândul pleacă mai departe către următoarea destinaţie de vacanţă.

Este o vilă pe care o recomand pentru tranzit, dar şi pentru o şedere mai lungă este convenabilă întrucât zona oferă multe posibilităţi de odihnă şi nu numai.

Trimis de callatis06 in 05.12.15 16:11:55
Validat / Publicat: 05.12.15 19:46:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Mecadonia centrala, Halkidiki, Corfu, ...

VIZUALIZĂRI: 3605 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (callatis06); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[05.12.15 19:46:05]

Mutat în rubrica "Dionysos Appartments [Asprovalta], NEA VRASNA" (nou-creată pe sait)

= = = = =

[05.12.15 20:08:58]

@webmaster69 - Este ok. Multumesc!

[08.12.15 09:16:17]

@callatis06 - Buna!

Imi puteti spune, va rog, cum era plaja in dreptul hotelului? Ma intereseaza daca intrarea in mare era abrupta sau lina, daca erau multe pietre in apa care ar putea deranja.

Eu merg cu 2 copii de 8 si 6 ani si as vrea sa nu am emotii cu ei la intrarea in apa.

Multumesc!

[08.12.15 18:21:29]

@crisb - Nu am un răspuns, din păcate, pentru că nu am ajuns deloc pe plajă. La sf. lunii aprilie voi fi din nou în Asprovalta, de data asta în drum spre Corfu. Dacă nu este prea târziu, ţinem legătura şi îţi spun cum este intrarea în mare.

[08.12.15 18:39:06]

@callatis06 - Multumesc, nu e tarziu nici la sfarsitul lunii aprilie. Ti-as ramane recunoscatoare daca as avea vesti la cald.

[08.12.15 19:24:54]

@crisb - Ok, cu condiţia să-mi reaminteşti pt că eu sunt mai bătrân.

calatorul
[11.03.16 16:26:59]

Multumim pentru relatare si informatiile oferite, am retinut locul pentru viitoarea excursie prin zona. Vacante frumoase!

[12.03.16 09:03:38]

@calatorul - Mulţumesc.

Să aveţi, de asemenea, vacanţe frumoase!

[05.04.16 16:58:41]

@crisb:

Am primit PM dar nu pot răspunde pt ca nu ai activata optiunea de a primi mesaje private

[06.04.16 11:20:20]

@callatis06 - Mi-am activat PM.

calatorul, callatis06, crisb

• pagină generată în 0.63040208816528 sec