ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.02.2010
DIN: Pitesti
ÎNSCRIS: 20.01.10
APR-2009

Simfonia Lalelelor- perla Pitestiului

Pentru ca sunt pitesteanca si ma mandresc cu orasul meu – “Orasul Lalelelor”, m-am hotarat sa scriu despre aceasta expozitie florala pentru care suntem recunoscuti la nivel international ca fiind “Olanda Romaniei”.

Totul a inceput intr-o zi de noiembrie a anului 1972 cand 3000 de bulbi de zambile provenind de la un florist amator, pe numele sau Weill Alois, au fost adusi spre plantare.

Inflorirea acestora in primavera anului 1973 a fost inceputul de drum pentru ceea ce urmeaza a fi istorie.

Prima simfonie a avut loc in primavera anului 1978, iar denumirea a fost data de catre Directorul Trustului Pomiculturii Maracineni-Pitesti, dr. ing. Ilarie Isac. Acesta, impresionat de frumusetea florilor plantate in centrul Pitestiului a vrut ca acest spectacol al florilor sa fie cunoscut in toata tara.

Pe parcursul a 35 de ani, s-au achizitionat 600000 de bulbi de lalele, pe langa alte flori precum: narcise, zambile, irisi, anemone si ghiocei.

S-au facut importuri din Olanda, Cehia si Polonia, iar multe soiuri au fost inmultite pentru infrumusetarea altor orase.

Astazi, la expozitie, care an de an se tine in interiorul “Casei Cartii”, participa peste 50 de firme de profil, si alte peste 150 in afara spatiului expozitional si in Piata Milea.

De asemenea, au fost prezente delegatii din Serbia, Olanda, Republica Elena, Portugalia, Suedia.

Pe principiul ca orice minune dureaza trei zile, Simfonia incepe vinerea si se incheie duminica.

Vinerea este ziua deschiderii, a “Paradei Florilor” (parada la care participa copii din gradinite si scoli, intr-un adevarat mars al frumusetii si inocentei, care are loc pe traseul “Teatrul Alexandru Davila – Casa Cartii, de obicei in jurul orelor 10-11) si a spectacolului de folclor si muzica etno - tinut seara in Piata Primariei.

Sambata este ziua primirii oaspetilor de peste hotare, a crosului “Simfoniei Lalelelor”- cu sosire la Primaria Municipiului Pitesti, a spectacolului de muzica usoara cu trupe de succes printre care amintesc numai: Akcent, Holograf, Voltaj, si nu in ultimul rand a superbului foc de artificii, care este mult mai frumos decat cel din noaptea de Revelion.

Seara se incheie cu programul de exceptie al fantanii muzicale in valoare de un milion de euro, si daca imi amintesc eu bine, este primul din an, fantana fiind oprita in fiecare an incepand cu luna noiembrie.

Pe langa florile care imbraca orasul in luna aprilie - luna expozitiei, strazile Pitestiului sunt imbracate cu 200 de instalatii decorative.

Flori, muzica, voie buna, cam acestea ar fi cuvintele care descriu pe scurt aceasta sarbatoare a noastra. Pe larg, voi lasa pozele sa spuna povestea, si va astept in numar cat mai mare in perioada 16-18 aprilie 2010 in “Orasul lalelelor”, cand va avea loc a XXXIII-a editie a “Simfoniei Lalelelor”.

Numai anul trecut i-au trecut pragul peste 100000 de vizitatori. Nu ratati sansa de a fi unul dintre ei, pentru ca daca nu se face primavara cu o floare, cu Pitestiul se face cu siguranta! :)

Trimis de Ellada_sagapo in 02.02.10 20:13:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PITEȘTI.

VIZUALIZĂRI: 2824 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ellada_sagapo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Simfonia Lalelelor 2009

mirelutza
[02.02.10 20:50:41]

Frumos articolul Ellada , dar era mai bine daca postai si cateva poze . Sunt ca si tine pitesteanca si ma mandresc cu orasul nostru.

Ai votul meu.

[02.02.10 20:55:48]

Mirelutza, mersi de vot in primul rand

Ai putintica rabdare, ca imediat vor fi aprobate si cele 22 de poze.

Deocamdata le pot vedea numai eu. Am pus poze din editiile 2007, 2008 si 2009.

Cristian_h*
[02.02.10 20:56:11]

in fiecare an imi propun sa ajung in Pitesti cu aceasta ocazie, mereu a intervenit cate ceva, sper ca anul acesta sa fie in sfarsit fara probleme si sa ajung aici, merci pentru informatii, astept cu nerabdare pozele! 100 sti tu ce!

am sa postez o poza cu mica mea gradina , vei intelege de ce sunt cele 100 ...din nou stii tu ce...

revin cu Lalele Lalele , nu sunt convins ca este vorba de margareta Pislaru asa cum zic cei de la tri-la-la

[02.02.10 21:13:25]

Multumesc, Cristian_H!

Te asteptam, pentru ca aceste poze pe care le-am pus nu pot reda frumusetea intregii expozitii. Ele sunt doar piesele care alcatuiesc puzzle-ul.

[02.02.10 21:36:38]

Doresc ca "Valurile Dunarii" sa acompanieze prezentarea mea, pentru a ne relaxa atat vizual cat si auditiv!

webmasterXY*
[02.02.10 21:40:30]

Atasat melodia aleasa de Ellada_sagapo pentru aceste impresii.

Cristian_h*
[02.02.10 22:35:23]

este adevarat, melodia propusa de tine merge mult mai bine cu aceste poze, eu insa asteptam poze cu straturile de flori din oras , aranjamentele acestea sunt frumoase , elaborate ... poate un pic prea elaborate pentru gustul meu ! Insa cele 100 de sti tu ce le meriti cu prisosinta

[02.02.10 22:40:49]

Cu orasul nu cred am, aceste poze le-am facut la expozitie, pe care nu o ratez niciodata!

Ca sa vezi orasul va trebui sa vii pesonal!

Astept sa vad poza cu mica ta gradina!

georgiana
[02.02.10 22:51:47]

Ai creat ceva minunat,atat muzica,cat si fotografiile!

Dar cea mai tare e aranjamentul din panselute albastre si margarete albe,reprezentand steagul Greciei!

La cat de mult iubesti tu Grecia ...nu m-as mira sa pui si faianta in baie tot albastru cu alb ...si tot sub forma steagului grecesc!

dandy_pete*
[14.03.10 00:39:09]

F. frumos atat articolul cat si pozele extraordinare si te punctez pt. amandoua. Felicitari si de la mine.

magdalena
[11.04.10 13:33:35]

Am ramas masca cu fotografiile astea! Bravo!

[06.05.15 19:47:01]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Festivalul ''Simfonia Lalelelor'" (nou creată pe sait)

Cristian_h*, dandy_pete*, Ellada_sagapo, georgiana, magdalena, mirelutza
Alte impresii din această RUBRICĂFestivalul Simfonia Lalelelor: