ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.11.2015
DIN: Galati
ÎNSCRIS: 15.01.09
AUG-2015

Berghoamatl - nu mi-aș fi dorit mai mult...

Wagrain este un mic orășel situat în apropierea faimosului Salzburg, la vreo 60 de kilometri mai spre sud, în zona Ski Amade, una dintre cele mai mari rețele de stațiuni de schi din Europa, la jumătatea distanței dintre Sankt Johann im Pongau și Flachau.

Wagrain se află la o altitudine de 850 m, pe un platou însorit, flancat de lumea pitorească a munților Radstadter Tauern, în districtul St. Johann im Pongau. Regiunea Wagrain – Kleinarl este strategică pentru a ajunge la nenumărate opțiuni ispititoare, puncte de atracție turistică de interes, precum ar fi peșteri de gheață, mine de sare, chei și cascade, lacuri minunate.

În Austria, întotdeauna sejurul este prea scurt… Chiar și o săptămână mi s-a părut prea puțin, n-a fost suficientă pentru a vedea tot ce aș fi vrut. Mai degrabă, o lună poate ar fi fost de-ajuns…

Este greu să începi atunci când ai multe amintiri frumoase. Primirea călduroasă a fost doar începutul…

Flori minunate, peluza bine îngrijită, casa atrăgătoare – așa ne-a întâmpinat Haus Berghoamatl. Este o pensiune situată fermecător pe Kirchboden (o frumoasă zonă botezată ”Pământul bisericii”), la un kilometru de centru, pe o colină însorită, în apropierea telecabinei Flying Mozart (la 300 m) și la 200 m de complexul Wasser Welt Wagrain.

Chiar în fața pensiunii este stația autobuzului care traversează Wagrain-ul ajungând la stația telecabinei Grafenberg, un fantastic parc de aventuri și joacă, un paradis pentru copii și tineret.

Din nou am fost plăcut surprinși de curățenia, confortul și amplasarea pensiunii, de atitudinea prietenoasă, tipic austriacă, de serviciile și amabilitatea proprietarului. Vorbind perfect engleza, Matthias, a fost o prezență discretă, având totuși totul sub control.

Există câteodată situații într-o pensiune, când nu știi unde să găsești proprietarul sau persoana responsabilă… Politicos și de ajutor, Matthias era mereu prezent, fie pentru un sfat, fie în pregătirea grătarului, fie pentru schimbarea imediată a prosoapelor. În aceste condiții, te simți rapid, familiar.

Matthias ne-a ajutat la bagaje, ne-a arătat camera și apoi ne-a făcut turul pensiunii.

Rezervarea am făcut-o pe booking, fără nici o plată în avans. Am optat pentru tipul de apartament standard, unul dintre cele șase apartamente cu unul, două sau trei dormitoare pe care le deține pensiunea. Acestea sunt spațioase, având 30,43,53 sau 85 mp.

Apartamentul nostru a fost simplu, dar practic, curat și luminos, cu suprafața cea mai mică – 30 mp. Dormitorul, micuț - dar nu m-a deranjat, cuprindea un pat dublu mare, două noptiere, dulap și încă un spațiu generos pentru depozitare, ascuns după o perdeluță. Important a fost somnul odihnitor pe care ni l-a asigurat în fiecare noapte…

Camera de zi, comună cu bucătăria, cuprindea o canapea extensibilă, masă cu două scaune, o băncuță și avea deschidere la un balcon cu priveliște îmbietoare asupra dealurilor molcome dimprejur. De altfel, toate apartamentele pensiunii aveau balcoane. Bucătăria, complet dotată, cuprindea un aragaz, cuptor cu microunde, mașină de spălat vase, frigider, filtru de cafea, prăjitor de pâine, fierbător… Rămâi absolut surprins – totul este acolo la îndemână, nu lipsește nimic. Tot în camera de zi am avut televizor cu ecran plat, cu canale prin cablu, radio, telefon, seif.

Baia privată cu cabină de duș și toaleta erau separate. Podeaua de lemn frumos lăcuit asigura atmosfera de căldură.

Pensiunea asigură facilități suplimentare – spălătorie, cameră de depozitare și uscare a echipamentului de schi, saună, cameră de relaxare cu televizor. Puteți face comandă pentru livrare zilnică a chiflelor proaspete.

Wi-Fi a funcționat bine și a fost destul de rapid.

Deși toate apartamentele erau ocupate în perioada când am fost noi, vecinii parcă nici nu existau… Menționez lucrul acesta, pentru că în România nu este chiar așa…

O terasă mobilată pentru relaxare, o băncuță cu masă la umbra unui brad imens, balansoar, șezlonguri, facilități pentru grătar, loc de joacă și o piscină pentru copii – pe toate le găsiți în grădina pensiunii.

Un supermarket Spar este la o distanță de vreo 10 minute de mers pe jos.

Pensiunea se află în imediata apropiere a bisericii în stil gotic timpuriu, cu hramul Sfântului Rupert, menționată pentru prima dată în documente ale anului 1359. Aici a slujit în ultimii 11 ani ai vieții sale, preotul vicar Joseph Mohr, iar mormântul său se găsește în cimitirul bisericii, la loc de cinste. El este autorul versurilor colindului care a înconjurat lumea – ”Stille Nacht, Heilige Nacht”… Clopotele bisericii încep să bată de la ora 7 dimineața până la ora 22, anunțând fiecare sfert de oră trecut.

Pensiunea deține locuri gratuite pentru toți cei care se cazează aici.

Atât vara cât și iarna, Wagrain reprezintă pentru turiști și sportivi, locul ideal pentru drumeții sau pentru vizitarea orașelor din apropiere, pârtiile de schi de zeci de kilometri sunt un magnet pentru amatori.

În sejurul nostru în Wagrain am vizitat orașele Radstadt, Flachau, St. Johann im Pongau, St. Veit, Kleinarl și am făcut drumeții în valea Grossarl până la lacul Otzlsee, în cheile Liechtenstein, în valea Kleinarl, cu lacul Jagersee. Și câte ar mai fi fost de vizitat…

Plăcut a fost și să participăm alături de localnici la evenimente speciale petrecute la mijlocul lunii august – Feuerwehrfest (sărbătorirea detașamentului de pompieri) din Wagrain sau în Kleinarl la un spectacol prelungit târziu în noapte, cu muzică de fanfară și dansuri tradiționale…

Chiar după numai șapte zile ne-a fost greu să părăsim pensiunea Berghoamatl și pe proprietarul ei, o gazdă cu iubire de frumos și meticulozitate la detalii, dar ne-am îmbogățit cu amintiri de neuitat dintr-un loc unde ne-am bucurat de liniștea munților… Dacă vreți să admirați panorama orașului Wagrain, o puteți face aici: sportwelt.com/webcam/orts ... anorama-wagrain

Trimis de Alina53 in 30.11.15 18:33:54
Validat / Publicat: 30.11.15 21:24:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 2382 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alina53); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Dimineața în balconul de la etajul al doilea al pensiunii, în parfumul unui brad frumos
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

Alina53AUTOR REVIEW
    [30.11.15 19:08:51]

Webmaster, te rog: youtube

Mulțumesc!

[30.11.15 21:24:03]

Mutat în rubrica "Haus Berghoamatl, WAGRAIN" (nou-creată pe sait)

- - -

- - -

Alina53AUTOR REVIEW
    [30.11.15 23:00:59]

@webmaster33 - Este corectă poziționarea, mulțumesc.

Alina53