ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.11.2015
ÎNSCRIS: 08.07.10
SEP-2011

Cum am vazut noi Aquaparcul din Gyula

Buna!

Vreau sa scriu cateva randuri despre acest strand cu apa termala aflat in imediata proximitate a granitei romano-ungare.

Noi am plecat din spre Oradea spre vama Salonta intr-o zi frumoasa de inceput de septembrie si am ajuns in Salonta in jurul orei 8 dimineata, am gasit foarte repede in centrul orasului o casa de schimb valutar unde am schimbat lei in forinti, apoi am mers direct in Vama Salonta unde am trecut repede granita in Ungaria Vama Mehkerek. De aici drumul spre Gyula este de aproximativ 30 Km, drum foarte bun si care nu necesita achizitionarea vinietei respectiv matrica ungureasca.

Recunosc am facut acest drum pentru fetita mea care era dornica sa exploreze noi aquaparcuri si daca apa este termala cu atat mai bine.

Aquaparcul Baile Cetatii se afla in centru orasului in apropierea unei vechi cetati, care a apartinut unui fiu vitreg al regelui Matei Corvin. Zona este foarte placuta si colorata mult in verde.

Parcarea se afla in laterala stanga a cetatii inainte de intrarea in strand dupa mine cam micuta pentru zilele aglomerate de week-end.

Intrarea si casa de bilete sunt bine organizate imediat te intelegi cu personalul care deserveste strandul vorbesc romana si daca nu vorbesc romana sigur te inteleg. Imi aduc aminte ca am achizitionat un bilet pentru familie 2 adulti+ 1 copil, la vremea respectiva am facut socoteala si am ajuns la concluzia ca pretul este mai bun ca la strandul Apollo din Baile Felix.

Dupa plata si intrarea in aria strandului obligatoriu toata lumea lasa hainele la vestiare astfel ca am intrat in incinta propriu zisa in costumul de baie si cu un prosop de caciula.

Sper sa nu gresesc dar din ce am inteles acolo la fata locului unguri au facut acest aquapark dintr-o gradina botanica cu copaci seculari de aceea prin dreptul copacilor gaseam cate o placuta cu explicatii.

Apa termala este captata dintr-un izvor aflat la 2000 metri adancime zic ei

(probabil) si este adusa la suprafata fierbine la circa 75 grade Celsius dar in in bazine ajunge de la circa 40 de grade celsius si are o culoare ruginie personal nu mi s-a parut ca miroase. Nu in toate bazinele se gaseste apa termala, exista bazine unde se inoata si temperatura apei este normala (ca a unui strand).

Am citit pe acolo ca sunt 19 bazine acoperite si descoperite dar marturisesc ca nu am ajuns sa le incercam pe toate deci unele mi-au ramas complect straine.

Ce fel de bazine gasiti aici?

Bazine cu apa termala pentru tratamente reumatologice cu apa de culoare rosiatica (ruginie).

Bazine dedicate excusiv celor mici dotate cu diverse jucari.

Bazine de inot acoperite si descoperite cu apa la 28 -26 grade celsius.

Bazine jacuzi.

Bazine cu masaj acvatic.

Un bazin mare cu un super tobogan in care marturisesc nu m-am dat, dar l-a incercat fata mea.

Bazine pentru tratamente boli pe care nu le cunosc asa ca nu ma pronunt.

Sa nu uitam din dotarea interioara un Wellness cu sauna finlandeza.

Mancare

Tot aici in cadrul stradului gasiti un restaurant care are in menu mancaruri traditionale unguresti, stiu ca sigur mi-au placut si portiile au fost suficient de mari, preturile au fost bune.

Cel mai bine imi aduc aminte la capitolul mancare de inghetata care arata ca niste bobite cu diferite arome.

Orasul Gyula

este foarte linistit, multe zone verzi in drumul nostru am vazut si singurul liceu cu predare in limba romana aflat intr-o caldire istorica. In cetate nu am intrat deorace intarziasem deja prea mult cu aquaparcul.

Concluzie recomand aquaparcul si imprejurimile din Gyula si nu uitati sa va interesati ce fel de afectiuni trateaza apa termala de aici pentru a preintampina alte probleme de sanatate.

Cu bine!

Trimis de adrianbogdan in 27.11.15 15:18:21
Validat / Publicat: 27.11.15 16:06:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA.

VIZUALIZĂRI: 7343 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P10 Bazin masaj acvatic

webmasterX [27.11.15 16:08:23] »

@adrianbogdan: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS ale acestei destinaţii pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

Rodel [27.11.15 16:48:18] »

Și eu acord Aquaparcului din Gyula notă maximă. Aceeași notă o acord și orașului, și oamenilor. Am fost vara și orașul era plin de flori. Liniștit, cum ai scris, curat și civilizat. Băile Cetății au fost o încântare. Mi-am propus să revin, dar n-am mai reușit.

adrianbogdan [27.11.15 17:05:57] »

@Rodel - Buna!

Noua din prima ni s-a parut un oras verde si linistit

Dar anul trecut in aprilie unul din membri familiei noastre a avut nevoie de recuperare in aer cald, bai calde etc. si am ajuns la o baza de tratament in Szeged - Anna Furdo, care pe noi adulti ne-a multumit maxim, daca nu aveti copii v-o recomand cu incredere la fel si orasul.

Cu bine!

adrianbogdan [27.11.15 17:08:10] »

@webmasterX - Buna!

M-am uitat si eu zic ca aceea e pozitia corecta.

adrianbogdan, Rodel
Alte impresii din această RUBRICĂAquapark Gyula: