ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.11.2015
ÎNSCRIS: 11.09.11
SEP-2015
colegi

Bali - intre temple, orezarii si zambete

Printr-un concurs favorabile de imprejurari, am ajuns pentru prima oara in viata in emisfera sudica. Zborul a fost unul extrem de lung, cu KLM, avionul a intaziat pe Otopeni, in Amsterdam am alergat prin aeroport, iar in Singapore a avut o alta escala neasteptat de lunga. Am avut viza luata de la ambasada din Bucuresti, inteleg ca intre timp se poate sta o luna fara viza. Formalitatile nu sunt foarte rapide, vamesii au un set de intrebari pentru fiecare turist si un zambet larg. Dar dupa toata aceasta agitatie urma o saptamana de liniste. Pana la hotelul Melia, despre care am scris anterior am avut transferul asigurat.

Prima zi ne gaseste fara vlaga, am stat pe la hotel, am vizitat mall-ul din Nusa Dua, unde gasim imbracaminte din zona medie de pret si calitate, bijuterii (in special din argint), electronice, bancomate, case de schimb valutar cu un curs mai bun decat in resort, zona de SPA. Intrarea in zona comericala se face dupa ce treci printr-un detector de metale, iar un gardian iti mai cere apoi sa ii arati ce ai prin buzunare daca bipaie radarul. Mare surpriza au avut cativa colegi la bancomate, desi erau ale diferitelor banci asiatice, au refuzat sa le dea bani. Au sunat ca centrul de suport din din Romania, unde au aflat ca Indonezia este zona gri, deci trebuie sa confirmi telefonic faptul ca tu esti acolo pentru a-ti debloca cardul. Pe seara am inceput sa discutam cu diferiti soferi gasiti pe forumuri pentru excursiile din zilele urmatoare.

Am luat o singura excursie organizata, cu autocar, idee ce nu s-a dovedit prea inspirata in sensul ca se pierde foarte mult timp prin zonele inguste de parcare, iar imbarcarea si debarcarea mananca timpi de vizita.

Principalele obiective din Bali sunt : templele, orezariile, zone rurale cu mestesuguri (lemn si argint), plantatiile de cafea cu degustarea aferenta si plajele.

Pe scurt, obiectivele pe care le-am vizitat, voi reveni cu un review mai detaliat pe zone :

- Holy Spring Water Temple : primul templu vazut, usor accesibil, unde am invatat ca sarong-ul este obligatoriu

- degustarea cafelei, inclusiv specialitatea luwak coffee - preturi cam mari

- superba panorama asupra Vulcanului Batur si a lacului alaturat : daca nu faceti alpinism merita macar cateva zeci de poze e la distanta

- orezariile de un verde absolut situate in nordul Ubudului, precum si cele rurale mai necomerciale

- Monkey Forest din Ubud - distractie maxima cu macacii

- Palatul Regal din Ubud - o scurta vizita de 30 de minute este suficienta pentru a vedea o arhitectura mai ciudata

- cascada Tegenungan si superbul curcubeu care se formeaza langa ea

- templul Taman Ayun - poate cel mai fotogenic si aranjat templu

- Tanah Lot - de vizitat de apus, se spune ca ar fi cel mai frumos asfintit din aceasta zona a lumii

- festival de dansuri balineze- incredibil ce incheieturi flexibile au oamenii astia

- templul Besakih sau mama - un ansalmblu de temple mai mari si mai mici

- bazarele traditionale

- sporturi acvatice - scufundari, canoe, plimbai cu barca si skyjet

Impresii generale :

- totul este negociabil in Bali, uneori am platit unori si 30% din pretul cerut initial

- inchiriati o masina cu sofer - este maxim 65 $ pe zi per masina care sa va plimbe pe unde doriti voi; nu va recomand sa inchiriati masina, se circula pe invers si destul de haotic

- intrarile la obiective sunt destul de ieftine : in jur de 2 $

- cele mai bune case de schimb le-am gasit in Ubud: numarati cu atentie banii dupa ce ii primiti

- daca va programati o zi de plaja la mare verificati cu atentie timpii de flux si reflux, pentru a evita ca la ora 14 sa vedeti marea retrasa 400 de metri

- tara mi s-a parut sigura, oamenii sunt mereu zambitori, dar ca in orice zona saraca multi incearca sa va vanda cate ceva

- exceptand traficul balinezii sunt foarte linistiti, pasnici si mai ales religiosi

- lasati pasaportul preventiv in safe la hotel, o copie color va este suficienta

- testati cat mai multe fructe, ale caror nume, forme si culori le veti revedea cine stie cand

- o saptamana cred ca va este suficienta pentru vizite si un pic de relaxare, ideal este sa stati 10 zile, daca as fi putut cred ca as sta ore intregi intr-o orezarie de un verde absolut, apoi la umbra vegetatiei ecuatoriale.

Daca as mai merge in Bali : e o insula micuta, apuci sa vezi destule temple, orezarii si plaje cat sa ai senzatia ca o cunosti, dar as reveni poate peste 10 ani pentru cateva zile

P. S. : Le multumesc celor care au scris inaintea mea si mi-au si raspuns la unele mici nelamuriri

Trimis de gvaly in 19.11.15 20:29:17
Validat / Publicat: 19.11.15 21:31:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în INDONEZIA.

VIZUALIZĂRI: 4139 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gvaly); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 Cascada Tegenungan

[19.11.15 23:29:24]

mprofeanu
[20.11.15 10:53:43]

@gvaly - Superbe poze! Să vezi terase de orez printre palmieri, cascade, munți, ocean și temple, ce poți să îți mai dorești! Sunt atâtea locuri minunate de văzut dar mă mulțumesc măcar cu cititul și cu poze!

mprofeanu
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Bali: