ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.11.2015
ÎNSCRIS: 03.03.11

Aglomeraţie ca la sfârşitul sezonului turistic

În această perioadă este sezonul târgurilor de tot felul : de nunţi, de maşini, festivalul ţuicii şi al produselor tradiţionale sau... de turism.

Timp de patru zile ai timp să-ţi cauţi o vacanţă binemeritată, doar că de data aceasta, ofertele turistice n-au atras atenţia vizitatorilor.

Personal am fost ispitit de dorinţa revederii membrilor celui mai fiabil site de turism. Am tot scris despre numărul frumuşel de lucruri în comun, de interacţionare şi socializare, despre aceste oportunităţi de trecere cu uşurinţă de la o relaţie colegială spre una de prietenie.

Traseul meu :

Ca orice bucureştean care vrea să traverseze capitala, de la un capăt, spre celălat, mi-am lăsat maşina la metrou.

Am coborât la Piaţa Victoriei să văd dacă s-a schimbat ceva pe la Guvern. Dezamăgit că nu se organizase nici un protest... spontan :), am traversat spre Muzeul Naţional al Ţăranului Român. Mare aglomeraţie! Cât timp aşteptam mijloacele de transport în comun, am observat că acolo se sărbătorea (pe bune!) o lansare de carte.

Nu vine nici autobuzul, nici tramvaiul. Fac semn unui taximetrist şi acesta opreşte după 20 de metri, ocolind o groapă.

Telefonul vibrează anunţându-mă că am primit un sms ,,Hai, mă odată! Uite acu´ pleacă şi iulian68! ´´, mă anunţă colegul @papone.

Taxiul se blochează în trafic. Îl rog pe şofer să se grăbească şi să schimbe ruta. ,,Ce pot să fac, şefu?! L-aţi demis pe Oprea, că la ora asta prindeam coloana de la ora 13 când se ducea la coafor să-şi penseze sprâncenele. ´´

Aţi observat că orice taximetrist are câte o poveste, n-am scăpat nici io de logosul interminabil până la intrarea în târg.

Târgul de turism :

Încă de la intrare te loveşte lipsa de interes a vilegiaturistului. Mă rog, caut o casierie să-mi cumpăr bilet. ,,Nu mai căutaţi, că nu se mai găseşte nicio casierie ´´, mă anunţă unul dintre cei 25 de paznici.

Ei bine, ne-am modernizat ! Asemănător cu un ATM tach, selectezi numărul de bilete şi apoi introduci bancnota (în cazul de faţă, 10 lei/pers.). Scanez biletul şi trec printre nişte turnicheţi. Într-o doară întreb peste umăr ce s-a întâmplat cu casierii. ,,Ne-am făcut paznici! ´´ Aha, acu´ se explică numărul acestora din faţa porţilor Romexpo.

Telefonul multifuncţional vibrează : ,,Hai, Mariaaaneee! ´´ - ghicind că pierd timpul pe la tarabele tradiţionale, în ideea să nu mă afişez cu mâna goală.

Intru ca o tornadă în pavilionul C 2 şi sunt întâmpinat de două dansatoare ce se împleticeau pe muzică orientală. M-am simţit ca păcătosul de Capatos înconjurat de asistente! Îl sun pe papone ,,Unde sunteţi? ´´/ ,,În faţa ta! ´´ Păi ce, mai aveam ochi şi pentru el. M-am buricit pe lângă spectacol cu o mare doză de stânjeneală.

Aşadar, am ajuns la standul AFA ca o fosilă semi-vie, fără vlagă. Eiii, dar m-au revigorat imediat colegele/prietenele @cristinaonarici şi Anilu cu o mireasmă plăcută. Cris mi-a limpezit mintea cu câteva ''mărgeluţe'' clasice. La început m-am strâmbat, că doar trăim vremuri sucite, iar la următoarea înghiţitură am luat foc. De paie, ca ăla din stradă, după tragedie.

Uşor-uşor ne-am adunat, tineri sau vârstnici, olimpici sau rockeri (eu, unu´!), useri din corporaţii multinaţionale, din IT - oameni de calitate.

Colegele/prietenele @Carmen Ion & @adrianbogdan (nu-i nicio greşeală!) au venit însoţite galant de soţi, tocmai la timp pentru poza de grup realizată de @pepsi. Pe lângă talentul nativ fotografic, Ovi are un suflet mare, dar asta ştiaţi deja.

Ajuns la capătul răbdărilor, o sun pe @buterfly, fluturaşul blond al site-ului. Ne vedem, ne pupăcim şi apoi, călăuziţi de atâtea amintiri turistice ne-am organizat în grup să ocupăm terasa de la Springtime, cel mai aglomerat ,,stand´´, evident, după cel al site-ului nostru. Tot acesta e, după cum veţi observa, locul unde se împletesc prieteniile româno - şi, de peste tot.

Nu mă întrebaţi cât a costat berea, că... @papone a plătit-o!

Pur şi simplu, nu-l pot uita pe părintele acestui site , care cu binecunoscuta energie imanentă a reuşit încă o dată să ne adune. Consideraţie, Cornel! Ai grijă de sănătate!

Spre orele 17 au apărut @ariciu şi @crima. Pe aricica cea vioaie am pupăcit-o cu gândul la maestrul @La maître, iar cu ,,bodyguard-ul´´ am schimbat doar câteva vorbe, deoarece mă pregăteam de plecare. Pe altă dată!

Concluzie :

Avantajul la acest târg de turism este că te poţi lăfăi prin toate cotloanele şi apoi să-ţi cauţi o staţiune de vis.

Nu am înţeles de ce lumea nu a venit la târg, că doar s-au închis cluburile! Hai, nu fiţi supăraţi! Îşi mai dă unu´-altu´ demisia şi uităm!

Cât despre întâlnirile de la stand-ul AFA, am câteva regrete! Regret că n-am fost cu o zi înainte (apropo @roth, La mulţi ani!) să mă-ntâlnesc cu utilizatori dragi mie şi am remuşcări că nu pot să ajung sâmbătă şi duminică. Ce-i ce mă cunosc ştiu că am un eveniment în familie.

Un alt regret îl am că nu am fost mai mulţi! Cum ziceam, lumea noastră a AFA-iştilor nu-i atât de mică, doar suntem 30000 de simpatizanţi!

Vreţi un exemplu de comuniune? Nu trebuie decât să te convingi şi să treci pe la standul AFA!

Nu pot să închei, decât aşa cum am început!

Am împărţit un taxi cu colega @buterfly, iar după vreo 2-3 ore am ajuns acasă! Deh, traficul! Dar, a trecut repede că orice taximetrist are câte o poveste!...

De la intrare m-a luat în balon ,,colega de cameră ´´. ,,Ce faci, Mari, ai venit fără pliante? Din ce-i mai facem celui mic proiecte din materiale reciclabile? Şi, vai? Unde-i maşina? ´´

Wooopsy! Hai, pa! Mă duc să-mi recuperez maşina de la metrou!

Toate cele bune!

Trimis de Marian Preda in 14.11.15 13:58:07
Validat / Publicat: 14.11.15 18:37:05

VIZUALIZĂRI: 2352 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P06 Boss-il site-ilui şi prietenul Ovi (alias... @pepsi).
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 22054 PMA (din 54 voturi)

msnd
[14.11.15 18:56:37]

@Marian Preda -

Proaspăt întors de la sfârșitul celei de-a treia zi de târg, reușesc să prind primul vot.

Excelentă descriere de atmosferă, și prin text, și prin poze, și cea generală, și cea de la stand.

Păcat că nu reușim să ne potrivim toți odată în același loc.

Dar rămân optimist: aștept cu nerăbdare întâlnirea de la anu'.

Marian PredaAUTOR REVIEW
[14.11.15 19:03:22]

@msnd -

Stimate domn, jos pălăria! Sunteţi un exemplu pentru noi!

Îmi pare sincer rău că nu am avut plăcerea să vă revăd!

Mulţumesc ! O seară faină!

krisstinna
[14.11.15 19:05:59]

Bună seara! Ce m-am amuzat! Mă bucur nespus de mult că am putut fi o gazdă bună, dar aș vrea să fac o precizare: @adrianbogdan nu a venit cu soțul, nu știu la care domn te referi. Cred că mărgeluțele de la Cornel au fost vinovate de confuzie!

A fost o plăcere să vă întâlnesc! Aștept să scrieți voi, am să încerc să-mi scriu și eu impresiile, fără mărgeluțe, fără berea de la papi, doar așa, la rece!

Carmen Ion
[14.11.15 19:06:34]

@Marian Preda - Şi eu mă bucur că am reuşit să te văd pe tine, Mariane, dar şi pe Cristina, Anilu, Buterfly, Pepsi, Elviramvio, Papone + marele şef de trib CORNEL. Sper că n-am omis pe nimeni. Şi-mi pare rău că nu m-am întâlnit cu alţi colegi pe care îi stimez foarte mult.

Acum aştept ca Admin-ul să ne facă propunerea de întâlnire anuală, pe 2016.

Salutări tuturor!

irinad
[14.11.15 19:50:24]

@Marian Preda - Vai, cât de rău îmi pare că nu ne-am potrivit laTTR unde eu abia am putut ajunge pentru câteva ore în jurul prânzului. Am revăzut, în schimb, alţi colegi dragi de sait, inclusiv pe admin. Cornel, şi am cunoscut şi alţi useri noi. De asemenea, regret că nu i-am întâlnit pe ceilalţi colegi care s-au mai perindat pe la stand, sper, însă, cu o altă ocazie să-i revăd.

Toate cele bune!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
papone
[14.11.15 21:50:48]

@Marian Preda - Prietenul meu chel... ai comis-o din nou, iar scrisesi bine! Ca de fiecare data, o placere sa ne vedem.

PS: ti-ai recuperat masina?

PPS: am si eu o parere in asteptare spre publicare

papone
[14.11.15 21:53:30]

@cristinaoranici -

Aştept să scrieţi voi, am să încerc să-mi scriu şi eu impresiile, fără mărgeluţe, fără berea de la papi, doar aşa, la rece!

Crissuleeee, care bere, ca ne rugaram de tine sa bei de mai aveam nitel si ti-o indesam pe gat, ca la pui - noroc ca ne-am dat seama ca o putem bea noi si n-am mai insistat

traian.leuca † CONS. ONORIFIC AFA / zSTRATOSFERA
[14.11.15 22:17:32]

@papone -Din ”cauză ”de deplasare în UK, adus și plimbat nepoții prin țară, anul ăsta am ratat prezența la târg. Aș fi băut și eu o bere plătită de ”papi”.

Zoazore
[14.11.15 23:08:24]

@Marian Preda - Asta asa, ca oftica pentru mine! N-am avut cum s-ajung! Nici anul asta. Din motiv de Braila! Sper ca la editia viitoare sa reusesc. Mi-e deja jena, dar mai mult, mi-e dor de Cornel, de voi, colegii mei de drum, de excursii, de cazari...

Va pup si sper in mai bine!

P. S. Marianeee, recuperasi masina?

PPS Papi, mai dai o bere?

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
[15.11.15 13:53:00]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Din viața comunității AmFostAcolo, DE LA LUME ADUNATE" (deja existentă pe sait) - rubrică dintr-o secțiune OFFTOPIC sau DE INTERES TURISTIC RESTRÂNS!

Voturile acordate au fost transformate "automat", cu această ocazie, în voturi simbolice

ANILU
[15.11.15 18:24:04]

Mi-a facut placere sa stam la un pahar de... vorba si bere.

Toate cele bune va doresc.

Aurici
[16.11.15 11:00:19]

@Marian Preda - Si eu regret ca n-am ajuns la targ. Obligatii familiare m-au convocat la Campulung Muscel in week-end-ul asta. Si abia imi facusem curaj sa va cunosc si eu.

Mihai18
[17.11.15 14:37:11]

Pt. @ Marian Preda. Vă mulțumesc pentru P-13. Eu m-am bucurat pentru că acea persoană (@Magdalena) m-a încântat cândva cu review-urile sale. Eu mă pricep mai puțin la „butoane pe laptoc” poate faceți în vreun fel să afle și dânsa. La ultimul său review, eu i-am dedicat un scurt ecou. Vă mulțumesc.

magdalena
[17.11.15 21:52:37]

@Mihai18 - Multumesc tare mult pentru aprecieri!

magdalena
[17.11.15 21:57:09]

@Marian Preda - Si eu am sesizat ca la targ a fost mai putina lume decat de obicei Parerea mea este ca un astfel de targ trebuie organziat o singura data pe an, primavara si trebuie sa cuprinda oferte pentru tot anul respectiv. Piata turistica din Romania nu este suficient de stabila, din pacate...

Mi-a facut placere sa ne intalnim, ca de obicei, tot ne vedem o data pe an la una dintre editii!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
Marian PredaAUTOR REVIEW
[18.11.15 15:27:41]

All;

Vă port în gândurile mele şi la rangul inimii. Mi-aş fi dorit o discuţie cu fiecare dintre voi, unul la unul, dar ăsta-i nenorocitu´ de timp, cu o sumedenie de treburi cotidiene.

Am noroc că vă cunosc pe acest site şi fără a epata recunosc că, ... pur şi simplu faceţi parte din viaţa mea.

În numele aceluiaşi deziderat care poartă drapelul AFA, vă spun : pe curând!

Să mai scrieţi!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][5 voturi]

ANILU, Aurici, Carmen Ion, irinad, magdalena, Marian Preda, Mihai18, msnd, Zoazore
Alte articole din această RUBRICĂDin viața comunității AmFostAcolo:

• pagină generată în 0.073791980743408 sec