ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.11.2015
ÎNSCRIS: 08.07.14
NOV-2015
2 AD. + - COPII

Casa Alexander House Deva – curățenie și bun gust

Pensiunea este situată pe B-dul 22 Decembrie, la nr. 195, iar coordonatele GPS sunt: N 45.8662335; E 22.9148921, date disponibile și pe site-ul pensiunii. Cei care cunosc orașul și-au dat seama deja că pensiunea este situată pe cel mai mare bulevard din oraș, la intrarea dinspre Simeria. Acestea fiind spuse, prea multă liniște nu este aici. Pe noi nu ne-a deranjat acest aspect deoarece ziua nu prea am stat în cameră, iar noaptea ori eram foarte obosiți ori camera este izolată foarte bine ori este vorba de câteva procente din fiecare.

Rezervarea am făcut-o telefonic cu o lună înainte de data cazării, acest telefon fiind suficient pentru garanția rezervării. Aș dori să mai adaug faptul că imaginile văzute pe site-urile de turism corespund realității.

Am ajuns la pensiune la ora 15.00, conduși de dispozitivul GPS și am fost întâmpinați de către recepționera unității de cazare. După ce am schimbat câteva cuvinte, acesta ne-a condus în camera noastră, cea cu numărul 1, situată la parter. În prima seară am făcut cunoștință și cu proprietarii pensiunii, doi tineri prietenoși, care au răspuns cu promptitudine la toate solicitările și întrebările noastre.

Pensiunea este construită pe 2 nivele și oferă 8 locuri de cazare în 4 camere, din care trei cu pat dublu și una cu paturi separate. Pensiunea a fost inaugurată în luna august a acestui an și bineînțeles, totul este nou. Din discuțiile purtate cu proprietarii am aflat că pensiunea are de fapt 6 camere, dar nu au reușit să finiseze decât patru dintre ele (cea de-a patra de curând, pe site-urile de turism datele nu a fost încă actualizate, pensiunea apărând în continuare cu 3 camere). Trebuie să adaug și faptul că totul strălucește de curățenie, iar bunul gust este omniprezent aici.

Recepția este situată la parter, pe partea stângă, după camera nr. 1. Vis-à-vis de aceasta este un spațiu de relaxare, amenajat cu o măsuță, două canapele și un fotoliu. Întrucât spațiul din bucătărie permite servirea mesei doar pentru trei persoane, acest spațiu mai este folosit pentru servirea micului dejun.

Camera este foarte spațioasă și curată, decorată în culori calde și primitoare, cu mobilier modern din lemn masiv. Un pat dublu tronează în partea opusă întrării, fiind încadrat de 2 noptiere cu veiozele aferente. Din decor mai fac parte un dulap pentru haine foarte mare, o comodă cu sertare pe care este așezat un televizor cu ecran plat și frigiderul. Salteaua a fost confortabilă, iar lenjeria (de culoare albă) și prosoapele, de calitate și curate. Camera este dotată cu aparat de aer condiționat, pe care evident, în luna noiembrie nu l-am folosit. În această perioadă am avut nevoie de căldură, aceasta fiind asigurată de o centrală pe gaz.

Pe una dintre noptiere am găsit o foaie cu parola de internet, iar semnalul wi-fi a fost foarte bun în toată pensiunea. De asemenea, în semn de bun venit pe pernă am găsit câte o bomboană.

În frigider am găsit un minibar: apă plată, bere, suc, alune, croissant și ciocolată, acestea fiind contra cost, pe frigider fiind o listă cu prețurile acestora.

Baia nu este generoasă în ceea ce privește spațiul, dar foarte curată, dotată cu chiuvetă, oglindă, vas de wc, cabină de duș cu hidromasaj și uscător de păr. Dintre consumabile gazdele au asigurat hârtie igienică, șampon și săpun.

Singura problemă pe care o pot semnala este faptul că vineri seara caloriferul din baie încă nu fusese conectat la instalația termică. Sâmbătă dimineața i-am semnalat problema proprietarului, care s-a scuzat că nu a avut timp să-l conecteze întrucât nu a prins camera liberă în ultima perioadă și nici nu și-a dat seama că ar fi nevoie de el încălzit, dar a rezolvat problema în timpul în care noi am fost plecați din cameră. Motivația mi se pare puerilă dar am trecut peste acest aspect.

Pensiunea nu are restaurant, dar proprietarii pun la dispoziția oaspeților o bucătărie complet utilată și pot asigura, la cerere, micul dejun. Indiferent dacă serviți sau nu micul dejun la pensiune, cafeaua sau ceaiul dimineața sunt din partea casei.

La solicitarea noastră, în prima seară am servit cina la acestă pensiune și pot spune că am făcut o alegere bună, cina a fost delicioasă.

Curtea (dacă pot să-i spun așa) f. f. mică, este situată în spatele pensiunii, fiind amenajată cu gazon. Aici proprietarii au amplasat o masă și două scaune din ratan, existând astfel posibilitatea pentru 2 persoane să servească o cafea sau un suc la aer.

Parcarea autoturismelor se face în fața pensiunii, existând posibilitatea parcării unui număr de 3 mașini.

Proprietarii pensiunii pun la dispoziția oaspeților interesați 3 biciclete pentru a putea vizita orașul și împrejurimile.

Cum nu toate lucrurile pot fi roz, acum voi spune și ce nu mi-a plăcut aici:

- în baie caloriferul nu era conectat la instalația de căldură, fiind nevoie de intervenția noastră pentru a fi funcțional;

- nu există scară interioară în pensiune, accesul către camerele de la etaj se face pe o scară exterioară.

Zona este ofertantă în ceea ce privește obiectivele turistice. Astfel:

- la 2,5 km de pensiune este Cetatea Devei, Parcul Cetății și Aqualandul;

- în municipiul Hunedoara (18 km) puteți vizita Castelul Corvineștilor (sau Castelul Huniazilor), iar la câțiva km de acest oraș este Lacul Cinciș;

- în municipiul Brad (36 km) puteți vizita Muzeul Aurului, unic în Europa;

- stațiunea Geoagiu-Băi este situată la 36 km;

- în orașul Simeria (10 km) puteți vizita Parcul Dendrologic;

- în orașul Hațeg (42 km) puteți vizita rezervația de zimbri, iar dacă mai parcurgeți alți 14 km până în localitatea Densuș puteți vizita Biserica Sfântul Nicolae, o biserică din piatră construită în secolul al XIII-lea în care se oficiază încă slujbe religioase;

- Sarmisegetusa Regia este situată la 59 km, cei care vin dinspre Petroșani sau Caransebeș, pot vizita ruinele cetății dacice în drumul lor spre Deva;

- în municipiul Orăștie (25 km) puteți petrece câteva ore în Aventura Park.

Noi ne-am simțit foarte bine la Pensiunea Alexander House și recomand acestă pensiune pentru cazări de 2-3 zile. Însă, cei care doresc să servească masa sau cafeaua în curtea unei pensiuni retrase, trebuie să caute altceva.

Drumuri bune și vacanțe frumoase tuturor!

Trimis de costy69 in 13.11.15 19:15:25
Validat / Publicat: 13.11.15 20:27:50

VIZUALIZĂRI: 3437 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (costy69); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P16 Imagine autumnală - fotografie realizată în drumul spre pensiune
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 23.00 EUR pe cameră

webmasterX [13.11.15 20:24:22] »

Mutat în rubrica "Casa Alexander / Alexander House, DEVA" (nou-creată pe sait)

Mulţam fain.

Am adnotat, deasemenea, aceste coordonate ca fiind confirmate.

zlatna [14.11.15 09:19:23] »

@costy69 - Frumos articolul. A meritat votul 14.

Am fost si noi vara acesta la Geoagiu Bai iar de acolo am plecat in vizita la Sarmisegetuza. Cetatea din Deva am vazut-o acum vreo 20 de ani de pe stadionul din Deva. Am auzit ca s-a modernizat accesul spre cetate, se poate face si cu telecondola. Deva este pe lista scurta pentru vizitare in 2016.

Va doresc o zi buna si calatorii placute.

costy69 [14.11.15 18:18:10] »

@zlatna - Mulțumesc pentru vizită și pentru vot.

Cetatea din Deva nu am vizitat-o nici noi din cauza faptului că este în renovare. Așadar, urmăriți pe site-ul cetății când se preconizează deschiderea ei. Accesul spre aceasta se poate face cu telecabina, pentru 10 lei /adult.

Deva, dar mai ales împrejurimile ei oferă suficiente obiective turistice, nu aveți cum să vă plictisiți. Despre câteva dintre ele voi scrie în review-ul următor.

Vă doresc o seară bună și multe călătorii frumoase.

costy69, zlatna
    Alte impresii din această RUBRICĂCasa Alexander / Alexander House: