ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.11.2015
ÎNSCRIS: 19.04.13
AUG-2015

Către satisfăcător

Palm Beach Hotel, 4*, Nisipurile de Aur - Bun și el pentru o întâlnire devenită tradițională

Avem în fiecare an la sfârșitul sezonului (în general ultimul week-end din august, primul din septembrie), o întâlnire tradiţională a grupului. Fiecare familie iși face concediul pe unde poate, cu cine poate și toamna ne întâlnim în formație completă, de cele mai multe ori lărgită, cu prietenii prietenilor, ca să povestim, dar mai ales, să râdem. Avem printre noi doi comici care sunt sarea şi piperul grupului şi facem o terapie prin râs care ne ajută dupa aceea sa trecem peste multe ale vieţii.

După mulți ani în care am avut alte variante, am descoperit hotelurile din Bulgaria care nouă ni s-au potrivit mănușă. Suntem mulți și trebuie să ne putem întâlni cu ușurință, fără ca cineva să aibă corvoada organizării. În plus, ne satisfacem şi dorul de mare pentru că nici unul dintre noi nu mai merge într-un concediu întreg la mare asa cum făceam când aveam copiii mici şi la fel de important este preţul accesibil pentru toată lumea.

Cel mai mare compromis pentru mine a fost să accept sistemul all-inclusive cu care nu sunt de acord pentru că sunt pofticioasă și imi place ca în vacanță să încerc tot felul de lucruri şi să nu depind de un program de masă impus. La început a fost rezonabil la bulgari, chiar foarte bine, dar de câțiva ani n-am făcut decât să schimbăm o cantină cu alta. Dar cum nu privim această ieșire ca pe un concediu, ci ca pe o întâlnire, trecem cu vederea neajunsurile. Altceva căutam noi în aceste ieşiri și ce căutăm găsim din belșug.

Drumul a fost stabilit pe la Vama Veche din cauza lucrărilor la podul de la Giurgiu. Ne-am dat întâlnire la ora 5 dimineața și după câteva opriri, un drum bun dar și un căscat gura la dutty-free-ul din vamă, am ajuns aproape de 11 la Golful Bolata și in câteva minute în apă. Am făcut baie, ne-am plimbat puțin prin zonă, ne-am schimbat la foc automat între ușile mașinii și la 13 deja mâncam la Dalboka, la câțiva km. Nici anul trecut nu m-a dat pe spate mâncarea de la Dalboka dar nici acum. Prin urmare am tăiat-o după listă și am convenit ca de la anul să ne orientăm spre altceva. Este prea multă prăjeală d. p. m. d. v., porţii mici, preţuri mari, jumătate din felurile din meniu nu există.

Am ales hotelul Palm Beach, în primul rând după preț pentru că la această ieșire facem un compromis ca să poată merge toată lumea și alegem prețul cât mai convenabil. Anul acesta am fost 20 de persoane. Alegem şi după comentarii dar din păcate în ultimii ani majoritatea comentariilor scrise de români nu mă mai ajută prea mult. Eu aleg locația și mă derutează extraordinar articolele unde se vorbește doar de mancare si văd note proaste acordate doar din cauza asta. Când citesc "despre cazare nu am ce să spun, foarte curat, camera extraordinară, personalul foarte amabil, curațenie se face zilnic... " dar "masa și barul sunt jalnice, mâncarea oribilă, nu aveai ce să alegi... " iar nota finală este 4-5 pentru că mâncarea nu a fost bună, sau multă, sau naiba știe, asta mă încurcă teribil. Așa că am ajuns să exclud articolele care se referă preponderent la mâncare pentru că, din fericire, pentru noi asta este ultima problemă. Una este să remarc și eu că s-a degradat partea cu mâncarea la bulgari și alta să spun că nu am ce să mănânc. Niciodată, dar niciodată nu mi s-a întâmplat să nu găsesc să mănânc, doar ca in ultima vreme senzația este de cantină și nu de restaurantul unui hotel de 4*. Notele hotelului Palm Beach pe AFA sunt catastrofale şi au legatură cu mâncarea, binenţeles. Dar eu am ales, consultând şi părerile turiștilor după alte saituri, unde s-au exprimat toate națiile pământului astfel încât am putut să îmi fac o idee citind printre rânduri.

Am ajuns la hotel destul de ușor pentru că el se află în capătul stațiunii dinspre nord, aproape de Amfiteatru în aer liber din Nisipurile de Aur și a fost chiar în drumul nostru.

Hotelul nu este prea arătos, sau nu la fel de arătos ca altele la care am stat, dar cum noi avem alte criterii esențiale, asta n-a prea contat. Pentru noi criteriile sunt: hotelul să fie situat pe plajă sau foarte aproape ca să ne bucurăm de apa mării și să ne întâlnim cu ușurinta și camera să fie curată dar aici nu avem probleme de obicei. Chiar n-am avut niciodată pentru că la capitolul ăsta bulgarii stau bine. Doar cu mâncarea au scrântit-o în timp dar era de aşteptat la câte farfurii pline am văzut lăsate pe masă pentru că turistul a dorit brusc altceva, câtă risipă, câtă nesimțire să ieşi cu mâncarea ascunsă prin buzunare, prin poșete, prin prosoapele de baie sau chiar plecând cu farfurii invocând tot felul de motive.

In momentul în care am rezervat noi, pe booking se oferea parcare gratuită dar cum noi plecam cu o agenţie şi în voucher nu era prevazută această facilitate speram totuşi că hotelul dispune de parcare suficientă şi poate beneficiem şi noi. În descrierea hotelului scria că este la marginea staţiunii şi ne-am imaginat spaţii destule pentru parcare. Dar de unde? Hotelul asigură doar cateva locuri de parcare, în stradă. Mai este o secţiune dar acolo sunt maşinile lor unde turiştii nu au acces. Bilă neagră. La câte camere are hotelul, cele câteva locuri de parcare nu sunt decât o picătură într-un ocean. In fine, ar fi fost prima dată când n-am fi plătit parcare la hotelurile din Bulgaria şi ar fi fost prea frumos.

Am ajuns în dreptul hotelului unde este dificil să-ţi laşi maşina parcată ca să-ţi cari bagajele. A trebuit să stăm să le păzim pentru că doamna care ne-a întâmpinat ne repeta de zor că se ridică. Aşa că la fiecare maşină unul căra bagajele, unul stătea s-o păzească. Le-am parcat dupa aceea undeva mai departe, la un hotel tot al lor am inţeles, care acum era in construcţie, ne-a placut foarte mult cum se contura şi credem că va fi un resort deosebit. Deci, acolo, pe şantierul acela ne-am parcat maşinile pentru 10 leva/zi şi acolo au rămas până la plecare.

La întoarcere ne-am preluat camerele, în general ok, cu 2 reclamaţii. A mea care era mare şi curată dar mirosea a tutun îngrozitor şi nu-mi place deloc asta. Şi nici nu înţeleg oamenii care au balcon la dispoziţie, cu vedere la piscină şi spre mare, foarte mare şi frumos, dar aleg să fumeze în camera în care dorm. Şi nu puţin, pentru că mirosea îngrozitor. A mai fost o cameră care era foarte, foarte mică, nu semăna deloc cu toate celelalte, parcă era o anexă pe care au băgat-o în circuit.

Am cerut schimbarea celor două camere care s-a rezolvat fără probleme iar spre seară, după ce stătuse o parte din zi în cameră s-a mai trezit o familie că ar vrea să schimbe pentru că era la parter, cu vedere la stradă şi nu-i plăcea deloc. Ne-a schimbat-o şi pe aceea, ceea ce am apreciat foarte mult.

Pană la urmă absolut toată lumea a fost foarte multumită de cazare. Eu am primit un apartament la care una din camere era blocată. Cum am intrat in apartament am dat de un hol lung, plin de usi. La intrare un şifonier şi lângă el o comodă cu oglindă mare şi poliţă bună pentru nimicuri. În continuare, pe partea dreaptă a holului era uşa care era blocată. Pe stânga două uşi duc în baie dar şi într-o altă toaletă (şi cu chiuvetă) separată. Iar în faţă este uşa către dormitor.

Camera mare, aşa cum suntem obişnuiţi la bulgari. Cu pat şi noptiere dar şi comodă cu TV, frigider (nu minibar), alt şifonier, cuier, masuţă, 2 scaune, aer condiţionat, lenjerie curată. Sper să vă lămurească mai bine pozele în legătură cu camera. Curăţenie se făcea zilnic, nu ne-am putut plânge de ceva.

Balconul mare şi el. Cu vedere spre mare şi spre terasa restaurantului de jos, în general goală. De fapt nu era un balcon, ci o terasă imensă, cu masuţă cu 2 scaune dar şi suport de uscat rufe.

Baia cu cadă şi bideu, produse de toaletă, care se completau iar prosoapele s-au schimbat zilnic. În plus, foarte utilă, lângă baie era o toaletă separată, dotată şi cu chiuvetă.

D. p. d. v. al cazarii aproape că nu am nici un reproş. Cum spuneam, am avut 10 camere și absolut toată lumea a fost multumită. Doar mochetele, în special cele de pe holuri aveau pete destul de multe, de cafea, de mâncare, urme ale trecerii turiştilor pe acolo şi a faptului că suntem așa cum suntem. Este de înțeles şi pentru că eram la sfârșitul sezonului şi toate astea se adunaseră. Am citit un rw scris după Paşte iar autorul era foarte încântat de curăţenie.

Piscina hotelului este destul de maricică dar hotelul fiind amplasat atât de aproape de mare am văzut prea puţini oameni pe acolo. Deci, sezlonguri libere câte voiai, la orice ora.

Restaurantul în care mâncam era şi el asemenea hotelului, comun, fără ceva care să te surprindă. Amplasat la subsol, acolo unde hotelul dispune şi de un SPA pe care noi nu l-am încercat dar indicatoare te orientau într-acolo. O sală mare in care era destulă aglomeraţie în intervalele dedicate meselor dar curată şi încăpătoare astfel că niciodată nu am aşteptat să ne aşezăm. Cum spuneam, mâncarea de cantină, nu de resturant de 4* dar noi nu am avut pe nimeni nemulţumit. Dimineaţa era imposibil să nu găsim ceva pe placul nostru, erau legume şi fructe, brânzeturi, ouă in toate felurile, compoturi şi tot felul de prostii, ca la fiecare masă, care nu ne interesau. La prânz şi cină, la fel, multe prostii, dar întotdeauna am găsit un grătar, un miel nemaipomenit aproape în fiecare zi, pui la tavă, legume... repet, imposibil să nu te satisfacă ceva de acolo. Nu imi fac cu ochiul prajiturile lor şi nici îngheţata care erau din belşug, aşa că nu vă pot spune cum erau.

Barul, pe mine personal, nu m-a interesat decât pentru apă, aproape exclusiv în toti anii aştia de când mergem noi la bulgari, dar baieţii noştri îşi cam fac treaba cu el aşa cum este, cu băuturile alea diluate. Mai dau un ciubuc barmanului, mai au şi ei un supliment de acasă, cam aşa. În general, ei consumă gin pe care în mod obişnuit îl beau destul de slab, ceea ce seamănă cu ce primesc la bulgari şi bere care de obicei le-a plăcut cam peste tot. Nu ne-am dori însă în concediu băuturi de genul celor de la hotelurile cu AI de la bulgari. Şi nici cafeaua lor leşinată.

Hotelul mai dispune de o sala de bowling (care se află lângă piscină), unde am avut 2 sedinţe gratuit, după aceea contra cost. Am făcut şi noi un campionat, a fost antrenant. In lobby bar erau şi două mese de billiard pe care nu le-am folosit, un birou de schimb valutar dar şi nişte aparate de jocuri mecanice. Wi-fi gratuit decât in lobby şi acolo vai, mama lui.

Mare minus d. p. n. d. v. lipsa animaţiei. Cred că este primul hotel unde a lipsit de când mergem noi la bulgari. Acuma noi ne-am orientat şi ne-am umplut serile cu Amfiteatru in aer liber care era destul de aproape de noi, unde era un spectacol înăuntru şi unul afară, al nostru, dar şi cu plimbări prin staţiune, la cârciumi cu formaţii unde am mai înviorat atmosfera, dar animaţia a avut rostul ei în anii precedenţi şi pe viitor o să căutăm hoteluri care au aşa ceva.

Daca recomand Palm Beach? Eu una, o să-l schimb sigur pentru întâlnirea de la anul, am stat in hoteluri mai bune anii trecuţi şi pentru că bulgarii au hoteluri cu duiumul şi avem de unde alege îl vom schimba. Concedii nu prea aş face într-un hotel ca Palm Beach dacă ar fi cu AI. Fără, ar mai merge, dacă scopul ar fi bălăceala în mare care este atât de aproape, iar cazarea este bună. Au note bune din partea mea şi pentru bunăvoinţa de care au dat dovadă când a fost nevoie să schimbăm camerele dar şi note proaste pentru cum se prezintă pe saituri în legătură cu parcarea, care aproape lipseşte cu desăvârşire. Dar la preţul pe care l-am plătit, ce pretenţii să avem?

Trimis de Aurici in 11.11.15 17:42:18
Validat / Publicat: 11.11.15 18:59:41

VIZUALIZĂRI: 3007 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Vedere hotel (dinspre mare)

papone
[11.11.15 19:59:25]

@Aurici - Frumos scris si descris!

N-as avea de comentat decat la faptul ca preturile la Dalboka sunt mari. Aici mi-as permite sa spun ca, pentru segmentul de produse vandute (scoici&peste), preturile nu sunt deloc mari. De acord cu prajelile, dar sunt multe alte lucruri delicioase de servit acolo (ca si noi, am vazut ca ati ales terasa din dreapta).

crismis
[11.11.15 23:06:46]

@Aurici: Am ajuns si noi la sfarsitul acestei veri in zona, ne-am balacit la Bolata, unde ne-am propus sa mai revenim si pt prima data am ajuns si la Dalboka, despre care auzisem atatea si atatea... Atmosfera si peisajul mi-au placut, dar mancarea nu m-a dat pe spate, poate am avut asteptari prea mari sau poate am facut prea mult comparatie cu restaurantul unde "ne faceam veacul" de fel, pe malul marii, la Kavarna. Balgarska se cheama si vi-l recomand cu drag ca varianta absolut decenta la Dalboka, mai ales ca nu se afla prea departe. N-am apucat sa scriu despre el si acele zile minunate, sper sa le vina randul curand, deocamdata m-au acaparat alte treburi, pe care cumva le voi pacali intr-o zi ...

[12.11.15 11:40:27]

@papone - Am mâncat de mai multe ori la Dalboka. Primii ani am fost mai încântaţi, anul trecut am fost aşa şi aşa iar anul ăsta nu prea ne-a plăcut. Fiindcă eram mulţi şi s-a comandat diferit, am constatat că mare parte din meniu nu aveau, prea multe. Ştiu cum sunt preţurile la fructe de mare pentru că asta mănânc şi eu de câte ori am ocazia, doar că acum au fost unele porţii prea mici. Erau ok cele cu garnituri, orez, ... sau alte legume. Mie mi-a plăcut ce am mâncat dar au fost mulţi nemulţumiţi.

Profit de ocazie şi o să-ţi răspund si la ecoul din zstratosferă, pentru care îţi mulţumesc, chiar dacă o să fiu un pic off topic şi îmi cer scuze. Îi "cunosc" pe toţi oamenii despre care spuneai acolo şi pe mulţi alţii şi asta pentru că am citit foarte mult pe aici în acest an de când scriu şi eu. Foarte, foarte mult, chiar. Şi flerul meu, referitor la oameni, care funcţionează foarte bine şi a fost confirmat de-a lungul vieţii, aproape în toate situaţiile, îmi spune că eşti un băiat de nota 10 chiar dacă te tot zburleşti pe aici.

@crismis - Uite cum părerile sunt împărţite! Noi am pendulat între Cap Kaliakra şi Dalboka anii ăştia. Nu spun că n-o să mai ajungem la Dalboka, dar cel puţin la anul mai schimbăm. Şi eu am scris destul de întârziat, timpul, bată-l vina. De aceea nici nu o să scriu şi impresii de călătorie, doar am pomenit aici pe unde am trecut. Mi s-a părut suficient.

Vă mulţumesc la amândoi pentru ecou.

[20.01.16 23:26:51]

Imi poti recomanda hoteluri ok in Bulgaria? Stiu ca ai scris mai sus ca si fost la mai multe. ms

[22.01.16 11:19:21]

@Valentina3 - Valentina, s-ar putea să nu te lămuresc prea bine. Noi mergem la bulgari anual pentru socializare și privim un pic detașat lucrurile pentru că fiecare și-a făcut concediul de odihnă prin alte părți. Mergem acolo, cum spuneam ca să ne întâlnim cu prietenii și să ne bucurăm de apa mării, pentru că de când ne-au crescut copiii nu ne-am mai făcut concedii la mare. Dacă aș fi ales Bulgaria pentru concediu aș fi mai critică.

Din experiența noastră pot să-ți spun doar că nu am avut niciodată problem cu cazarea, în sensul că am găsit camere bune oriunde am stat. Mâncarea s-a degradat de la an la an și are tot mai mult un aspect de cantină. Vorbesc de hoteluri de 4*, in general. Am fost o singură dată la 3* la hotel Nesebar Beach și de 2 ori la 5*, la Grand Hotel Varna si Riviera din Nisipuri. La cele de 5* am avut o cazare mai deosebită, nu pot să spun că la mâncare ne-au dat pe spate. Dar nici că vreodată eu n-am avut ce să mănânc. Fac abstracție de amestecurile lor și de toate mâncărurile gătite, dar e imposibil să nu găsesc de mâncare la fiecare masă. N-aș vrea să-ți înșir toate hotelurile la care am stat noi. Una peste alta mie mi se par cam la fel, cazare bună, mâncare așa și așa, unele cu animație, altele fără... de aceea le tot schimbăm pentru diversitate. Singurul hotel însă la care eu m-aș întoarce în Bulgaria ar fi Viva Club. Acolo a fost și o cazare bună și o mâncare cum nu am găsit pe nicăieri și o animație bună. Singurul minus era distanța față de plajă dar pe mine nu m-a deranjat pentru că îmi place foarte mult să merg pe jos.

Dacă vrei un răspuns mai amplu la întrebarea ta lansează un C-M-R, pentru că sunt colegi mult mai informați decât mine pe Bulgaria, care te-ar ajuta mai bine.

[22.01.16 11:34:12]

@Aurici - Multumesc frumos pentru informatii, o sa vad cum se transmite un C-M-R

[22.01.16 11:59:40]

@Valentina3 - Nici eu n-am lansat vreun C-M-R dar cred ca din pagina de start "Amfostacolo".

[22.01.16 12:11:27]

@Valentina3, Aurici - Într/adevăr o solicitare CMR (Ce-mi recomandaţi?) se iniţiază din prima pagină a saitului, - vezi coloana dreapta, sus.

Ca să-i fie cât mai uşor Valentinei3, are mai jos link direct pentru iniţierea unui CMR nou

amfostacolo.ro/recomandar ... a.php?tid=0&c=1

[22.01.16 12:20:29]