ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.11.2015
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 27.07.10
AUG-2015

Taverna Dimitri, Zante - Clientul nostru, 'fraierul' nostru...

In ziua a treia a vacantei noastre in Zakynthos vezi impresii, dupa vizitarea in cursul dupa amiezii a Porto Limnionas, Porto Vromi si vestitei epave Navagio, vazuta de sus, unde am prins si un superb apus de soare, ne-am intors spre casa prin Zante.

Morti de foame, dupa o zi de vizitat, inotat si urcat pe munti, avand in vedere ca trecuse bine de ora 8 seara si noi nu mancasem de dimineata, am inceput, lihniti, sa cautam o taverna in centrul Zante-ului, unde sa putem lua cina. Cele cateva taverne aflate aici, insirate una dupa alta in centru, aproape de faleza, ca margelele pe ata, ofereau care mai de care tot felul de bunatati. Sa nu mai spun ca aveau si "bagatori" care, desigur, incercau sa te convinga sa iei masa la ei, ca e mai bun decat la vecinu'.

Dupa ce am intrat la o terasa vecina (nu imi aduc aminte numele) unde m-a iritat fiul patronului cred, un baietel de vreo 9-10 ani care se tinea scai de taica-sau si incerca si el sa agate turistii si apoi statea la masa cu ei, la propriu, ne-am ridicat de acolo si am mers mai departe. Ne-am oprit in fata la Dimitri sa citim meniul expus afara. Desigur ca imediat a venit Dimitri in persoana, patronul, care ne-a intrebat daca ne e foame (doh!) si cam ce am vrea sa alegem. Ne-a prezentat tipurile de mancaruri de la terasa lui: pizza, paste, gratare, peste si, desigur, mancaruri traditionale grecesti. Avea un ghid de calatorie in mana, unul vechi, grosut, foarte "citit', unde ne-a aratat, la sectiunea de taverne din Zante ca taverna lui este trecuta acolo si este recomandata oficial de respectiva publicatie. Lucrul asta nu ne-a impresionat, desi poate ca la altii prinde trucul. Am vazut ca a facut aceeasi figura cu multi alti potentiali clienti.

Dupa ce ne-am asezat la masa insa n-am prea mai fost bagati in seama. Masa desigur, incarcata cu resturile de la turistii anteriori, si nimeni n-a venit sa o debaraseze pret de vreo jumate de ora. Ne-am mutat la o alta, mai la "vedere", in speranta ca vom primi mai multa atentie. Nimic! La un moment dat l-am acostat pe Dimitri, care "vana" alti musterii si i-am cerut sa trimita pe cineva sa ne ia si noua comanda. Destul de trist ca genul asta de abordare se mai practica inca- sa aduci clientii pe terasa ta si apoi sa ii ignori...

Ma rog, dupa alte vreo 10 minute a venit o fata si a curatat masa. Apoi un alt chelner ne-a adus meniurile, desi ne hotarasem deja ce luam. Chelnerul respectiv a spus ca el nu poate sa noteze ce vrem, trebuie sa trimita pe altcineva, fiecare e cu treaba lui. A venit o alta persoana, ne-a luat comanda, apoi altcineva a adus tacamurile, painea si apa, si din nou altcineva mancarea. Ceva de graoaza, o multime de angajati si totusi stai cu nemiluita sa astepti... Foarte proasta organizare...

In final a venit mancarea. Eu paste carbonara (cred ca v-am exasperat deja cu pastele astea, nu? :P), sotul meu musaca. Asta dupa ce Dimitri se autoproclamase ca fiind detinatorul celei mai bune musaca din Zante.

Pastele mele bune, nimic de obiectat. Doar ca aveau ciuperci, lucru care mi se pare bizar, insa erau bucati mari. Musacaua arata si asta ciudat, nu mai vazusem asa ceva pana in acel moment. Adica bucata arata ca o prajitura, aproape ca un cremes. La baza avea un strat extrem de subtire de amestec de carne, acoperit cu "ingroseala" aia de faina cu smantana. Neobisnuit ni s-a parut. Nu rau la gust, dar parca totusi ar fi fost indicat sa fie mai multa carne si mai putina "crema". Alaturi de musaca niste cartofi prajiti si o lingura de salata de rosii, castraveti si salata verde. Si, desigur, sotul meu si-a luat nelipsitul tzatziki.

Mancam noi ce comandasem, intre timp terasa incepe sa se goleasca, era deja foarte tarziu. Dupa ce am terminat vine Dimitri, ne intreaba daca ne-a placut, si ne intreaba ce dorim la desert. Din partea casei puteam alege inghetata, fructe sau cafea parca. Eu am ales inghetata de ciocolata si am primit un glob bunicel. Sotul meu a luat fructe si a fost servit cu o felie de pepene rosu. Ma rog, am apreciat gestul, a fost frumos din partea lui. Nu pot insa sa nu compar "amabilitatea" celor din Zakynthos, fortata la maxim, uneori chiar inexistenta, cu cea aproape autentica a celor din Corfu. Nu ma astept sa ma adopte cineva, sa isi dea sufletul pentru ce comand eu, dar nicaieri pana acum in Grecia nu am simtit, ca in Zakynthos, foamea asta dupa clienti, dupa bani, atitudinea asta de "lasa banii si fugi, sa vina urmatorul, urmatorul... " si lipsa respectului pentru turistul platitor. Parca eram pe litoralul romanesc... Trist!

Inainte sa servim masa am intrat in toaleta localului. Taverna are terasa vizavi de port, bucataria insa se afla in interior. Cand am intrat inauntru ne-a izbit un val de fum de am crezut ca ne asfixiem. Mirosuri grele de mancare, de prajeli, fum de la plita... Un cosmar. Chelnerii cei multi agitati, fugeau care incotro. Baia relativ curata, avand in vedere afluxul mare de turisti.

Daca recomand Dimitri? Sincer nu prea as recomanda. Nu pentru ca mancarea ne-ar fi dezamagit. Chiar am primit desertul din partea casei. Ci pentru lipsa servialitatii, pentru falsa si prefacuta amabilitate a patronului care, odata intrat clientul la terasa lui si asezat la masa uita de tine si pleca la "vanatoarea" urmatoarei victime. Dezamagitor...

Trimis de luciaoradea in 03.11.15 19:36:08
Validat / Publicat: 03.11.15 20:36:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 3042 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (luciaoradea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 Taverna Dimitri, Zante- terasa tavernei vazuta ziua

adri-nico [05.11.15 13:37:43] »

Nici un ecou???

Nu stiu de ce dar nu ma trage ata spre Grecia. Am citit reviewul ca erai in lista premiantilor si vroiam sa ma "dixtrez" un pic, stiind ca scrii frumos si cu umor si nu faci din alea din cartea de istorie.

Am simtit gustul "amar" al cinei voastre.

luciaoradea [05.11.15 15:41:21] »

@adri-nico: Mulțumesc pentru vizită și ecou! Eu cred că ar merita să încerci și Grecia, s-ar putea sa iti placă. Eu o iubesc de-a dreptul! De simțit noi ne-am simțit bine oricum, peste tot, pentru că eram în vacanță, și asta îmi dă din start o stare de bine. Ai sesizat însă perfect gustul amar resimțit la Dimitri și încă câteva locuri din Zakynthos, din păcate. Goana asta după bani se resimte în calitatea serviciilor. Eu am nevoie de foarte puțin ca sa fiu fericita în concediu, niște condiții decente de cazare și masa și în rest mă descurc pe cont propriu. Amabilitatea și ospitalitatea localnicilor sunt niște calități care mă fac să mă simt minunat. în Zakynthos însă nu prea am avut parte de așa ceva, spre deosebire de Corfu sau Thassos.

Apropo de premianți -săptămâna asta râvnesc la o tastatura românească, că în martie mi-a promis una Admin și a uitat de mine...

adri-nico [05.11.15 16:27:14] »

important e sa iti doresti, sint sigura ca ti se va indeplini.

webmasterX [30.11.17 13:59:03] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Unde mâncăm? Taverne în Zante Town» (nou-creată, între timp, pe sait)

[Rubrica inițială: [Alte] Taverne în Zakynthos]

adri-nico, luciaoradea