ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.11.2015
ÎNSCRIS: 19.02.13
JUL-2015

O Parga de vis, intr-un hotel OK

Am ales Parga pentru vara aceasta dupa mai multe vizionari si dupa ce ne-am informat suficient, am hotarat sa ne cazam la hotel Elena.

Pretul prin agentie platit inca din decembrie a fost de 570 de euro, doar cazarea, in perioada 14- 28 iulie.

Dupa un drum lung si obositor, la 9 jumate dimineata eram deja in fata hotelului, unde patronul ne-a si cazat in urmatoarea ora. Amabilitate maxima, altfel am fi asteptat ora 14.

Hotelul foarte frumos, impartit in 4 corpuri, cu 3 etaje.

Am fost cazati la o camera chiar de langa receptie (unde internetul a fost foarte bun) fara plata, cu vedere chiar la piscina curata si linistita fata de alte locatii unde am fost.

Camera este de fapt apartament cu 2 camere, cu 2 paturi de 1 persoana, si alta camera cu un pat dublu, dotata cu cuptor si plita electrica, frigider si vesela. O baie micuta dar suficienta, foarte curata si cu aerisire.

Lenjeria a fost schimbata odata la 2 zile, prosoapele la fel.

Hotelul are si bar cu terasa cu preturi bune.

Am ajuns pe faleza, un loc superb si plin de oameni.

Multe taverne cu preturi bune unde se poate manca diversificat si chiar meniuri in limba romana cu preparate romanesti, plus multe SuperMarket_uri cu preturi OK.

Castelul Venetian se afla in capatul celei mai aglomerate strazi de pe faleza, un loc care merita vazut chiar daca e ceva drum de urcat.

Noi am facut plaja la Krionieri, o plaja mica si aglomerata, in capat oameni cu prosoape si umbrele, preturile la sezlong erau intre 8-si 10 euro, si in pret era inclus 2 ape si 2 frapeuri, sau 2 beri si 2 ape la 0,5.

Aici vreau sa specific ca unde sunt romani... de toate varstele avem si un spectacol dezgustator!!!

Plaja Valtos, la vreo 25 de minute de mers pe jos de la hotel, dar o plaja care merita, linistita, curata, si nu foarte aglomerata cu copii. Pretul la 2 sezlonguri intre 7 si 10 euro fara ceva inclus.

Aici am servit si masa comandata la ospatarii de pe plaja sau se putea manca de exp la Terasa Tango si nu numai.

Pe plaja se pot practica mai multe sporturi nautice.

Am fost la plaja Lichnos Beach cu vaporasul 4 euro de persoana dus intors.

Am vizitat urmatoarele:

Delta Raului Acheron cu vaporasul 12 euro de pers

Am mers cu masina la Castelul Ali Pasha desi putea sa ajungem cu tractorasul 8 euro pers.

Am mers cu masina pers aproximativ 80 km pana la Raul Acheron unde se practica Rafting.

Am mers (pe jos) pe cursul raului Acheron cam vreo 3-5 km, o drumetie minunata dar cu o apa foarte foarte rece :P

Am mai vizitat si Cascada Anthousa, Muzeul Folcloric (in preajma), Sit-ul Arheologic de le Nekromanteion, 3 euro pers intrarea.

Am mers cu masina propie pana in Nidri de unde ne-am imbarcat pe un vas Nidri-Star 1 de croaziera si am vizitat Lefkada cu plajele ei minunate si vreo cateva mici insule din care Scorpio - insula lui Onasis.

In timpul croazierei s-au facut facut mici pauze pt a se inota : plaja itakha, porto Kathiki etc.

Specific din nou ca unde sunt grupuri mari de romani cu copii dupa ei aveti parte de "spectacol" maxim si gratis made in Romania, asta sa intamplat pe acest vas de croaziera, Rusine Rusine!!!

Nu mai vorbim de cea mai mare jignire pe care ne-a putut-o face capitanul acestui vas de croaziera, adica mai exact vazand ca sunt multi romani cu "spectacolul dupa ei", la coborarea pe plaja itakha a anuntat de 3-4 ori urmatoarele :

ATENTIE LA PORTOFELE, TELEFOANE SI CAMERE DE FILMAT, ESTE INVAZIE DE TURISTI ROMANI!!! si asta a spus la microfon de cateva ori, in limba engleza. Fiind roman m-am simtit foarte jignit dar dar la ce grup de vreo 25-30 de romani am vazut... nu ma mir ca lasam impresia asta ca am fi toti niste HOTI SI SCANDALAGII, NE-AM MERITAT JIGNIREA ADUSA DIN PARTEA CAPITANULUI!

Ca locatie Parga este Minunata, am avut parte de mult mult soare 30-40 de grade, ca de fel grecii sunt niste oameni minunati, deosebiti si amabili, cu turisti de multe nationalitati super OK dar aici excluzand anumite grupuri de romani, sper ca intelegeti ceea ce vreau sa spun!

In concluzie Parga este o locatie minunata si n-am plecat dezamagiti, ba chiar sper sa ne reintoarcem cat mai curand. este un loc frumos si incarcat de istorie, prietenos.

VA RECOMANDAM CU MULT DRAG MINUNATA PARGA

Trimis de blonduta_blue in 03.11.15 17:28:14
Validat / Publicat: 03.11.15 19:28:56

VIZUALIZĂRI: 4006 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (blonduta_blue); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P19 In Porto Katsiky

webmaster70 [03.11.15 19:28:27] »

@blonduta_blue, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

-- = * * * = --

nicole33 [03.11.15 22:34:59] »

@blonduta_blue -

Sinceră să fiu chiar nu văd care este legătura dintre un grup de români cu copii, posibil gălăgioși, zgomotoși, dar nu neapărat scandalagii (nu știu dacă sesizezi diferența) și riscul de subtilizare a portofelelor, telefoanelor etc.

calatorul [04.11.15 09:11:16] »

Multumim pentu relatare si informatiile oferite, ca si pentru pozele minunate.

Da, din pacate blonduta blue are dreptate, am vazut si eu unele scene foarte neplacute alaturi in Lefkada, unde niste romani aparent normali, tineri si ok, era sa se ia la bataie pe plaja, dupa ce acumulasera sub sezlonguri cateva sticle de bere. A fost un moment foarte trist pentru mine si desi nu mi/am ascuns niciodata originea romana, atunci nu am stiut cum sa fac mai bine sa le arat celorlalti ca noi romanii nu suntem asa de urati.

Am vazut si alte situatii cu cete si grupuri de romani prin Paris si Madrid, pe strada sau metrou, de care lumea se ferea cu teama si repulsie. Stim cu totii ce fac asemenea rromani pe acolo, sa nu ne prefacem cuminti si neprihaniti.

Pentru ca din nefericire educatia lipsa a multora dintre noi se vede tare de tot in locuri civilizate, neobisnuite cu mojicia, badarania si manelismul conationalilor nostri de acasa.

Ce putem face? Inca nu am un raspuns personal. POate e bine sa luam atitudine chiar si aici, cum facm acum.

blonduta_blue [18.11.15 10:34:12] »

@nicole33: ok doamnă... rectific. Grupurile cu copii m-au deranjat, și cu siguranță și pe cei din jur. Și [***] cu berea românească în mâna, vorbeau tare, se îmbrânceau și făceau orice să atragă atenția desigur dintr-un mod negativ. Din păcate nu am ajuns încă în niciun loc unde să nu-mi fie rușine ca sunt român, spre deosebire de alți romani care fac orice (chiar deranjând și alți turiști) să se simtă bine în vacanță.

Concediul meu a fost mereu alături de alți romani cu copii veniți în vacanță copiilor, nu în concediul părinților. Eu deosebesc vacanța de concediu, și dacă sunteți deranjată îmi pare rău, probabil aveți copii și va numărați printre cei care unesc concediu lor cu vacanța copiilor. Probabil din cauza ca am îmbinat nemulțumirile. Și da riscul de subtilizare al bunurilor este la fel de mare, chiar dacă sunt prezente familii cu copii.

Repet, pe vas erau familii cu câte 2, 3 copii, cu mame gălăgioase, care au strigat tot timpul la copiii lor, și cu tați gălăgioși care făceau orice să atragă atenția ca sunt români, cu berea din țară în mână. OK

webmaster21 [18.11.15 10:40:29] »

@blonduta_blue - Atenție la limbaj!!! Ecoul ți-a fost editat.

calatorul [18.11.15 10:57:06] »

@blonduta_blue - Din pacate aveti dreptate si eu ma tot abtin sa vorbesc prea dur de toate lucrurile astea, pentru ca si

webmaster21 are dreptate, uneori acuzam oamenii la gramada si nu in mod indivicual, dar de multe ori si noi suntem acuzati la gramada din cauza unor greseli individuale care nu ne apartin.

Din pacate si eu constat in jur tot mai multe familii sau grupuri de adulti, ca nu stiu daca sunt familii, care umbla prin lume cu copii tot mai galagiosi, abandonati si neatenti. Deh, copiii se fac usor dar se cresc mai greu!

Din nou depinde de bun-simt, educatie, preocupare si interes. Lucruri care sunt tot mai putin vizibile in jurul nostru. De aceea e bine ca macar noi si aici sa ne pastram buna cuviinta si tonul moderat.

Dragoș_MD [18.11.15 15:53:06] »

Io cred că i-aș fi cerut grecului microfonul și aș fi adăugat (doar în română):

„Vă aducem la cunoștință faptul că legea din Grecia permite clienților care nu primesc bon fiscal să plece fără a plăti produsul sau serviciul de care au beneficiat”

Și nu plecam de pe vaporul lui decât cu bon fiscal, sau cu banii restituiți. Uite-așa, să vadă că nu doar românii sunt hoți, ci și ei.

calatorul [18.11.15 16:31:38] »

@Dragos - interesanta varianta, dar nu stiu daca legea din Grecia permite asta.

nicole33 [18.11.15 23:48:08] »

@blonduta_blue -

Având în vedere că nu este singurul articol din care reiese revolta față de comportamentul conaționalilor, poate că ar fi de preferat să alegi destinații mai „elitiste”, conform propriilor standarde și pretenții, mai puțin cunoscute/vizitate de către cei a căror companie te deranjează.

Ai avut ghinion să te nimerești în aceeași locație și în aceeași perioadă cu cei mulți care, cel mai probabil, nu-și permit sejururi separate pentru adulți, respectiv pentru copii. În definitiv, fiecare este liber să-și aleagă tipul de sejur pe care și-l dorește sau și-l permite.

... probabil aveți copii și va numărați printre cei care unesc concediu lor cu vacanța copiilor.

Total greșit. TOATE concediile mele sunt adult only. Diferența dintre noi este că eu îmi aleg mult mai inspirat decât tine concediile, eu evitând în mod deliberat perioadele vacanțelor școlare, astfel minimizând riscul de a fi deranjată de grupurile cu copii prea gălăgioși.

Am intervenit pentru că accentele de superioritate de nație și educație ce răzbat din scrierile tale mie îmi sună fals.

Exagerat și foarte puțin probabil ca un grup de copii gălăgioși să-și propună să-ți subtilizeze ție bunurile de valoare sau ca tații acestora să facă efortul de a lăsa sticla din mână doar pentru a-ți ciordi ție portofelul. Cei care au asemenea îndeletniciri caută să fie ceva mai discreți.

Să-ți dau un pont. Există și hoteluri destinate doar adulților care, probabil, îți vor satisface așteptările.

calatorul [19.11.15 10:35:31] »

@nicole33 - excelente sfaturi pentru orice turist incepator sau neexperimentat in ale vacantelor.

Si din pacate, si primul sfat este trist, dar realist, nu pot decat se la aprob, devreme ce le si practic, atunci cand pot.

Dragoș_MD [26.11.15 23:56:10] »

@calatorul50 -

nu stiu daca legea din Grecia permite asta.

Da, permite; de altfel, acest mesaj e afișat la loc vizibil cam peste tot, inclusiv scris pe meniuri la restaurante. Prin 2012 a fost propus proiectul de lege. Legea a intrat în vigoare la 13 ian. 2013. Chiar dacă mi-am luat un (-1) pentru asta, să știți că nu am mințit! Dacă nu aș fi văzut anunțul obligatoriu (în greacă și engleză) cu ochii mei, nu vorbeam!

Ο καταναλωτής δεν έχει υποχρέωση να πληρώσει αν δεν λάβει το νόμιμο παραστατικό στοιχείο (απόδειξη-τιμολόγιο).

The costumers have no obligation to pay if they do not receive the legal document (proof-invoice)..

calatorul [27.11.15 10:27:06] »

@Dragos - Multumesc pentru raspuns si informatie, de retinut, nu se stie niciodata, desi e mai bine sa nu ajungi niciodata pana la asemenea situatii. Vacante frumoase si placute!

mihaip3000 [14.09.17 12:17:15] »

@blonduta_blue: "ATENTIE LA PORTOFELE, TELEFOANE SI CAMERE DE FILMAT, ESTE INVAZIE DE TURISTI ROMANI!!! si asta a spus la microfon de cateva ori, in limba engleza. " Cred ca grecii nu au nici un drept sa afirme ca romanii sunt hoti, ei care sunt niste evazionisti de elita. Jumatate din cei de la care am cumparat ceva in timpul excursiei nu mi-au dat bon, sau mai urat decat orice, au pretins si luat inapoi biletele de la o excursie la castelul Ali-Pasa de la turisti pentru a le revinde. Asa ca cine e mai hot???

blonduta_blue, calatorul, mihaip3000, nicole33
Alte impresii din această RUBRICĂElena Hotel & Apartments: