ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.11.2015
DIN: Râmnicu Vâlcea
ÎNSCRIS: 28.06.12

Propunere

Citeam mai multe articole pe AmFostAcolo si din articol in articol am ajuns la un articol al doamnei Carmen Ion intitulat "Chibitii", un articol foarte bun cu care sunt perfect de acord cu spusele dansei, pe urma la ecouri am citit un comentariu al domnului robert (am scris cu "r" mic pentru ca asa este scris userul dumnealui) care face trimitere la un review al doamnei Larissa2015. Am citit si articolul doamnei Larissa2015 (foarte bun), iar de la acest review mi-a venit ideea de a scrie acest articol. Articolul doamnei Larissa2015 face referire la urmatorul lucru: daca nu ai prieteni pe AFA, ai sanse foarte mici sa castigi premiul cel mare acordat saptamanal, lucru cu care sunt cu totul de acord.

Eu sunt pe acest site din anul 2012 cand am aflat intamplator despre el, cautand referinte despre un hotel din Eforie Nord unde ne-am petrecut noi concediul. Dupa ce am venit din acel concediu m-am inscris si eu pe acest site, si am scris un review despre acest hotel (citindu-l acum este slab articolul) primind pentru el 3 voturi din care unul negativ. Pe urma in urmatorii 2 ani am intrat rar pe acest site, abia in 2014 am inceput sa mai misc si eu cate ceva, dar articolele mele primeau tot voturi putine.

In 2015 cautand informatii despre Muntenegru (locul unde am si facut concediul) am dat de niste articole de exceptie scrise de domnul Marian Preda, domnul traian.leuca, domnul Costy69, doamna ileanaexperta sau doamna sigcristina (care din pacate am vazut ca din 2013 nu mai scrie nimic pe site) si am invatat din articolele dansilor cam cum ar trebui sa arate un articol foarte bun. Am uitat un user foarte bun este domnul Dragos care nu se sfieste sa aiba comentarii negative la unele articole (foarte bine).

Revin putin la articolul doamnei Larissa2015 publicat in ianuarie 2015 - in acest articol, autoarea face referire la urmatorul aspect: dansa a scris trei articole in aceea saptamana, si daca in primele zile s-a aflat pe locul 2, in ultima zi a cazut pe locul 3, venind cineva din urma care avea mai multi pieteni (doamna Larisa neavand la aceea vreme prieteni, acum observ ca are), desi dupa parerea doamnei articolele respective erau mai slabe.

Eu am castigat in saptamana 43 anul 2015 locul 1, desi la momentul respectiv aveam doar 4 prieteni (care sunt colegii mei de serviciu, pe care eu i-am convins sa isi faca conturi pe site) (acum am 7 prieteni), dar ca sa iau locul 1 am scris 13 articole. Apropo de aricolul doamnei Carmen Ion referitor la categoriile de "chibiti" - mai este o categorie, a celor care se inscriu pe site doar ca sa dea 2 voturi prietenilor (recunosc, am primit si eu aceste doua voturi de la unul din prieteni).

O concluzie la articolul doamnei Larissa2015 este urmatoarea: ca sa castigi locul 1 saptamanal trebuie sau sa ai multi prieteni care sa-ti voteze articolele sau sa scrii mai multe articole intr-o saptamana.

Ce o sa scriu in continuare probabil o sa-i supere pe unii useri - sunt unele articole (scrise foarte bine, documentate) care se refera de exemplu la un mic hotel dintr-un orasel din Romania, autorul avand multi prieteni a primit peste 50 de voturi (deci si zuperbonusul de 20000 de puncte), iar un articol la fel de bun despre un hotel din Valencia (scris la fel de bine si documentat) dar userul nu are prieteni a primit doar vreo 15-20 voturi.

Ce propun eu - este foarte bine sa existe relatii de prietenie intre membrii AFA, dar sa dispara rubrica de urmarire a autorului unui articol, adica daca un user a scris un review, prieteni lui sau cei care urmaresc articolele autorului sa nu mai fie instiintatii prin email despre acest articol nou aparut (daca sunt instintati intra imediat pe cont si voteaza articolul chiar daca este foarte bun sau mai putin bun). Dar daca nu mai sunt instiintati automat prin email, nestiind ca prietenul lor a postat ceva, poate nu intra pe site (sau nu vede articolul) si da o sansa si unui user fara prieteni, sau cu mai putini prieteni.

De ce zic eu sa se aplice acesta regula - pentru ca in anul 2015 peste 95% din castigatorii locului 1 saptamanal au de la 15 prieteni in sus (unii chiar peste 100).

Nu stiu daca acesta propunere a mea este buna (de a anula instiintarea automata prin email a prietenilor si a urmaritorilor de aparitia unui articol nou al unui user), dar prin aceasta, zic eu, s-ar da o sansa mai mare de castig a premiului cel mare si cuiva care a scris un articol (articole) (chiar si numarul articolelor ar putea fi limitat sa zicem la 10 pe saptamana) foarte bun () e si nu are prieteni, chiar si unui chibit care a scris pentru pima data pe AmFostAcolo.

Sau ar mai fi o posibilitate - ca prieteni sa nu se poata vota intre ei, dar acesta posibilitate ar "distruge" foarte multe prietenii, si asta nu e bine.

In incheiere vreau sa va zic ca nu am vrut sa supar pe nimeni (mai ales pe cei cu vechime pe acest site) cu acest articol, doar am facut o propunere pentru a da posibilitatea si celor mai noi useri sa castige marele premiu.

Va doresc tuturor o zi buna.

Trimis de zlatna in 02.11.15 19:44:43
Validat / Publicat: 02.11.15 21:30:08

VIZUALIZĂRI: 2675 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?
[1 PMA]
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2023 PMA (din 23 voturi)

ECOURI la acest articol - pg. 1 / 3

se afișează ecourile [1 - 30] din total 65
dorgo [02.11.15 21:58:51] »

@zlatna... prima mea remarca la ce-ai scris... "daca nu ai prieteni pe AFA, ai sanse foarte mici sa castigi premiul cel mare acordat saptamanal, lucru cu care sunt cu totul de acord"... Pai nu-i chiar asa... Eu n-am nici un prieten pe AFA (n-am cerut prietenia nimanui ca sa fiu curat din acest pdv, dar am acceptat-o mereu pe a cui mi-a cerut-o, si n-am mers la nici o intalnire) si am sanse, nu sa castig la fiecare 2 luni un zbor gratuit, bombardand saitul cu 2 reviuri pe zi, ci chiar, daca mai fac si un pelerinaj prin 50 de biserici si manastiri (din cele 2800 existente) si 20 de cetati medievale din Transilvania, (toate obiective turistice, nu-i asa?), sau o vizita de 2 saptamani in Bucuresti, sa mai adun 3 mil de puncte si s-ajung Cezar Augustus Magnus Imperator, iar restul uzerilor, chiar cu 150 de prieteni potential votanti (la schimb), sa ramana plebei, adica simpli cetateni. Voi putea spre exemplu prin vot simplu, in Senatul pe care-l voi conduce de la Roma, sa-l exilez pe orice non-dezirant, la Tomis, precum s-a intamplat cu poetul Ovidiu sau la Callatis, in cartierul ala nasol de langa gara. Lumea isi da seama imediat de acest truc si la un moment dat te abandoneaza. Important pe acest sait e pasiunea ta pentru turism (sa fii fan al calatoriilor) si sa ai dorinta de a impartasi si altora din impresiile si fotografiile tare, fara sa ai nici o pretentie. Adica sa fii un fel de Maica Tereza, sa dai totul si sa nu ceri nimic.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][8 voturi]
dorgo [02.11.15 22:11:03] »

@dorgo -

"Dar daca nu mai sunt instiintati automat prin email, nestiind ca prietenul lor a postat ceva, poate nu intra pe site (sau nu vede articolul) si da o sansa si unui user fara prieteni, sau cu mai putini prieteni. "...

Mie mi-a placut mai demult remarca lui @valimi... "trisez, insel acest sait, pentru ca nu e perfect, are brese care-mi permit s-o fac". Oricat ai incerca sa limitezi relatiile dintre oameni, nu vei reusi... exista uzeri care anunta cu o saptamana inainte de-a se pune kerosen in avionul Bluair, parin telefon mobil, prin sms, prin Facebook, prin mail personal, etc, ca "Atentie gasca, mereu v-am ajutat, acum e randul vostru, plasez 12 articole, am nevoie de acest zbor! Votati-ma!"... si va castiga. Uneori fac doi uzeri aceeasi chestie in mod independent si atunci lupta se incinge si castigatorul se decide uneori la miezul noptii. (Si) De aceea e acest sait interesant.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
zlatna [02.11.15 22:15:46] »

@dorgo - Dumneavoastra poate sunteti exceptia de la regula. Intradevar am vazut ca in saptamana cand am luat locul 1, dv mi-ati votat cred toate (oricum majoritatea) articolele desi eram in competitie directa.

Dragoș_MD [02.11.15 22:54:15] »

@zlatna -

Practic, ți-ai dat singur răspunsul!

Și ai dovedit că poți (dacă ai reușit să iei locul 1), chiar și fără prieteni.

Și pentru că tot mă pomeniși, hai să-ți dau exemplul meu: cică am 44 de prieteni; pe unii chiar i-am cunoscut personal, pe alții (încă) nu. Majoritatea mi-au solicitat ei prietenia, doar câtorva le-am cerut eu să mă accepte în cercul lor de prieteni. Bun, dar asta nu înseamnă că toți aceștia urmăresc tot ceea ce public eu. Dacă ar fi așa, ai vedea că obțin „zuperbonus”-ul la orice prostie scriu eu p-aici. Nimic mai fals! de ce? din două motive: nu prietenii primesc înștiințări când se publică oarece impresii pe sait, ci așa-numiții „urmăritori”. Iar aceștia se „înscriu” fie că vrem, fie că nu, spre a fi anunțați astfel. Dar asta nu garantează că ar și vota orice citesc (sau nu). Repet: dacă ar fi așa, aș avea muuulte zuper-d-alea. Și când colo... abia am primit 3! (dintre care două după întâlnirea de anul acesta de la Predeal, pentru articolele scrise despre frumoasa întâmplare - evident citite [și chiar votate] de majoritatea participanților).

Și deși am destui, și prieteni, și urmăritori, locul 1 nu cred să-l fi luat în vreo săptămână. (nu că l-aș fi dorit - oricum, nu mai particip de mult la concurs, iar timp de vreo doi ani nici PMA nu am vrut la articole).

Așadar, despre ce vorbim aici?

A! despre concursul AFA! da... era să uit...

Ei, ar mai fi un lucru de spus aici: e singurul concurs în care, indiferent de locul obținut, îți poți alege premiul! Că nu întotdeauna acesta mai rămâne disponibil atunci când îți vine rândul la împărțire, e altă poveste...

Ce să mai zic? Baftă multă pe mai departe!

Totuși, încearcă să scrii pentru tine, pentru noi, nu pentru concurs! (opinia mea. hâc! )

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][8 voturi]
zlatna [03.11.15 00:16:05] »

@Dragos - Intradevar la acest concurs se pot lua premii si de pe locuri sub 100, si este foarte bine ca se desfasoara.

De scris o sa scriu incontinuare pentru oricine doreste sa citeasca.

DaRKruCS [03.11.15 01:15:40] »

@zlatna: Felicitări! Ai reușit să faci doi "grei" să spună cam același lucru:

@dorgo: Important pe acest sait e pasiunea ta pentru turism (sa fii fan al calatoriilor) si sa ai dorinta de a impartasi si altora din impresiile si fotografiile tare, fara sa ai nici o pretentie. Adica sa fii un fel de Maica Tereza, sa dai totul si sa nu ceri nimic.

@dragos:... nu prietenii primesc înștiințări când se publică oarece impresii pe sait, ci așa-numiții „urmăritori”... Totuși, încearcă să scrii pentru tine, pentru noi, nu pentru concurs!

iar urmăritorii NU votează chiar ORICE! Succes la premii! ????

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][5 voturi]
zlatna [03.11.15 05:00:21] »

@DaRKruCS - Va multumesc.

dorgo [03.11.15 06:29:44] »

@zlatna, stiu ca ai intentii bune, vrei antanta universala, sistem corect de recompensare, sanse egale, esti pacifista, dar ai deschis prin review-ul tau “o cutie a pandurerii”, asa ca mai filozofez un pic. Durere? Pai da, te doare atunci cand vezi un uzer care ia un sac de voturi mai ales datorita prietenilor sau simti ca acesta a pus un articol tradus, o compilatie bine scrisa, ceva adunat de prin mai multe surse si care pune prea putina creatie originala, iar cel ce urca gafaind pe un munte si pune totul de la el sau aduce niste informatii din lumea larga, cheltuind timp, energie si bani, nu ia nici jumatate din punctajul primului.

Cred ca e bine ca exista aceasta rubrica “De la lume adunate”, pentru ca aici isi mai da omu’ drumul la "of-uri” si intra “in direct cu ascultatorii”. Si uzerii o citesc mai ales acum, toamna si iarna, (cere mie imi repugna, mai ales cand vine nota de la intretinere), dar care trec astfel mai repede si apar mult doritele vacante de vara. Eu cred ca acest sait, care nu e perfect, (caci in afara de Dumnezeu si o vacanta in Grecia, nimic nu e perfect in lume), a fost pana acum singurul care si-a rasplatit cumva uzerii in mod constant si corect. Ba cu vouchere, ba cu bilete de avion, ba cu un un transfer la Paris, ba cu un tricou, etc. Traim intr-o lume a transparentei si a libertatii de expresie, si nu ii mai e nimanui teama sa spuna ce simte, cu conditia sa nu-l lezeze pe celalalt. Traim intr-o lume a recompensarii celor ce muncesc. In urma cu doi ani, scriam “si” pe alt sait. Ok! Am adunat vreo 10 milioane de puncte, ceea ce echivala cu toti atatia lei, dar cand sa-i primesc, administratia acelui sait, a inchis pravalia. Era legal, pentru ca era stipulat in regulament. Am ramas cu buzele umflate. Imi facuseam deja bagajele ca sa plec 10 zile (cu 1000 de lei), la un hotel din Busteni.

Simona Halep, campioana inimilor noastre, era cap de lista la turneul campioanelor. Cred ca acest lucru n-o incanta prea mult ci mai ales cu ce se va alege ea dupa participarea la concurs. Cu cati bani, mai pe romaneste. Si la noi e la fel. Cred ca nu ne interesaza prea mult titlurile de noblete din fostul Senat roman (Consul, Augustus) sau cel de lider saptamanal sau anual, ci mai ales ceea ce aduc ele in plan material. Recompensa nu titlul stimuleaza uzerul, produce o emulatie de sait, audienta mai mare, o crestere a numarului de review-uri, dar astfel... cresc si metodele mai putin cinstite, de a obtine voturi. Cea mai utilizata metoda de eludare a adevarului, atunci cand pe sait se incarca cate 7-8 reviuri pe zi, (adica in zilele cand e inghesuiala si webii n-au timpul fizic sa controleze totul), e metoda “copy-paste”. Romanii iubsc aceasta metoda si in alte domenii. Plagiaza uzerul un text de pe un blog (exista sute) sau il traduce dintr-o sursa turistica straina, si-l expune in nume propriu. Acest fenomen a fost, exista si va mai exista. Nu poate fii oprit, e greu contolabil. Fotografiile nu sunt obligatorii. Se pot obtine puncte si daca nu pui nici o poza. E usor “a scrie versuri cand nimic nu ai a spune”. Exista un risc, l-as denumi fenomenul “castelului de nisip” sau al “elefantului cu picioare de paianjen” din picturile lui Dali. Peste 2-3 ani, vor exista, atitia Consuli si Augusti, incat saitul nu-i va mai putea plati si acesta se poate prabusi sub propria lui greutate. Sper sa nu fie asa, pentru ca multi oameni isi incep dimineata la servici (cand nu-i vede sefu’) deschizand AFA si orele de munca nu li se mai par atat de plictisitoare. Poate se va gasi o solutie, dar sabia lui Damocles e deja acolo sus, mai ales ca existand deja foarte multi uzeri, punctele se pot obtine usor. Eu am reusit in 5 luni sa adun 2,4 milioane de puncte, de la niste uzeri pe care, nu-i cunosc “face to face”. Pai ganditi-va ce usor vor obtine punctele, cei ce se cunosc realmente intre ei. Daca voi cere prietenia la vreo 250 de uzeri, voi ajunge August inainte de Decembrie. Poate ar trebui revizuita si canoniada de review-uri din saptamanile “ Blue Air”. Pe vremuri se limita numarul de reviuri pe luna la 6, acum ele ar trebui poate limitate tot la 5-6, dar pe saptamana. E doar o parere. “Non multa, sed multum”. Nu mai vrem cantitate ci calitate.

Acestea sunt niste constatari proprii care circula ceva mai demult prin mine in mod intuitiv si de-abia acum au ajuns pana la cerebel si-am inceput sa le pricep mai bine si sa scriu despre ele.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
elviramvio [03.11.15 07:21:40] »

@dorgo -

Bun ecoul si daca e sa se schimbe ceva poate ca n-ar fi rau de restrictionat numarul de review-uri PE O ZI, caci, daca te uiti, in saptamanile "vanate", unii apar si cu cate 3 sau nu mai stiu cate articole marunte cu titlu pompos si in care informatiile sunt precum branza in macaroanele de la masa soldatilor, deci premiul nu reflecta calitatea informatiei, uneori nici farmec un are povestirea caci userul e grabit tare. Si de ce nu s-ar schimba votul, toti care vor sa citeasca articolul intr-un interval de timp stabilit de la publicare, sa fie obligati sa-l voteze cumva.

Iar mi-am spus parerea la capitolul asta desi-mi propusesem sa tac!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][5 voturi]
Admin [03.11.15 07:46:02] »

Oameni buni, orice concurs este, în fapt, un joc. Cu regulile sale, mai "bune" sau "imperfecte". Am folosit ghilimele pentru că orice astfel de termeni sunt relativi. Inclusiv cel de "valoare" a unui articol (review). Sau cel de "calitate a informaţiei", invocată mai sus

Concursul săptămânal n-o fi probabil perfect, dar este unul dintre cele mai puţin fraudabile. Cu alte cuvinte oferă şanse REALE oricui. Dovedit şi ultradovedit în timp, inclusiv prin cazul de faţă, al lui zlatna în calitate de câştigător de etapă.

Dacă vă place acest tip de jocuri — intrați în el, scrieți, nu dezarmaţi dacă nu reușiți din prima și veți vedea că într-un final veți reuși. E povestea tuturor câştigătorilor de până acum, în fapt — toţi au început precum voi. La urma urmei, nimeni nu s-a născut "greu" pe acest sait...

zlatna [03.11.15 09:27:56] »

@Admin - Intadevar eu am castigat locul 1, dar pentru acest lucru am scris 13 articole intr-o saptamana. Ceea ce sugeram eu este sa se dea sansa si unuia care scrie sa zicem 3 articole intr-o saptamana, si care nu are multi prieteni votanti. Eu nu am spus ca, concursul este fraudat (nici gand), poate regulile de participare pot suferi mici modificari - ma refer la limitarea numarului de articole pe saptamana, poate la modul de votare al prietenilor.

De altfel domnule Admin sa stiti ca admir efortul dumneavoastra de a sustine acest site, eu unul sunt foarte incantat de el, este primul site pe care il deschid in fiecare dimineata, si prin acest articol nu am vrut sa supar pe nimeni. Eu indiferent ca vor fi modificari in regulament sau nu, voi scrie cu placere impresiile mele si le voi citi si vota pe a celorlalti useri.

Va felicit domnule Admin.

Si inca ceva: prin acest articol nu vreau sa ma plang ca am scris multe articole pentru a castiga locul 1 sau ca nu am multi prieteni care sa ma voteze, cum v-am spus ideea mi-a venit de la articolul doamnei Larissa2015.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
adrianbogdan [03.11.15 09:55:44] »

Continua sa ne povestesti din experientele tale turistice caci o faci foarte bine, pui poze frumoase ai inspiratie in ce alegi ca destinatie turistica, premiul, pozitia in clasament punctele si altele trebuie sa fie ultimul gand.

Cam asa gandesc eu, recunosc sunt pragmatic si nu am talent la vorbe.

Cu bine!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
Dragoș_MD [03.11.15 09:55:46] »

@zlatna - știi cum se spune: drumul spre iad e pavat cu bune intenții...

Să limitezi numărul de articole publicate pe săptămână ar însemna să „ciuntim” cu bună-știință saitul de conținut. Să fie limitat doar numărul de articole care intră în concurs (lăsând liber numărul de publicări) ar favoriza în continuare utilizatorii cu mulți „prieteni” (urmăritori și aplaudaci-votanți) în detrimentul celor cărora tu ai dori să le oferi în fapt ceva șanse mai mari...

Editat ulterior: iar a nu trimite înștiințări urmăritorilor ar fi de-a dreptul pueril (vorba bunului doctor dorgo) în epoca FB.

Eu cred în continuare că (vorba reclamei) „dacă vrei, poți”!

Cei ce scriu doar pentru a câștiga locuri în concurs vor găsi repede calea să urce în clasament, folosind căile regulamentare de a o face. Iar cei ce scriu mai mult pentru cititori, vor fi mult mai apreciați, per ansamblu.

Aceeași opinie a mea...

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][5 voturi]
Cesere [03.11.15 12:01:07] »

Mă și miram cum de nu s-a găsit nimeni până acum să cârcotească sau să pună la îndoială sistemul de premiere... Romanul și alter ego... unii sunt premieri și vicepremieri prin sistemul copy/paste d-apoi noi? mai este vreun sait unde ai șansă să fi cunoscut de sute oameni? Tara arde la propriu și noi vrem recompense...

Nicu [03.11.15 12:54:52] »

@ zlatna

Nu toata lumea prezenta pe AFA scrie reviewuri pentru a lua premiu (premii) sunt destui cei care s-au retras din concurs si apar asa in clasament.

Cind m-am inscris eu pe AFA nu m-am inscris sa primesc

- premiu

- puncte

- etc

Vad ca ai scris asa - am scris 13 articole intr-o saptamina ca sa iau premiu.

Si eu am scris citeva articole printre altele si despre Muntenegru dar in nici un caz nu am scris sa iau premiu.

Din ce ai scris mai sus pare ca toata lumea vrea premiu.

Cred ca nu e chiar asa.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
zlatna [03.11.15 13:11:56] »

@Nicu - Asa este domnul Nicu, sunt unii concurenti care s-au retras de la "impartitul" premilor. Imi cer scuze ca am uitat sa va nominalizez si pe dv. printre cei de la care am invatat cum se scrie un articol, cand "cercetam" Muntenegru.

Ati scris niste articolele despre acesta destinatie, care mi-au fost de ajutor in aflarea unor amanunte despre Muntenegru.

Va multumesc

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
zlatna [03.11.15 13:20:31] »

@Dragos - Daca limitam numarul de articole la 5 pe saptamana si un user are mai multe, le poate pune saptamana urmatoare. Stiu ca este epoca FB, al SMS si a altor moduri de comunicare rapida, dar nu stiu ma gandeam si eu sa pun o mica piedica in calea informarii imediate a prietenilor votanti.

zlatna [03.11.15 13:27:05] »

@adrianbogdan - Va multumesc pentru aprecieri.

luciaoradea [03.11.15 15:22:43] »

@zlatna: Dar de ce vrei sa împiedici informarea prietenilor? De fapt e vorba de "urmăritori "cum s-a menționat deja mai sus, nu de prieteni. Prietenii chiar nu înseamnă neapărat votanți. Mulți iti cer prietenia tocmai în ideea în care îi vei și vota, cel puțin asta este impresia mea. Eu am însă în listă destui "prieteni "care nu m-au votat deloc, dar mi-au trimis cerere de prietenie și am acceptat -o. Dacă tot ai deschis subiectul am verificat și eu să văd dacă e adevărat ca mă votează doar prietenii. Nu e așa. După cum scria cineva mai sus, dacă prieteni=voturi ar trebui sa am doar zuperbonusuri la fiecare articol. Și nu am. De ce?

Revin la desființarea abonamentelor. Mi se pare o idee proasta. De ce? Pentru că m-am abonat la userii care îmi plac, sau la destinații care mă interesează, tocmai pentru că nu vreau să pierd anumite teme. Nu am întotdeauna timp să intru pe site imediat ce se postează ceva. Dacă am însă abonament pot sa citesc (și sa votez, desigur, dacă mi se pare meritoriu) articolele când am timp și disponibilitate.

Subiectul ăsta cu egalitatea de șanse apare, periodic, pe site. Mai caută și vei găsi review - uri recente pe temă. Citește și ecourile de la ele, poate te ajuta sa înțelegi părerile userilor. Nu am înțeles care a fost motivul nemulțumirii care a stat la baza acestei postari, doar ai câștigat. Aaaaa, ca ai scris 13 review - uri ca sa ieși pe locul 1? Foarte bine, bucura-te că te-a votat lumea și te-ai făcut cunoscut. În timp va fi mai ușor, probabil, depinde de câtă perseverenta dai dovadă.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
Dragoș_MD [03.11.15 15:58:01] »

@luciaoradea -

simplu - să încerce să determine conducerea să ia măsuri a. î. iuzări „începători” să aibă șanse mai mari (ar fi prea mult să spunem egale, nu?) cu restul membrilor cu „ștate vechi” în a accede la primele locuri din clasament.

Eu cred în continuare că sistemul e bun chiar așa „șubred” cum e el acum - dovadă fiind faptul că autorul aici de față a reușit să ajungă pe primul loc, atunci când a dorit asta cu adevărat.

Pe de altă parte, alte sisteme de clasare / punctare / etc. ar veni la rândul lor cu noi / alte „găuri” fie de securitate, fie de menținere și verificare a corectitudinii. Vezi de pildă zecile de concursuri de genul „vrei un S6? fă-ți cont la noi și trimite pagina prietenilor să te voteze!” Ce face de fapt acel sait? adună adrese de mail valide (ca să votezi, trebuie să faci cont, furnizând o adresă de mail, nu? ). Sau cele de pe FB cu dați like/share la... și cine are mai multe câștigă. Experiență, desigur, pentru că s-au inventat „boții” de dat like-uri automate etc.

Așa cum zise mai sus Admin:

Se va aplica în acest caz principiul lui Farfuridi:

„Din două una, daţi-mi voie: ori să se revizuiască, primesc! Dar să nu se schimbe nimica; ori să nu se revizuiască, primesc! dar atunci să se schimbe pe ici pe colo, şi anume în punctele... esenţiale... Din această dilemă nu puteţi ieşi... Am zis!”

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
Camelia19 [03.11.15 17:37:29] »

@elviramvio - Ambele propuneri mi se par foarte bune, cea cu restricționarea numărului de review-uri la, să zicem, maxim 7 pe săptămâna (pe bune acum, chiar nu pot să inteleg cum să scrii cate 1 articol zilnic), sau poate și mai corect, să se limiteze doar numărul articolelor care intră în concurs pentru a nu "tăia" autorului avântul de a scrie, dacă el asta simte să facă și pentru a nu răpi userilor posibilitatea să citească zilnic articole noi. Apoi, am remarcat iarăși o chestie curioasă: sunt multe articole cu număr redus de vizualizări și totuși cu multe voturi, iar alte articole au foarte multe vizualizări și număr relativ mic de voturi. Mă refer la articole egale, după părerea mea, din punct de vedere calitativ. Încă nu-mi explic de ce, cum nu-mi explic multe (citesc pe-aici și mă minunez ce tehnici se adoptă, iar aici fac referire la ecoul nr. 2 al lui @dorgo, unde făcea referire la tertipurile din săptămânile cu zboruri Blue Air, eu nici nu observasem că nu în fiecare săptămână e disponibil acest premiu ). În fine, acum înțeleg și eu mai bine ce jocuri strategice se duc dincolo de ecranul calculatorului și cât de diferit stau lucrurile față de cât de nevinovate mi le imaginam eu. Până la urmă, rămân la părerea că pasiunea pe care o pui, sau nu, în ceea ce așterni pe foaie se vede și, mai devreme sau mai târziu, cei ce urmăresc doar premiile vor fi încet încet abandonați.

Legat de premiile săptămânale, în mai bine de un an de când scriu pe AFA, nu cred că am fost vreodată clasată în primii 5-6, poate că nici măcat în primii 10, chiar nu-mi mai amintesc, dar nici nu cred că am publicat mai mult de 1 articol pe săptămână. Nici nu am cum, de vreme ce, de multe ori, scrirea unui articol îmi ia și 2 săptămâni, eu neavând un talent nativ la scris și nici timpul necesar acestei îndeletniciri, din când în când mai rup câte 30 de minute noaptea și cam atât.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][5 voturi]
elviramvio [03.11.15 18:24:48] »

@Camelia19 -

Este chiar distractiv ce se intampla uneori cu lupta pentru premiu. Si eu m-am prins de treaba aceasta fara sa vreau: cand sunt acasa laptopul e deschis permanent, pe drum telefonul sau tableta le urmaresc. Intr-o zi de sfarsit de saptamana urmaream din cand in cand impresii nou postate si atunci m-am prins, atunci sincer nu mi-a placut pentru ca erau articole scurte si slabute dar votate binisor! Alta data a fost interesant, jocul a fost intre doi giganti, dar s-a vazut ca unul totusi trisa sa zic asa, avea articole bunicele, cred pregatite si cum sarea punctajul "inamicului", cum hop si celalalt. Nu stiu cum era in trecut dar cred ca daca e sa se dea premii, sa fie la distate mai mari de timp, daca nu, cine vrea sa scrie de placere, o. k. (mie imi place). Nici chestia ca nu vreau premiu saptamanal nu mi se pare oabla, cei buni pe care-i admir, merita o bombonica.

Si uite asa vine Mos Nicolae si-mi trimite Cornel o tulpina uscata de rosa cu tepi, ca nu sunt cuminte! Dar ma iarta, stiu sigur, daca-i prea liniste "in casa", n-are farmec!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
dorgo [03.11.15 19:39:37] »

@Camelia19 - Zici

"Am remarcat o chestie curioasă: sunt multe articole cu număr redus de vizualizări și totuși cu multe voturi, iar alte articole au foarte multe vizualizări și număr relativ mic de voturi".

Nici eu nu-mi dadeam seama de ce, si, m-am resemnat, mi-am zis "Nu cerceta aceste legi, ca pieirzi timpul degeba si oricum n-ai sa le-ntelegi", dar se pare ca uzerii sunt inebuniti dupa pozele frumoase si luminoase si colorate si daca se poate sa fie si din Grecia. Asa ca probabil ca reviurile acelea supervotate au poze frumoase. E suficient ca ochiul sa vada doar cateva, pentru ca mana sa apese pe buton, textul devine adeseori, superflu.

Am vazut ca ai fost in insula Krk si in Dolomiti. Ai facut risipa de poze. Ai postat si in jur de 100 de poze (si peste) la cate 2 reviuri. Un uzer mai vechi, daca avea acele 200 si ceva de poze minunate, putea linistit sa scrie de doua ori mai multe reviuri (in serial), punea doar cate 20-30 de poze la cate un reviu si text pe langa ele. Si pentru cititor e mai usor. Daca pui foarte multe poze la un reviu, putini le parcurg pe toate. De la poza 30-40, nu mai ai rabdare.

Zici

"Chiar nu pot să inteleg cum să scrii cate 1 articol zilnic".

Cei ce vor neaparat un Blue Air, aceia isi pregatesc din timp articolele si chiar si seturile de poze. Iar cand apare momentul, copiaza propriile lor creatii. Poa' sa fie si 10-12/saptamana. Ar putea teoretic sa le puna pe toate chiar si intr-o singura zi. Asa ca data viitoare, daca doresti un "number one" saptamanal cu un premiu baban (nu doar stick-uri si tricouri), si ai un material de genul Krk+Dolomiti, premediteaza si focalizeaza totul peentru o anumita saptamana (mai ales ca zici ca n-ai timp) si vei zbura la Paris sau Roma, de unde vei mai aduce material pentru inca un premiu. E ca si la reactia in lant.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
Camelia19 [03.11.15 20:55:07] »

@dorgo - Posibil să ai dreptate legat de poze. Dacă tot ai pomenit de review-urile despre Dolomiți, e adevărat că puteam scrie lejer 4 articole în loc de 2, mai ales că și partea scrisă a ieșit destul de lungă. Nu m-am gândit să le fragmentez chiar așa tare, inițial voiam să le îngrămădesc într-unul singur, apoi mi-am dat seama că nu am cum . Despre Krk iar puteam scrie vreo 2-3 articole, unul despre orașe, unul despre plaje, unul despre restaurante. Ba chiar, dacă mă chinuiam umpic, îmi ieșea și unul despre drumul până pe insulă. Dar m-am gândit că e mai util să ai toate informațiile condensate într-un singur articol. Nu-mi place să mă lungesc fără rost, prefer ca articolul să fie cât mai cuprinzător. Apoi, îmi plac articolele organizate pe zile, mai mult decât cele organizate pe obiective turistice, pentru că prin intermediul lor oricine își poate face o idee și despre timpul efectiv pe care trebuie să-l aloce obiectivelor respective și îi poate servi ca sursă de inspirație despre cum să le grupeze mai bine, dacă e pus pe vizite și nu pe tânjală. Că despre fiecare atracție în parte, slavă domnului, sunt destule relatări. Așa mi se pare util și eficient, pentru cine nu vrea să stea foarte mult acasă pe Google maps trasând rute. Abordare prea inginerească? Se poate. E drept că articolele ies mult mai slabe cantitativ decât cele care povestesc despre fiecare obiectiv în parte. Lipsă de experiență în manageriat oportunitățile de premiere? E posibil și asta.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
nicole33 [03.11.15 22:01:25] »

@zlatna -

Parțial adevărat. În opinia mea, nu este suficient să ai mulți prieteni pentru a accede la marele minipremiu, tot așa cum nu este suficient să scrii multe articole în aceeași săptămână. Mai degrabă o combinație a celor două completată de o calitate a impresiilor scrise.

Eu am castigat in saptamana 43 anul 2015 locul 1, ... dar ca sa iau locul 1 am scris 13 articole.

Eu cred că acest review a apărut din frustrarea userului care trebuie să depună un efort mai mare (să posteze mai multe impresii) comparativ cu un altul care obține același rezultat cu eforturi mai mici (mai puține impresii postate, dar mai bine apreciate din motive diverse, nu neapărat numărul prietenilor sau al urmăritorilor).

Ai grijă ce-ți dorești că s-ar putea să ți se întâmple

Un argument pentru faptul că propunerea ta cu limitarea numărului articolelor publicabile la cinci într-o săptămână este una proastă ar fi acela că, în cazul în care regula/restricția propusă de tine s-ar fi aplicat în săptămâna 43, tu NU ai mai fi câștigat marele premiu atât de dorit de tine. Recunosc că nu am urmărit „lupta” din acea săptămână, cele cu bilete de avion sunt mult mai palpitante, dar făcând simple medieri la total voturi primite și total puncte obținute în săptămâna respectivă pentru primii trei clasați, lucrurile ar sta puțin diferit. Primul clasat a obținut pentru 13 impresii 222 voturi și 185850 puncte. Pentru 5 impresii ar fi obținut în medie 85 de voturi și DOAR 71480 puncte.

Al doilea clasat a obținut pentru 6 impresii 199 de voturi și 173700 puncte. Pentru 5 impresii ar fi obținut în medie 165 de voturi și, atenție! , 144750 puncte (mai mult decât DUBLU față de primul clasat).

Al treilea clasat a obținut pentru 13 impresii 222 voturi și 171450 puncte. Pentru 5 impresii ar fi obținut în medie 85 voturi și 65942 puncte.

Precizez faptul că niciunul din cei trei useri analizați nu a beneficiat de voturi pentru impresiile scrise în săptămâna anterioară celei în discuție.

Cel mai probabil, clasamentul săptămânal ar fi arătat diferit, iar câștigătorul de etapă ar fi fost, fără umbră de îndoială, altul.

Eu NU sunt de acord cu anularea abonamentelor. Nu urmăresc pe nimeni, votez ce și cum am chef, am propriile mele simpatii și antipatii (ca și în viață), dar m-ar deranja teribil să nu mai primesc înștiințări pe mail despre ce s-a mai scris pe destinațiile care mă interesează și pe care le urmăresc doar pentru o așa zisă „egalitate” de șanse. Până la urmă nu văd de ce ar fi obligatoriu ca un nou venit să câștige din prima marele premiu.

Sfatul meu ar fi acela de a lăsa regulile așa cum sunt fără a încerca să revoluționezi tu sistemul de vot și de a încerca să scrii ȘI pentru plăcerea de a împărtăși cu ceilalți membri ai comunității impresii din călătoriile tale, nu doar pentru obținerea unor avantaje materiale imediate. Vei vedea că, în timp, userii specializați în vânarea de premii vor fi taxați pentru atitudinea lor.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][10 voturi]
zlatna [04.11.15 08:22:07] »

@luciaoradea - Doamna Lucia, cum am scris si in articol, nu m-a derajat ca am scris eu 13 review-uri pentru a obtine locul 1, nu la mine se refera articolul (daca nu citeam articolul doamnei Larissa2015 nu aveam de gand sa scriu despre asa ceva).

In legatura cu abonamentele, eu nu am cerut desfintarea abonamentelor la destinatii - acestea sunt foarte bune, am cerut desfintarea abonamentelor la useri (pentru a nu mai fi instintat prin email cand scrie un priten (urmaritor) si automat ceilalti prieteni voteaza articolul). - Acest lucru cred eu ar da o sansa mai mare si celor fara prieteni.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
zlatna [04.11.15 08:34:27] »

@Camelia19 - Multumesc doamana Camelia, pana acum sunteti cam singura care sustineti ideea mea. Dv. ati scris multe articole foarte bune si chiar ma surpreinde cand spuneti ca nu ati luat locul 1 (sau in primi 5) in nici o saptamana.

zlatna [04.11.15 09:00:51] »

@nicole33 - Repet inca o data, acest articol nu are nici o legatura cu faptul ca am scris eu 13 review-uri ca sa obtin locul 1. Eu am luat locul 1 in saptamana 43 iar acest articol l-am scris in saptamana 45. Nu ma deranjat ca am scris 13 articole, sambata trecuta m-am bucurat ca am castigat, locul 1 si atat. Dar cum spun la inceputul articolului citind mai multe articole am ajuns din unul in altul la articolul domanei Larissa2015 si de la acest articol mi-a venit aceasta idee de a scrie acest articol, daca nu dadeam de articolul doamnei Larisa nu aveam de gand sa scriu despre asa ceva.

Repet inca odata nu am nimic impotriva prietenilor pe acest site, nu am nimic impotriva veteranilor acetui site, pe unii chiar ii indragesc fara sa cunosc pe nici unul (doar din articolele lor, si incepand cu acesta saptamana mai mia intrat cineva la inima, domnul Dorgo), doream cum bine zice domnul Dragos (drag mie)

„să încerce să determine conducerea să ia măsuri a. î. iuzări „începători” să aibă şanse mai mari (ar fi prea mult să spunem egale, nu?) cu restul membrilor cu „ştate vechi” în a accede la primele locuri din clasament. ”

Si nu in ultimul rand, eu nu vreau desfintarea abonamentelor catre destinatii (am mai scris intr-un raspuns ca sunt foarte bune), ci abonamentelor la articolele userilor.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
Dragoș_MD [04.11.15 09:24:19] »

@zlatna -

Văd că încă nu ai priceput diferența între „prieten” și „urmăritor” (pe AmFostAcolo.ro): pot să nu am niciun prieten, dar datorită calității impresiilor mele, să fie 200 de oameni care s-au abonat să le citească. Ei ce vină au că le place ceea ce scriu, ca să nu fie anunțați? Pentru că doar ei sunt anunțați, nu și „prietenii”! Așadar, repet: cererea ta e inutilă, ba chiar contraproductivă.

Vezi? exact ce spuneam ceva mai sus (și nu doar eu): nu toată lumea scrie pentru a ocupa un loc în concurs.

Și mai adaug ceva, un lucru pe care de asemenea l-am mai spus pe aici: eu mă bucur mult mai mult când văd că la un articol de-al meu crește numărul de vizualizări, decât dacă primește voturi. Gândește-te că mulți citesc fără a se loga (sau nu au cont) ca să poată vota. Dar informația ajunge ȘI la ei. Și cred că asta e mult mai important.

Și de ce mă rog să nu aflu când (să zicem) Admin scrie un articol (presupunând că m-aș fi abonat la articolele scrise de domnia sa)?!? Faptul că mă abonez la un autor pentru a fi anunțat atunci când apare ceva nou publicat de către acesta înseamnă în primul rând că sunt interesat pe unde a mai fost omul ăla și ce a văzut pe acolo, nu ca să-i și dau fuga votul! Uite, chiar îți mărturisesc un secret: unul dintre cei pe care îmi face plăcere să le citesc articolele a fost (și) prin Turcia. O țară care mie personal nu-mi inspiră gânduri prea cuvioase (din cauza istoriei). Mă crezi că nu i-am citit, nici votat acele articole? Pur și simplu nu pentru că ar fi fost altfel scrise sau mai știu io ce - doar că NU mă interesează destinația și (așa cum zicea întunecatul ruCS mai sus) urmăritorii NU votează chiar orice.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
Arya [04.11.15 09:30:18] »

@zlatna:

Părerea mea este că tu te legi de o falsă problemă. Îi tot dai de zor cu review-ul Larisei 2015. Ăsta este doar un pretext pentru ceea ce te roade pe tine cu adevărat. Din același motiv tot insiști cu desființarea abonamentelor urmaritorilor. Ți s-a explicat mai sus că există și alte canale de comunicare. Poate că nu ai aflat că există și un grup AFA pe Facebook. Oare despre ce anume crezi tu că se discută pe acolo?

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]

16 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
adrianbogdan, Aurici, calatorul, Camelia19, Cesere, dorgo, elviramvio, Eugenia55*, hlli, Larissa, luciaoradea, Michaell, nicole33, Nicu, sica85, zlatna
Alte articole din această RUBRICĂ (Alte) Subiecte off-topic: