ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.10.2015
ÎNSCRIS: 25.10.15
OCT-2015
single

Un mare OK pentru Portugalia

Ideea unui concediu in Portugalia s-a dovedit a fi foarte inspirata. Cazarea urma a fi in Lisabona, la hotel "Flamingo", aflat in apropierea pietei Marques de Pombal. Statia de metrou se afla la 5 minute de mers pe jos. Transportul in comun este foarte bine organizat in Lisabona.

Mi-am facut "temele" de acasa, astfel incat am cumparat din aeroport LisboaCard, un card care asigura reducere la aerobusul care m-a dus pana in oras, gratuitate la transportul comun din oras (metrou, tramvai, trenul catre Sintra) si gratuitate sau discount la obiectivele turistice vizitate. Pretul a fost de 39 euro pentru 72 de ore din momentul validarii cardului.

Lisabona este un oras frumos, asezat pe 7 coline, toate strazile sunt in panta, trotuarele sunt pavate cu pietre mici albe ceea ce da senzatia de lumina, oamenii sunt decenti, prietenosi si amabili. Am incercat sa vizitez cele mai renumite obiective turistice (muzeul calestilor, monumentul descoperirilor, manastirea jeronimos, liftul Santa Justa, turnul Belem), dar acestea sunt doar o mica parte din tot ce ofera Lisabona.

O zi am dedicat-o excursiei la Sintra, un loc minunat intrat in patrimoniul Unesco. Trenul pentru Sintra se ia din Lisabona, din piata Rossio. Am reusit sa vizitez doar Palatul National (nu mi s-a parut spectaculos), Palatul Monserrate (care este, de fapt, un domeniu vast cu gradini si o pajiste pe care se poate sta la odihna sau picnic), Quinta de Regaleira (o minune arhitecturala, cu un parc foarte mare pe care nu am avut timp sa il strabat) si Palatul Pena, o frumusete situata pe varf de munte unde m-am simtit ca in povesti.

Toate biletele de intrare au avut discount cu LisboaCard si ar fi bine sa va rezervati 2 zile pentru aceasta excursie. Pentru primele 3 palate am luat autobuzul 435 (statia este la dreapta dupa iesirea din gara), bilet "hop on hop off" care a costat 2,5 euro si mi-a permis sa urc si sa cobor la fiecare obiectiv in parte, fara sa mai platesc inca o data (pastrati biletul!). Pentru palatul Pena se foloseste traseul434, ceea ce inseamna alt bilet. Ceea ce m-a impresionat placut au fost soferii acestor autobuze, imbracati cu pantalon de stofa, camasa alba, ecuson si vorbeau cu mult calm turistilor in limba engleza pentru a-i ajuta sa inteleaga unde trebuie sa coboare si cum sa foloseasca biletele. In alta zi am vizitat Palatul national din Queluz.

Am luat din nou trenul din piata Rossio si am ajuns cam in 10-15 minute in Queluz. Acest palat este denumit Versailles-ul Portugaliei si isi merita pe deplin titlul. Din exterior, dinspre strada de acces nimic nu explica aceasta comparatie dar, dupa ce am intrat, am inteles. Totul este elegant si maiestuos. Neaparat sa cumparati si bilet pentru vizitarea gradinilor (se plateste separat de biletul pentru palat, dar aveti discount cu LisboaCard), abia atunci va fi completa imaginea de "Versailles".

In ultima zi am mers la cel mai mare mall din Lisabona, Armoreiras Shopping (unde am mancat si am platit 38 euro pentru 2 persoane ceea ce a fost foarte mult in comparatie cu restaurantele din oras) si in parcul Eduardo VII, cel mai mare parc din oras. Ca o concluzie, Portugalia trebuie vizitata macar o data in viata, e o tara frumoasa, cu oameni amabili, incarcata de istorie si plina de romantism.

Trimis de Gina D in 25.10.15 12:38:39
Validat / Publicat: 25.10.15 15:51:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PORTUGALIA.

VIZUALIZĂRI: 4705 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Gina D); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Palatul Monserrata, Sintra

webmaster15 [25.10.15 15:50:44] »

@Gina D: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Gina D
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Portugalia: