ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.01.2010
DIN: Timisoara (de adoptie)
ÎNSCRIS: 10.03.08
JUL-2008

Makarska, intre munte si mare

In vara lui 2008 am fost impreuna cu niste prieteni, deci 4 adulti in total, in concediu in Croatia.

Cazarea de 7 zile am ales-o sa fie in Makarska, frumoasa statiune intre munte si mare. Conditiile de cazare ne-au placut mult (rezervare de pe net cu avans platit prin Western union). Am inchiriat un apartament la ultimul nivel al unui imobil cu o terasa superba, sufragerie, chicineta, 2 dormitoare, fiecare cu baie proprie de la niste gazde foarte prietenoase (80Euro pe zi). Faini oameni croatii.

A fost un concediu placut si ieftin.

Subscriu la impresiile anterioare. Ceea ce as vrea sa completez e faptul ca desi locul e foarte frumos, apa devine destul de brusc adanca (e si normal deoarece se prelungeste oarecum panta muntelui) iar vremea a fost un pic capricioasa... in toiul verii am prins 2 zile cu vreme urata din 7... nu a fost o mare problema pentru ca am facut excursii... dar nu am venit inapoi foarte bronzati: -)

Plaja cu pietricele cea mai apropiata de locul nostru de cazare a fost cam ingusta si devenea aglomerata, veti vedea niste poze. Dupa o zi cu valuri mari dupa o mica furtuna, plaja a devenit si mai ingusta apoi si-a mai revenit dupa ce s-au retras valurile...

O alta plaja din Makarska, cea mai apropiata de port era mai lata, avea steag albastru si era foarte placuta chiar daca era tot cu pietricele si aveai nevoie de papuci: -)

Din Makarska am facut o excursie cu vaporul pe insulele din vecinatate Hvar si Brac. Ca sa fiu sincera nu mai stiu cum se numea vaporul dar era cel mai vesel si mai zgomotos... nu trecea neobservat. A fost cea mai distractiva excursie pe mare pe care am facut-o vreodata: -) vedeti pozele

Trimis de Delight in 31.01.10 22:21:56
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CROAȚIA

VIZUALIZĂRI: 4939 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Delight); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Plaja centrala Makarska

veronika* [04.05.10 13:26:21] »

Poti te rog sa-mi trimiti o adresa pentru cazarea ta?

Multumesc

Delight [05.05.10 19:47:49] »

Subscriu la spusele lui chrismo din alta parte a acestui site... apartamentul in care am stat noi era cam in a doua jumatate catre munte a statiunii... si chiar daca ni s-a spus ca e situat la 350 m de mare, probabil ca acesti 350 m sunt considerati in linie dreapta... daca mergeai pe jos iti trebuiau vreo 15 min. si intr-adevar aveam de urcat un pic la intoarcere. Fiind doar adulti nu a fost o problema dar daca aveti copii mici sau persoane cu handicap atunci poate ar fi mai bine sa gasiti o locatie mai aproape de mare. Partea buna a pozitiei apartamentului era terasa foarte frumoasa cu vedere la mare, mare pe care o vedeam peste niste acoperisuri... Apartamentul avea cam 90 m patrati, nu as spune ca era luxos, era mediu, un apartament utilat cu tot ce e necesar in afara de aer conditionat, dar la vremea aceea a fost ok, iar in pret era inclus si locul de parcare intr-un garaj.

Nu stiu daca am voie sa dau adresa proprietarului direct pe site asa ca am trimis-o pe privat.

Am primit adresa de la o prietena a proprietarei, careia i-am scris folosind adresele gasite pe net (intr-o prima faza dupa o cautare pe google).

veronika* [06.05.10 10:47:46] »

Multumesc pentru precizari. Am vorbit cu mai multa lume si-mi spuneau ca si-au facut rezervarile de acasa, pe net si cand au ajuns acolo proprietarii le dadeau de fapt la jumatate de pret... M-as duce fara o rezervare in prealabil dar mi se pare cam riscant??

webmasterX [05.03.15 09:32:13] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Makarska şi muntele Biokovo" (deja existentă pe sait), unde vom grupa, de acum înainte, toate recomandările de călătorie din zonă

Delight, veronika*
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Makarska şi muntele Biokovo: