ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.10.2015
    DIN: Constanța
    ÎNSCRIS: 10.07.09
    OCT-2015

Orasul bisericilor

Utrecht este un oras foarte vechi, a fost o importanta garnizoana a Imperiului Roman, fiind ras de pe pamant de triburile germanice.

A fost reconstruit, iar in sec. XI s-a dezvoltat puternic. Un anume episcope Bernold a vrut sa faca aici un mare centru spiritual cu 4 biserici, in forma de cruce. Astazi, orasul este supranumit si orasul bisericilor.

Dar nu pentru a vizita bisericile am poposit noi aici, timp de 4 ore, nu inainte de a lasa masina intr-o parcare subterana.

Mergand catre centru, primul obiectiv intalnit a fost Domkerk, o parte din catedrala, a carei nava centrala, nu a mai fost realizata. Astfel turnul, inalt de 112 m este despartit de restul catedralei de o mica piata. Maretia acestui din urma era simbolica pentru puterea bisericii din acea vreme.

Vechiul canal care strabate centrul orasului se numeste Oudegracht.

Ce il deosebeste de restul canalelor din Olanda este faptul ca este asezat pe 2 nivele, pe cheul aflat la nivelul apei gasindu-se restaurante, cafenele, pline la orele amiezii.

Era o zi de joi dar parca tot orasul iesise sa se plimbe pe marginea canalului.

Am vazut multe barci care erau si ele pline ochi cu turisti.

Am preferat sa ne plimbam la intamplare pe strazile medievale, luptand din greu cu tentatia sotiei de a intra in magazinele elegante.

Dar nu am rezistat tentatiei si am servit masa la unul din restaurantele italienesti si prin baia de multime, am parasit centrul frumosului Utrecht.

Merita din plin sa petreceti cel putin o zi aici, am vazut si un pliant ce ne invita se vizitam un castel superb, Kasteel de Haar, aflat la 20 km nord.

L-am trecut in catastif si la o viitoare vizita aici... il cucerim.

Trimis de marius gaudi* in 24.10.15 08:17:18
    Validat / Publicat: 24.10.15 08:52:20
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BENELUX.

VIZUALIZĂRI: 2767 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marius gaudi*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P05 Oudegracht

mireille CONS. ONORIFIC AFA / BENELUX
    [24.10.15 09:34:40]

@marius gaudi... bună dimineața... Utrecht, este unul din orașele olandeze, mai puțin cântate, deși e al patrulea oraș al Olandei, el are o talie medievală mai mică, fiind perfect pentru o excursie de o zi. Am scris impresiile mele despre el, afirmând că e plin de pitoresc în centrul istoric, vara e și mai aglomerat, iar canalul Oudegracht, aflat la 5 metri sub nivelul străzii pietonale, e atracția turistică number one, terasele sale ,,outdoor'' sunt cele mai mari din țară. Mie îmi place să stau pe pod și să casc gura la găurile negre, de la nivelul apei, unde se ascund misterele Utrechtului... puburi și alte ciudățenii... Mă bucur că v-a plăcut... vacanțe reușite și pe viitor.

amero
    [24.10.15 09:46:53]

Buna dimineata. Cu ceva ani in urma am trecut si eu prin acest oras care mi-a placut foarte mult. Gara mi s-a parut un adevarat minioras, daca am fi avut cateva ore in plus la dispozitie cu siguranta l-am fi vizitat pe indelete. Dar ce mi-a placut cel mai mult a fost o cazare exceptionala intr-un hotel amplasat pe marginea canalului. Nu-mi mai amintesc numele lui insa a fost e experienta de neuitat. Olanda este speciala si Utrechtul foarte frumos. Frumos rew.

dorgo
    [24.10.15 12:01:55]

Are mai multe biserici decat cele 160 ale oraselului (mare cat un sector din Bucuresti), Skopelos-city?

calatorul
    [31.10.16 19:10:14]

INteresant, frumos si grozave poze, ca de obicei.

amero, calatorul, dorgo, mireille
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Utrecht și împrejurimi: