ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.01.2010
ÎNSCRIS: 17.07.09
JAN-2010
team-building

Biserica Neagra - Nu o ocoliţi, în drumurile voastre

Miercuri 27.01.2010, în timpul unui seminar la Predeal, lectorii (2 spanioli simpatici), ne-au rugat să mergem în Braşov, deoarece doreau să vadă Biserica Neagră. Acum regret de ce nu i-am întrebat unde au auzit de ea.

Deoarece nici eu nu am văzut-o, în condiţiile în care, pentru mine Braşovul este de obicei un oraş de tranzit, am fost de acord şi cu trei auto, am plecat spre Braşov în total 14 persoane.

Odată ajunşi în Piaţa Sfatului, am observat Biserica Neagră şi m-am felicitat că am decis să o vad în ciuda frigului cuprinzator (cred că nu erau mai mult de -10 grade, la ora 14. 00).

Am fotografiat fascinat exteriorul, chiar dacă, fiecare scoatere a mainilor din buzunare era însoţită de îngheţarea instantanee a acestora.

Intrarea se plateşte cu 4 lei RON/adult şi 2 lei RON/copil (un preţ nu exagerat, avand in vedere ce poti vedea în interior).

Nu sunt nici un mare cunoscător de artă şi nici un credincios practicant, dar parcă, dacă edificiile ortodoxe ar semăna cu Biserica Neagră, aş merge mai des la biserică.

Edificiul, la interior, este chiar mai grandios decât văzut de afară, te umple de bucurie şi te obligă la reflecţii asupra vieţii.

Trebuie să fie minunat să asculţi un concert la orga bisericii (una din cele mai mari din Europa), eu nu am avut acest noroc.

Minunată şi colecţia de covoare şi nini-muzeul amenajat la intrare (în stânga şi dreapta intrării).

Din păcate, în afara grupului nostru nu mai era nimeni în biserică şi când te gândeşti că, spaniolii ştiau de ea şi ne-au convins ei pe noi să o vizităm.

Păcat.

Eu unul, o să revin aici şi cu familia.

Mai multe detalii (nu am copiat nimic de acolo, am vrut să transmit ceea ce am simţit eu şi nu să fac pe marele cunoscător al artelor/bisericilor), găsiti pe wikipedia.

Trimis de creivean in 31.01.10 20:11:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRAȘOV. A mai fost în/la: cam peste tot

VIZUALIZĂRI: 2483 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P14 Parte din colecţia de covoare.

[31.01.10 20:20:03]

creivean - te rog nu mai folosi "diacritice" in numele sectiunilor noi introduse. Aceste diacritice - repet in numele sectiunilro (si doar aici! in rest sorijinim si recomandam char folosirea lor) - duc ulterior la imposibilitatea accesarii acestor sectiuni.

Pe de alta parte, nu era necesara crearea unei sectiuni noi, ne-am propus (mai nou, e adevarat, poate nu esti la curent cu asta) sa grupam toate impresiile "de calatorie" (care nu se refera majoriar la o cazare) din destinatia X intr-o unica sectiune - care se numeste in general 'Descopera X', 'O zi in X', 'X si imprejurimile' ' Excursie X' samd.

In rest, apreciez recomandarea si review-ul si consider ca merita voturile pe care le va, sunt sigur, primi

[31.01.10 20:35:12]

Ok. , s-a marcat.

Te rog, ca nici tu să nu o ocoleşti.

Webmaster, nu mai pot edita, aşa că te rog pe tine să modifici anul din review în 2010 ( ce să-i faci, încă nu m-am obişnuit ).

Cristian_h*
[31.01.10 21:05:27]

mie imi plac ambele stiluri de biserici , diferenta este ca cele catolice dupa mine, te inalta catre divinitate in schimb cel ortodoxe iti aduc divinitatea in suflet !

[31.01.10 21:09:24]

Stând strâmb şi judecând drept nu pot decât să-ţi dau dreptate.

Da' ce am simţit în Biserica Neagră, nu am simţit în nicio biserică ortodoxă.

webmasterXY*
[31.01.10 23:00:13]

2010 se facu'.

[01.02.10 10:03:04]

mutat la "Descopera Brasovul", sectiune in care vom grupa review-urile despre Brasov care nu se refera la un hotel, pensiune sau alta varianta de cazare anume.

[06.02.10 20:32:52]

Program de vizitare:

Vara: (15 iunie-15 septembrie)

Luni-sambata: 10.00-17: 00

Duminica: închis

Iarna:

Luni-sambata: 10.00-15.30

Duminica: inchis

Tarif:

pret intreg 4 RON (aprox) 1.3 EURO;

pret redus 2 RON (aprox) 2 EURO

(pt. elevi, studenti, pensionari, militari)

Concertele de orga pentru public sunt organizate doar pe timpul verii.

Iunie si Septembrie:

martea, orele 18.00 (tarif 4 RON)

Iulie si August:

marti, joi, sambata, orele 18.00 (tarif 4 RON)

mili1983
[06.02.10 20:39:58]

Multumesc frumos.

turist_calatorescu*
[17.03.10 22:23:36]

Mda, duminica inchis, sac, plimbati-va zilele lucratoare dragi romani

Si va mai spun eu ca si sambata am gasit-o tot inchisa

Ma si gandeam... oare o fi deschisa vreodata?

La mai mare pt turismul romanesc! Ca la mai tare nu pot sa-i urez, ca e destul de tare...de cap!

gushpi
[26.03.10 12:15:48]

eu voi mai adauga poze din exterior (am ajuns acolo intr-o zi libera)

cat costa sa faci poze in interior?

[31.01.15 18:36:10]

Mutat în rubrica "Biserica Neagră și alte biserici din orașul Brașov, BRAȘOV" (nou-creată pe sait)

creivean, Cristian_h*, gushpi, mili1983, turist_calatorescu*
Alte impresii din această RUBRICĂBiserica Neagră: