ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.10.2015
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 15.07.12
SEP-2015

Puţină istorie, puţină aventură

Toate vizitele din Mexic au costat peste 100 de dolari de persoană. Deci trebuie să ai ceva bani de buzunar chiar dacă mergi la “all inclusive” pentru că în Mexic ai ce vizita! Trip-ul la Tulum a fost cel mai deosebit dintre cele făcute în Mexic. Vedeţi şi reviewurile de la Playa del Carmen şi Chichen-Itza, dacă doriţi să mai citiţi despre impresiile mele din Riviera Maya.

Nu a durat mult să ajungem la Tulum. Acesta este alt oraş antic, dar din nou nu voi înşira istorie, ci impresii. Mi-a plăcut de ghidul de aici. Deşi pe microbuz am avut alt ghid, tare glumeţ, la Tulum a fost unul mai bătrân şi foarte înţelept. Ne-a povestit despre importanţa oraşului, cum făcea economie (este şi port), cum s-au extins oraşele mayaşe până a dispărut jungla (care a reapărut după dispariţia civilizaţiei), cum îi fraiereau mai marii pe cei din popor cu echinocţiile şi solstiţiile, când ştiau ei după soare când vine sezonul ploios şi cel secetos şi aşa ei păreau mari prevestitori şi prostimea îi venera. Ne-a arătat şi poze dintr-o carte cum arăta înainte şi altele. A explicat pe îndelete şi la final ne-a spus să ne bucurăm de pauza în care să urcăm până sus pe stânca ce mărginea Tulumul de ocean şi să admirăm oceanul de acolo, să medităm, să tragem aer adânc în piept. Din păcate nu am mai avut timp rămas să coborâm la ocean să ne bălăcim. Asta tare nu-mi place la tururile organizate... graba…

A fost foaaaaarte cald, groaznic, mai greu ca la Chichen Itza, la Tulum. Nu prea era umbra, ci era tot siteul... cam ca la Sarmisegetusa ca stil. Aşa că ne ţineam după ghid şi umblam cu capul în soare pe aleile dintre ruine. Aveam pălărie dar muream de cald la cap. Din nou, e mult praf si nu e de mers în şlapi în astfel de locuri! Siteul e foarte frumos şi merită să ai mai mult timp să stai să te uiţi, să cercetezi pe îndelete ruinele, să observi figurile desenate, să stai şi tu întins undeva la umbră, alături de igoanele întinse la soare pe ziduri… Sa vii chiar cu un ghid scris, o carte despre locul respectiv şi să descoperi singur…

Trip-ul a mai inclus ca după Tulum să mergem în “aventura mayaşă” şi anume să ne dăm cu tiroliana (zip-line), şi alte astfel de activităţi (puteam achiziţiona şi dat cu atv-ul prin junglă), dar şi la cenote (râuri subterane cu apă potabilă).

Astfel că pentru prima oară în viaţă m-am dat pe zip-line, dar nu a fost unul aşa mare, doar 3 turnuri şi cu înălţimi diferite 10-30 m. Nu mi s-a părut chiar aşa grozav cum aş fi crezut. A durat puţin şi nu aveam timp să văd ceva prea bine de acolo de sus. Doar senzaţia de zbor rapid.

Cenota, de această dată, nu mai era una descoperită, ci un adevărat râu sau peşteră cu apă subterană. Ne-au dat echipament de snorkeling (tub, ochelari, vesta, labe) şi ne-au trimis la apă. La început mi s-a părut rece ca gheaţa şi mă gândeam în ce naiba m-am băgat, că nu se poate să intrăm cu tot corpul în ceva rece ca... Bâlea Lac... dar ne tot trimiteau mai adânc ca să ne facă poze (ce trebuiau plătite separat, evident, ca să le avem...). Şi aşa încetul cu încetul m-am obişnuit cu apa iar aventura a fost… Doamne! Ce minunăţie mi-a fost dat să văd!! Cu ochii în apă, prin ochelari, ne-am strecurat printr-o intrare îngustă, printre stalagmite şi stalactite, aproape frecându-ne burţile de “podea”. Dar am trecut cu bine prin partea asta si ne-am bucurat ochii cu atâtea formaţiuni minunate, cu toate stalagmitele luminate de beculeţe puse jos pe podeaua peşterii. Am văzut iar peştii aceia mici, negri, cu mustăcioare. După partea îngustă, peştera s-a lărgit foarte mult, s-a adâncit la vre 3-5 m, si ne-am învârtit liberi pe acolo cu capetele în apă admirând. Superb! Păcat că tehnologia nu ne permite să facem poze la tot ce le e dat ochilor să vadă!

Dar din nou, din păcate, nepregătiţi, nu am luat nişte prosoape sau şlapi cu noi acolo ca să ne ştergem. Noroc doar cu căldura tropicelor.

A fost minunat…

Dar când am plecat din Mexic am simţit că nu am văzut atât cât aş fi visat, şi că ar mai fi fost atâtea si atâtea de văzut! Din cele 7 zile în Mexic, două aproape complet le-am consumat cu vizitele la Chichen Itza şi Tulum, o dupămasă la Playa del Carmen, şi în rest am încercat să ne şi odihnim şi să ne bucurăm de ce ne ofere hotelul, de snorkeling, de piscine. Dar nu e de ajuns zău aşa! În Mexic ai ce face şi trebuie să stai cât mai mult, cât te ţin buzunarele! În alte ţări din Caraibe nu ai atâtea de vizitat (gen Cuba), dar Mexicul îşi vinde foaaaarte mult cultura mayaşă. Ce o fi fost în 2012 acolo? :))) De altfel încearcă să-ţi lase o impresie cât mai bună însoţindu-te până ieşi din ţară. De exemplu la Cancun la aeroport, cât de urât mi s-a părut la venire, pe atât de luxos mi s-a părut la plecare, toate magazinele de după securitate îţi dădeau impresia că eşti într-un mall de capitală. Şi din nou o mulţime de produse legate de cultura mayaşă într-un fel sau altul. Oh şi fanii Forrest Gump ar avea o surpriză la aeroport, pentru că în Mexic şi SUA se pare că funcţionează lanţul de restaurante Bubba Gump shrimp. co :))

În completare, vă puteţi uita la toate pozele mele de la diferitele articole din rubrica Mexicului ca să vă daţi seama mai bine despre ce am vorbit.

Trimis de alle4295 in 20.10.15 22:23:24
Validat / Publicat: 21.10.15 10:57:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AMERICA DE NORD.

VIZUALIZĂRI: 2937 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alle4295); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 foarte multe iguane puteţi vedea aici pe ruine

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Tulum: