ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.01.2010
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 17.03.08
JUL-2009

Croaziera pe Adriatica si Golful Kotor - Nu ratati croaziera cu vaporul pana la Kotor

Este una din cele mai frumoase croaziere care se pot face din Budva. Croaziera incepe dimineata, imbarcarea se face de la "docul" central din Budva. Sunt multe vapoare care fac aceasta croaziera, noi am mers cu cel mai mare. Este o experienta foarte frumoasa, se pleca din Budva, pe adriatica, direct in larg. Se vede toata zona de coasta - Budva, apoi plaja nudistilor, apoi- daca aveti noroc - puteti vedea delfini urmarind vaporul. Pe vapor puteti comanda mancare, bere, etc ( contra cost ), nu va faceti probleme in acest sens.

Atentie mare insa la soare - este foarte puternic in larg!!

Ajungeti apoi in locul de unde se intra din Marea Adriatica in Golful Kotor (Boka Kotorska), cu bastioane vechi, de aparare, pe ambele maluri, precum si pe o mica insulita la intrarea in golf. De aici, in stanga, practic incepe Croatia.

Tot in aceasta zona este si Grota albastra, unde trebuie sa intrati sa faceti o baie.

In golful Kotor veti vedea pe stanga statiunile Igalo si Herceg Novi, veti mai vedea si vila de vacanta a lui Tito - fostul presedinte sarb. Ve-ti vedea si o gramada de vase de croaziera, chiar si corabii (de agreement - evident).

Golful Kotor se zice ca este unul dintre cele mai frumoase golfuri din lume si cam asa este, peisajele sunt superbe. Cand ati ajuns in oraselul Kotor, este obligatoriu sa faceti o vitita in orasul vechi (old town) este foarte aproape de port. Este o zona aflata in patrimoniu Unesco si merita vizitata. Veti gasi aici chestii unice - Muzeul Marinei (exceptional), biserici si cladiri, foarte vechi, etc. De asemenea, sunt si magazine de suveniruri, terase si restaurante.

Daca aveti timp, puteti urca pe munte, la fortareata Sveti Ivan, pentru ca panorama cere o aveti de acolo asupra intreg goilfului este unica. Atentie, se urca pe jos, sunt peste 1000 de trepe, costa 1 Eur- parca, dar merita. Dupa ce ati terminat cu fortareata, puteti "rade" o halba de bere rece Nis si apoi imbarcarea inapoi pe vapor.

Drumul inapoi spre Budva este la fel de interesant ca si la venire, mai apar delfini, din nou. Se ajunge dupa amiaza inapoi la Budva.

Asadar - dupa parerea mea - asta e cea mai intereseanta croaziera de 1 zi ce se poate face din Budva

Trimis de presario in 31.01.10 15:59:52

VIZUALIZĂRI: 14576 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (presario); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Croaziera cu vaporul Budva - Kotor, plecarea din Budva

Diaura*
[31.01.10 16:14:17]

Pentru mine este foarte important ce ai povestit. La vara voi merge la Budva si banuiala mea ca de acolo se pot face croaziere, mi-ai confirmat-o.

Mai spune-mi te rog daca este o destinatie scumpa, sau medie. Adica de cati bani as avea nevoie fara sa arunc cu ei in toate partile,dar mancand bine si facand excursii optionale in zona. Apropo...ce se mai poate face pe acolo in afara de croaziera?

[31.01.10 17:02:06]

DIAURA - Cand am fost prima data, in 2001, era o destinatie ieftina. Preturile erau in DM.

Muntenegru nu are moneda oficiala proprie, deci atunci foloseu DM. Dupa aceea au trecut la Euro. Ddatorita afluxului de turisti, ap cam pastrat preturile, dar le-au convertit din DM in Euro.

Deci, acum este o destinatie medie.

Repet, poti manca si relativ ieftin, cu catia Eur / pesoana, la diverse terase, sau restaurante self service. Poti manca si mediu, poti manca si scump. Nu trebuie sa-ti faci probleme in acest sens. Este o statiune in care te poti incadra cu orice buget - mic, mediu, mare.

Ca si croaziere - obligatoriu cea de 1 zi la Kotor, cu vapor mare.

Ar mai fi cea la Sv. Stefan, care se face din ora in ora. Iei vaporasul, te duce la Sv. Stefan, te lasa acolo, faci turul insulei si cand esti gata te imbarci inapoi. Dureaza total 2, max 3 ore, depinde cat stai pe insula.

Poti merge o zi sa faci plaja la Becici (2 km in stanga) cu trenuletul.

Seara, ai ce face, sunt nenumarate variante, indiferent daca esti familie cu copii (mai mai sau mai mici), indiferent daca vrei sa megi in cluburi, etc.

Sunt si o gramada de festivaluri, spectacole, etc. Daca mergi cu masina, recomand ca la intoarcere sa veniti prin Croatia, sa vedeti Dubrovnik-ul si - daca mai aveti inca o zi - lacurile Plitvice - sunt ceva unic in lume.

[31.01.10 19:03:43]

diaura, noua nu ne ajungeau 60 euro la zi pt mancare in oras (budva, anul trecut), asta daca nu doresti sa mananci numai sandwich-uri, clatite si mici (cevapi, denumirea lor).

Am incercat si metoda cu aprovizionarea in apartament, de 100 euro am mancat vreo 2-3 zile. Poti manca fructe, iaurt, cornuri, astea sunt ieftine.

Cumparaturi poti face in Ulcinj (vreo 50km spre granita cu Albania) unde preturile sunt chiar mici, mici (un pranz afost 15 euro pt. 3 persoane), asta daca mergi cu masina altfel esti destul de limitata locului (faleza, centrul vechi, discoteci si tarabe cu chinezisme si foarte scumpe (un costum de baie intre 30-100 euro).

[31.01.10 19:07:55]

este bine de stiut 2 sezlonguri in budva intr 5-8 euro cateodata platesti si umbrela separat.

Diaura*
[31.01.10 19:28:39]

Multumesc pentru raspunsuri si informatii. Mai am o ultima intrebare ( acum); mai stie unul din voi cumva cat a costat croaziera ? ....asa de curiozitate, caci oricum o voi face.

[31.01.10 19:32:23]

da intre 120 si 160 euro (la agentia cu. care am plecat eu) de persoana ,in camera,parca 10 zile.

[31.01.10 19:45:09]

Pt mancare cred ca o suma de aprox 30 Eur / zi este super Ok. Repet sunt variante si mai ieftine - restaurante self service, sau seara daca manaci o pleskavita ( imensa si delicioasa ) + o clatita, nu mai ai nevoie de nimic, in afara de o bere si iesi astfel mai ieftin.

De asemenea, am zis ca sunt o gramada de market-uri de unde poti cumpara mancare pt camera.

La Ulcinj nu am fost ( inca ) deci nu stiu cum e.

Sunt si variante mai scumpe - de ex daca seara mananci la un restaurant pescaresc de pe faleza, costa aprox 30 Eur doar cina, in functie de ce "specialitati" mananci.

Daca mergi in club, asta iarasi este "suplimentar".

La Trocadero - cel mai celebru club din Budva, uneori este free-entrance, daca nu canta vreun invitata, dar atunci este foarte aglomerat.

Daca au pe cineva invitat, atunci poate sa fie cu intrare 4-5-chiar 10 Eur / pers, in functie de cine este invitatul. Oricum de majoritatea dintre acesti invitati nu ati auzit niciodata, dar este o experienta foarte placuta.

Noi am fost intr-o seara cand a cantat Dara Bubamara si a fost intrarea 4 sau 5 Eur de persoana, nu mai stiu exact. Consumatia la club a mai fost inca aprox 60-70 Eur , parca, la 4 persoane ( coniac, bere, cocktail-uri, alune ). Dupa ce si-a terminat Dara Bubamara show-ul ( excelent dealtfel ) a fost muzica de club.

La plaja, sezlongurile se platesc, intradevar 2-3, chiar 4 Eur de bucata, ion functie de zona.

La 2 sezlonguri era o umbreluta, nu ma platit umbreluta separat.

PS = la Kotor se poate merge si cu masina, eu am fost in 2001, sunt aprox 20-30 km din Budva, dar cu vaporul este cu totul altceva

[08.03.10 22:21:40]

presario am atasat aceasta melodie, in cazul in care consideri ca nu este potrivita, lasa un semn!

[09.03.10 08:42:47]

Super melodia.

Este OK.

[23.04.10 18:43:35]

webmaster, te rog sa atasezi - daca se poate - melodia asta. Multumesc

Ioana_Ioana
[20.07.11 17:01:03]

cat a fost croaziera? nu stiam dse aceste croaziere si am fost in mai

[29.11.12 09:18:08]

Mutat în rubrica "Excursii optionale in/din Budva" (nou-creată pe sait)

vladusorin
[27.04.17 12:45:47]

Cine a facut croaziera de o zi din Budva spre Kotor? Cat costa, este necesara rezervare anterioara, sunt mai multe vase care efectueaza transportul, se poate ajunge la Blue Cave, etc

Diaura*, Ioana_Ioana, mariana, presario, vladusorin
Alte impresii din această RUBRICĂExcursii opționale în/din Budva: