ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.01.2010
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 17.03.08
JUL-2009

Vacanta de vis la Budva - perla Muntenegrului

Budva este cea mai frumoasa si mai animata statiune din Muntenegru, pe riviera Adriaticii. Pt cei care vor sa mearga, le recomand cu plecare - eu am fost de 3 ori, in 2001, 2003 si 2009 si de fiecare data a fost super.

Puteti merge cu masina, traseul este prin Timisoara, apoi Belgrad, Cacak, Uzice, Bjelo Polje, Podgorica si final Budva, sunt aprox 630 km din Timisoara (aprox 700 din Arad, sau aprox 800 din Oradea). In Belgrad este foarte greu sa va descurcati daca nu aveti GPS, pt ca nu prea sunt indicatoare. Este bine sa aveti o harta, sau intrebati pt ca sarbii va vor ajuta. Dupa ce iesiti din Belgrad, spre Cacak, deja nu mai este o problema, drumul este doar inainte si sunt indicatoare spre Podgorita (capitala Muntenegrului).

Intre Serbia si Muntenegru nu este vama ci doar punct de cotrol acte.

Peisajele sunt superbe, mai ales prin muntii - canioane ca in filmele cu Winettou. Dupa ce iesiti din Podgorita, urmariti indicatoarele spre Bar si Petrovac (E65-E80). Nu mergeti prin Cetinje, pentru ca acest drum este mai rau. Apoi, inainte de Petrovat, faceti dreapta spre Budva.

Se poate merge si cu avionul, sunt agentii din Timisoara care au sejururi cu avion la Budva (transfer Timisoara - aeroport Belgrad - apoi zbor la Tivat si transfer Budva, sau chiar charter Timisoara - aeroport Tivat. Aeroportul Tivat este la aprox 15 km de Budva).

Asa cum ziceam, Budva este o statiune superba, ideala pt un sejur sau week-end la Adriatica. Veti gasi zeci de variante de cazare, de la cele mai ieftine, pana la cele mai scumpe. Puteti sa alegeti varianta sa cumparati sejurul din Romania, sau sa mergeti pe cont propriu, pt ca veti gasi acolo variante de cazare (exceptie luna august - cand este foarte aglomerat si e bine sa aveti cazarea asigurata atunci)

In 2001 am stat la "Vila lu' Zorita" - nu stiu daca are vreo denumire oficiala, dar asa o stia toata lumea. Este foarte aproape de Hotelul Blue Star (care atunci era in constructie), pe str Mainski (Mainski put). O vila buna, camere sunt mici, dar moderne, cochete. Pretul a fost derizoriu - aprox 40 DM/noapte, pe vremea aia. Vila nu avea probleme cu alimentarea cu apa.

In 2004 am stat la un minihotel (cu apartamente) - nu mai stiu cum se chema - pe strada principala (Jadranski put), peste drum de Complexul Solvenska. Minihotelul era Ok, dar avea probleme de alimentare cu apa.

Atentie deci la alimentarea cu apa!!!

Se stie ca unele zone din Budva (poate chiar toate) au probleme cu debitul de apa la orele de varf, adica dupa ora 17. 00, apa la dus si robinete curge doar sub forma de picaturi!!! Cel mai bine este sa intrebati inainte Agentia de la care cumparati sejurul, sau vila la care vreti sa faceti rezervare daca au probleme cu apa.

Multe vile/hoteluri si-au rezolvat aceasta problema prin schimbarea racordurilor la sistemul de alimentare cu apa al statiunii, sau prin forarea unui put propriu de apa.

In 2009 am stat la Hotel Kangaroo, tot pe strada principala. Este un hotel foarte bun, relativ noi, camere curate, mobilier nou, etc. Camerel au AC, iar unele au si jacuzzi. Hotelul are restaurant propriu, foarte bun si are parcare proprie. Nu are probleme de alimentare cu apa!!!

Detalii gasiti pe http://www.budva.com/accommodation/index.php? a=h&b=1&id=50&i=Kangaroo

In general - in Budva - este o problema cu parcarea, mai ales in iulie si august.

De asemenea sunt si alte variante de cazare foarte bune, la preturi superrezonabile, le gasiti pe site-urile agentiilor din Timisoara care ofera sejururi in Muntenegru, iar "ecouri" despre ele le gasiti pe acest site.

Budva este destul de aglomerata chiar si in iunie, iulie sau septembrie, iar in august este extrem de aglomerata. Cel mai bine - dupa parerea mea - este in iunie sau septembrie. temperaturile sunt Ok si in aceasta perioada, iar marea este destul de calda.

Preturile la mancare sunt normale ( medii ), dar gasiti si restaurante foarte scumpe cu preturi mari. Sunt foarte multe locuri unde poti manca cu cativa Euro, pe saturate, sunt si cateva restaurante gen "impinge tava". O sa ramaneti placut impresionati despre marimea portiilor din Muntenegru (si Serbia, in general) - portiile sunt foarte mari! Nu ratati cotletul de porc (bela vesalita) este delicios, sau celebra "pleskavita" - o gasiti la tot pasul. De asemenea, clatitele sarbesti sunt foarte bune. Sunt si multe market-uri, de unde puteti cumpara tot ce aveti nevoie - alimente, articole de plaja, etc. Berea locala - NIS - este foarte buna.

Seara, mai ales in august, este "nebunie" pe faleza dintre Old Town si Slovenska Plaza. Este om langa om.

Ca variante pt distractie nocturna - Clubul Trocadero este unul din tre cele mai bune si celebre din Budva. Atmosfera este electrizanta acolo. De asemenea, sunt o gramada de terase, restaurante, pub-uri, in Old Town, langa port, cu muzica foarte buna, pt toate gusturile.

Oraselul vechi (old town) este superb - cladiri foarte vechi, stradute inguste, magazine de suveniruri, haine, etc

Este si un trenulet care face legatura cu statiune vecina - Becici, puteti face o vizita si acolo. Nu ratati o tura cu hidrobicicleta pana la insula Sveti Nikola din fata statiunii Budva, sau o tura cu vaporasul pana la Sveti Stefan - urmatoarea statiune dupa Becici.

Sveti Stefan este o insula, unita de tarm, este un hotel foarte vechi acolo, gen fortareata.

Se pot face si alte croaziere - cu vaporul - din Budva - spre Kotor, sau spre Dubrovnik (Croatia), dar acestea dureaza de dimineata pana seara. Croaziera la Kotor si golful Kotor merita sa o faceti pt ca este super.

Deci, per ansamblu, Budva este o destinatie foarte buna de vacanta (sau chiar week-end) pentru cei din vestul tarii.

Trimis de presario in 31.01.10 15:02:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MUNTENEGRU.

VIZUALIZĂRI: 15590 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (presario); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Budva 2009 - aleea centrala ( jadranski put )

webmaster77 [31.01.10 15:23:01] »

Mutat la "Excursie Budva" - sectiune deja existenta pe site-ul nostru.

Diaura* [31.01.10 16:23:28] »

Am mai aflat si de aici cate ceva. Dar nu vad cum as putea rezolva problema cu apa la hotel. Nu cred ca daca intreb este cineva fraier sa recunoasca " da, la noi apa nu curge bine....cautati va rog alt hotel", iar in cazul meu, chiar nu pot alege.

presario [31.01.10 17:05:20] »

Pt diaura - Agentiile importante din Timisoara, care ofera sejururi in Muntenegru ( sunt vreo 3 ) daca intrebi, iti precizeaza clar care hoteluri si vile au probleme de alimentare cu apa, pt ca s-au lovit in alti ani de "reclamatii" in acest sens.

Plus ca ai varianta sa intrebi inainte pe acet site, ca doar de3 aia e facut.

Diaura* [31.01.10 17:13:34] »

Nu stiu daca e bine sa spun ( daca nu webmastr va sterge ) ; vacanta am castigat-o chiar aici pe acest site; deci nu e pe vrute. Dar cu siguranta voi intreba la agentia care a facut sejurul cadou, ce stie despre vila Ivana. Multumesc pentru ambele raspunsuri.

pepsi70ro [31.01.10 17:25:28] »

Felicitari pentru modul in care ai descris vacanta din Muntenegru. Simplu si foarte concis! Votul si admiratia mea.

Pe acea vacanta am pus si eu ochii, dar Diaura mai sprintena mi-a luat-o inainte. Oricum, distractie placuta acolo. Dupa cate am citit se merita!

presario [31.01.10 18:33:20] »

Pt Diaura - agentia "respectiva" de la care ai castigat sejurul este una dintre cele mai bune din Timisoara, pe relatia Muntenegru si Croatia, deci te vor sfatui -sper in mod corect.

Despre vila Ivana nu stiu nimic, intraba la ei si citeste forum-urile. Sper ca e OK.

Cu siguranta ca ar trebui sa existe si posibilitatea sa poti face - contra cost - upgrade la sejurul tau, de perioada, de nr zile suplimentare, de pret, de alta vila sau hotel, etc.

7 zile la Budva e cam putin. Minim 10 ar trebui.

Admin [31.01.10 19:27:40] »

Diaura: am stat la vila Ivana acum doi ani, NU ai absolut nicio problema cu apa, are alimentare proprie.

mariana [31.01.10 19:29:01] »

diaura, anul trecut am locuit intr-o vila peste drum de vila ivana, am mai vorbit cu romani cazati acolo, au spus ca este in regula, camere au fost curate, dar nu au parcare si trebuie sa te descurci cum poti.

Vila este ceva gen bloc cu 4 nivele cu terase si este amplasata intr-o intersectie destul de zgomotoasa asa ca te sfatuiesc sa eviti- cu fata la mare - pt. ca nu prea o sa dormi noaptea in liniste (spun din experienta 2009 iunie).

Si daca nu ai vreme buna sunt suficient si 4 zile iar marea este doar o dunga din balcon asa ca terasa spre mare este un fel de-a spune, dar ai si un mare avantaj este aproape de centru, ai magazine alimentare langa si atentie nu avea numele niciunde scris pe ea. (ia adresa de acasa, str si nr).

mariana [31.01.10 19:35:08] »

daca vii la intalnire mai povestim atunci tot ce te intereseaza

Diaura* [31.01.10 19:37:22] »

Sigur vin. Multumesc inca odata...ne vedem si ascult sfaturi si povesti.

microro [16.04.10 11:01:59] »

Cine poate sa-mi spuna daca RCA auto de la ASTRA este buna si pentru Muntenegru !?

Va multumesc !

presario [16.04.10 11:08:32] »

Orice RCA ( si carte verde implicit ) de la orice firma este buna daca casuta cu Muntenegru si Serbia nu este "taiata".

Sanziana [16.04.10 11:08:44] »

cei de la Astra?

webmaster77 [16.04.10 11:42:42] »

@microro, nu mai pune aceeasi intrebare in 10 locuri. eventual apeleaza la rubrica intrebari/raspunsuri a sectiunii, coloana din stanga.

data viitoare vei fi sanctionat.

microro [16.04.10 12:46:16] »

bai nenica da ce e aici inchisoare ia uite... [.......].

webmasterXY* [16.04.10 12:50:07] »

Dat fiind limbajul folosit se pare ca ne vom spune adio aici.

Drum bun!

presario [23.04.10 18:41:59] »

webmaster, te rog sa atasezi - daca se poate - melodia asta. Multumesc

webmaster13 [23.04.10 21:29:12] »

cu placere am atasat melodia solicitata , auditie si lectura placuta!

presario [23.04.10 21:35:32] »

Ma bucur ca iti place.

Multumesc.

mariobrother [14.06.10 11:21:34] »

cel mai bun review de pana acum. in septembrie mergem si noi. numa bine

prisad [28.06.10 12:57:12] »

Este, cu adevarat, o statiune frumoasa. Se poate ajunge si pe traseul Russe- Sofia-Skopie-Pristina Pea-Podgorica-Budva. Drumul este foarte bun, trecerile la granita se fac usor iar privelistea este interesanta.

Recomand traseul acesta pentru cei care se pot opri pentru a vizita Skopie, pentru cei care nu se dau in laturi sa viziteze Ohridul, pentru cateva zile si pentru cei care sa treaca prin Kosovo nu ar fi o problema.

Si aici (Kosovo) sunt unele locuri demne de vizitat, cateva manastiri foarte frumose. Am observat ca unele dintre aceste manastiri sunt descrise chiar pe acest site.

rodis [23.07.10 11:24:26] »

Ati putea va rog sa-mi spuneti si mie ce agentii din Timisoara ar putea oferi informatii despre sejururi in Muntenegru?

webmasterXY* [23.07.10 11:37:03] »

Pentru sejururile in Muntenegru, AmFostAcolo.ro a ales ca partener Peter Turism Timisoara. Din experientele noastre iti putem garanta ca au personal specializat pe aceasta destinatie si iti vor pune la dispozitie informatiile necesare pentru alegerea sejurului dorit.

Vacanta placuta!

Diaura*, mariana, mariobrother, pepsi70ro, presario, prisad, rodis