ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.10.2015
ÎNSCRIS: 02.05.10
STATUS: APOLLO
AUG-2015
2 AD. + - COPII

Lilalo, un hotel tare „mişto”

De regulă, nu folosesc în review-uri cuvinte din argou, însă de data acesta am încălcat regula găsind o rimă tare potrivită pentru numele acestui hotel din Paralia Katerini pe care l-am ales pentru a sta intermediar spre şi dinspre Peloponez. Şi nu o noapte ca de fiecare dată, ci chiar două-trei, pentru că a fost pe placul nostru, chiar dacă mâncai, din centrul staţiunii o pâine bună, până la Lilalo. Însă, asta ne-a convenit de minune deoarece fiind construit în cea mai nouă şi îndepărtată arie din Paralia Katerini, ba chiar în Paralia Kallitheas, spre Korinos ne-a oferit discreţia dorită scăpând de sentimentul de apăsare dat de hotelurile şi vilele înghesuite din staţiune, unde dacă vrei să stai puţin pe balcon să-ţi bei cafeaua, spre exemplu, trebuie să-ţi asumi riscul să se holbeze juma' de staţiune la tine în ceaşcă. Nici preţul nu e unul foarte piperat, fiind un alt avantaj al locaţiei.

La Lilalo te izbesc vizual culorile tari, la propriu, de galben, portocaliu şi verde în care este zugrăvită clădirea pe dinafară şi pe dinăuntru, dar nederajante, chiar vesele, răspândind bună-dispoziţie, cu o arhitectură îndrăzneaţă. Are camere de toate felurile, vreo 60 în total, duble, single, triple, cvadruple, dispuse pe două dintre cele trei niveluri (adică la etaje), parterul fiind dedicat în integralitate administraţiei. Oferind un sistem self-catering, el a fost construit în 2009, cu toate acestea este foarte bine întreţinut, că ai zice că e nou-nouţ. De cum intri, olfactiv, te „loveşte” un iz puternic de curăţenie proaspătă dat de diversele loţiuni pe care fetele responsabile cu dereticatul le folosesc fără a face economie. De fapt, această calitate a stat la baza alegerii hotelului Lilalo ca loc intermediar de cazare, întrucât în trecut am mai avut şi experienţe mai puţin plăcute cu cazările intermediare în Paralia Katerini. Cele trei zile de la sfârşitul lui august am fost cazaţi într-o cameră dublă, iar în celelalte două, după întoarcerea din Peloponez într-o cameră cvadruplă, deşi eu făcusem rezervare tot pentru una dublă, preţul solicitat şi plătit fiind pentru camera dublă.

Cei mai mulţi dintre turiştii de la Lilalo au fost polonezii pe care autocarele lor îi aduceau la interval de două-trei zile, însă am întâlnit şi cehi, slovaci, unguri, puţini români, sârbi deloc. Oricum, hotelul avea legături puternice cu agenţii de turism din Polonia, părea că acesta era destinat cu prioritate polonezilor, până şi plitele electrice din dotarea chicinetelor aveau instrucţiunile de utilizare numai în poloneză. Pentru noi acest lucru n-a contat prea mult, atâta vreme cât am fost respectaţi şi bine trataţi ca turişti, fiindu-ne oferite condiţii decente de cazare.

Plaja

Distanţa până la marea ce se vedea romantic din balcon în lateral nu este prea mică (circa 200 m), mai ales dacă este străbătută pe străzile şi aleile foarte generoase din această parte a Paraliei Katerini, contrar înghesuielii care se întâlneşte în inima Paralia Katerini, semn că, din punct de vedere urbanistic, lucrurile au mai evoluat în această staţiune. Inventivi din fire, turiştii au căutat o cale mai uşoară către plajă şi au făcut o potecă ce taie de-a dreptul câmpul ce o desparte de acesta, aşa încât ai impresia că nu mergi la plajă, ci „la cules”. Glumesc, desigur, numai că pământul ar putea deveni moale în urma unei eventuale ploi, şi-atunci, această potecă directă n-ar mai folosi la nimic. La plaja din această zonă noi oricum am fi venit, căci este mult mai lată şi mai puţin aglomerată decât cea situată mai spre centru, în felul acesta scăpând de senzaţia de „sardine din conservă”, un alt atu ce a înclinat balanţa spre Lilalo. Acesta oferă şezlonguri gratuite la beach-barul/terasa proprie Cocus situată chiar în dreptul hotelului, pe plajă ce este o clădire mare, de o formă neobişnuită şi frumos amenajată pe care o ştiam din anii trecuţi, cu condiţia unei comenzi minime: o cafea sau o băutură.

Dar, să revenim la Lilalo! La parter are recepţia deschisă de dimineaţa până seara târziu şi dacă cumva momentan nu e nimeni, apare imediat cineva din preajmă după ce în prealabil faci apel la un buton ce te-ndeamnă să-l apeşi. Personalul este extrem de amabil şi agreabil, în acelaşi timp. Tot la primul nivel, vecină cu recepţia, există o zonă de relaxare şi de şedinţe, formată din câteva mese cu scaune şi câteva canapele folosită de internauţi căci semnalul wi-fi este mai puternic aici şi de ghizii ce-şi dădeau întâlnire cu turiştii lor pentru comunicări de ambele părţi. Există şi un automat de snacksuri, cafea şi sucuri pentru a face mai plăcută navigarea pe internet, iar la panoul de perete sunt afişate în mai multe limbi, printre care şi română, dar şi engleză, regulile hotelului.

Pe timpul nopţii, din motive de securitate, uşa hotelului se încuie, de aceea la sosire se distribuie atât cheia camerei, cât şi cea de la intrareaa în hotel.

Parcarea

Un alt motiv serios pentru care am decis în favoarea Lilalo a fost parcarea sa largă şi în siguranţă, eliminând riscul de lovire din manevre mai greu de realizat, spaţiul fiind foarte generos. În curte există o mică zonă de agrement ce constă într-un jacuzzi de dimensiuni reduse şi ceva mai încolo, un grătar ce pot fi folosite de oricare dintre turiştii proprii. În continuarea acestora se întinde o grădină cu flori, arbuşti şi palmieri bine îngrijită ce, desigur, nu poate fi călcată decât de personalul ce se ocupă de ea.

Camerele

Dotate cu mobilier destul de nou şi de un bun gust surprinzător, încă de la intrare, camerele sunt uimitoare. Totul străluceşte şi miroase a curat, că ţi-e milă să faci urme, mai cu seamă că pardoseala din gresie de culoare închisă reliefează orice. Un pat matrimonial (sau două paturi mari cum am primit a doua oară), două noptiere, un dulap pentru haine, o masă cu două/patru scaune, o oglindă mare, o etajeră, un cuier cu pantofar la intrare reprezintă piesele de mobilier modern ale camerelor. Dulapul avea suficiente umeraşe şi sertare pentru depozitare, pături şi perne de rezervă. Prosoapele, câte două de persoană, ne aşteptau pe pat/paturi. Aerul condiţionat avea cost suplimentar de 5 euro/zi, în primele trei zile fiind necesar, deoarece am prins o vreme caniculară la sfârşit de august. Suspendat de aşa manieră încât vizibilitatea să fie perfectă din pat, televizorul este prevăzut cu o multitudine de canale, la cele greceşti fiind adăugate şi cele de ştiri englezeşti dar şi unele din ţările est-europene presupuse de origine ale musafirilor (chiar şi româneşti).

Chicineta

Pe un colţ al camerei se desfăşoară chicineta constituită din frigiderul mediu ca mărime, dar absolut necesar, chiuvetă, plită electrică foarte modernă bine „aşezate” pe un perete. Deasupra spaţiilor de depozitare de sus era montată o hotă foarte eficientă, iar înăuntrul lor, se găseau veselă şi vase de gătit speciale pentru plita electrică. Trebuie să subliniez că totul era de bună calitate, foarte curat, iar diversitatea ustensilelor şi tacâmurilor mi-a lăsat o impresie foarte plăcută. Cred că a fost prima oară când n-am mai avut nici o clipă senzaţia de inimă strânsă la atingerea paharelor şi altor vase. Locul de luat masa era în celălalt colţ al camerei, reprezentat de masa rotundă cu scaunele aferente, bine înglobate în ea.

Baia

Baia a fost o altă surpriză plăcută, de mărime medie, nicidecum minusculă cum am mai avut în Paralia Katerini, cu pereţii şi pardoseala din faianţă/gresie bine placate, dând un aer de eleganţă, dacă se poate spune aşa. La fel, curăţenia era desăvârşită, obiectele sanitare fiind impecabile. Duşul n-a avut cabină, doar perdeluţă care s-a comportat bine, nelăsând apa să invadeze pardoseala. Exista şi-o poliţă cu rafturi suprapuse numai bună de aranjat propriile produse de îngrijire personală. Consumabilele puse la dipoziţie au fost suficiente şi de bună calitate.

Balconul

Acesta a fost elementul care a „făcut diferenţa” clară între Lilalo şi alte locuri de cazare din Paralia Katerini, întrecându-le detaşat, întrucât în afara vederii la mare, oferă o bună discreţie faţă de clădirile vecine, dar nu şi faţă de vecinii din camerele alăturate, din păcate, acestea fiind foarte apropiate unul faţă de celălalt. Dar, cu un pic de efort comun, se poate depăşi acest inconvenient, nefiind nevoiţi să stăm şi noi şi vecinii laterali în balcon simultan.

Pe de altă parte şi balconul era dotat cu o masă circulară metalică cu scaune, un uscător mobil de rufe iar parapeţii săi fiind din sticlă groasă încastrată în beton. Este inutil să vă mai spun că aceeaşi curăţenie caracteristică se întâlnea chiar şi pe balcon.

Conculzie

După atâtea puncte tari, dar şi câteva mici neajunsuri la care aş mai putea adăuga la acestea din urmă şi lipsa plaselor de insecte, nu pot decât să spun că şederea noastră la Lilalo a fost una foarte plăcută şi deosebit de relaxantă. Un raport excelent calitate/preţ. De aceea recomand cu mâna pe inimă acest hotel tuturor celor ce doresc să petreacă nopţi intermediare şi de ce nu, chiar vacanţe în Paralia Katerini!

Trimis de irinad in 12.10.15 07:41:10
Validat / Publicat: 12.10.15 12:23:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2965 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P07 O yogină rusoaică exersând la prima oră, pe plajă

[12.10.15 08:24:57]

@irinad - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

irinadAUTOR REVIEW
    [12.10.15 08:40:45]

@webmaster70 - Da, întocmai acolo este!

calatorul
    [13.10.15 16:15:32]

Inspirata rima si frumoase poze. Multumim pentru informatii, am oprit si eu cate o noapte pe drum in Paralia de la Katerini si nu am gasit locuri decat in furnicarul din statiune. Asemenea locuri retrase si plaje libere nu erau decat in sud la niste vile cam scumpisoare. CAnd mai ajung pe acolo il caut. Vacante frumoase!

irinadAUTOR REVIEW
    [13.10.15 20:13:10]

@calatorul50 - Mulţumesc mult pentru aprecieri, rima nu e tocmai grozavă, dar a fost o "găselniţă" bună. Ce să spun, e prima dată când mă declar mulţumită de cazarea aceasta intermediară, în anii trecuţi am avut nişte experienţe nu prea plăcute, de care nu vreau să-mi amintesc, la preţuri similare, chiar în furnicarul staţiunii, cum bine aţi spus.

Dezavantajul acestui hotel, respectiv depărtarea faţă de centrul staţiunii, s-a transformat într-un real avantaj pentru cei dornici de un pic de intimitate şi discreţie, iar plaja în această parte de nord a Paraliei Katerini este foarte lată şi deloc aglomerată.

Este o opţiune de luat în seamă!

Vacanţe plăcute în continuare vă doresc!

calatorul, cristinabront, DanielG&Family, irinad
    Alte impresii din această RUBRICĂLilalo Studios: