ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.10.2015
ÎNSCRIS: 11.08.09
OCT-2015

Bucharest City Tour

Pentru ca luni 5 octombrie se anunta o zi insorita si pentru ca cei mici au avut o zi libera de la scoala prilejuita de Ziua Educatiei sau cam asa ceva, am profitat si eu de ocazie si mi-am luat o zi libera, pentru a petrece cu fiica-mea o zi “ca fetele”.

Pentru ca tot vedeam prin oras autobuzul turistic si-mi doream demult sa fac si eu o plimbare cu el, i-am propus fiica-mii sa facem un tur de oras.

Veti gasi autobuzul double deck in perioada calda a anului, intre lunile mai-octombrie; el circula in sistem hop-on/hop-off. Explic pentru cine nu este familiarizat cu acest sistem: cartela esta valabila 24 de ore de la prima validare si te poti da jos in orice statie, poti vizita obiectivele din zona, apoi te poti urca inapoi in autobuz si tot asa.

Cartela trebuie validata la fiecare urcare in autobuz.

Preturile sunt: 25 lei pentru adult, 10 lei pentru copil 7-14 ani, gratuit pentru copiii sub 7 ani; cardurile de calatorie le achizitionati din autobuz. Tot aici vi se dau si ghiduri audio cu casti, care sunt disponibile in limbile: romana, engleza, franceza si italiana.

In functie de trafic, un circuit complet dureaza cam 50-60 de minute, iar cele 4 autobuze existente pe aceasta ruta circula la un interval de 20 de minute. Programul de functionare este 10.00-22.00, iar autobuzele au o capacitate de 77 locuri (interior+etajul care este deschis)

Statiile autobuzului sunt: Piata Presei Libere, Muzeul Satului, Arcul de Triumf, Piata Victoriei, Piata Revolutiei, CEC, Palatul Parlamentului, Piata Unirii, Universitate, Piata Romana, Piata Charles de Gaulle, Parc Herastrau. Unele statii sunt comune cu ale autobuzelor RATB, iar altele sunt amplasate in locuri speciale; statiile sunt semnalizate prin niste totemuri pe fond rosu, care sunt colantate cu inscriptia “Bucharest city tour” si care contin harta traseului si numerotarea statiilor. (vezi poza)

Obiectivele turistice aflate pe acest traseu sunt: Casa Presei, Parcul Herastrau, Muzeul Satului, Arcul de Triumf, Muzeul Antipa, Muzeul de Geologie, Muzeul Taranului Roman, Palatul Victoria, Ateneul Roman, Muzeul National de Arta, Biserica Cretulescu, Palatul Telefoanelor, Palatul CEC, Muzeul National de Istorie, Palatul Parlamentului, Hanul lui Manuc, Curtea Veche, Spitalul Coltea, Teatrul National

La urcarea in autobuz primesti harti si materiale informative despre Bucuresti: hoteluri, restaurante, obiective turistice si alte info de interes.

Langa sofer sta o insotitoare care, foarte amabila, iti ofera informatii turistice, iti da dispozitivul audio-ghid si castile; doamna stia binisor si lb engleza, pentru ca am auzit-o conversand cu niste americani care urcasera in spatele nostru.

Noi am luat autobuzul din statia Piata Unirii, care este in zona Horoscop, in fata la pub The Harp, in aceeasi statie cu autobuzul expres 783 care pleaca spre aeroport.

Recomand ca acest circuit sa fie facut intr-o zi cu trafic mai lejer, pentru a nu sta chiar toata ziua in trafic, la semafoare. Noi nu am vizitat multe obiective, pentru ca pe majoritatea le vazuseram deja; am (re)vizitat doar Muzeul Satului si apoi am facut o plimbare cu biciclete de inchiriat in Parcul Herastrau.

Mi-a placut experienta: cald afara atat cat trebuia, traficul nu a fost chiar de speriat, numai bine ca autobuzul sa mearga incet si sa admiri pe indelete toate obiectivele; parca si Bucurestiul pare mai frumos de la inaltime!

Aici este site-ul oficial: ratb.ro/v_turism_bucuresti.php

Trimis de Chloe in 06.10.15 14:40:21
Validat / Publicat: 06.10.15 17:23:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 1786 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P17 Cercul Militar

izabiza [07.10.15 08:31:22] »

Foarte faină ideea. Bine ai făcut că ne-ai spus și nouă, @chloe. Pare amuzant așa un tur. Mai ales dacă te poți și opri, să vizitezi, apoi să iei alt autobuz. Se poate așa?

Acum, când scriu, mi se pare o idee bună și de premiu afa - 2 bilete/2 persoane pentru București City Tour

tata123 🔱 [07.10.15 08:59:15] »

@Chloe - Felicitări pentru plimbare! De când zic și eu că voi accesa serviciile acestui tur cu autobuze supraetajate inițiat de RATB și tot trece vara și nu mă țin de „dorință”.

Bucharest City Tour se numără printre puținele măsuri bune luate de Primăria Capitalei și Regia Autonomă de Transport București în domeniul promovării turistice a Capitalei României. Traseul e unul ofertant și se pare că Bucureștiul văzut „mai de la înălțime” are alt farmec - ți se oferă noi perspective asupra unor străzi, clădiri, statui, etc.

Despre traseu a scris bine și @Dan&Ema într-un dublu articol (vezi impresii). Cred că primăvara și toamna este cel mai potrivit de călătorit la etajul autobuzului turistic - vara e un pic mai cald. Biletul-card e valabil toată ziua; se poate coborî într-o stație și după vizitarea împrejurimilor te poți urca în următorul autobuz; ori îl poți lua din altă stație în orice direcție.

Vreme bună să fie!

bogumil [10.07.16 20:35:46] »

Din păcate, cum „tot ce-i bun îi trecător”, eu nu am avut o experiență foarte bună în acest tur, datorită strict ratb-ului. Am stat muuuult și deees pe traseu (la Unirii și la P-ța Presei), la niște temperaturi de-ți fierbea mintea.

Ce materiale promo (nu mai erau), ce audio-ghid (nici unul funcțional), ce wifi...

Bașca după ce am stat vreo 20 minute la P-ța Presi, am fost anunțați că autobuzul nostru s-a defectat și am fost invitați să-l luăm pe cel care abia sosise. Și care a mai sta 20 minute...

Noroc că a fost zi de duminică și nu s-a stat în trafic, că altfel...

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [10.07.16 21:21:14] »

@bogumil - adică ai fost pe la capitală și n-ai dat niciun semn...

bogumil [10.07.16 21:28:04] »

@Dragos

AmFostAcolo 3 nopți, de duminică până miercuri, dar fiind într-un fel de... info trip cu fii-mea, în care am încercat să-i arăt câte ceva din capitală și să-i explic de ce se dă de acolo ora exactă ( ), am cam depins de... dispoziția ei.

Și cum este la vârsta la care socializarea încă nu contează... am refuzat toate contactele cu dragii mei prieteni din București...

Chiar regret că... așa a fost, dar am petrecut un timp fain cu... „moștenitoarea tronului” Sorry!

webmaster26 [16.09.16 09:28:49] »

Mutat în rubrica "București City Tour, BUCUREȘTI" (nou-creată pe sait)

bogumil, izabiza, tata123 🔱
Alte impresii din această RUBRICĂBucurești City Tour: