ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.10.2015
DIN: Dej
ÎNSCRIS: 03.09.14
AUG-2015

Legoland - pentru pasionatii de lego

Va rog sa puneti ca film de prezentare linkul de mai jos:

Legoland e la jumatatea distantei dintre Munchen si Stuttgart dar am observant ca Wizz Air zboara din Timisoara si Tg. Mures la Memmingen (78 km de Legoland).

Daca nu doriti sa inchiriati masina din aeroport probabil cel mai comod e Bayernticket (inside-munich.com/bayernticket.html) cu destinatia finala Legoland Deutschland nu Gunzburg. Din gara Gunzburg este un autobus care pleaca la fiecare jumatate de ora spre Legoland

Legolandul e impartit in 7 sectiuni fiecare cu o tematica diferita. Noi am fost in August deoarece atunci e intervalul maxim de timp in care poti sta in parc de la 10-20. Si tot nu a fost destul…

1. MINILAND – Lumea in miniatura vazuta din perspectiva lui Guliver. Aici se vad machete construite din Lego: Star Wars, Allianz Arena, Frankfurt, Olanda, Berlin, Aeroportul Munchen, Satul Svabesc, Elvetia, Venetia, Portul Hamburg Castelul Neuschwanstein

2. LEGO CITY contine: Legoland Express trenuletul care te poarta prin parc, Fabrica de Lego, Scoala de soferi Hyundai, Harbour Cruise copii pot conduce o barca si superatractiile Flying Ninjago senzatia perfecta a zborului si Bionicle Power Builder un brat care te arunca si te agita.

3. KNIGHTS' KINGDOM - zona cu tematica medievala. Aici avem tot felul de vehicule care merg pe sine ordonate crescator pe virsta Dragon Hunt, Royal Joust, Caterpilar Ride un carusel care te ameteste si Fire Dragon punctul de rezistenta al zonei. Tot aici puteti cauta aur la Gold Panning (extra cost)

4. IMAGINATION - Aici gasiti LEGO City Police Station cu labirintul in care se urmaresc hotii, Turnul de observatie care se inalta la 50m deasupra parcului, Lego Arena – o scena unde au loc spectacole, Galeria starurilor de fotbal, Power Tower - un turn in care te tragi singur de o fringhie spre virf si Pedal a car - o masinuta in care trebuie (sau nu) sa pedalezi

5. ADVENTURE LAND - zona amenajata intr-o “jungla”. Aici avem Temple X-pedition unde cu ajutorul pistoalelor impuscati tot ca sa primiti puncte, Adventure playground este un parc de catarari, Canoe expedition si Safari Tour sint plimbari in jungla una pe apa si una pe sine ambele soft. Tot aici e Monkey Theater o scena de show si cea mai tare atractie Jungle X-pedition o cadere de la 12 m intr-o cascada.

6. PIRATE LAND - Lumea piratilor: Captain Nick splash battle - tragi cu apa de pe tarm sau din barca, Pirateschool - o corabie care te zgiltie precum una adevarata, Pirate playground loc de joaca pentru cei mici.

7. LEGO X-TREME - Aici gasiti acvariul Atlantis, fintina muzicala, zona Nintendo, monster truck teleghidat (care se plateste extra), Academia Lego in care construiesti modele lego si le testezi iar dace merg primesti o diploma, Lego Mindstorms - worksop educational cu lego (locuri limitate de aceea e necesara o rezervare la inceputul zilei si taxa de intrare de 3 euro, Studiourile lego unde se proiecteaza filme 4D, Aquazone wave racers - skijet din care tragi cu apa catre cei de pe margine, dar si ei in tine, Project X - un rollercoaster de 18m inaltime, Techno Tea cups - niste carusele in care intri si care te invirtesc pina ametesti

Un top al atractiilor din perspectiva unui adult (poate copii au alte pareri) ar fi:

1. Flying Ninjago

2. Bionicle Power Builder

3. Jungle Expedition

4. Fire Dragon

5. Project X

youtube

Flying Ninjago face o miscare ampla in jurul axei sale dar veti vedea ca unele scaune se rotesc independent. Pentru a roti scaunele e necesar sa trageti pe rind de fiecare aripa (aripa din stinga e sus iar cea din dreapta e jos apoi o trageti pe cea din dreapta in sus si o lasati pe cea din stinga in jos si tot asa iar la un moment dat veti vedea ca scaunul se roteste si zburati cu capul in jos). In filmul din link baiatul din stinga resuseste sa faca miscarea. Senzatia e deosebita.

Dar sa nu uitam ca ne-am dus la Legoland pentru Lego asa ca pasionatii de lego ar trebui sa aiba in vedere Lego Mindstorms Workshop, Lego Build and test centre si Minilandul. Cam aceasta e esenta Legolandului deoarece daca cautati rollercoastere si adrenalina pentru adulti s-ar putea ca in alte parcuri de distractii gen Mirabilandia sau Gardaland sa le gasiti mai atractive ca aici. Aici sint mai soft numai potrivite pentru toata familia.

Daca ploua optiunile se restring: Labirintul din statia de politie, Fabrica Lego, Cinema 4 D, Acvariul Atlantis, Centrul de construit si testat modele lego, Zona Nintendo. Cam acestea sint activitatile pentru care nu stati in ploaie. In rest celelalte activitati sint in aer liber si sint nenumarate locuri unde se vind pelerine pentru 3 eur bucata. Avantajul zilelor noroase/ploioase este ca nu e asa de multa lume deci se reduc timpii de stat la cozi.

Sfaturi: Ca sa va bucurati de parc programati vizita pentru 2 zile. Si neaparat cumparati un express pass (face toti banii cind vezi ca se sta la o coada de 45 min pentru o tura care dureaza 2 minute). Pacat ca Flying Ninjago se poate rezerva doar o data pe zi cu express passul. Celelalte atractii de cite ori doriti si puteti. Cind intrati in parc mergeti sa faceti rezervare la Hyunday Driving School (5 euro extra) deoarece locurile sint limitate. La absolvirea cursului primiti un permis de conducere. Rezervati dinainte Lego Mindstorms Workshop (3 euro extra) deoarece e o experienta interesanta sa programezi un robot lego sa caute apa pe Marte-Mars Mission. La Lego Mindstorms Workshop se poate face rezervarea pe internet cind cumparati biletul.

Daca ajungeti inaintea orei de deschidere cu 10-15 minute veti constata ca portile sint deschise si puteti sa va asezati la coada de la atractiile favorite. Acestea pornesc la ora de deschidere a parcului. La intrare sint standuri de unde va puteti lua harta pentru o mai usoara orientare in parc. La ora deschiderii daca mergeti direct la atractiile din spatele parcului le veti gasi mai putin aglomerate si veti reduce din timpii de stat la coada.

Nu ratati de asemenea spectacolele din Lego Arena si Affentheater deoarece sint programate de 2-3 ori pe zi la anumite ore fixe. Noi am vazut circul chinezesc youtube si pe Sunne Petersenyoutube

Cina la Djungel restaurant la 50 euro am gasit-o destul de scumpa chiar daca mincarea a fost buna, si all inclusive (fara bauturi alcoolice) dar e si aceasta o experienta lego deoarece cartofii pai sint in forma de lego.

Faceti rezervarea online listati-o si mergeti asa pentru intrare ca sa nu mai pierdeti timpul cu coada de cumparat bilete. Din punct de vedere financiar cred ca cea mai buna optiune e cumpararea on-line a biletelor cu cazare inclusa.

Preturile la magazinul de Lego sint la fel ca peste tot in Europa, aici doar ca sint toate colectiile active reunite ca sa ai de unde alege iar la cortul de reduceri de linga cinematograf ceea ce era in vinzare nu a prezentat interes pentru expertul nostru.

Pentru o experienta Lego completa puteti rezerva camerele la Legoland Feriendorf si asa scutiti taxa de parcare dar eu am gasit cazarea acolo mai scumpa decit in hotelurile partenere. Noi ne-am simtit excelent in cele doua zile (zilnic cam 15 km de mers pe jos in interiorul parcului) dar nu uitati ca pentru organizatori Legolandul e o industrie de facut bani asa ca asigurati-va ca aveti destui deoarece ei stiu cum sa va usureze de ei iar vouă vă va face placere să scapaţi de ei acolo.

Trimis de spiros in 06.10.15 09:12:40
Validat / Publicat: 06.10.15 16:55:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GERMANIA.

VIZUALIZĂRI: 8997 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (spiros); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Miniland-Domul din Berlin

[06.10.15 09:40:58]

Aurici
[08.10.15 15:06:08]

@spiros - Dupa asa o sinteza buna as pune si eu Legoland-ul pe lista. Felicitari! D. p. m. d. v. este cel mai bun articol pe care l-am citit pentru aceasta destinatie.

spirosAUTOR REVIEW
[08.10.15 15:14:04]

@Aurici - Multumesc de apreciere. Oricum review-ul tau a fost o sursa de informare inainte de a merge la Legoland.

Aurici
[08.10.15 15:29:09]

@spiros - Al meu nu, ma confuzi cu alt user care intr-adevar a fost acolo.

spirosAUTOR REVIEW
[08.10.15 16:04:43]

@Aurici - da am confundat aurici cu ariciu. Mea culpa

elgom
[17.04.16 09:33:30]

Sapt viitoare ne am propus și noi o vizita în parc, doar ca meteo, nu arata bine sapt.

Dacă ploua avem ce vizita sau parcul e inchis? Are rost sa mergem pana acolo?

Ms!

tm67bru
[17.04.16 10:00:19]

@elgom - în opinia mea, merită chiar dacă plouă; sunt destule spaţii acoperite (complet) în care vă puteţi petrece cel puţin o jumătate de zi

calatorul
[05.05.16 17:21:47]

INteresant, de ce nu, la urma urmei?

Aurici, calatorul, elgom, spiros
Alte impresii din această RUBRICĂLegoland (parc de distracții):