ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.01.2010
DIN: iasi
ÎNSCRIS: 01.12.09
JUL-2008

Pensiunea Haiducu

Deci, in 2008 am fost intr-un circuit prin tara, iar unul din obiectivele pe care mi l-am propus a fost Transfagarasanul. De ce am ales Corbeni? Pentru ca am vrut sa nu fim la altitudine mare, a nu tremuram de frig noaptea, dar mai ales ca sa fim la distante aproximativ egale intre Bilea Cascada si Cutrea de Arges, avind astfel posibilitatea sa vizitam multe obiective mai usor: Manastirea Curtea de Arges, Curtea Domneasca, Fintina Mesterului Manole, Cetatea Poenari, Barajul Vidraru, Bilea Lac, Bilea Cascada, Biserica Antonesti, si foarte multe altele.

Cum ajuns si de ce Pensiunea Haiducu? Am ales-o de pe internet, pentru ca mi-a placut cum arata, si ce oferea pt 50 ron pe noapte.

Ce am gasit cind am ajuns:

- o gazda primitoare

- locul de parcare chiar sub geamul nostru

- camera mare (4x4m), dotata cu: un pat imens, un dulap mai mult decit incapator, televizor, balcon cu o priveliste superba, masa, scaune, harti ale locului.

- bucataria (care este si sala de mese, un fel de living) mare, dotata cu de toate, frigidere, congelatoare, aragaz, coptor cu microunde, si tot ce mai trebuie intr-o bucatarie

- o curte mare, cu foarte multe flori, loc suficient de joaca (pt cei care au copii), cu gratar, balansoar, banci, mese, parasolare, unde se poate deasemenea servi masa, sau pur si simplu sa savurezi seara o tuica de-a lor

- la cerere, gazda poate gati mincaruri specifice locului

- baia era comuna; una pe etaj, la trei camere, lucru care nu ne-a deranjat absolut deloc, ca doar eram in concediu si aveam timp berechet. baia era spatioasa, luminoasa, curata (totul era curat si ingrijit), apa calda tot timpul... ce sa-ti ma doresti?

- ce ne-a placut in mod deosebit la aceasta pensiune, a fost "caldura" locului; pur si simplu ne-am simtit ca acasa.

Cel mai apropiat obiectiv (citeva sute de metri), vizibil si din balcon, este Biserica Antonesti din satul Antonesti; acest sat se numeste asa pt ca a fost construit la ordinul lui Antonescu cu detinuti: ca sa nu le dea de mincare degeaba, i-a pus la munca si au facut biserica, primaria, scoala...

Singurul regret care il am este ca nu am stat mai mult; trei zile nu au fost suficiente pt a vizita tot ce era de vizitat.

Pentru cei care nu se dau in vint dupa gatit in concediu, in zona sunt o multime de pensiuni mai mari cu restaurante, sau chiar mici taverne cum ar fi cea de la baza cetatii Poenari. Dar este pacat sa fii acolo si sa nu incerci cascavalul afumat, casul afumat, brinza in coaja de brad, cirnatii afumati si pastrama de casa, totul stropit cu o tuiculita de-a lor. Ca un sfat: nu cumparati aceste lucruri "de sus" de la Bilea Lac, luati-le mai de jos si cit mai aproape de localitati, ca sunt mult mai ieftine. Ex: cascaval la Bilea Lac = 45ron/kg, cascaval la Barajul Vidraru = 35ron/kg.

Trimis de mario 110 in 30.01.10 12:23:16

VIZUALIZĂRI: 2907 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mario 110); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 pensiunea haiducu
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2000 PMA (din 5 voturi)

krondia*
[30.01.10 12:29:13]

Foarte utile informatiile despre satul Antonesti. Ai cumva si fotografii?

[30.01.10 14:59:24]

rog webmaster sa scoata poza P15

[30.01.10 15:22:49]

rezolvat (sters poza P15)

[30.01.10 15:44:24]

pt krondia: daca ajungeti acolo, obtineti mult mai multe informatii de la maica ce are grija de biserica; este o adevarata enciclopedie.

[30.01.10 15:46:40]

multumesc webmaster; promt ca-ntotdeauna!

off topic: daca 5% din populatia romaniei ar fi asa, eram demult inaintea germaniei d.p.d.v. economic.

krondia*
[30.01.10 16:46:18]

Multumesc. Mi-ai starnit curiozitatea si am inceput sa mai caut informatii pe net.

[30.01.10 22:29:23]

pentru krondia: istoria locului este bogata si frumoasa; daca s-ar preda asa ceva la scoala, altfel ar capta atentia elevilor, dar cel mai important: alta ar fi perceptia oamenilor despre generalul Antonescu.

[26.02.10 09:14:19]

Pensiunea Haiducu se numeste acum "Colt de munte" si este de doua margarete.

[26.02.10 09:19:31]

Operat modificarea in fisa pensiunii, multumim mario.

[23.04.10 10:08:05]

despre istoria satului Antonesti am gasit acest articol foarte interesant: click aici

euvero
[05.08.14 18:55:27]

din pacate in 2014 ospitalitatea doamnei de la pensiune pare sa se mai fi sters. Neseriozitate si neomenie:

Grup de 10 persoane am rezervat telefonic 1 noapte de cazare comunicand de la inceput ca mergem pe munte in Fagaras si ca sosim tarziu dupa 22h00.

Doamna de la pensiune a fost de la inceput destul de panicata ca nu-si va face banii pe cazare.

Am reconfirmat cazarea in dimineata zilei, si fiind pe munte nu am avut semnal si nu am mai putut comunica de-a lungul zilei, asa ca doamna s-a simtit indreptatita sa-si faca banii mai repede inchiriind altcuiva pensiunea. Ne-am trezit la 22h30, cand am ajuns in zona cu semnal, dupa o ploaie zdravana cu grindina ca nu mai avem cazare asigurata.

E un pic absurd, dar ‘Coltul de munte’ al doamnei nu e deloc facut pentru turisti montani, si sper sa nu-i mai calce nimeni pragul pensiunii. Nu merita, exista suficiente pensiuni ospitaliere, de una ca a doamnei n-ar mai trebui sa existe loc pe piata.

[07.08.14 20:24:16]

@euvero: de atunci nu am mai fost pe acolo, la acea pensiune, deci crede-ma ca nu pot sa fac nici un comentariu, dar, acum 3 ani am poposit o noapte la camping dracula, in imediata apropiere; am stat o noapte la casuta, pret 50 lei (atunci), conditii bune, apa calda, toalete curate, casute noi, ... au si camere in pensiune. restaurantul si gratarul sunt peste drum la 50 m distanta.

euvero, krondia*, mario 110