ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.10.2015
DE riki
ÎNSCRIS: 02.10.15
SEP-2015

Impresionant

Hotelul Polynesia face parte din complexul Holiday World in Benalmadena, Costa del Sol. Acest complex se intinde pe o suprafata de cateva hectare si cuprinde 4 hoteluri din care face parte si hotelul la care am stat.

Si acum sa o iau de la inceput. Calatoria a fost cu prin programul Senior Voyage. Am decolat la 6,50 de pe Otopeni si am ajuns dupa 3,45 ore. Am fost asteptati de un reprezentant al agentiei si plimbati putin prin Malaga (aceasta fiind excursia gratuita - tur de Malaga). Apoi, dupa un drum de vreo 30 min. am ajuns in Benaldamena, la hotel. Am asteptat ceva timp deoarece grupul era format din 40 persoane.

Mi s-a parut foarte eficient faptul ca la receptie am primit fiecare cate o batara din plastic pe care am pastrat-o pana la plecare. Era o bratara de identificare cu care aveam acces gratuit la restaurant, piscina, parcul acvatic, etc.

Am fost cazati intr-o camera care de fapt era un apartament cu 2 camere la etajul 4. Apartamentul foarte elegant, compus din bucatarie cu toate cele necesare, inclusiv frigider, living, dormitor, baie, terasa foarte mare. In fiecare zi se schimbau prosoapele, asternuturile, curatenie, alimentat cu gel de dus si sampon.

Restaurantul oferea foarte multe preparate, pentru toate gusturile. In fiecare seara am avut parte de creveti, scoici, ton rosu, hering (astea au fost pe gustul meu) dar si tot felul de preparate din carne porc, vita, pui, salate. Se servea vin, alb, roze, negru dar cel mai bun era sangria. La capitolul dulciuri, erau multe dar fantanile cu ciocolata aveau cel mai mare succes. De asemenea, fructele erau la loc de cinste (pepene, ananas, portocale, smochine, curmale, etc.). Totul la mare abundenta. Personalul foarte operativ si amabil.

Plaja se putea face atat la piscina hotelului cat si la parcul acvativ, marea un pic cam rece.

Despre hotel: este foarte mare, cu foarte multe spatii de recreere, impartite in zone tematice (zona cu pasari exotice, zona cu testoase, cascade si multe altele, trebuie vazut totul). Arhitectura este impresionanta.

Despre excursii. Am facut una la Gibraltar dar cu o agentie de la receptia hotelului. Ghid a fost o doamna din Germania. Vorbea atat germana cat si engleza. A fost prezenta foarte placuta si amabila. In Gibraltar nu sunt preturile mai mici decat in Spania, iar magazinele nu m-au impresionat, parfumurile la fel de scumpe ca peste tot.

Am mers cu telecabina pe stanca la maimute. Drumul dureaza 6 minute. Cand am cumparat biletele (13 euro/pers.) am primit si un cod de conectare la internet, iar conexiunea a fost foarte buna.

La Malaga am mers cu autobuzul 320 de la elefanti. In afara de obiectivele turistice am facut si ceva cumparaturi. Am gasit un mall "El Corte Inglés" pe care il recomand. La intrare este un birou de informatii unde primesti un card (daca esti turist) valabil 7 zile. Cum functioneaza: mai intai cumperi un produs mai scump (ex: cizme 140 euro) din care la al doilea produs se reduc 10% din primul produs (ex: canadiana 50 euro - 14 euro = 36 euro), la al treilea produs, 10% din al doilea produs (ex: tricou 20 euro - 3.60 euro = 14.40 euro).

La Marbella am mers tot cu autobuz 320. De acolo am mai luat un autobuz cateva statii pana la port. Mancat la o terasa frigarui de creveti, baut vin, mancat inghetata si apoi plimbare dus-intors pe mare pana la Puerto Banus. Cu transport, plimbare pe mare, mancare bautura, 100 euro pentru 2 persoane. Merita mai mult decat o excursie facuta prin agentia romana, avand in vedere preturile si timpul alocat.

La Fuengirola, trebuie neaparat mers. Autobuzul costa 1,60 euro. Orasul foarte frumos si elegant, frecventat de britanici de calitate. Daca intrati in magazine cu parfumuri si cumparati de la 2 produse in sus, nu va jenati sa cereti o reducere sau un cadou. Veti primi.

Despre Benaldamena s-a mai vorbit asa ca va recomand sa nu pierdeti portul.

Timpul a trecut atat de repede incat nu am avut timp sa vizitez tot ce mi-am propus. Voi reveni.

Trimis de riki in 02.10.15 23:43:55
Validat / Publicat: 03.10.15 03:47:34

VIZUALIZĂRI: 3100 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (riki); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 Portul din Benalmadena
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 79.66 EUR pe cameră

[03.10.15 03:44:02]

@riki: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mutat în rubrica "Holiday Polynesia Hotel [Complex Holiday World], BENALMADENA COSTA" (nou-creată pe sait)

@riki, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

nicole33
    [03.10.15 05:11:38]

@riki -

Doar mic dejun?

Pe vremuri programele de seniori pe Costa del Sol ofereau pensiune completa cu apa si vin, ulterior doar demipensiune.

gettyy
    [03.10.15 06:01:09]

@riki:

Reviewul tău l-am citit cu multă plăcere, pentru că mi-a amintit de un sejur de vis, petrecut anul trecut tot la Benalmadena.

Mie mi-a plăcut mult stațiunea, frumoasă... deosebit de curată... cu mulți palmieri, cu o faleză superbă, plină de magazine, hoteluri...

Noi am stat la hotel Vistamar, situat în centrul stațiunii şi, în fiecare seară, făceam o plimbare pe jos, de-a lungul falezei, până la Puerta Marina, unde admiram de fiecare dată iahturile de o frumusețe aparte. Cred că era cea mai animată zonă a stațiunii iar seara... avea un farmec aparte!

Noi am avut demipensiune şi chiar dacă hotelul nu s-a ridicat la nivelul Complexului Holiday World, am fost foarte mulțumiți, în primul rând de zona în care era situat.

Felicitări pentru vacanța frumoasă şi-ți mulțumesc pentru că mi-ai trezit amintiri atât de plăcute!

Vacanțe frumoase şi... cât mai multe!

[03.10.15 09:42:36]

@nicole33 - Am avut demipensiune. In graba am setat gresit. Scuze.

artemisa24
    [03.10.15 13:22:25]

Buna... frumos scris review-ul tau... spune-mi si mie, te rog cat a costat excursia la Gibraltar (am vazut ca ai fost cu alta agentie) si cat a durat? ati avut timp liber suficient si pentru voi sa va plimbati in voie pe acolo?

alex1968
    [03.10.15 16:21:03]

Într-adevăr, este un hotel de excepţie, cu servicii la superlativ. Am fost şi eu la finalul lui 2013 (de Revelion) şi am fost mai mult decât impresionată. A fost prima mea excursie prin programul cu seniorii (ulterior am mai mers în două - Napoli şi Coasta de Azur) si, din punct de vedere strict al serviciilor este singura de care am fost multumita.

Aşa cum am spus, eu am fost iarna, nu am beneficiat, evident, de toate facilităţile hotelului (de pildă, de piscină) din cauza temperaturilor, dar cred că am avut o serie de avantaje care au compensat un pic.

Grupul a fost destul de mare, aşa că am avut ghid din România pe tot parcursul şederii acolo (o doamnă foarte plăcută şi bine pregătită) şi, în plus, autocar din partea agenţiei din România, autocar - foarte confortabil - cu care s-a mers în toate excursiile opţionale (eu am mers în toate excursiile care s-au organizat de agenţie - Granada, Sevilla, Gibraltar, Tanger). De asemenea, am avut două excursii gratuite - Marbella şi Malaga - care au fost organizate exemplar, nu doar un simplu tur la sosirea sau la plecarea din Spania.

Am vrut de mult să scriu şi eu un review, dar lipsa timpului şi delăsarea m-au făcut să tot amân.

Am scris acum aceste rânduri deoarece presupun că sunt persoane care vor opta pentru Revelion pentru această destinaţie şi - până voi scrie un text de sine stătător, m-am gândit că ar fi utile nişte informaţii vizând perioada menţionată, a Revelionului.

Vreau să mai adaug că vremea a fost deosebit de frumoasă, am avut şi temperaturi de 20-22 de grade. Autobuzele din faţa hotelului circulă foarte bine chiar şi în perioadele de sărbătoare, aşa că se poate merge pe cont propriu în staţiunile vecine - Fuengirola, Torremolinos etc. (noi am fost în ziua de 1 ianuarie, când nu s-a organizat nicio excursie de către agenţie). Preţul excursiei în Costa del Sol în perioada Revelionului este (mult) mai mare decât în altă perioadă, deoarece se adaugă nişte suplimente, aşa încât am plătit peste 800 de euro/persoană, ceea ce este un pic cam mult. Şi încă o precizare, legată de masa de Revelion: a fost singura "bilă neagră" pe care aş acorda-o întregii excursii - foarte slabă, nediversificată, niciun fel de atmosferă care să marcheze o sărbătoare. Eu nu sunt o petrecăreaţă, dar chiar şi eu simţeam nevoia măcar a unei muzici de fond, ceva care să sugereze un moment festiv. "Petrecerea" a ţinut până la 1 noaptea, dar cine dorea putea continua la barul hotelului (contra cost).

Îmi cer scuze pentru intervenţia cam lungă, dar - ţinând cont că e perioada în care începem să alegem destinaţia pentru petrecerea Anului Nou - e posibil să intereseze pe cineva aceste aspecte.

P.S.: Mă bucur că superbonusul a venit în urma votului meu, deoarece această destinaţie este una dintre cele mai dragi mie.

[03.10.15 16:53:32]

@nicole33 - Imi cer scuze. M-am grabit si am uitat sa specific - demipensiune.

[03.10.15 16:58:02]

@alex1968 -

Am fost şi eu la finalul lui 2013 (de Revelion)

[03.10.15 17:03:13]

@artemisa24 - La receptia hotelului, gasiti o reprezentanta a [***]. Au mai multe posibilitati. Noi am ales pentru Gibraltar shopping si telecabina pana maimute.

Am platit 27 euro (excursia) +13 euro (telecabina), total 40 euro/persoana.

Reprezentanta ne-a dat toate indicatiile. La 8.30 am fost la locul de intalnire si am plecat din Gibraltar in jur de 16.30 si am fost adusi pana in fata hotelului in jur de 18.

La agentia romana am fi platit 50 euro/pers. fara telecabina, iar ghidul se purta cu turistii parca ar fi fost senili.

Au facut excursia optionala pentru Granada fara vizitarea palatului Alhambra (obiectiv principal) pe motiv de aglomeratie si a costat vreo 80 euro.

Timp a fost suficient, nu va faceti probleme.

[03.10.15 17:06:56]

@riki - ATENȚIE! referirile la AGENȚII și alte entități din România care funcționează pe principii COMERCIALE (portaluri web de profil etc) sunt INTERZISE

[03.10.15 17:32:11]

@webmaster21 - Buna ziua,

M-am uitat cu atentie pe harta si e o mica incurcatura. Hotel Polynesia este acolo unde apare pe harta, Apartahotel Holiday Palace. In acest complex nu sunt decat 4 hoteluri : Village, Polynesia, Palace si Hydros. Daca puteti, faceti modificarea pentru a nu induce in eroare cititorii portalului dvs. Din acest portal, eu am cules foarte multe informatii utile.

Va multumesc,

Riki

artemisa24
    [03.10.15 17:41:58]

@riki - multumesc frumos

[03.10.15 17:46:12]

@riki - rog aruncă o privire peste următorul link amfostacolo.ro/src_google ... p.php?hid=19457.

• - fă click pe locul unde e amplasată
  • »» coordonatele GPS vor apărea într-o mică fereastră sus-stânga;
  • copiază coordonatele și scrie-ni-le te rog aici.
  • Sfârșit SECȚIUNE Listă ECOURI scrise la articol

alex1968, artemisa24, gettyy, nicole33, riki
    Alte impresii din această RUBRICĂHoliday Polynesia Hotel [Complex Holiday World]: