ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.09.2015
ÎNSCRIS: 18.10.11
SEP-2015

Din nou Ayvalik

Asa cum am spus intr-o postare anterioara, revin cu un rezumat al excursiei efectuate in perioada 01-12 septembrie la Ayvalik.

De data asta in loc de camping sau pensiune, am optat pentru un apartament inchiriat la Ahmeda Apart Hotel in Sarimsakli, acea parte din Ayvalik pe care nu o iubesc dar asa cum am mai spus, am facut asta fortat de faptul ca de aceasta data, grupul nostru a fost format din 59 de persoane si 16 masini, 17 persoane din Bucuresti, iar restul din Arad si Ungaria.

Pentru cei ce iubesc distractia si nu sunt pretentiosi in ceea ce priveste locatia unde se cazeaza, recomand cu caldura acest apart hotel, 70% pentru gazde si 30% pentru ce ofera si as vrea sa nu ma intelegeti gresit, totul a fost ok, doar ca se putea un pic mai bine la partea de curatenie dar aici s-a rezolvat, aducandu-ne contributia la acest lucru, pana la urma am inchiriat un apartament in care urma sa stam 10 nopti, deci nu puteam sta cu mainile in san sau sa avem asteptari ca la all inclusive.

Gazdele ne-au ajutat in orice directie, de la reparat masini la negocieri de excursii si la facut rost de ulei de masline direct din fabrica la preturi super.

In concluzie ne-am simtit extraordinar alaturi de niste oameni care ne-au cantat, ne-au incantat si ne-au lasat sa petrecem aproape seara de seara, romaneste.

Am facut excursii la Pergamon cu masinile din dotare, Effes cu autocar iar o parte de grup s-a riscat si s-a deplasat si la Pamukkale (foarte solicitant dar din spusele lor a meritat).

In zona ca de obicei plimbari prin orasul vechi unde ai mereu ceva nou de descoperit, deplasari zilnice la diferite plaje din zona, de la cea mai comerciala pana la cea mai salbatica, scuba diving cu o echipa de super profesionisti, vizite in bazarul de antichitati care iti taie rasuflarea si este o adevarata provocare pentru iubitorii genului, cumparaturi de toate felurile, bineintales la preturi mult mai mici ca in Romania chiar si in magazinele mai de fite si chiar la colectiile noi de toamna/iarna, etc.

Ce sa mai spun de targul saptamanal care vine cu de toate, vorba cuiva.

Mancarea si serviciile coplesitoare, asa cum stiu turcii sa ofere si mai ales in zonele unde nu se practica turismul comercial.

O sa vin si cu niste imagini in sprijinul acestor argumente.

Trimis de Cristi Siderof in 30.09.15 13:57:57
Validat / Publicat: 30.09.15 17:25:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 2004 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cristi Siderof); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P39 Plaja Badavut

[30.09.15 17:25:10]

@Cristi Siderof - Încărcând inițial impresiile la o rubrică de călătorie, rubrica de CAZARE a fost nedisponibilă pentru notare.

Te-aș ruga să indici o notă și pentru acest capitol - cazare - folosind linkul EDIT IMPRESII (afișat cu roșu mai sus, disponibil până la publicare).

După publicare, poți scrie eventual notele de la CAZARE sub formă de ECOU, le vom adăuga noi în caseta tehnică.

Mutat în rubrica "Ahmeda Apart Hotel [Sarimsakli], AYVALIK" (nou-creată pe sait)

[30.09.15 17:26:26]

@Cristi Siderof -

Am facut excursii la Pergamon cu masinile din dotare, Effes cu autocar...

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

adrianbogdan
    [30.09.15 17:59:36]

Of, Ayvalikul meu iubit, foarte tare oricum plaja este faina in zona, asa ca eu cred ca a meritat tot eforul, cred ca a-ti incercat si Gokceada asa uitandu-ma la poze cam cu asta se ocupa Gokceada.

Nu vad pretul apartamentului poate ni-l spui?! Poze cu locatia nu ai?

Vacante placute si spor la sporturile nautice!

Cristi SiderofAUTOR REVIEW
    [30.09.15 20:03:17]

@webmaster70 - Cazarea a fost de nota 8, am rezolvat noi cu minusurile de la curatenie iar mobila nu este in toate apartamentele chiar de 10 dar partea de dormitoare se prezinta foarte bine.

Am vazut locatii mult mai scumpe care aveau gandaci, lucru care aici nu s-a intamplat.

Cristi SiderofAUTOR REVIEW
    [30.09.15 20:08:37]

@adrianbogdan - Din pacate in Gokceada nu am fost, am prieteni care merg in fiecare an, se dau cu kite-ul si locul este ideal.

Nu am pus pret la cazare pentru ca eu am scris postarea ca o povestire a ceea ce se poate face in zona si nu cu sensul de a remarca hotelul dar adminii au repostat articolul in sectiunea aceasta.

Am dat 45 euro /noapte/apartament cu 3 camere in care pot sta 3 familii (6 adulti), dar noi am stat doar doua familii.

Poze cu locatia nu prea am facut dar gasesti pe Booking si sunt reale.

adrianbogdan
    [30.09.15 20:46:00]

@Cristi Siderof: foarte bun pretul. Similar cu cel gasit in Gokceada tot asa 3 incaperi dar la curte cu zona de gratar in partea de nord a insulei.

Vacante frumoase!

petru-marius*
    [02.01.18 17:59:35]

@Cristi Siderof: Va salut. Anul acesta in iunie avem un allinclusive in Ayvalik cu masina proprie. Avand in vedere ca drumul este destul de lung si nu am mai fost in Turcia m-ar interesa ceva detalii privind drumul pe autostrazi sau alte informatii utile. Va multumesc anticipat.

adrianbogdan, Cristi Siderof, livius61, petru-marius*

• pagină generată în 0.075884819030762 sec