ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.09.2015
ÎNSCRIS: 30.03.10
SEP-2015

Mai mică de-atât nu există!

Am ales acest hotel pentru că are balcoane!

O cameră fără balcon nu are nici o valoare pentru mine, o fumătoare.

Această clădire se află în centrul orașului, lângă magazine, ferry, faleză, cafenele și terase. Ador șopingăreala, aglomerația, iubesc oamenii, îmi place să-i privesc, să fiu în mijlocul lor.

Știam exact unde se află hotelul, îl găsesc cu ochii închiși, GPS nu folosesc pentru că EU sunt gps-ul în toate vacanțele, mă folosesc de hărți, adică de hârtii.

Am nimerit la Canakkale în ultima zi de Bayram - sărbătoare turcească, un haos total, plăcut, în oraș oamenii erau nervoși la volan, polițiștii dirijează circulația spre disperarea șoferilor dar și a turiștilor.

La intrarea in oraș, polițistul ne spune că nu funcționează ferry (o minciună), eu îi spun că nu-mi pasă, am rezervare la un hotel în centru. Îmi ”dirijez” soțul pe străzi secundare pentru a evita aglomerația, găsesc hotelul, parcare yok- dar știam acest lucru, parcăm în fața recepției și gata, am ajuns la destinație.

O cladire cu cinci etaje, dispune de lift, o recepție frumoasă, micuță, cu un design plăcut ochiului.

Recepționerul amabil, îi dau pașapoartele, îmi dă două cartele. Sotul meu îmi spune să aducem gentuța din mașină, eu spun nu, vreau să văd camerele.

Bine am făcut!

Liftul minuscul, scările înguste, camerele: una cu balcon, alta fără.

Cobor la recepție, refuz camera fără balcon, primesc o altă cartelă, urc, verific, e totul ok. Bine, nu chiar totul!

Nu am văzut în viața mea ceva mai mic, o cameră cât o baie! Gândiți-vă la un dormitor mare dintr-un bloc ceaușist, împarțiți camera în două, rezultatul va fi această cameră, cât o cămară.

Totul e foarte curat, patul pare foarte mare, ocupă aproape tot spațiul, există un birou, un scăunel, un șifonier micuț. În șifonier erau două pilote de bună calitate. Lenjeria și salteaua au fost de excepție, confortabile. TV micut, A. C., pardoseala din parchet laminat, jumătăți de perdele și draperii.

Baia este și ea mică, este curată, cu wc micuț, cabină de duș, consumabile: hârtie igienică, săpunele, șamponele și săpun lichid.

Prosoapele cam uzate dar albe, apa caldă e ok, presiune are, suntem mulțumiți.

Balconul, normal că era micuț, dar curat, fără scaune și măsuță, dar l-am aranjat eu pentru a-mi putea savura cafeaua și țigara de la ora 4 dimineața.

Camera are și calorifer, la fel și baia, deci se poate închiria și în anotimp răcoros.

La gemuleț există plasă împotriva țânțarilor.

Frigider nu există, cred că nu s-au inventat pentru camere minuscule.

Eu am fost fericită, am avut balcon, soțul a avut TV și WI-FI de bună calitate, copii se plimbau pe faleză și ”vizitau” magazinele, familionul era mulțumit.

Restaurantul hotelului se află la etajul 5 (ultimul), este încăpător, curat, cu un decor bine pus la punct, minimalist. O melodie turcească se aude ușor în difuzoare, atmosfera e foarte plăcută.

Micul dejun este specific turcesc, bufet, îndestulător pentru unii, nesatisfăcător pentru alții.

Personalul hotelului este foarte amabil.

Menționez că rezervarea mi-au făcut-o Maria și prietenul meu recepționerul de la Surtel, obținând un preț mai mic cu 10 euro decât pe booking.

Din balconașul drăguț priveam ferry, marea, soarele, luna, citeam fericită e-mailurile, fumam, beam cafea, planul meu a fost perfect.

Vă doresc alegeri reușite, vacanțe minunate, articole numeroase, renunțați la WIKI, scrieți ce simțiți, ce trăiți, ce găsiți, adăugați puțină sare și puțin piper, sau poate un gram de zahar și în acest fel gustul delicios al vacanței voaste va fi resimțit și de cititor.

Recomand acest hotel doar dacă vă place aglomerația din Canakkale. Eu l-aș alege fără ezitare, am fost mulțumită.

Trimis de krisstinna in 28.09.15 23:38:20
Validat / Publicat: 29.09.15 06:44:44

VIZUALIZĂRI: 1541 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P18 Mic dejun turcesc

irinad CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [29.09.15 07:02:12]

@krisstinna - Mă bucur că am acordat eu primul vot pentru acest review!

[29.09.15 07:41:29]

@irinad - Mulțumesc pentru vizită și vot.

[29.09.15 07:44:12]

@krisstinna - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Mutat în rubrica "Cetinkaya Hotel, CANAKKALE" (nou-creată pe sait)

[29.09.15 07:55:09]

@webmaster70 - E ok, mulțumesc.

marocanu21
    [29.09.15 08:39:05]

Este o trăsătură comună hotelurilor de tranzit din Cannakkale dimensiunile mici ale camerelor! Eu am avut așa ceva la Anzac în primul an și am avut un șoc! După aia m-am obișnuit!

kelyboy
    [29.09.15 12:33:45]

Aha! Care va sa zica Maria a stat in Canakkale! Si ea care ma combate de cativa ani... eu militez pentru Canakkale, ea, nu! Batman, Batman...

Felicitari pentru review, normal, si votul aferent!

TEOANCA
    [29.09.15 14:27:42]

@krisstinna - Te contrazic Eu am acasa un minimini frigider de voiaj in care incap... cam 2 sandvisuri si un mar. N-ai vazut ceva mai mic si mai este si rosu. Daca imi amintesc o sa-i fac o poza.

Si crede-ma, am vazut camere si mai mici. In Paris. Si in Londra. Trebuia sa coboram pe rand din pat ca ne loveam unul de altul iar geanta cu haine cand cautam cate ceva o tineam in brate...

In Canakkale in schimb am avut alta experienta. Am cerut camere sa nu fie la strada sa ne odihnim linistiti si toata noaptea am ascultat masinile de gunoi cum goleau tomberoane in spatele hotelurilor Si le tranteau si strigau unii la altii.

Si... de cand sustin si eu asta : " Vă doresc alegeri reușite, vacanțe minunate, articole numeroase, renunțați la WIKI, scrieți ce simțiți, ce trăiți, ce găsiți, adăugați puțină sare și puțin piper, sau poate un gram de zahar și în acest fel gustul delicios al vacanței voaste va fi resimțit și de cititor". Brava!

Jos wiki!

[29.09.15 17:45:18]

@kelyboy - Maria e pe drum acum, s-a cazat doar la întoarcere la Canakkale, dar nu cu mine, eu am venit acasă mai devreme, am venit de la căldură la frig, am găsit totul rece: vremea, oamenii și casa. M-am întristat puțin, sper să-mi revin cât mai repede, am fost puțin șocată.

Mulțumesc pentru vizită! Și pentru vot!

[29.09.15 17:46:56]

@TEOANCA - Mulțumesc pentru susținere, mulțumesc pentru vizită.

papone
    [29.09.15 21:30:19]

@krisstinna -

Vă doresc alegeri reuşite, vacanţe minunate, articole numeroase, renunţaţi la WIKI, scrieţi ce simţiţi, ce trăiţi, ce găsiţi, adăugaţi puţină sare şi puţin piper, sau poate un gram de zahar şi în acest fel gustul delicios al vacanţei voaste va fi resimţit şi de cititor.

Ce mai poate fi adaugat? Ma inclin, saru'mana!

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [30.09.15 00:16:00]

@kelyboy: mă grăbesc să îți raspund! Da, să nu spui niciodată, "niciodată"... abia am ajuns și iată microbul Afa nu mă lasă... direct aici... să văd ce noutăți sunt! Ce sa vezi?! Cristinuca mea și Oranici a scris deja și încă cu ce spor!! Cred că nici nu a despachetat... dar m-a dat de gol... da, am stat în atât de iubitul tău oraș... așa doar să-ti dau ție ocazia să mă persiflezi... am fix 1h de când am ajuns și țin neapărat să spun că am stat tot la hulitu hotel Temizay (hulit de mine... concluzia... să nu spui niciodată.....

kelyboy
    [30.09.15 08:08:31]

@maria55 - Ma bucur ca ati avut o vacanta mai mult decat placuta in compania unor oameni minunati! Asa e, niciodata sa nu spui niciodata, cine stie, poate ca data viitoare o sa stau eu la Kucukkuiu... Sa auzim numai de bine!

[27.01.16 09:51:44]

Am stat si eu in Canakkale la un hotel asemanator, nu mai stiu cum se chema. In baie nu intrau 2 persoane odata, nu ca am fi practicat jocul asta, dar nici macar sa intri sa lasi un prosop nu aveai loc. Camera la fel de mica dadea intr/o curte interioara in care misunau pisici simpatice. Nu prea confortabil dar pentru o noapte intre Edirne si Troia a fost suficient si nu foarte scump, cel mai complicat a fost cu parcarea, dar s/a rezolvat cu 10 lire la receptie. Turcia, desigur, buluk balamuk, dar frumoasa si intersanta, inclusiv calul troian amplasat pe faleza dupa filmarile la Troia.

[27.01.16 11:00:59]

@calatorul50 - Mulțumesc de vizită. Era bine dacă îți aminteai acel hotel, eram interesată de ceva nou.

[27.01.16 11:20:01]

@krisstinna - Am cautat si gasit hotelul AskinArt cu site aici askinartotel.com/en/index.html si care contine informatii lamuritoare.

Hotelul apare si pe booking si pe trip. advisor, nu l/am cautat inca pe AFA dar o sa il descriu intr/o zi cu soare cand o sa am putin timp liber.

[27.01.16 11:22:44]

@calatorul50 - Mulțumesc, ești un călător tare drăguț! Știam că mă pot baza pe tine. Am să-l studiez. O zi bună!

[27.01.16 13:38:46]

@krisstinna - Cu placere oricand, multumesc si eu pentru aprecieri, pe care le intorc deindata. Succes si alegeri inspirate!

calatorul, irinad, kelyboy, krisstinna, maria55, marocanu21, TEOANCA

• pagină generată în 0.6452968120575 sec