ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.09.2015
ÎNSCRIS: 30.03.10
SEP-2015

Drăguț

În drumul nostru către Kusadasi, anul acesta am ales ceva neobișnuit pentru noi, ceva inedit.

Pentru cazări intermediare preferăm Canakkale, șopingăreala și agitația fiind pentru noi atracția principală a acestui orășel de tranzit.

Grupul nostru era format din 16 familii, așa că am hotărât să fim împreună cu aceștia în prima noastră noapte turcească.

Acest hotel nu se află pe malul mării, deține o micuță parcare pe aleea largă ce face legătura între clădire și plajă. După numai câteva minute, la capătul ”străzii” este amenajat un ponton cu șezlonguri și umbrele, intrarea în apă fiind imposibilă de pe plajă, numeroase pietre tronează de-a lungul apei, apă închisă la culoare, neobișnuit de murdară - poate datorită turiștilor sau a localnicilor care aruncă tot felul de ”obiecte”. Lipsesc coșurile pentru gunoi și wc-urile.

Hotelul este micuț, are o curte frumoasă și o grădină bine întreținută.

Am primit două camere drăguțe, curate, cu vedere la grădină, unde se depozitează gunoiul (care era ars seara, iar fumul și mirosul sunt insuportabile).

Camerele, nu foarte mari, identice, dotate cu pat matrimonial și un pat de o persoană, două noptiere, șifonier, birou, oglindă, TV, A. C., lipsește frigiderul.

Pardoseala acoperită cu parchet laminat.

Baia era suficient de încăpătoare, cu cabină de duș (scurgerea lasă de dorit), uscător de păr, consumabile: hârtie igienică, două săpunuri micuțe, două sticluțe cu șampon. Prosoapele curate, cam uzate. Apa caldă avea când 50 grade, când 10 grade, era o plăcere să faci duș.

Balconul micuț, murdar, două scaune și o măsuță (pline cu praf) erau îngrămădite acolo de parcă erau sinistrate. Lipsește suportul pentru prosoape dar și plasa contra țânțarilor.

Holurile hotelului străluceau de curățenie, recepția era micuță și modestă.

Terasa, destul de încăpătoare, în formă de L, în fața acesteia aflându-se piscina de dimensiune medie. Șezlonguri fără saltele.

Barul de la piscină era dotat cu numeroase produse, contra cost, exagerat de scumpe.

Noi am avut demipensiune.

Mâncarea de seară a fost nașpa: o ciorbă turcească făcută din apă, făină și delikat, iar la felul doi un șnițel (congelat și prăjit), cartofi pai, orez și o salată la două persoane.

Micul dejun a fost foarte bun, tip bufet, specific turcesc.

În afară de copilul meu, toată lumea a fost mulțumită, a avut ce mânca.

Lângă hotel există o benzinărie, un Migros și câteva terase nu prea grozave.

Wi-fi funcționa perfect în tot hotelul, chiar și în balconul murdar.

În afară de recepționer, personalul este vorbitor de limbă turcă și limbă gimnastică, oameni amabili, cu zâmbetul pe buze, cu mult bun simț.

Am petrecut o seară minunată alături de prieteni, o seară veselă, asezonată cu alcool și țigări din belșug. Râsetele noastre au răsunat până noaptea târziu, eram singurii oaspeți ai hotelului.

Recomand acest hotel pentru o seară relaxantă, fiind ok pentru o noapte de tranzit.

Trimis de krisstinna in 28.09.15 19:04:57
Validat / Publicat: 28.09.15 20:09:19

VIZUALIZĂRI: 1650 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P05 Vedere de pe ponton

webmasterX [28.09.15 19:16:29] »

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [28.09.15 21:28:40] »

Am vrut sa votez dar nu reușesc! Ajung eu acasă!!! Suntem încă pe drum! Mă bucur să văd că ați ajuns cu bine și ai reușit să și scrii! Felicitări!

adryana [29.09.15 07:05:11] »

@cristinaoranici, iata ca si sederea voastra acolo s-a dovedit a fi una placuta chiar daca au fost si unele lucruri bune si unele lucruri rele. Pentru o noapte de cazare este bine si pretul pentru demipensiune ne-a multumit si pe noi.

Hotelul nu este pe malul marii asa cum spuneai dar totusi este destul de aproape marea si fata de o cazare la Canakkale aici ai totusi acces la plaja, la mare, este piscina, demipensiune la pret bun, pret la care in Canakkale ai fi putut doar mic dejun sa iei. Noi la camera noastra am avut plasa tantari la unul dintre geamuri, vorbesc de prima camera, principala. Oricum te felicit pentru articol si iti doresc vacante cat mai reusite in continuare.

krisstinna [29.09.15 17:36:37] »

@adryana - Mulțumesc de vizită.

Așa este, hotelul este perfect pentru o noapte de cazare.

În toate vacanțele eu caut să văd numai lucrurile frumoase, nu mă necăjesc detaliile neplăcute.

adryana, maria55
    Alte impresii din această RUBRICĂCetinkaya Beach Hotel [ex Aydin Motel]: