ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.09.2015
ÎNSCRIS: 16.07.10
SEP-2015

O infinitate de nuante si tonuri de albastru

O sa incerc sa descriu cat mai succint experienta. Calatoria cu Aegean este placuta si scurta. Orele sunt foarte convenabile (cca 12 la dus si 13 la intoarcere). La bord se serveste si masa. La aerportul din Chania nu a fost un singur agent pt tour operatorul nostru ci un singur agent pt mai multi (toti?) operatorii romani. Asta in contradictie cu ce spune touroperatorul (si poate si ceilalti) ca vei fi asteptat de agentul lor. Noi ne uitam dupa sigla touroperatorului si nu o vedeam pt ca agentul grec avea in mana mai multe sigle si se vedea doar sigla altui touroperator. Dupa cateva sute de metri ajungi la zona de imbarcare in autocare, te uiti dupa numarul asignat si asta e. Calatoria scurta se termina in fata hotelului.

Noi am stat in Stalos care este cam la 10 km de centrul Chaniei. Chania este legata de Kissamos prin vechiul drum care serpuieste pe malul marii dar si prin noul drum express. Vechiul drum trece prin tot felul de localitati turisitice care formeaza de fapt o singura asezare. Astfel Stalos, Agia Marina si Platanias se intind pe 6 km. Dupa o scurta pauza urmeaza Gerani, Maleme etc. Soseaua este la nivelul marii si despartita de mare doar printr-un rand de constructii, in mare parte pensiuni, hoteluri si cladiri de apartamente. In partea dreapta este un deal acoperit si el de constructii. E foarte greu sa identifici un reper pt ca totul arata la fel. Multe minimarketuri, taverne, agentii turistice si de inchirireri masini, motorete, atvuri, biciclete. Flora este superba si impactul vizual este foarte mare. Palmierii, ficusii, bougainvillia si leandrii predomina si creeaza impresia unei gradini minunate, exotice.

Aproape pe langa fiecare cladire se poate trece din sosea printr-un culoar catre mare. Plaja este media ca latime cu un nisip diferit de cel din Romania, mai lutos. Efectul acolo unde este spalat de apa marii este spectaculos. Apa marii a fost calda si placuta, nu sunt pietre in apa si adancimea creste treptat. Din loc in loc exista baruri si fiecare bar intretine propria lui zona cu umbrele. Pe absolut fiecare plaja vizitata exista dusuri. Daca consumi ceva la bar, afli si parola wifi si astfel ai internet direct pe plaja. Preturile mi s-au parut destul de mari: o cafea 2.5, o bere 3, o pizza 9, un fel de mancare mai consistent de la 15 in sus.

Daca esti tanar si vrei sa te distrezi nu prea ai unde. Sporturi acvatice nu prea am vazut si nici prea multe cluburi. O masina mica o inchiriezi cu 35 E pe zi (cu asigurare full) daca o iei pe un numar mic de zile. Pt mai multe probabil ca tariful se reduce. Serviciul de transport public KTEL este activ si are un program disponibil in statii si pe net. In zona serviciul este asigurat cu autocare ANEK Lines. Nu stiu daca se plateste la bord pt ca nu am folosit.

Noi am avut half board asa ca nu am mancat prea mult pe la taverne. Am vazut ca chiar vs de Maria's restaurant este o patiserie. In rest am mancat de cateva ori o pizza absolut delicioasa si plina de mozzarela la Meltemi. Chiar intre Cretan Dream Royal si Maria's este un minimarket DIAS al unui cuplu de romani.

In Chania exista un tur hop-on hop-off al orasului si mai este centrul vechi in jurul portului venetian.

In cele 7 zile am fost o data in Chania, in doua excursii organizate si am inchiriat o masina 2 zile. Excursiile le-am facut cu IO Tours si au fost ok. Prima a fost Samaria Gorge. Un autocar te ia de la hotel pe la 5:50 si ajungi pe platoul Omalos in jur de 7:30. Acolo este un mic local cu de toate de mancare plus echipament de drumetie in cazul ca ai venit nepregatit (si vin destui). Pentru un roman obisnuit cu Carpatii si cheile sale excursia in sine nu e cine stie ce. Practic cobori vreo 8 km pana ajungi la vechea asezare Samaria si apoi intri in partea cea mai ingusta a canionului si mergi pe albia raului inca 6 pana iesi si ultimii doi ii parcurgi pe un drum pietruit pana la mare. Problema cea mai mare este ca TOT drumul este plin de pietre, pietroaie si pietricele si trebuie sa stai tot timpul cu capul in jos sa vezi pe unde calci. Recomand in schimb sa faceti traseul invers. Se merge cu masina pana la Sougia sau Chora Sfakion si apoi cu ferry pana la Agia Roumeli. De acolo se poate face doar ultima bucata care este ceva mai rezonabila. La 17:30 ferry-urile pleaca inapoi. Nu veniti in sandale sau adidasi pt ca o sa simtiti in creier fiecare pietrica. Trebui sa aveti pantofi de drumetie si daca nu sunteti foarte fit niste ghete inalte sa tina glezna pt ca entorsele sunt la ordinea zilei. O sticla de jumatate litru este suficienta pt ca din loc in loc sunt puncte de odihna cu apa de izvor.

A doua excursie a fost la Balos. Autocarul te ia in jur de 8:30 si te lasa in port la Kissamos. Ghidul se ocupa de biletele de vapor. Calatoria pana la insula Gramvoussa dureaza cam 1 ora. Fortareata venetiana este sus pe deal si ai ceva de urcat. Golful este magnific si merita o baie. Dupa inca cateva minute ajungi la laguna Balos. Culorile apei sunt de nedescris. Plaja e cam pietroasa. Dupa 2 ore 30 min se pleaca inapoi.

Cu masina am fost la Elafonissi si la Falasarna. Pentru Elafonisi am ales drumul mai dinspre est si cred ca am gresit. Este foarte ingust si plin de serpentine. la un moment dat se trece (intr-un singur sens) printr-un tunel. Mai exista un drum mai la vest si s-ar putea sa fie mult mai bun. Problema este ca drumul era foarte aglomerat in septembrie. Probabil ca in iulie si august mergi bara la bara. Laguna este de fapt o piscina uriasa naturala si adancimea mica confera acea nuanta specifica caraibiana. Daca tot ai facut drumul merita sa vezi si plaja Kedrodasos.

In fine Falasarna este usor de atins pe sosea dupa un drum destul de scurt de la Kissamos. Noua personal ne-a placut cel mai mult si daca ar fi sa revin in Creta as face-o in special pt aceasta plaja.

Trimis de oddfever in 28.09.15 12:19:57
Validat / Publicat: 28.09.15 13:17:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 3524 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (oddfever); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster25 [28.09.15 13:15:26] »

@oddfever - ATENȚIE! referirile la AGENȚII și alte entități din România care funcționează pe principii COMERCIALE (portaluri web de profil etc) sunt INTERZISE

almona CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [28.09.15 14:03:42] »

Felicitări pentru articol şi pentru drumeţia din Cheile Samariei. Nişte fotografii ar fi super bine venite.

Nu veniti in sandale sau adidasi pt ca o sa simtiti in creier fiecare pietrica.

Nişte sandale speciale pentru drumeţie nu sunt suficiente? Musai bocanci?

oddfever [28.09.15 14:39:50] »

@almona - sandale de drumetie da. daca sunteti fit e ok. daca asa si asa, gheata inalta ajuta la prevenirea entorselor. Din ce am inteles de la ghid majoritatea problemelor sunt la genunchi si la glezne.

oddfever [28.09.15 14:44:01] »

@almona -Voi pune acum niste poze si mai multe in weekend

Cleopatraa [28.09.15 14:57:04] »

@oddfever - felicitari pentru review! Cu toate ca noi nu am reusit sa vedem Balosul si Elafonisi, Falasarna ne-a placut cel mai mult dintre toate obiectivele vizitate in vest si vad ca nu sunem singuri.

Si noi am promis ca o sa ne intoarcem, poate reusim sa prindem si apusul acolo.

Vacante frumoase in continuare!

oddfever [28.09.15 17:01:33] »

@Cleopatraa - Multumesc pentru urari, va doresc asemenea! Eu as face vara numai Grecia si cred ca e nevoie de multe vacante sa cunosti toata Creta.

Dabator [29.09.15 01:42:50] »

Superbe impresii. Superb titlul. SuperBonus.

oddfever [29.09.15 10:51:20] »

@Dabator - Multumesc! Cred ca exagerati.

oddfever [29.09.15 11:01:06] »

@oddfever - Am uitat sa precizez ceva important. Cat ne-am mai plimbat prin Stalos ne-am mai uitat si dupa alte locuri de cazare. Ne-a impresionat in mod special Phaedra Studio and Apartments http://www.hotel-phaedra.com/. Este chiar pe plaja si e dintr-un vis frumos. Am vizitat cateva camere si atat camerele cat si vederea sunt de top. Recomand din toata inima. In septembrie pretul unui studio fara masa este in jur de 70E.

calatorul [30.09.15 12:23:23] »

@oddfever - Frumoase poze si minunate poze, ma suprinde ca vreo cateva sunt pline de nori, nu am vazut niciunul dupa 10 zile in Creta, ce/i drept in iulie. Desi nu am vazut tot ce merita vazut din lipsa de timp sau conditii, am povestit cate ceva, si mie mi s/a parut o insula colosala. Vacante frumoase.

almona, calatorul, Cleopatraa, oddfever
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Creta: