ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.09.2015
DIN: Ploieşti
ÎNSCRIS: 11.05.15
AUG-2012

Covasna - stațiune turistică unde întâlnești liniștea

De-a-lungul timpului, mergând în Transilvania, am traversat de mai multe ori județul Covasna care ne-a plăcut de fiecare dată, fie vară, fie toamnă târzie. Din mersul mașinii vedeam și ne plăceau zonele colinare, pe alocuri împădurite. Auzisem și de stațiunea balneară Covasna, dar nu ne era în drum și nu am vizitat-o.

Eram în vara anului 2012, vremea se anunța senină de la o zi la alta și obosiți de cotidianul zilelor, simțeam nevoia unei relaxări, ne doream un loc liniștit și frumos, unde să ne odihnim. Am ales stațiunea Covasna și bine am făcut. Era în ziua de 16 august 2012, o zi însorită. Traseul a fost Ploiești - Brașov (varianta Cheia) - Covasna, ocolind Brașovul pe centură.

Am ajuns acolo în cca. două ore și jumătate. După ce am străbătut 2-3 străzi, am ajuns în centru localității care are o deschidere mare, cu un parc îngrijit în mijloc și jur-împrejur erau hoteluri și blocuri de locuit, cu magazine la parter. Râul Covasna, cu albia amenajată cu piatră, traversa orașul.

Am mers lent, din hotel în hotel, ne-am oprit, am admirat, am fotografiat. Bineînțeles, am intrat și prin magazine, doar eram cu soția și apoi știți dv. cum sunt femeile, este aproape imposibil să nu le placă ceva și să nu cumpere. Am întâlnit în marginea parcului un izvor de ape minerale, era frumos amenajat, acoperit, se coborau cca. 10 trepte. Din pereți ieșeau mai multe țevi prin care curgea apă minerală de unde unii oameni veniți la tratament își umpleau bidoane.

Orășelul este curat, sunt oameni puțini pe străzi. La fel, puține mașini în trafic. Am rămas în parc cca. 30 de minute. Acolo, într-un decor frumos am găsit liniștea pe care ne-o doream.

Știam de la o rudă că în marginea orașului, pe o colină, este Complexul de odihnă și tratament balnear - Montana, recomandat pentru bolile cardio-vasculare și am plecat într-acolo. Construcția nu este mare, are cca. 5 etaje, dar arată bine. Am intrat înăuntru, am discutat puțin cu recepționera și în holul mare am observat niște canapele lungi și confortabile.

Din holul recepției se intra în salonul unde cei veniți la tratament serveau masa. Tot la parter este și un restaurant unde am servit masa de prânz. Înăuntru nu am făcut fotografii pentru că erau consumatori la mese și știam că unii nu acceptă să apară prin fotografii.

In fața hotelului, cât și în lateral, sunt două parcări și spațiu verde, loc de joacă pentru copii și câteva salcii plângătoare. Lateral complexului era o mică biserică construită din lemn cât și o poartă maramureșeană tot din lemn frumos sculptată.

Complexul este construit într-o zonă mai înaltă și de acolo se vede bine orașul și împrejurimile. Inspre Est se vedeau destul de aproape munții Vrancei, iar în partea opusă câmpii întinse ori coline. Era frumos acolo, am stat cca. o oră și am admirat tot ce ne înconjura.

Soarele începuse să coboare și am plecat spre casă, odihniți psihic și mulțumiți de alegerea făcută.

N. B. Amatorii de manele și grătare nu au nici-o șansă la Covasna.

Trimis de Mihai18 in 27.09.15 08:49:46
Validat / Publicat: 27.09.15 10:54:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în COVASNA.

VIZUALIZĂRI: 3215 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mihai18); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P15 Acesta este un turist aparte și curios.

[27.09.15 10:51:14]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "La pas prin Covasna şi împrejurimi, COVASNA" (deja existentă pe sait)

tata123 🔱
[27.09.15 11:56:27]

@Mihai18 - Un oraș-stațiune liniștit și relaxant. Parcul central și faleza de pe malul râului Covasna sunt principalul mod de petrecere a timpului liber. Și mai sunt câteva străduțe cu case drăguțe, unde se află și o mofetă. Există și un punct de informare turistică (str. Unirii) în oraș. Aleea betonată pentru plimbări pe sub poalele pădurii ce pornește de la Hotelul Clermont către Planul Înclinat este alt punct de atracție.

Nicu
[27.09.15 14:05:42]

Am fost si eu in zona fiind cazat la Hotel Montana pe vremea cind inca nu ma incadram nici la grupa de virsta 50+, intre timp am trecut la categoria 60+

Sunt foarte multi care cred ca aici merg... doar... cei care sunt de virsta a treia si asa si pare cind ajungi acolo vezi multi virstnici.

Zona asta si in special statiunea asta e mult mai linistita dar foarte buna nu numai pentru o zi doua, aici e bine sa faci o vacanta mai lunga de cel putin 7 - 10 zile dar sa fie inclus si tratamentul.

Am auzit foarte multe persoane spunind am fost la bai la Covasna de mai multe ori.

[27.09.15 14:37:12]

@tata123 - Mulțumesc pentru vizită. Citind ecoul dv. îmi dau seama că trebuie să mai merg odată la Covasna.

[27.09.15 14:45:56]

@Nicu - Cred că este un sfat foarte bun și pentru mine, dar mai întâi trebuie să mai „obosesc” un pic prin Europa și după aceea, mă retrag cu bastonul în mînă la Covasna. Mulțumesc pentru vizită.

amero
[27.09.15 16:05:58]

subscriu si eu la rew. dvs., Covasna este un orasel foarte curat si bine gospodarit. Am stat 2 zile la niste prieteni si a fost minunat. Felicitari si SB meritat.

[27.09.15 17:20:42]

@amero - Vă mulțumesc pentru vizită și aprecieri.

adsoPHONE
[04.08.21 22:47:07]

@Mihai18: Ultima dvs observatie, acea NB, nu mai e de actualitate.

Inspre Poiana Zanelor exista doua zone de gratare. Iar manelele rasunau azi in chiar centrul orasului, la o terasa de pe langa Hotel Covasna.

adso, amero, Mihai18, Nicu, tata123 🔱
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin (orașul) Covasna: